Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2013 р. Справа №805/15994/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 годин 40 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Зикун Ю.В., представника позивача Валагури Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И В:
8 листопада 2013 року позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом заборони робіт. Позовні вимоги вмотивовані тим, що 7 листопада 2013 року під час позапланової перевірки відповідача були встановлені порушення «Правил безпеки у вугільних шахтах», які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. З посиланням на статті 4, 13 Закону України «Про охорону праці», статтю 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позивач просив заборонити роботи з проведення породного бункеру 11 горизонту пласта К5 по шахті №22 «Комунарська».
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.
У судове засідання представник відповідача не прибув, повідомив суд про те, що на теперішній час порушення, виявлені під час перевірки, не усунуті, просив розглянути справу без його участі.
Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
22 жовтня 2013 року наказом №22 Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості Донецького гірничого округу було призначено проведення в листопаді 2013 року позапланових заходів по здійсненню державного надзору (контролю) за промисловою безпекою і охороною праці (а.с. 15).
22 жовтня 2013 року позивач повідомив директора Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» та директора Відокремленого підрозділу «Шахта №22 «Комунарська» про проведення в період з 1 по 30 листопада 2013 року позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення (а.с. 16).
7 листопада 2013 року позивачем складений «Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №025П-10/316» (далі Акт), яким встановлено 5 порушень вимог законодавства створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- відсутній розрахунок повітря при проведенні виробки (Порушення пункту 1 глави 1 розділу VІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10);
- не передбачений захисний полок у виробці (Порушення пункту 15 глави 3 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10);
- не перекрите гирло виробки (Порушення пункту 15 глави 3 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10);
- не встановлений захисний полок (Порушення пункту 15 глави 3 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10);
- не здійснено випробування рятувальної драбини ((Порушення пункту 10 глави 12 розділу VII «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10) (а.с. 17-18).
7 листопада 2013 року позивачем винесений припис №025П-10/316 на ім'я директора Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» з вимогою усунути вищезазначені порушення (а.с. 19).
22 листопада 2012 року директор Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» листом №15-4776 повідомив суд про те, що порушення вказані в приписі №025П-10/316, на теперішній час не усунуті (а.с. 30)
При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Статтею 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII «Про охорону праці» (далі - Закон №2694) передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 1 «Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 6 грудня 2012 року №685/2012, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно пункту 6 Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідно до пункту 1 «Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 2 грудня 2011 року Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України та їй підпорядковується.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2694 охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з частини 1 статті 6 Закону № 2694 умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (частина 1 статті 13 Закону № 2694).
За приписами статті 27 Закону №2694 нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Згідно пункту 1.4 розділу І «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, (далі - Положення) заборона виконання робіт - зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб'єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації; виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин; користування надрами шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження).
Пунктом 2.26 розділу ІІ Положення встановлено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України від 5 квітня 2007 року №877-V, в редакції Закону України №406-VII від 04.07.2013, «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
22 березня 2010 року наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду №62 були затверджені «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу І «Правил безпеки у вугільних шахтах» (далі - Правила) ці Правила поширюються на діючі та такі, що будуються, реконструюються, закриваються, та закриті гідрозахисні шахти, підприємства і організації, які виконують роботи на вугільних шахтах, незалежно від форм власності. Вимоги Правил обов'язкові для всіх працівників, які беруть участь у проектуванні, будівництві та експлуатації шахт, гірничих виробок, будівель, споруд, машин, обладнання, приладів і матеріалів, а також для осіб, робота або навчання яких пов'язані з відвідуванням шахт. Ці Правила встановлюють порядок безпечного ведення гірничих робіт і використання гірничошахтного, транспортного та електротехнічного обладнання, провітрювання та протиаварійного захисту гірничих виробок, забезпечення пилогазового режиму, виробничої санітарії та охорони праці.
Відповідно до пункту 15 глави 3 розділу V Правил не дозволяються проходження вертикальної виробки після спорудження її устя без попереднього перекриття на нульовій відмітці, а також проходження й поглиблення ствола (шурфу) без захисту помостом працівників, які перебувають у вибої, від можливого падіння предметів зверху. Крім того, вибій ствола, що поглиблюється, має бути ізольований від діючих підйомів робочого горизонту запобіжним пристроєм (помостом або ціликом). Міцність запобіжних пристроїв розраховується з урахуванням маси падаючого (такого, що піднімається або опускається) вантажу, наведеної в таблиці 3 додатка 2 до цих Правил. Помости в стволі (шурфі) повинні споруджуватися за ТПД. Не дозволяється виїмка запобіжного цілика або розбирання помосту в стволі, що поглиблюється, за відсутності ТПД, погодженої з головним інженером шахти і затвердженої головним інженером шахтобудівельного управління, що виконує роботу.
Пунктом 1 глави 1 розділу VІ Правил встановлено, що у діючих гірничих виробках, де постійно (протягом зміни) перебувають люди, температура та вологість повітря повинні відповідати нормам, наведеним у таблиці 8 додатка 4. При невідповідності складу повітря у виробках нормам по одному з параметрів, зазначених у таблиці 2 додатка 4 до цих Правил, роботи повинні бути зупинені і працівники виведені на свіжий струмінь повітря. Про це необхідно негайно повідомити гірничого диспетчера та вжити заходів з приведення складу повітря у відповідність із зазначеними вимогами.
Згідно пункту 10 глави 12 розділу VII Правил усі підйомні канати вертикальних і похилих шахтних підйомів, канати для підвішування помостів, рятувальних драбин і прохідницьких люльок повинні бути випробувані перед навішуванням на канатно-випробувальних станціях, що мають дозвіл Держгірпромнагляду України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 №1631, згідно з вимогами чинного законодавства.
Як вбачається з установлених судом обставин справи та підтверджується наявними у ній доказами, порушення «Правил безпеки у вугільних шахтах», встановлені під час перевірки, створюють загрозу життю працівників Відокремленого підрозділу «Шахта №22 «Комунарська» Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» і на теперішній час не усунуті, а від так позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Таким чином, постанова у даній справі підлягає негайному виконанню.
Питання розподілу судових витрат вирішити в порядку, встановленому статтями 88, 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 128, 158-164, 167, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зупинити виконання робіт на Публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (місцезнаходження юридичної особи: 83059, м. Донецьк, Будьонівський район, код ЄДРПОУ 00174668) з проведення породного бункеру 11 горизонту пласта k5 по шахті №22 «Комунарська».
Постанова підлягає негайному виконанню.
Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (83001, м. Донецьк, вулиця Артема, 97, код ЄДРПОУ 37968280) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 68 (шістдесят вісім) гривень 82 копійки.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 26 листопада 2013 року.
Постанова набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.