Постанова № 35534380, 11.11.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.11.2013
Номер справи
801/9465/13-а
Номер документу
35534380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

11 листопада 2013 р. 10:59 Справа №801/9465/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Захаровій М.В., за участю представника позивача Русович О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства теплових мереж

до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АР Крим, третя особа Красноперекопська міська рада

про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень

Суть справи: Комунальне підприємство теплових мереж (далі - Позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АР Крим (далі - Відповідач) про визнання недійсним податкових повідомлень - рішень від 31.05.2013 р. № 0001931501 та № 0001941501.

Позовні вимоги мотивовані тим, що висновки акту документальної перевірки від 23.05.2013 року № 774/15.1/20723344, на підставі якого прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не відповідають дійсності та Податковому кодексу України.

Ухвалою суду від 17.10.2013 року до участі у справі було залучено Красноперекопську міську раду в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на необґрунтованість висновків відповідача, викладених в акті перевірки.

Відповідач проти позову заперечує, просить у задоволенні позову відмовити, з підстав викладених у письмових запереченнях.

Представник третьої особи до суду не заявився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представників сторін, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянув матеріали справи, дослідив зібрані докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство теплових мереж є юридичною особою та перебуває на податковому обліку в Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АР Крим з 18.01.1996.

Судом встановлено, що посадовими особами Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АР Крим була проведена позапланова невиїзна документальна перевірка позивача з питань повноти та своєчасності нарахування частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету

державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за 2012 рік, а також авансового внеску з податку на прибуток, встановленого пп. 153.3.2 п. 153.3 ст. 153 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року.

За результатами проведеної перевірки був складений акт від 23.05.2013 р. № 774/15.1/20723344.

З висновків акту перевірки вбачається, що відповідачем у ході перевірки позивача було встановлено таке порушення:

- п. 2 Порядку і нормативу відрахування до загального фонду бюджету міста частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань за результатами щоквартальної фінансово - господарської діяльності в 2012 році, затвердженого Рішенням 32 сесії 6 скликання Красноперекопської міської ради «Про бюджет міста Красноперекопська на 2012 рік» від 30.12.2011 р. № 342 платником занижено податкове зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до загального фонду бюджету міста Красноперекопська за 2012 рік на суму 276694,00 грн.;

- пп. 153.3.2 п. 153.3 ст. 153 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, платником занижено податкове зобов'язання з податку на прибуток за 2012 рік на суму 58106,00 грн.

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001931501 від 31.05.2013 р. про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання з частини прибутку господарських організацій за 2012 рік у розмірі 345867,5 грн., з яких 276694 грн. з основного платежу та 69173,5 грн. за штрафними фінансовими санкціями та № 0001941501 від 31.05.2013 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 87159 , з яких 58106 грн., з основного платежу та 29053 грн. за штрафними фінансовими санкціями.

Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Тому, вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо скасування податкових повідомлень - рішень, суд зобов'язаний перевірити, чи є правомірними дії відповідача у зв'язку прийняттям повідомлень -рішень.

Відповідно до положень ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підприємства, установи та організації, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, повністю їм підпорядковані, підзвітні та підконтрольні.

Пунктом 6 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено що місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.

Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» законодавцем визначений перелік питань, вирішення яких є виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад.

Так п. 23, 24, 28, 29 ст. 26 «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування законодавчо наділені повноваженнями що до формування місцевого бюджету. Пунктом 28 зазначеної статі прямо вказано на право органу міського самоврядування встановити пільгу до податків та зборів що зараховуються до місцевого бюджету.

Статтею 7 Бюджетного Кодексу України закріплені основні принципи бюджетної системи України, а саме:

1) принцип єдності бюджетної системи України - єдність бюджетної системи України забезпечується єдиною правовою базою, єдиною грошовою системою, єдиним регулюванням бюджетних відносин, єдиною бюджетною класифікацією, єдністю порядку виконання бюджетів та ведення бухгалтерського обліку і звітності;

2) принцип збалансованості - повноваження на здійснення витрат бюджету мають відповідати обсягу надходжень бюджету на відповідний бюджетний період;

3) принцип самостійності - Державний бюджет України та місцеві бюджети є

самостійними. Держава коштами державного бюджету не несе відповідальності за бюджетні зобов'язання органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування коштами відповідних місцевих бюджетів не несуть відповідальності за бюджетні зобов'язання одне одного, а також за бюджетні зобов'язання держави. Самостійність бюджетів забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом Верховної Ради Автономної Республіки Крим та відповідних місцевих рад самостійно і незалежно одне від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети.

Відповідно до положень статті 69 Бюджетного Кодексу України до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належить податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності. Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, засновником яких є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні, міські, селищні та сільські ради, зараховується відповідно до бюджету Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, селищних та сільських бюджетів.

Таким чином Красноперекопська міська рада відповідно до наведених норм діючого законодавства, та в межах наданих повноважень, рішенням № 577, 57 сесії 6 скликання, від 24 грудня 2012 року, в зв'язку з тяжким фінансовим станом та з метою підтримки тепло генеруючого підприємства міста Красноперекопськ, яке надає послуги з теплопостачання населенню, реалізувала своє право на надання пільги щодо сплати Комунальним підприємством теплових мереж, та звільнила від сплати податку на прибуток у сумі що належить до зарахування до прибутків місцевого бюджету та від сплати відрахувань в загальний фонд міста частки чистого прибутку.

Вказаним рішенням Красноперекопська міська рада надала Комунальному підприємству теплових мереж вище наведених пільг строком з моменту прийняття рішення № 577 від 24.12.2012 року до 01.01.2014 року.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим Кодексом України, який набрав чинності з 01.01.2011 року.

Відповідно до положень ст. 57.1. Податкового Кодексу України сплата податку на прибуток справляється в 10 денний строк після подання звітності. Строк подання звітності відповідно до ст. 49.18.2. Податкового Кодексу України становить 40 днів що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). Таким чином надані Комунальному підприємству теплових мереж пільги розповсюджуються на усі планові надходження до місцевого бюджету в строки з дня прийняття рішення №577 до 01.01.2014 року

Згідно з ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Судом встановлено, що Комунальним підприємством теплових мереж за 2012 рік подано до Красноперекопської ОДПІ АРК ДПС розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями від 05.02.2013 року за № 9086567506 (далі - Розрахунок).

Форма розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними підприємствами та їх об'єднаннями затверджена наказом ДПА України № 285 від 16.05.2011 р.

Пунктом 9 ст. 69 Бюджетного кодексу України встановлено, що до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжнародних трансфертів належить частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету, у порядку, визначеному Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідними місцевими радами.

Рішенням 32 сесії 6 скликання Красноперекопської міської ради «Про бюджет міста Красноперекопська на 2012 рік» від 30.12.2011 р. № 342 затверджено порядок і норматив відрахування до загального фонду бюджету міста частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань за результатами щоквартальної фінансово - господарської діяльності в 2012 році (далі Порядок).

Згідно з Порядком комунальні унітарні підприємства здійснюють відрахування до бюджету міста частини чистого прибутку (доходу) наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2012 році.

Пунктом 2 Порядку встановлено розмір відрахування частини чистого прибутку (доходу) виходячи з 10 відсотків чистого прибутку (доходу) суб'єкта, розрахованої згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Перевіркою розрахунку встановлено, що позивачем при заповненні даного Розрахунку допущено порушення, яке призвело до заниження суми грошового зобов'язання, а саме: при заповненні розрахунку підприємством зазначено норматив відрахування 0 %.

В ході перевірки встановлено, що до Красноперекопської ОДПІ АРК ДПС 29.01.2013 року за № 90/9 надійшло Рішення 57 сесії 6 скликання Красноперекопської міської ради Автономної Республіки Крим від 24 грудня 2012 року № 577, яким вирішено, що Красноперекопська міська рада Автономної Республіки Крим звільнило до 01.01.2014 року Комунальне підприємство теплових мереж від уплати податку на прибуток в сумі, що підлягає зарахуванню в доходи місцевого бюджету.

Так, перевіркою взято до уваги лист Красноперекопської міської ради АР Крим вих. № 02.01- 24/960 від 13.05.2013 р. (вх. № 548/9 від 13.05.2013 р.) наданий у відповідь на запит Красноперекопської ОДПІ АРК ДПС вих. № 869/9/15.1 від 08.05.2013 р. У названому листі Красноперекопської міської ради зазначено, що Комунальне підприємство теплових мереж звільнено від сплати податку на прибуток в сумі що підлягає зарахуванню в дохід міського бюджету та відрахувань частини чистого прибутку (доходу) на бюджетний 2013 рік.

З вищенаведеного вбачається, що Комунальне підприємство теплових мереж не має право застосовувати пільгу, надану Красноперекопською міською радою АР Крим Рішенням 57 сесії 6 скликання Красноперекопської міської ради Автономної Республіки Крим від 24 грудня 2012 року № 577 на бюджетний 2012 рік.

У зв'язку з зазначеним, висновки зроблені відповідачем стосовно заниження позивачем податкового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду бюджету міста Красноперекопська за 2012 рік на суму 276694,00 грн. є правомірними та такими, що відповідають діючому законодавству.

Таким чином, у Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за 2012 рік Комунального підприємства теплових мереж у рядку 6 графи 3 показник «норматив відрахування (%)» повинен бути зазначений в розмірі «10»; у рядку 07 графи 3 показник «частина чистого прибутку (доходу), що відраховується до державного бюджету (р.05*р.0б/100)» повинен бути зазначений в розмірі «276694»; у рядку 09 графи 3 показник «частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті (р.07-р.08)» повинен бути зазначений в розмірі «276694».

Отже, Комунальним підприємством теплових мереж занижено податкове зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до загального фонду бюджету міста Красноперекопська за 2012 рік на суму 276694,00 грн.

Щодо заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток за 2012 рік на суму 58106,00 грн., суд вказує наступне.

Відповідно до п. 3 Порядку частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду бюджету міста, розраховується комунальними унітарними підприємствами наростаючим підсумком за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2012 році і відображається у рядку 21 Декларації з податку на прибуток підприємства з наданням до державного податкового органу міста Красноперекопська розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду бюджету міста разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку в терміни, передбачені для подання декларації з податку на прибуток.

Абз. 2 пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-УІ встановлено, що до дивідендів прирівнюється платіж, що здійснюється державним унітарним, комерційним, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства, платіж, який виплачується власнику сертифіката фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю. При цьому позитивне або від'ємне значення об'єкта оподаткування, розраховане згідно з розділом III цього Кодексу, не впливає на порядок нарахування дивідендів.

Пп. 153.3.2 п. 153.3 ст. 153 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-УІ встановлено що, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку в розмірі ставки, встановленої п. 151.1 ст. 151 цього Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-УІ, нарахованої на суму дивідендів, що фактично виплачуються, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Обов'язок із нарахування та сплати авансового внеску з цього податку за визначеною п. 151.1 ст. 151 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав, що є резидентом, незалежно від того, є такий емітент або отримувач дивідендів платником податку чи має пільги зі сплати податку, надані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена в п.151.1 ст. 151 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ (крім платників цього податку, які підпадають під дію ст. 156 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р.№ 2755-VІ).

Це правило поширюється також на державні не корпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому відповідно центральним або місцевим органом виконавчої влади, до сфери управління якого віднесено такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету.

П. 151.1 ст. 151 Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 р. встановлено, що основна ставка податку становить 16 відсотків. Положення зазначеного пункту застосовуються з урахуванням пункту 10 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 р.

П. 10 підрозд. 4 розд. XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України № 2755-УІ від 02.12.2010 р. встановлено ставку податку на прибуток підприємств з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року включно - 21 відсоток.

Так, перевіркою встановлено, що Комунальним підприємством теплових мереж за 2012 рік подано Податкову декларацію з податку на прибуток підприємства від 06.02.2013 р. за № 9086617922, у якій по рядку 20АВ графи 3 показник «Сума авансового внеску при виплаті дивідендів, що має бути сплачена у звітному (податковому) періоді за місцезнаходженням юридичної особи» платником зазначено «-», тоді як повинен бути зазначений в розмірі «58106»; по рядку 22 графи 3 показник «Сума авансового внеску при виплаті дивідендів, нарахована за результатами останнього календарного кварталу звітного (податкового) періоду, що має бути сплачена за місцезнаходженням юридичної особи» платником зазначено «-», тоді як повинен бути зазначений в розмірі «58106».

Отже, висновки відповідача щодо заниження позивачем податкового зобов'язання з податку на прибуток за 2012 рік на суму 58106,00 грн. знайшли своє підтвердження, а тому посилання останнього на протиправність дій органів ДПС є необґрунтованими та такими, що не відповідає дійсним обставинам справи.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заниження позивачем податку на прибуток та частини чистого прибутку викладені в акті перевірки 774/15.1/20723344 від 23.05.2013 р. є таким що відповідає фактичним обставинам і матеріалам справи, а тому відповідачем правомірно визначена сума грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 58106,00 грн. та з частини прибутку господарських операцій на суму 276694,00 грн.

У зв'язку з цим, також обґрунтованим є застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій з податку на прибуток та з частини прибутку господарських операцій.

Отже, позивачем, безпідставно було враховано рішення 57 сесії 6 скликання Красноперекопської міської ради АР Крим від 24 грудня 2012 року № 577, як правову підставу для звільнення від сплати Комунального підприємства теплових мереж у 2012 році, так як даним рішенням у відповідності до п. 9 ст. 69 Бюджетного кодексу враховано пільгову оплату податку на прибуток в доходи місцевого бюджету саме на 2013 рік.

А отже, відповідачем правомірно, з урахуванням вимог податкового законодавства, визначена сума грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 58106 грн. та з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до загального фонду бюджету міста Красноперекопська за 2012 рік на суму 276694,00 грн.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що висновки викладені в акті перевірки № 774/15.1/20723344 від 23.05.2013 р. є такими що відповідають дійсності та матеріалам справи, а тому і податкові повідомлення-рішення № 0001931501 від 31.05.2013 р., та № 0001941501 від 31.05.2013 р., - прийнятими відповідно до вимог чинного законодавства України.

Стаття 71 КАС України передбачає обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що позовні вимоги Комунального підприємства теплових мереж є безпідставними та не заснованими на діючому законодавстві, що є підставою для відмови у їх задоволенні.

За змістом ст. 94 КАС України, у разі відмови в задоволенні позову, судовий збір сплачений позивачем при зверненні до суду, не повертається.

Під час судового засідання, яке відбулось 11.11.2013 року оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено 18.11.2013 року.

Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Латинін Ю.А.