Постанова № 35538318, 14.11.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2013
Номер справи
821/2742/13-а
Номер документу
35538318
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" листопада 2013 р. 8 год.50 хв.Справа № 821/2742/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Машталер М.Р.,

за участю: представників позивача - Гончара М.В., Ярової С.В.,

представників відповідача - Малини С.В., Полтави В.В., Погрібної Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного навчального закладу "Каховський професійний ліцей сфери послуг" до Державної фінансової інспекції в Херсонській області, за участю третьої особи - комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" про визнання протиправними та скасування пунктів 2.2, 2.3 вимоги від 09.07.2013 р. № 40-13/991 про усунення порушень,

встановив:

Державний навчальний заклад "Каховський професійний ліцей сфери послуг" (далі - позивач, Ліцей) звернувся із адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Херсонській області (далі - відповідач, ДФІ), за участю третьої особи - комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" (далі - третя особа), в якому просить визнати протиправними та скасувати пункти 2.2 та 2.3 вимоги відповідача від 09.07.2013 р. № 40-13/991 про усунення фінансових порушень та попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства.

Свої вимоги мотивує тим, що оскаржувані пункти вимоги суперечать нормам законодавства, а викладені у акті ревізії висновки про порушення позивачем фінансової дисципліни не відповідають дійсності.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача заперечували проти позовних вимог, зазначивши, що у ході ревізії виявлено порушення позивачем вимог ст.ст. 4, 6, 27 Житлового кодексу України та рішення Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.12.2010 р. № 1746, ч. 5 ст. 3 Закону України "Про професійно-технічну освіту" та пп. 1 п.1, п. 4 Порядку призначення і виплати стипендії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 р. № 882, у зв'язку з чим відповідачем правомірно винесено вимогу про усунення порушення, зокрема пункти 2.2 та 2.3

Третя особа - КПТМ "Каховтеплокомуненерго" надіслало до суду заяву про розгляд справи за відсутності його представника.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступні обставини.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України" від 26.01.1993 р. № 2939-XII зі змінами та доповненнями (далі за текстом - Закон № 2939-XII).

Відповідно до статті 2 цього Закону, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 1 Закону № 2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Таким чином, позивач, реалізуючи свої завдання та функції у сфері фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів юридичними особами, є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до статті 4 Закону № 2939-XII інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Згідно зі статтею 15 Закону № 2939-XII службові особи органу державного фінансового контролю є представниками органів виконавчої влади. Законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються. Працівник органу державного фінансового контролю при виконанні покладених на нього обов'язків керується чинним законодавством і виконує вказівки своїх керівників. Ніхто інший, за винятком передбачених законодавством випадків, не вправі втручатися в діяльність службової особи органу державного фінансового контролю.

Відповідно до статті 15 Закону № 2939-XII та п. 6.13 Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.10.2011 р. № 1236, законні вимоги службових осіб державної фінансової інспекції є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Судом встановлено, що відповідно до п. 4.1.1.1 плану роботи Державної фінансової інспекції в Херсонській області на І квартал 2013 р. та на підставі направлення на проведення ревізії від 21.03.2013 р. № 30 у період з 18.03.2013 р. по 07.06.2013 р. спеціалістами Каховської об'єднаної державної фінансової інспекції проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного навчального закладу "Каховський професійний ліцей сфери послуг" за період з 01.04.2011 р. по 01.03.2013 р., за результатами якої складено акт від 14.06.2013 р. № 40-27/08.

Ревізією встановлено фінансові порушення на загальну суму 111,93 тис. грн., в тому числі, що призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів на суму 111,23 тис. грн. (в тому числі не доотримано власних надходжень в сумі 4,64 тис. грн.), незаконні видатки 106,6 тис. грн.; нецільових витрат - 0,11 тис. грн.; інші порушення фінансової дисципліни в сумі 0,58 тис. грн.

Позивач, не погодившись із висновками акту ревізії від 14.06.2013 р. № 40-27/08, надав до Каховської ОДФІ заперечення на акт від 20.06.2013 р. за вих. № 320.

Розглянувши заперечення на акт перевірки, головним державним фінансовим інспектором Каховської ОДФІ складено висновок, який 08.07.2013 р. за вих. № 40-13/981 направлено на адресу ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг".

З метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому начальником Каховської ОДФІ позивачу пред'явлено вимогу від 09.07.2013 р. № 40-13/991 про усунення порушень, пункти 2.2.та 2.3 якої оскаржено позивачем у судовому порядку.

Надаючи оцінку обґрунтованості позовної вимоги про визнання протиправним та скасування пункту 2.2 вимоги від 09.07.2013 р. № 40-13/991, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

За актом ревізії, у ході проведення заходу контролю ДФІ встановлено порушення ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" вимог ст.ст. 4, 6, 27 Житлового кодексу України та рішення Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.12.2010 р. № 1746, а саме: Ліцеєм зайво сплачено бюджетні кошти за спожиті комунальні послуги з централізованого опалення учнями-мешканцями гуртожитку за завищеним тарифом за період з 01.04.2011 р. по 01.01.2012 р. у сумі 19,09 тис. грн.

Крім цього, у 2012-2013 роках внаслідок допущеної арифметичної помилки в частині правильності розподілу опалювальної площі гуртожитку та адміністративного приміщення колишнім головним бухгалтером ОСОБА_6 та колишньою в.о. головного бухгалтера ОСОБА_7, ОСОБА_8 допущено зайву сплату бюджетних коштів в сумі 4,04 тис. грн. КПТМ "Каховтеплокомуненерго", чим порушено п. 1 ст. 3, п. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Пунктом 2.2 вимоги про усунення фінансових порушень від 09.07.2013 р. № 40-13/991 зобов'язано ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" поновити за даними бухгалтерського обліку дебіторську заборгованість зі сплати за послуги теплопостачання на загальну суму 23130,11 грн. (23,13 тис. грн.). Усунути фінансове порушення шляхом отримання послуг по теплопостачанню та/або поверненням грошових коштів на реєстраційних рахунок закладу.

Позивач вважає вказаний пункт вимоги протиправним з тих підстав, що протягом 2010-2011 років навчальний заклад сплачував за надані послуги у відповідності до договору, укладеного між Ліцеем та КПТМ "Каховтеплокомуненерго" 19.10.2010 р. № 87, а також виставлених рахунків за тарифом "для бюджетних установ", затвердженим рішеннями виконавчого комітету Каховської міської ради від 08.02.2011 р. № 55, від 13.12.2011 р. № 415, оскільки діяти інакше, ніж передбачено договором та сплачувати за тарифом, який не передбачений рішеннями органу місцевого самоврядування у позивача підстав не було. Лише у травні 2012 року, після довгострокової переписки, рішенням виконавчого комітету Каховської міської ради від 15.05.2012 р. № 162 КПТМ "Каховтеплокомуненерго" було рекомендовано врахувати при розрахунках за надані послуги наявність в складі навчального закладу гуртожитку. Тобто, починаючи з травня 2012 р. позивач сплачував за послуги теплопостачання за розмежованими тарифами.

Суд не погоджується з наведеними доводами ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва на право власності від 15.12.2009 р. Серія САВ № 626853 на нерухоме майно, виданого Каховською міською радою на підставі рішення виконавчого комітету № 545 від 08.12.2009 р. приміщення по вул. Кірова 5 при реєстрації визначено за типом: будинок, учбово-адміністративний з гуртожитком, загальна площа об'єкта 2484,1 кв.м., житлова площа 467,3 кв.м. Вказане нерухоме майно зареєстровано в КП "Каховське бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради за позивачем 22.12.2009 р., про що свідчить витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 22.12.2009 р. № 24873342.

У ході проведення ревізії 05.04.2013 р. комісією у складі: Троян Л.В. - заступника директора з НВР, Бєлоущенко М.Ю. - в.о. головного бухгалтера, Мірошніченко Л.М. - психолога, Волкова Ю.В. - комірника, в присутності провідного державного фінансового інспектора Каховської ОДФІ Полтави В.В., проведено обстеження приміщення, що знаходиться за адресою: Херсонська область, м. Каховка, вул. Кірова, буд.5, за результатами якого складено акт.

Згідно із актом обстеження наведеної вище будівлі встановлено, що до адміністративно-навчального корпусу відносяться 3 поверхи будівлі: 1 поверх - учбові майстерні виробничого навчання, механічна майстерня, кабінет фельдшера, учнівське ательє, склад, лабораторія; 2 поверх - учбові майстерні, кабінет директора ліцею, кабінет бухгалтерії, кабінет секретаря та заступника директора з НВР та завідувача господарством, кімната майстрів; 3 поверх - 2 учбові кабінети для теоретичного навчання, бібліотека, комп'ютерний клас, методичний кабінет, кабінет соціального педагога, актова зала. Четвертий та п'ятий поверхи обладнано під гуртожиток.

Відповідно до Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України" та Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. № 550 (далі - Порядок проведення інспектування), з метою забезпечення єдиних підходів до підготовки до ревізії, її проведення, оформлення результатів та реалізації матеріалів розроблено Методичні рекомендації щодо здійснення інспектування органами Державної фінансової інспекції України (далі - Методичні рекомендації), затверджені наказом Державної фінансової інспекції України від 14.12.2011 р. № 90.

Положеннями п.10.10.1 Методичних рекомендацій визначено, що під час перевірки питання розрахунків установи за отримані комунальні послуги треба перевірити укладені договори із постачальниками комунальних послуг на відповідність застосування тарифів та цін, встановлених відповідними органами виконавчої влади для бюджетних установ. З'ясувати, чи зменшено планову суму асигнувань на розмір наявної дебіторської заборгованості та на суми, які повинні відшкодовуватись орендарями; чи дотримано доведені вищестоящою організацією ліміти витрат. Необхідно перевірити, чи не допускалася установою оплата комунальних послуг на декілька місяців наперед, в тому числі і в рахунок наступного бюджетного періоду. Відповідно до Постанови № 1404 замовники можуть передбачати попередню оплату на строк не більше одного місяця лише у разі закупівлі послуг пошти та зв'язку та послуг з енергопостачання.

При перевірці договорів з постачальниками послуг звертається увага на: відповідність визначених в них тарифів тим, що встановлені відповідними органами місцевого самоврядування; чи обумовлено в договорах терміни надання постачальниками товарів, робіт або послуг первинних документів, що підтверджують факт виникнення фінансового зобов'язання; в договорах на надання послуг з теплопостачання: відповідність зазначеної в договорі площі опалення фактично опалювальній площі (наявність плану комунікацій); чи не включено площу, яка опалюється власними опалювальними приладами.

Так, під час зустрічної звірки в КП теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" ревізором встановлено, що отримання послуг з централізованого опалення в ревізійному періоді здійснювалось на підставі показників лічильника відповідно до укладених з позивачем договорами.

Відповідно до ч.1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 1 Закону України від 16.07.1999 р. № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. З урахуванням викладеного до уваги взято договір, який послугував фактичному здійсненню фінансової господарської операції та визначив вартість наданих послуг і в даному випадку є одним із первинних документів.

Згідно зі ст. 1 Закону України від 16.07.1999 р. № 996- XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану об'єкту контрою, що і відбулось.

Частиною 1 статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Між ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" та КП теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" було укладено договір про теплопостачання від 19.10.2010 р. № 87 (термін дії з 01.10.2010 р. по 31.12.2011 р.), опалювальна площа - 2048,0 кв.м., тариф на момент укладання договору склав 609,22 грн./Гкал, з урахуванням ПДВ в розмірі 20 %.

У періоді з 01.04.2011 р. по 01.01.2012 р вартість послуги в договорі зазначена для бюджетних установ на підставі рішення виконавчого комітету Каховської міської ради від 08.02.2011 р. № 55 в сумі 804,50 грн./Гкал. з ПДВ, у той час, як для населення цим же рішенням передбачено вартість послуги 290,23 грн./Гкал.

Відповідно до листа ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" від 24.01.2012 р. № 58 директора КП теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" повідомлено про припинення дії договору про постачання теплової енергії від 19.10.2010 р. № 87 у відповідності до п.10.1 у зв'язку з прийняттям обмежувальних нормативних актів державними органами влади, а саме: набуттям чинності положень Закону України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 р., щодо необхідності здійснення державних закупівель централізованого постачання теплової енергії.

Крім того, 06.07.2012 р. між ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" та КП теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" укладено договір № 1 про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти, ціна договору 115537,00 грн.

Згідно із довідкою зустрічної звірки в КП теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" від 05.04.2013 р. № 40-28/20 комунальним підприємством надано послуг по теплопостачанню на загальну суму 209613,03 грн., в тому числі за період з 01.04.2011 р. по 31.12.2011 р. на суму 70461,00 грн., за 2012 рік на суму 114152,03 грн., за період з 01.01.2013 р. по 01.03.2013 р. на суму 25000 грн.

Слід зазначити, що положеннями ст. 6 Житлового кодексу України визначено, що жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків.

Статтею 127 Житлового кодексу Української РСР визначено, що для проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також інших громадян у період роботи або навчання можуть використовуватись гуртожитки.

Під гуртожитки надаються спеціально споруджені або переобладнані для цієї мети жилі будинки.

Жилі будинки реєструються як гуртожитки у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів.

Згідно із ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Відповідно до Класифікатора державного майна, затвердженого наказом Фонду Державного майна України від 15.03.2006 р. № 461 та Державного класифікатора України "Класифікація основних фондів", затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 19.08.1997 р. № 507, гуртожитки відносяться до будівель житлових (код 11), а адміністративні та інші будівлі навчальних закладів віднесені до будівель нежитлових (код 12). Також у Класифікаторі зазначено, що код 1263 "Будівлі навчальних та дослідних закладів" не включає код ИЗО "Гуртожитки для студентів та учнів".

Таким чином, ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" застосовано тарифи на теплову енергію, що постачалась до гуртожитку, у розмірі встановленому, як для бюджетних організацій, а не у розмірі встановленому, як для населення, що є порушенням вимог законодавства України.

Суд погоджується з позицією ДФІ про те, що обов'язковою умовою застосування того чи іншого тарифу є відповідність використання житлового фонду за призначенням, а саме - проживання населення, оскільки, гуртожиток Ліцею є об'єктом житлового фонду, тому розрахунки за спожиту мешканцями теплову енергію мали здійснюватись в період з 01.04.2011 р. по 01.01.2012 р. за тарифами встановленими для населення, а саме: 290,23 грн./Гкал з ПДВ.

За результатами ревізії ДФІ дійшла висновку про те, що навчальним закладом зайво сплачено бюджетні кошти за надані комунальні послуги в сумі 19090,55 грн.

Факт оплати позивачем послуг з постачання теплової енергії за тарифами, встановленими для бюджетних організацій підтверджується долученими до матеріалів справи рахунками та актами виконаних робіт.

Суд не приймає до уваги твердження позивача про відсутність його вини в порушенні норм законодавства, що також є підставою для скасування п. 2.2 вимоги з огляду на наступне.

Так, головним завданням органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності.

У ході проведення ревізії ДФІ виявлено порушення бюджетного законодавства та зафіксовано його в акті ревізії. Суд вважає, що у даному випадку орган державного фінансового контролю не повинен встановлювати наявність або відсутність вини, причинно-наслідковий зв'язок між діями позивача та фактом порушенням норм законодавства України, а лише виявляє та фіксує факт порушення бюджетного законодавства, що виявлено під час ревізії ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг".

Крім зазначених вище обставин відповідачем у ході ревізії виявлено, що в 2012-2013 роках внаслідок допущеної арифметичної помилки в частині правильності розподілу опалювальної площі гуртожитку та адміністративного приміщення колишнім головним бухгалтером ОСОБА_6 та колишньою в.о. головного бухгалтера ОСОБА_7, ОСОБА_8 допущено зайву сплату бюджетних коштів в сумі 4,04 тис. грн. Комунальному підприємству теплових мереж "Каховтеплокомуненерго", чим недотримано п.1 ст.3, п.1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Так, згідно рішення Каховської міської ради від 13.12.2011 р. № 415 затверджено тарифи на послуги з централізованого опалення строком дії з 15.12.2011 р. до 01.03.2013 р. для населення в розмірі 290,23 грн./Гкал та для бюджетних установ - 1008,40 грн./Гкал.

Проведеною зустрічною звіркою в комунальному підприємстві теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" встановлено, що за даними виставлених рахунків та актів виконаних робіт у період з 01.01.2012 р. по 01.03.2013 р. навчальним закладом спожито: гуртожиток 69,32 Гкал по ціні 290,23 грн. на загальну суму 20118,72 грн.; учбовий корпус 118,042 Гкал по ціні 1008,40 грн. на суму загальну 119033,31 грн.

Судом досліджено рахунки, затверджені директором Гончар М.В., та акти виконаних робіт, прийняті завідуючим господарства Терзі М.С. за період з 01.01.2012 р. по 01.03.2013 р., із яких вбачається, що площа гуртожитку складає 40% від загальної площі, а учбовий корпус 60%. Факт саме такого відсоткового співвідношення площі підтверджується також реєстром-вибіркою, який підписано головним бухгалтером КП теплових мереж "Каховтеплокомуненерго".

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність пункту 2.2 вимоги від 09.07.2013 р. № 40-13/991 про усунення фінансових, що підтверджується матеріалами справи, а тому не вбачає підстав для скасування вказаного пункту.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до листа Комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" від 22.10.2013 р. № 04-01/356, долученого відповідачем до матеріалів справи, підприємством поновлено кредиторську заборгованість у сумі 23130,12 грн. (19090,55 грн. + 4039,56 грн.).

Тобто, фактично п. 2.2 вимоги від 09.07.2013 р. № 40-13/991 про усунення фінансових порушень ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" виконано.

Щодо позовної вимоги Ліцею про скасування п. 2.3 вимоги від 09.07.2013 р. № 40-13/991 необхідно зазначити наступне.

Ревізією обґрунтованості зарахування громадян до складу учнів ліцею для здобуття професійно-технічної освіти встановлено порушення навчальним закладом вимог ч. 5 ст. 3 Закону України "Про професійно-технічну освіту", пп.1 п.1, п.4 Порядку призначення і виплати стипендії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 р. № 882, а саме: ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" зараховано на навчання 7 осіб з метою здобуття первинної професійної підготовки, тоді як фактично їх професійно-технічне навчання спрямоване на оволодіння іншою професією. На навчання вказаних осіб навчальним закладом використано бюджетних коштів у сумі 26,13 тис. грн., виплачено стипендію та матеріальну допомогу в сумі 12,62 тис. грн.

У зв'язку із виявленням вказаних порушень відповідач пунктом 2.3 вимагає від позивача усунути фінансове порушення відповідно до вимог чинного законодавства шляхом внесення грошових коштів до каси Ліцею та/або на реєстраційний рахунок на суму 38742,14 грн. (38,75 тис. грн.). У разі відмови в добровільному поверненні коштів провести претензійно-позовну роботу з фізичними особами, якими проведено навчання. В іншому випадку, стягнути з осіб, винних у недоотриманні коштів закладом, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України.

У судовому засіданні представник позивача зазначив, що на період зарахування ОСОБА_13 та ОСОБА_14 у ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" не було можливості встановити чи мають вказані особи професійно-технічну освіту, у зв'язку з чим покладалися на сумлінність абітурієнтів щодо подачі документів про освіту. Крім того, електронний реєстр учнівського та студентського контингенту, який дає можливість встановити наявність у особи освіти, був введений в закладах системи професійно-технічної освіти тільки у травні 2013 року. Що стосується ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, то вони були дозараховані на вільні місця на ІІ курс групи за професією "Кравець. Закрійник" для здобуття професії "Закрійник".

Суд не бере до уваги наведені вище доводи ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 р. № 882 затверджено Порядок призначення і виплати стипендій (далі - Порядок № 882).

Відповідно до п. 1 Порядку № 882 дія цього Порядку поширюється на осіб, які навчаються у навчальних закладах та наукових установах за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, у навчальних закладах, що перебувають у власності Автономної Республіки Крим, та комунальних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних бюджетів:

1) учнів денної форми навчання професійно-технічних навчальних закладів (далі - учні);

2) студентів денної форми навчання вищих навчальних закладів I - IV рівня акредитації, крім осіб, які навчаються за освітньо-професійними програмами підготовки магістрів державного управління (далі - студенти);

3) курсантів денної форми навчання вищих навчальних закладів цивільної авіації, морського і річкового транспорту, Севастопольського національного інституту ядерної енергії та промисловості (далі - курсанти вищого навчального закладу);

4) учнів VIII - XII класів середніх спеціальних музичних шкіл-інтернатів і середніх художніх шкіл;

5) учнів I - II курсів училищ фізичної культури;

6) слухачів підготовчих відділень консерваторій та студій підготовки акторських кадрів (далі - слухачі);

7) клінічних ординаторів;

8) аспірантів і докторантів, які навчаються з відривом від виробництва;

9) курсантів, слухачів та ад'юнктів вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів - у частині призначення стипендій, зазначених у підпункті 1 пункту 5 цього Порядку.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи професійно-технічної освіти, створення умов для професійної самореалізації особистості та забезпечення потреб суспільства і держави у кваліфікованих робітниках визначені Законом України "Про професійно-технічну освіту".

Положеннями статті 5 Закону України "Про професійно-технічну освіту" визначено, що громадяни України мають рівні права на здобуття професійно-технічної освіти відповідно до своїх здібностей і нахилів. Обмеження допускаються за медичними та віковими показниками, а також показниками професійної придатності, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Професійно-технічна освіта здобувається громадянами України в державних і комунальних професійно-технічних навчальних закладах безоплатно, за рахунок держави, а у державних та комунальних акредитованих вищих професійно-технічних навчальних училищах та центрах професійної освіти - у межах державного замовлення безоплатно, на конкурсній основі.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України "Про професійно-технічну освіту" учень професійно-технічного навчального закладу - це випускник основної або старшої загальноосвітньої школи, зарахований до професійно-технічного навчального закладу на навчання за програмами первинної професійної підготовки. Учню професійно-технічного навчального закладу видається учнівський квиток.

Частиною 5 статті 3 Закону України "Про професійно-технічну освіту" визначено, що первинна професійна підготовка - це здобуття професійно-технічної освіти особами, які раніше не мали робітничої професії, або спеціальності іншого освітньо-кваліфікаційного рівня, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації, необхідний для продуктивної професійної діяльності.

Факт того, що ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 та ОСОБА_19 на час зарахування в якості учнів до ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" вже здобули первинну професійну підготовку по іншим професіям підтверджується наявними в матеріалах справи копіями: диплома молодшого спеціаліста на ім'я ОСОБА_14 від 29.06.2002 р., наказів "Про зарахування на навчання учнів" від 26.08.2003 р. № 1-З-УДЗ, від 29.08.2012 р. № 1-З-УДЗ, від 07.09.2012 р. № 2-З-УДЗ, наказів "Про відрахування зі складу учнів" від 02.06.2005 р. № 8-В-УДЗ, від 28.06.2005 р. № 9-В-УДЗ, від 08.09.2005 р. № 10-В-УДЗ, листа Новокаховського політехнічного коледжу від 20.05.2013 р. № 01-20/123.

Суд не приймає до уваги доводи позивача щодо відсутності його вини у безпідставному здійсненні виплат, виходячи з наступного.

По-перше, у даному випадку йдеться не про застосування санкцій, а про необхідність повернення до бюджету безпідставно витрачених коштів.

По-друге, позивач зазначає, що приймаючи осіб на навчання, визначав об'єм інформації, що мають надати абітурієнти, виходячи виключно з норм Типових правил прийому до професійно-технічних навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.06.2006 р. № 441 (далі Типові правила).

Однак, згідно п.6.1 Типових правил (діяли до 14.06.2013 р.) зазначений в них порядок прийому документів з подальшим зарахуванням поширюється на вступників, які не мають базової загальної середньої освіти і подають довідку про навчання в основній середній загальноосвітній школі.

Крім того, суд зауважує, що в ході судового засідання представниками позивача не заперечувався факт здобуття ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 та ОСОБА_19 первинної професійної підготовки по іншим професіям на час зарахування в якості учнів до ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг".

Згідно із п. 7.3 Положення про вище професійне училище та центр професійно-технічної освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 20.06.2000 р. № 225, підготовка робітничих кадрів та молодших спеціалістів понад державне замовлення, а також їх перепідготовка та підвищення кваліфікації здійснюються на кошти юридичних і фізичних осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України "Про освіту" післядипломна освіта - спеціалізоване вдосконалення освіти та професійної підготовки особи шляхом поглиблення, розширення й оновлення її професійних знань, умінь та навичок або отримання іншої професії, спеціальності на основі здобутого раніше освітньо-кваліфікаційного рівня та практичного досвіду.

Таким чином, зарахування ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 та ОСОБА_19 здійснювалось не для отримання первинної професійної підготовки, а для отримання іншої робітничої професії.

Згідно наданих пояснень провідним державним фінансовим інспектором Каховської ОДФІ Полтавою В.В. обрахунок понесених витрат на навчання 7 осіб здійснено за наданими даними посадовими особами ліцею щодо загальної кількості учнів в групі, в ліцеї та картками аналітичного обліку касових видатків.

Так, розрахунки по статтям витрат обраховано слідуючим шляхом.

За період з 01.09.2011 р. по 24.05.2012 р. по групі МП-11-9 "Манікюрниця. Педикюрниця" на одну особу (ОСОБА_14):

- за вересень 2011р. витрати по загальному фонду склали: 2829,20 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 237 (кількість учнів в ліцеї) = 11,94 грн., по спеціальному: 3792,40 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 237 (кількість учнів в ліцеї) = 16 грн.;

- за жовтень 2011 р. витрати по загальному фонду склали: 2771 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 234 (кількість учнів в ліцеї) = 11,84 грн., по спеціальному: 4544,79 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 234 (кількість учнів в ліцеї) = 19,42 грн.;

- за листопад 2011 р. витрати по загальному фонду склали: 28094,90 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 233 (кількість учнів в ліцеї) = 120,58 грн., по спеціальному: 4310,53 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 233 (кількість учнів в ліцеї) = 18,50 грн.;

- за грудень 2011 р. витрати по загальному фонду склали: 58224,10 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 213 (кількість учнів в ліцеї) = 273,35 грн., по спеціальному: 260,94 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 213 (кількість учнів в ліцеї) = 1,23 грн.;

- за січень 2012 р. витрати по загальному фонду склали: 3074 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 205 (кількість учнів в ліцеї) = 15 грн., по спеціальному: 5606,11 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 205 (кількість учнів в ліцеї) = 27,35 грн.;

- за лютий 2012 р. витрати по загальному фонду склали: 3747 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 156 (кількість учнів в ліцеї) = 24,02 грн., по спеціальному: 20746,38 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 156 (кількість учнів в ліцеї) = 132,99 грн.;

-за березень 2012 р. витрати по загальному фонду склали: 4721 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 127 (кількість учнів в ліцеї) = 37,17 грн., по спеціальному: 3777,71 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 127 (кількість учнів в ліцеї) = 29,75грн.;

- за квітень 2012 р. витрати по загальному фонду склали: 3834 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 98 (кількість учнів в ліцеї) = 39,12 грн., по спеціальному: 1472,86 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 98 (кількість учнів в ліцеї) = 15,03 грн.;

- за травень 2012 р. витрати по загальному фонду склали: 2665,95 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 98 (кількість учнів в ліцеї) = 27,20 грн., по спеціальному: 1582,57 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 98 (кількість учнів в ліцеї) = 16,15 грн.

За період з 01.09.2012 р. по 01.03.2013 р. по групі НС-12-8 "Соціальний робітник. Нянька" на одну особу (ОСОБА_13):

-за вересень 2012 р. витрати по загальному фонду склали: 2835 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 204 (кількість учнів в ліцеї) = 13,90 грн., по спеціальному: 2049,98 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 204 (кількість учнів в ліцеї) = 10,05 грн.;

-за жовтень 2012 р. витрати по загальному фонду склали: 5236 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 200 (кількість учнів в ліцеї) = 26,18 грн., по спеціальному: 2075,77 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 200 (кількість учнів в ліцеї) = 10,38 грн.;

- за листопад 2012 р. витрати по загальному фонду склали: 17830 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 195 (кількість учнів в ліцеї) = 91,44 грн., по спеціальному: 1186,41 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 195 (кількість учнів в ліцеї) = 6,08 грн.;

-за грудень 2012 р. витрати по загальному фонду склали: 51902 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 144 (кількість учнів в ліцеї) = 360,43 грн., по спеціальному: 864,04 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 144 (кількість учнів в ліцеї) = 6 грн.;

-за січень 2013 р. витрати по загальному фонду склали: 17440 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 143 (кількість учнів в ліцеї) = 121,96 грн., по спеціальному: 1225,87 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 143 (кількість учнів в ліцеї) = 8,57 грн.;

-за лютий 2013 р. витрати по загальному фонду склали: 15440 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 142 (кількість учнів в ліцеї) = 108,73 грн., по спеціальному: 17315,67 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 142 (кількість учнів в ліцеї) = 121,94 грн.

За період з 01.09.2011 р. по 01.03.2012 р. по групі КЗ-10-7 "Кравець. Закрійник" на 5 осіб (ОСОБА_15, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_17, ОСОБА_16):

-за вересень 2011 р. витрати по загальному фонду склали: 2829,20 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 237 (кількість учнів в ліцеї) = 11,94 грн., по спеціальному: 3792,40 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 237 (кількість учнів в ліцеї) = 16 грн.;

-за жовтень 2011 року витрати по загальному фонду склали: 2771 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 234 (кількість учнів в ліцеї) = 11,84 грн., по спеціальному: 4544,79 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 234 (кількість учнів в ліцеї) = 19,42 грн.;

-за листопад 2011 р. витрати по загальному фонду склали: 28094,90 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 233 (кількість учнів в ліцеї) = 120,58 грн., по спеціальному: 4310,53 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 233 (кількість учнів в ліцеї) = 18,50 грн.;

-за грудень 2011 р. витрати по загальному фонду склали: 58224,10 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї)/ 213 (кількість учнів в ліцеї) = 273,35 грн., по спеціальному: 260,94 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 213 (кількість учнів в ліцеї) = 1,23 грн.;

-за січень 2012 р. витрати по загальному фонду склали: 3074 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 205 (кількість учнів в ліцеї) = 15 грн., по спеціальному: 5606,11 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 205 (кількість учнів в ліцеї) = 27,35 грн.;

-за лютий 2012 р. витрати по загальному фонду склали: 3747 грн. (всього витрати по загальному фонду в ліцеї) / 156 (кількість учнів в ліцеї) = 24,02 грн., по спеціальному: 20746,38 грн.(загальна сума витрат по ліцею) / 156 (кількість учнів в ліцеї) = 132,99 грн.

Таким чином, загальна сума витрат по 7 особам становить 5083,35 грн.

Розрахунок понесених витрат на заробітну плату та нарахування на заробітну плату викладачів та обслуговуючого персоналу обраховано за методом, що і інші витрати, тобто загальна сума заробітної плати, які були задіяні у навчанні 7 осіб поділено на кількість учнів в групі та помножено на 5 осіб, відповідно обраховано витрати на 1 учня обслуговуючого персоналу.

Загальна сума витрат на заробітну плату та єдиного внеску на загальне державне соціальне страхування складає:

- група МП-11-9 "Манікюрниця. Педикюрниця" на одну особу (ОСОБА_14) - 5465,66 грн.

- група НС-12-8 "Соціальний робітник. Нянька" на одну особу (ОСОБА_13) - 3264,35 грн.

- група КЗ-10-7 "Кравець. Закрійник" на 5 осіб (ОСОБА_15, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_17, ОСОБА_16) - 12313,02 грн.

Разом витрати на заробітну плату складають 21043,03 грн.

Таким чином, порушення ДНЗ "Каховський професійний ліцей сфери послуг" вимог ч. 5 ст. 3 Закону України "Про професійно-технічну освіту", пп.1 п.1, п.4 Порядку призначення і виплати стипендії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 р. № 882 призвело до зайвого виділення бюджетних коштів впродовж вищевказаного періоду на суму 26126,38 грн.

Що стосується доказів допущених правопорушень, то належним доказом у даному випадку є акт перевірки, відомості якого позивачем не спростовано.

Крім цього, будь-яких доказів неправильності проведеного контролюючим органом розрахунку суми зайво витрачених бюджетних коштів в розмірі 26126,38 грн. позивачем не надано. У свою чергу, судом у ході розгляду справи встановлено обгрунтованість зазначених розрахунків ДФІ.

Враховуючи наведене, суд вважає, що пункти 2.2 та 2.3 вимоги ДФІ від 09.07.2013 р. № 40-13/991 про усунення фінансових порушень та попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства винесені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому підстав для їх скасування суд не вбачає.

За таких обставин суд відмовляє у задоволенні позовних вимог за необгрнутованістю.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Відмовити державному навчальному закладу "Каховський професійний ліцей сфери послуг" у задоволенні позовних вимог до Державної фінансової інспекції в Херсонській області, за участю третьої особи - комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" про визнання протиправними та скасування пунктів 2.2, 2.3 вимоги від 09.07.2013 р. № 40-13/991 про усунення порушень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 листопада 2013 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 9.3