Рішення № 35538985, 21.11.2013, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
21.11.2013
Номер справи
921/875/13-г/4
Номер документу
35538985
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" листопада 2013 р.Справа № 921/875/13-г/4

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бурди Н.М.

Розглянув справу

за позовом: Заступника прокурора Тернопільської області, вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль в інтересах держави в особі Озернянської сільської ради, вул. Шевченка, 40, с. Озерна Зборівського району Тернопільської області

до: Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна", вул. Верхній Вал, 68, м. Київ

про внесення змін до договору оренди землі від 26.11.2009р.

За участю представників сторін:

позивача: прокурор відділу Легета І.Б., посвідчення № 017737 від 13.06.13 р.

сільський голова Наконечний Б.Я., посвідчення № 1, дійсне до 16.11.2015р. від 13.06.13 р.

відповідача: представник Журавльов О.С., довіреність № 278 від 31.12.12 р

Суть справи:

В розпочатому судовому засіданні представникам сторін процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України, роз'яснено.

Заступник прокурора Тернопільської області вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль звернувся до господарського суду Тернопільської області в інтересах держави в особі Озернянської сільської ради вул. Шевченка, 40, с. Озерна Зборівського району Тернопільської області з позовом до відповідача - Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна", вул. Верхній Вал, 68, м. Київ про внесення змін до договору оренди землі від 26.11.2009р.

В судовому засіданні, яке відбулося 03.10.2013р., представники позивача позовні вимоги підтримали та подали копії рішення Озерянської сільської ради "Про перегляд договору оренди ПП "Лукойл-Україна" № 176 від 20.10.2011р., листа № 358 від 24.10.2011р., витягу з журналу вихідної кореспонденції та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Представник відповідача в даному судовому засіданні подав відзив № 04/394 від 02.10.2013р. на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав :

- позивачем не подано суду належних доказів в підтвердження підставності внесення змін до нормативно грошової оцінки земельної ділянки та проведення перерахунку розміру орендної плати;

- рішення 5 сесії Озернянської сільської ради 6 скликання від 17.05.2011 р. №75 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель с. Озерна», яким встановлено новий порядок визначення розміру орендної плати за користування земельним ділянками є регуляторним актом, який у відповідності до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності» повинен бути офіційно оприлюднений в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після його прийняття та підписання, при цьому, в матеріалах справи відсутні будь-які докази такого оприлюднення, що не дозволяє встановити факт набрання чинності зазначеним рішенням;

- також відповідач, посилаючись на ст. 36 ЗУ Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності», зазначає, що вказане рішення не могло бути прийняте, оскільки відсутній аналіз регуляторного впливу або ж докази оприлюднений проекту такого регуляторного акту .

Крім того, відповідачем подано клопотання № 04/391 від 30.09.2013р. про витребування у позивача: доказів офіційного оприлюднення в друкованих засобах масової інформації рішення 5 сесії Озернянської сільської ради 6 скликання від 17.05.2011р. № 75 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Озерна"; доказів аналізу регуляторного впливу регуляторного акта "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Озерна"; оприлюднення проекту регуляторного акта "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Озерна", з огляду на яке представником позивача судовому засіданні, яке відбулося 06.11.2013р., долучено до матеріалів справи додаткові докази, в тому числі довідку Зборівської районної ради №16 від 18.09.2013р. про опублікування рішення Озернянської сільської ради №75 від 17.05.2011р. на офіційному сайті Зборівської районної ради 17.05.2011р.

Представником прокуратури 13.11.2013р. через канцелярію суду у справу подано пояснення № 07/2-505вих.13 від 12.11.2013р., у якому зазначено, що доказом в підтвердження факту інформування відповідача ПІІ "Лукойл-Україна" про зміну нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки площею 0,1740 га на території Озернянської сільської ради є укладений 22 січня 2013 року між відділом Держземагентства у Зборівському районі (надалі - Управління) та представником ПІІ "Лукойл-Україна" Яценюком В.Ю. (надалі - Замовник) договір №.26А300040, на виконання якого Управлінням підготовлено та видано представнику Замовника Яценюку В.Ю. витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею №0040 від 22 січня 2013 року, що підтверджується Актом здачі-прийняття робіт (надання послуг) №.26АЗ00040 від 22 січня 2013 року.

Крім цього, представником Озернянської сільської ради згідно супровідного листа № 484 від 14.11.2013р. у справу подано копії технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель села Озерна, а також повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта і аналіз регуляторного впливу до проекту рішення сільської ради "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель села Озерна".

Представник відповідача у даному судовому подав пояснення № 04/456 від 12.11.2013р., у якому проти додатково поданих позивачем доказів в підтвердження факту оприлюднення рішення Озернянської сільської ради № 75 від 17.05.2011 р. «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель с. Озерна» заперечує, посилаючись на те, що його (рішення) розміщення на офіційній сторінці в мережі Інтернет Зборівської районної ради не відповідає нормам та вимогам чинного законодавства України, що регулюють порядок оприлюднення регуляторних актів, прийнятих органами місцевого самоврядування, зокрема ст. 57 Конституції України, ч.5 ст. 12 ЗУ "Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності", ч. 5 ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування".

У відповідності до ст. 77 ГПК України, розгляд справи відкладався на 06.11.2013р., оголошувались перерви до 14.11.2013р. та до 21.11.2013р. для надання можливості: позивачу - подати додаткові докази на підтвердження заявлених ним вимог, в тому числі щодо факту оприлюднення рішення 5 сесії Озернянської сільської ради 6 скликання від 17.05.2011р. № 75 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Озерна"; відповідачу - ознайомитись із додатково поданими представниками позивача документами та, відповідно, подати свої пояснення з цього приводу.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу у відповідності до ст. 81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін, господарським судом встановлено наступне:

- 26 листопада 2009 року між Озернянською сільською радою (надалі - Орендодавець) та підприємством з іноземними інвестиціями «Лукойл-Україна» (надалі - Орендар) на підставі рішення Озернянської сільської ради від 17.07.2009р. за №1270 укладено договір оренди землі, зареєстрований у ДП "Тернопільській регіональній філії центру державного земельного кадастру", про що в книзі державної реєстрації землі вчинено запис від 14.12.2009 року за № 040964900631;

- згідно з умовами зазначеного Договору ( п. п. 1, 2) орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,1740 га для обслуговування викупленого приміщення АЗС с. Озерна, вул. Б.Хмельницького (вул. Тернопільська), буд. 110-а, що підтверджується актом прийомки-передачі земельної ділянки, підписаного представниками сторін та завіреного відтисками їх печаток;

- Договір укладено терміном на п'ять років з 24.11.2009р. по 24.11.2014р. (п. 8 Договору);

- пунктами 5, 9 Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка переданої в оренду земельної ділянки становить 74701,12 грн., а орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 7% від нормативної грошової оцінки, що складає 5229,08 грн. в рік, щомісячна сплата - 435,75 грн.;

- також у п. 13 Сторони дійшли згоди про те, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

17 травня 2011 року Озернянською сільською радою прийнято рішення №75 "Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель села Озерна", яким затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель с. Озерна, та постановлено:

- визнати такою, що втратила чинність нормативно грошову оцінку земель 2000р.,

- довести це рішення до землевласників, землекористувачів та орендарів земельних ділянок,

- рішення набирає законної сили з 17.05.2011р.

Згідно Витягу від 22.01.2013р. за №0040 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого Відділом Держземагентства в Зборівському районі Тернопільської області, нормативно грошова оцінка орендованої ПІІ "Лукойл-Україна" земельної ділянки площею 1740 кв.м. у 2013 році складає 184718, 40 гривень.

З огляду на зазначене, позивач вказує, що річний розмір орендної плати з урахуванням зміненої нормативно грошової оцінки повинен становити 12930,28 грн. в рік, щомісячна сплата - 1077,53 грн.

В обґрунтування заявлених ним вимог позивач посилається на скерування Озернянською сільською радою на адресу ПІІ «Лукойл-Україна» листа від 24.10.2011 року за №358, яким повідомлено про необхідність внесення змін у Договір в частині встановлення розміру нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати шляхом підписання додатку до договору, факт надіслання якого підтверджується копією витягу з журналу реєстрації вихідної кореспонденції, долученою до матеріалів справи ;

- у відповідь на пропозицію позивача ПІІ "Лукойл-Україна" листом від 26.01.2012р. за №510 повідомило про відмову від підписання додатку №1 до договору оренди землі від 26.11.2009р. щодо зміни розміру орендної плати, з огляду на відсутність у даному додатку строку набрання ним законної сили, що суперечить нормам чинного законодавства України;

- також 17.12.2012р. на адресу відповідача повторно надіслано листа за №355 з пропозицією внесення змін у п.5 та п.9 договору оренди землі від 26.11.2009р. щодо розміру нормативної грошової оцінки землі та орендної плати з додатками: рішеннями Озернянської сільської ради №75 від 17.05.2011р. "Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель села Озерна", №176 від 20.10.2011р. "Про перегляд договору оренди ПІІ "Лукойл-Україна", додаткової угоди від 17.12.2012р., факт надіслання підтверджується описом вкладення у цінний лист ф. 107 від 19.12.2012р.

Матеріали справи свідчать, що у позасудовому порядку досягти згоди щодо зміни умов договору сторонам не вдалося, що стало підставою для звернення прокурора з позовом про внесення змін у договір оренди землі від 26.11.2009р. шляхом викладення пункту 5 Договору у наступній редакції: " п. 5 Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 184 718 грн. 40 коп."; пункт 9 в наступній редакції: "п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 7% від нормативної грошової оцінки, що складає 12930 грн. 28 коп. в рік, щомісячна сплата становить 1077,53 грн."

Проаналізувавши подані сторонами докази в обґрунтування заявлених ними вимог та заперечень по суті заявленого позову, оцінивши їх в сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, враховуючи наступне:

Згідно до ст.14 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 121 Конституції України, ст.ст. 2,29 ГПК України передбачено, що прокуратура забезпечує представництво інтересів громадян або держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Підставою представництва інтересів держави в судах, згідно ст.361 Закону України "Про прокуратуру" є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів, внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються між ними або державою.

В рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99 зазначено, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, тому прокурор, у кожному конкретному випадку, з посиланням на законодавство, самостійно визначає, в чому саме відбулося, чи може відбутися, порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Заявлений прокурором Тернопільської області в інтересах держави в особі Озернянської сільської ради позов відповідає вимогам Законів України "Про прокуратуру", "Про місцеве самоврядування в Україні" та Податкового кодексу України і підлягає до розгляду по суті.

При цьому, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі" (надалі - Закон), законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст.2 ЗУ "Про оренду землі").

Відповідно до ст.13 ЗУ "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння, користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст. 21 ЗУ "Про оренду землі" розмір орендної плати за землю встановлюється у договорі оренди. Однією з істотних умов договору оренди, як визначено ст.15 цього Закону, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Загальні підстави внесення змін до договору визначені у Цивільному кодексі України, ст. 651 якого передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Розглядувані судом правовідносини сторін з приводу оренди землі випливають із Договору оренди від 26.11.2009р., згідно з умовами якого Орендар зобов'язався вносити орендну плату за землю у розмірі 7% від нормативно грошової оцінки землі (74701,12 грн.), що складає 5229,08 грн. в рік., щомісячна сплата - 435,75 грн.

У п. 13 Договору Сторони дійшли згоди про те, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Пунктом 14.1.125 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів

У відповідності з п.5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема: визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, а рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирає чинності у строк, встановлений відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України).

Отже, прийняте Озернянською сільською радою рішення №75 від 17.05.2011р. "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель села Озерна" набрало чинності у відповідності до п. 271.1 статті 271 Податкового кодексу України та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.

Відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного вказаною нормою зазначеного Кодексу.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Частинами 2, 3 ст. 188 ГК України передбачено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. При цьому, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Також ч.4 вказаної статті ГК України передбачено, що у разі коли сторони не досягли згоди щодо зміни договору, зацікавлена сторона має право передати спір на вирішення суду. Спори пов'язані із зміною та розірванням господарських договорів, відповідно до ст.12 ГПК України підвідомчі господарським судам України.

Суд може задовольнити такий позов лише за наявності відповідного законодавчого припису. За відсутності правової підстави для зміни умов договору суд не вправі своїм рішенням примушувати одну із сторін до продовження договірних відносин на інших умовах.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору як в добровільному порядку так і в разі незгоди однієї із сторін - за рішенням суду на вимогу іншої сторони, у випадках встановлених законом або договором.

Судом встановлено факт дотримання позивачем передбаченого ст.188 ГК України порядку внесення змін до договору шляхом надіслання на адресу відповідача листів від 24.10.2011р. за №358 та від 17.12.2012р. за №355 з пропозицією внесення таких змін і не досягнення при цьому згоди.

При цьому, наявна в матеріалах справи відповідь орендаря на отриману пропозицію від 24.10.2011р. про внесення змін у договір оренди землі від 26.11.2009р. у зв'язку із зміною нормативно грошової оцінки землі стосується виключно строку вступу у законну силу запропонованого проекту, а не самого факту зміни нормативно грошової оцінки землі.

Частиною 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Озернянська сільська рада вправі вимагати від орендаря - ПІІ "Лукойл-Україна" приведення Договору від 26.11.2009р. у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що рішення Озернянської сільської ради за №75 від 17.05.2011р. "Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель села Озерна" набрало чинності та не скасовано, суд визнає позовні вимоги заступника прокурора Тернопільської області заявлені в інтересах держави в особі Озернянської сільської ради про внесення змін у договір оренди землі від 26.11.2009р. шляхом викладення пункту 5 Договору у наступній редакції: " п. 5 Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 184 718 грн. 40 коп."; пункт 9 в наступній редакції: "п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 7% від нормативної грошової оцінки, що складає 12930 грн. 28 коп. в рік, щомісячна сплата становить 1077,53 грн." обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства, такими, що підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню.

Заперечення відповідача, викладені ним у відзиві №04/394 від 02.10.2013р. на позовну заяву та поясненні №04/456 від 12.11.2013р. судом оцінюються критично та до уваги не приймаються, так як:

- прийняте Озернянською сільською радою рішення №75 від 17.05.2011р. доведено до відома ПІІ "ЛУКОЙЛ-Україна" шляхом надіслання відповідачу згідно з п.3 цього рішення, що підтверджується витягом із журналу вихідної кореспонденції ради та випливає з змісту його (відповідача) відповіді за №518 від 26.01.2012р. на пропозицію позивача (викладену у листі за № 358 від 24.10.2011р.) про внесення змін до договору оренди землі від 29.11.2009р., повторно надісланим позивачем на адресу відповідача листом за №355 від 17.12.2012р. з пропозицією про внесення змін у договір оренди землі (з додатками, в тому числі - рішення Озернянської сільської ради за №75 від 17.05.2011р. "Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель села Озерна"), а також договіром №.26А300040 від 22.01.2013р., укладеним 22 січня 2013 року між відділом Держземагентства у Зборівському районі та представником ПІІ «Лукойл-Україна» Яценюком В.Ю., на підставі якого позивачу надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі;

- будь-яких доказів факту оспорення цього рішення позивач суду не надав, тому слід рахувати, що прийняте Озернянською сільською радою рішення №75 від 17.05.2011р. "Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель села Озерна", яке у відповідності до п. 271.1 статті 271 Податкового кодексу України набрало законної сили, ніким не оспорено та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом;

- крім цього, п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ, що виникають із земельних відносин" від 17.08.2011р. роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку;

- при цьому суд також виходив із того, що оприлюднення позивачем своїх рішень, що стосуються аналізу регуляторного впливу до проекту рішення ради "Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель села Озерна", а також і самого рішення за №75 від 17.05.2011р. через розміщення на офіційній сторінці в мережі Інтернет Зборівської районної ради, не суперечить Постанові Кабінету Міністрів України від 04.01.2002р. за №3 "Про Порядок оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади" (з наступними змінами і доповненнями) і жодним чином не вплинуло на факт доведення цього рішення до відома відповідача, як орендаря по договору від 26.11.2009р.

Відповідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати стягуються з відповідача в дохід Державного бюджету України, оскільки прокурор звільнений від його сплати відповідно до Закону України «Про судовий збір».

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 26.11.2009р., зареєстрованого у ДП "Тернопільській регіональній філії центру державного земельного кадастру", про що в книзі державної реєстрації землі вчинено запис від 14.12.2009 року за № 040964900631, укладеного між Озернянською сільською радою, вул. Шевченка, 40, с. Озерна, Зборівський район, Тернопільська область, ідент. код 04392310 та Підприємством з іноземними інвестиціями "ЛУКОЙЛ-Україна", вул. Верхній Вал, 68, м. Київ, ідент. код 30603572 та викласти пункт 5 договору в наступній редакції: "п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 184 718 грн. 40 коп. (сто вісімдесят чотири тисячі сімсот вісімнадцять грн. 40 коп.)";

3. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.11.2009р., зареєстрованого у ДП "Тернопільській регіональній філії центру державного земельного кадастру", про що в книзі державної реєстрації землі вчинено запис від 14.12.2009 року за № 040964900631, укладеного між Озернянською сільською радою, вул. Шевченка, 40, с. Озерна Зборівського району Тернопільської області та Підприємством з іноземними інвестиціями "ЛУКОЙЛ-Україна", вул. Верхній Вал, 68, м. Київ, ідент. код 30603572 та викласти пункт 9 договору в наступній редакції: "п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 7% від нормативної грошової оцінки, що складає 12 930 грн. 28 коп. (дванадцять тисяч дев'ятсот тридцять грн. 28 коп.) в рік, щомісячна сплата становить 1077 грн. 53 коп. (одну тисячу сімдесят сім грн.53 коп.).

3. Стягнути з Підприємства з іноземними інвестиціями "ЛУКОЙЛ-Україна", м. Київ, Подільський район, вул. Верхній Вал, 68, ідент. номер 30603572 в доход Державного бюджету України 1147 (одну тисячу сто сорок сім) судового збору.

Наказ видати після вступу рішення у законну силу.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу через місцевий господарський суд, який розглянув справу.

Повне рішення складено 27.11.2013р.

Суддя Н.М. Бурда