Ухвала суду № 35533091, 13.11.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2013
Номер справи
2а-3743/11/2670
Номер документу
35533091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-3743/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І. Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

У Х В А Л А

Іменем України

13 листопада 2013 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Аліменка В.О., Федотова І.В.,

при секретарі: Погорілій К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги Міжрегіонального головного управління доходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків та Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.08.2013 року по справі за позовом публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» до Міжрегіонального головного управління доходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків та Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про повернення помилково сплачених коштів, -

В С Т А Н О В И Л А :

ПАТ «Укртранснафта» звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Міжрегіонального головного управління доходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків щодо неповернення помилково сплаченого до державного бюджету 17.05.2007 року платежу з частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 26 035 650,00 грн.; стягнення з Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві помилково сплачених до державного бюджету 17.05.2007 року коштів у розмірі 26 035 650,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.08.2013 року позов задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі. При цьому апелянти посилаються на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційних скарг та перевіривши матеріали справи, колегія суддів знаходить, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Висновок суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог ґрунтується на тому, що позивач не є суб'єктом сплати частини прибутку (доходу) в розмірі 26 035 650,00 грн. Колегія суддів погоджується з такою правовою позицією суду першої інстанції, з огляду на слідуюче.

З матеріалів справи вбачається, що ВАТ "Укртранснафта" в декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2007 року задекларовано частину прибутку у сумі 26 035 600,00 грн. В подальшому, платіжним дорученням від 18.05.2007 року № 6 ВАТ "Укртранснафта" перераховано до державного бюджету вказану вище суму.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 року № 951 «Про затвердження фінансових планів підприємств Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» затверджені фінансові плани НАК «Нафтогаз України» та її дочірніх компаній. В консолідованому фінансовому плані НАК «Нафтогаз України» та основних показників зведеного руху коштів компанії, фінансових планах НАК «Нафтогаз України» як окремої юридичної особи, дочірніх компаній на 2007 рік відрахувань частини прибутку не передбачено.

20.08.2007 позивачем подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок та заяву від 06.09.2007 року № 19-22/258/4530 про зарахування зазначеного платежу в рахунок інших податкових платежів. Проте, відповідач своїм листом від 20.09.2007 №10771/10/19-00 повідомив, що сума частини прибутку за І квартал 2007 року є правомірно сплаченою та не може рахуватись як переплата.

З матеріалів справи слідує, що СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків проведена планова документальна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ВАТ «Укртранснафта» за період 01.07.2005 року по 30.06.2007 року, за результатами якої складено акт від 24.10.2007 року № 894/41-20/31570412.

Перевіркою встановлено, що позивачем порушено вимоги ст. 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», згідно якої частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами 1 кварталу 2007 року складає 26 035 600,00 грн. та за І півріччя 2007 року - 3776400 грн.

20.08.2007 позивачем подано до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх. № 12854 від 20.08.2007 року) на зменшення суми частини прибутку на суму 63 212 000,00 грн. Згідно Форми № 2 «Звіт про фінансові результати за І квартал 2007 року» чистий прибуток (рядок 220) склав 65 089 000,00 грн. Згідно Форми № 2 «Звіт про фінансові результати за І півріччя 2007 року» чистий прибуток (рядок 220) склав 158 030 000,00 грн.

В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що враховуючи зазначене, частина чистого прибутку (доходу), що підлягає нарахуванню сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності І кварталу 2007 року складає 26 035 600,00 грн.; частина чистого прибутку (доходу), підлягає нарахуванню за результатами щоквартальної фінансово-господарської звітності за І півріччя 2007 року 63 212 000,00 грн., частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності І півріччя 2007 року 37 176 400,00 грн.

На підставі зазначеного вище акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.11.2007 року № 0001944120/0 на загальну суму 78 457 960,00 грн., з яких 63 212000,00 грн. основного платежу та 15 245 960,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій. За результатом адміністративного оскарження вказаного вище податкового повідомлення-рішення, скаргу позивача частково задоволено та прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.04.2008 року № 0000964120/2. Вказані рішення скасовані постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.04.2009 року по справі № 6/537, яка 30.11.2010 року набрала законної сили.

Даним судовим рішенням встановлено, що ВАТ «Укртранснафта» не є суб'єктом сплати частини прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету відповідно до ст. 61 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « та ст. 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

За ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судомив рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, позивач не є суб'єктом сплати частини прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету, що не заперечується апелянтом.

10.06.2010 позивачем направлено заяву № 18-02/233/3194 про зарахування помилково сплаченого платежу з частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 26 035 650,0 грн. на рахунок податку на додану вартість в сумі 10 000 000,0 грн., та на рахунок податку на прибуток в сумі 16 035 650,0 грн., проте листом від 18.06.2010 року відповідач повідомив про залишення заяви без виконання, оскільки переплата обліковується з 18.05.2007 року, а заява про зарахування коштів датована 10.06.2010 року, тобто, що позивачем пропущено встановлений 1095-денний строк для подання заяви про повернення сум помилково сплачених податків.

21.06.2010 позивач знову звернувся до відповідача з заявою про зарахування зазначеної переплати в рахунок сплати податку на прибуток, проте дана заява залишена без виконання у зв'язку із зверненням цього питання до ДПА у м. Києві.

Відповідно до п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Згідно з розділом 7 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 №276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 №843/11123, заяви на повернення сум помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках передбачених податковими законами можуть бути подані не пізніше 1095 дня наступного за днем здійснення такої переплати (за винятком повернення зайво утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету, у тому числі у зв'язку з нарахуванням податкового кредиту на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік). При цьому в останньому випадку строк 1095 днів починає обліковуватися від дня, наступного за днем отримання права на таке відшкодування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 951 «Про затвердження фінансових планів підприємств Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» затверджені фінансові плани НАК «Нафтогаз України» та її дочірніх компаній. В консолідованому фінансовому плані НАК «Нафтогаз України» та основних показників зведеного руху коштів компанії, фінансових планах НАК «Нафтогаз України» як окремої юридичної особи, дочірніх компаній на 2007 рік відрахувань частини прибутку не передбачено. Постанова набрала чинності з дня прийняття тобто з 18.07.2007 року.

Таким чином, право на повернення сплаченої частини прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету, позивач набув з 18.07.2007 року, тобто з дня набрання чинності вказаної вище постанови. Позивачем 18.06.2010 року, 21.06.2010 року було подано заяви про зарахування зазначеної переплати в рахунок сплати податку, а тому доводи апелянта про порушення позивачем 1095-денного строку є необґрунтованим.

Відповідно до довідки Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 14.08.2013 року № 870/9/11-333 станом на 14.08.2013 у позивача не має податкового боргу.

Відповідно до ст. 45 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету. Списання коштів з бюджету за рішенням суду щодо повернення платнику податків надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету проводиться у межах надмірно та/або помилково сплачених ним до бюджету коштів.

За п. 16. Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів місцевого та державного бюджетів або боржників» від 03.08.2011 № 845 органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність залишення постанови суду першої інстанції без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги Міжрегіонального головного управління доходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків та Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.08.2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Саприкіна І.В.

Судді: Аліменко В.О.

Федотов І.В.