ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
Головуючий у 1-й інстанції: Дорошенко Н.О.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
УХВАЛА
іменем України
"26" листопада 2013 р. Справа № 817/3078/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "04" жовтня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області Управління Державної казначейської служби України в Дубровицькому районі Рівненської області про визнання дій протиправними , зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів ,
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2013 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог, просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області по встановленню обмежень, не передбачених законодавством, щодо звільнення підприємця - пенсіонера за віком ОСОБА_3, який здійснює свою діяльність по спрощеній системі оподаткування, від сплати єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування, та по відмові від звільнення по сплаті єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування підприємця-пенсіонера за віком ОСОБА_3 на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" при відсутності таких норм права в Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; зобов'язати УПФУ в Дубровицькому районі Рівненської області звільнити від обов'язкової сплати єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування підприємця-пенсіонера за віком ОСОБА_3, починаючи з дати виходу на пенсію за віком - 28.06.2011; списати зайво нарахований єдиний соціальний внесок підприємця-пенсіонера за віком ОСОБА_3 за період з 28.06.2011 по червень 2013 року включно в сумі 8586,28 грн. та застосовані в зв'язку з безпідставним нарахуванням єдиного соціального внеску пеню в сумі 445,51 грн. і штрафи в сумі 154,48 грн.; стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області зайво сплачений єдиний соціальний внесок в сумі 2214,44 грн., пеню в сумі 221,10 грн. та штрафи в сумі 89,86 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем неправомірно справлявся єдиний соціальний внесок з позивача, оскільки вона є пенсіонером та отримує пенсію зі зниженням пенсійного віку на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 04.10.2013 року позовну заяву в частині визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області щодо нарахування ОСОБА_3 єдиного соціального внеску за вересень-грудень 2011 року та стягнення неправомірно нарахованого єдиного внеску за вересень-грудень 2011 року в сумі 1365,11 грн. залишено без розгляду на підставі п.9 ч.1 ст.155 КАС України.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 04.10.2013 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі Рівненської області щодо нарахування ОСОБА_3 єдиного соціального внеску за 2012 рік, І-ІІ квартали 2013 року. Визнано протиправними та скасовано вимоги Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі Рівненської області про сплату недоїмки від 20.02.2013 №Ф27/01У, від 13.05.2013 №Ф27/03У, від 05.08.2013 №Ф27/04У. Визнано протиправними та скасовано рішення УПФУ у Дубровицькому районі про застосування до ОСОБА_3 штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 08.08.2012 № 02-13/375, від 10.09.2012 №02-13/416, від 17.10.2012 № 02-13/455, від 14.11.2012 № 02-13/484, від 10.12.2012 № 02-13/492, від 30.01.2013 № 02-13/34, від 30.01.2013 № 02-13/37, від 27.02.2013 № 02-13/90, від 10.06.2013 № 02-13/267, від 11.07.2013 № 02-13/331. Стягнуто з УПФУ у Дубровицькому районі Рівненської області на користь ОСОБА_3 безпідставно утриманий єдиний соціальний внесок в сумі 782,07 грн., пеню в сумі 221,10 грн., штрафні санкції 89,86 грн., всього в сумі 1093,03 грн. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач - УПФУ в Дубровицькому районі подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову. Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що позов підлягає залишенню без розгляду, оскільки позивач скористався правом адміністративного оскарження. Вказує на відсутність підстав для скасування рішень про застосування фінансових санкцій, оскільки вони набули статус узгодженого та не оскаржувались позивачем. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) та п. 4.6. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09. 2010 року (далі - Інструкція) платники, які обрали спрощену систему оподаткування. самостійно обчислюють для себе та членів своїх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, суму єдиного внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід). Оскільки позивач не досягла пенсійного віку, вона повинна сплачувати єдиний внесок на загальних підставах.
В судове засідання позивач та представники відповідачів не з'явилися. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Суд встановив, що позивач ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком з 28.06.2011, що стверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_1 від 16.05.2012 та довідкою Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області від 11.07.2013 № 786/05.
Пенсію позивач отримує зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач з 06.11.1998 р. зареєстрована як фізична особа-підприємець та є платником єдиного внеску.
10.02.2012 року УПФУ в Дубровицькому районі сформовано вимогу № 66/01У про сплату недоїмки в сумі 1365,11 грн. за вересень-грудень 2011р.
20.02.2013 органом пенсійного фонду сформовано вимогу про сплату недоїмки №Ф27/01У на суму боргу 4988,51 грн., у тому числі недоїмка 4677,55 грн., штрафи 89,86 грн., пеня 221,10 грн., яку вручено позивачу 28.02.2013.
Органом пенсійного фонду по особовій картці позивачу нараховано до сплати єдиний внесок за 1 квартал 2013р. в сумі 1194,03 грн., за 2 квартал 2013р. в сумі 1194,03 грн.
Також УПФУ в Дубровицькому районі прийняті рішення про застосування до позивача штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 30.01.2013 № 02-13/34 на суму 151,92 грн., від 30.01.2013 № 02-13/37 на суму 84,76 грн., від 27.02.2013 № 02-13/90 на суму 52,35 грн., від 10.06.2013 № 02-13/267 на суму 18,82 грн., від 11.07.2013 № 02-13/331 на суму 43,41 грн., які були надіслані позивачу рекомендованою поштовою кореспонденцією та вручені особисто під підпис відповідно до змісту поштових повідомлень про вручення поштових відправлень.
13.05.2013 р. УПФУ в Дубровицькому районі сформовано вимогу про сплату недоїмки № Ф27/03У на суму 6122,71 грн., у тому числі недоїмка 5766,45 грн., штрафи 81,14 грн., пеня 275,12 грн.; вимогу про сплату недоїмки від 05.08.2013 №Ф27/04У на суму 1194,03 грн., у тому числі недоїмка 1194,03 грн.
Судом також встановлено, що вимоги про сплату недоїмки № Ф27/01У від 20.02.2013, №Ф27/03У від 13.05.2013 були направлені для виконання до органу державної виконавчої служби відповідно 25.03.2013 та 12.06.2013 та були частково виконані внаслідок звернення стягнення на пенсію позивача.
Враховуючи дати отримання вимог УПФУ в Дубровицькому районі, позивачем не пропущено шестимісячний строк звернення до суду з позовом з дня дізнання про факт порушення своїх прав.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом №2464-VI.
Відповідно до п.4. ч.1. ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Згідно ч.4 ст.4 Закону №2464-VI особи, зазначені у пункті 4 частини 1 цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV.
Отже, при призначенні пенсії в 2011 році зі зменшенням пенсійного віку, незважаючи на те, що позивач народилася 27.06.1962 р., застосовано норми ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частиною 4 статті 4 Закону №2464-VI визначені необхідні умови для звільнення від сплати єдиного внеску, а саме: особа обрала спрощену систему оподаткування і є пенсіонером за віком або інвалідом та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Жодних інших вимог не встановлено.
Отже, позивач отримує пенсію за віком, при цьому є фізичною особою-підприємцем, яка здійснює діяльність за спрощеною системою оподаткування. На підставі викладеного у позивача відсутній обов'язок з 06.08.2011 року сплачувати єдиний внесок, а у органу Пенсійного фонду виставляти вимоги про сплату недоїмки та нараховувати пеню і штрафні санкції.
Частиною 2 ст. 11 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи, що позивачем не заявлено позовних вимог про визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень, на підставі яких позивачем здійснено часткову сплату єдиного внеску за вищевказані періоди, штрафних санкцій та пені, суд першої інстанції правомірно вийшов за межі позовних вимог.
Судом встановлено, що з березня 2013р. по вересень 2013р. включно стягнуто з позивача на підставі вимог про сплату недоїмки від 20.02.2013 №Ф27/01У, від 13.05.2013 №Ф27/03У, тобто за 2012 рік та І квартал 2013р., єдиного внеску в сумі 782,07 грн., штрафних санкцій в сумі 89,86 грн., пені в сумі 221,10 грн., всього 1093,03 грн.
Суд встановив, що між УПФУ в Дубровицькому районі та Управлінням Державної казначейської служби в Дубровицькому районі укладено договір № 38 від 11.12.2012 на здійснення розрахунково-касового обслуговування.
Згідно п. 16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845 органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків та зборів.
Отже, сума безпідставно сплачених позивачем до Пенсійного фонду сум на підставі неправомірних рішень в сумі 1093,03 грн. підлягає поверненню позивачу з рахунків Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі в органі Державної казначейської служби.
Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "04" жовтня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.О. Зарудяна
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області вул. Миру,8, м. Дубровиця, Дубровицький район, Рівненська область,34100
4 -Управління Державної казначейської служби України в Дубровицькому районі Рівненської області вул.Голшанських,2, м.Дубровиця, Дубровицький район, Рівненська область, 34100