Постанова № 35532884, 21.11.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2013
Номер справи
808/8381/13-а
Номер документу
35532884
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2013 року (12 год. 56 хв.)Справа № 808/8381/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Лазаренка М.С.

при секретарі судового засідання Кретові К.С.

за участі:

представника позивача: Лазька В.Г.,

представника відповідача: Шахрая О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за адміністративним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо - комерційна фірма «Терем, лтд»

до: Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області

про: визнання протиправним та нечинним податкового повідомлення - рішення від 11.07.2013 №0001761500,

ВСТАНОВИВ:

25 жовтня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо - комерційна фірма «Терем, лтд» (далі - позивач, або ТОВ «ВКФ «Терем, лтд») до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - відповідач або ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя), в якій позивач просить визнати противоправним та нечинним податкове повідомлення - рішення №0001761500 від 11.07.2013.

У судове засідання з'явився представник позивача Лазько В.Г., підтримав позовні вимоги у повному обсязі та надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Зокрема вказує, що 11.07.2013 ДПІ у Заводському районі прийнято податкове повідомлення-рішення №0001761500, яким збільшено на 113 115,72 грн. суму його грошового зобов'язання за платежем "орендна плата за землю юридичних осіб", з яких за основним платежем 75 410, 48 грн., за штрафною (фінансовою) санкцією 37 705, 24 грн. Вказане рішення прийнято на підставі Акту «Документальної позапланової невиїзної перевірки по орендній платі за землю» №59/15-03/13622499 від 25.06.2013.

24.07.2013 ТОВ «ВКФ «Терем, лтд» на адресу Головного управління Міндоходів у Запорізькій області подано Скаргу на податкове повідомлення - рішення № 0001761500, яка Рішенням № 2108/10/081-10-04-20 про результати розгляду первинної скарги від 13.09.2013 залишила податкове повідомлення - рішення без змін, а скаргу - без задоволення.

23.09.2013 на адресу Міністерства доходів і зборів України направлено Скаргу на Рішення про результати розгляду первинної скарги, яку Рішенням № 13088/499-99-10-01-15 від 14.10.2013 залишено без задоволення.

Позивач звертає увагу на те, що договір оренди земельної ділянки від 20.04.2006 зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по Земельних ресурсах» (далі - ДП «Центр ДЗК»), про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 16.05.2006 за №040626100411. Його укладено задовго до введення в дію Податкового кодексу України, тому норма останнього щодо плати за землю не означає, що орендні земельні правовідносини регулюються виключно податковим законодавством, адже в цьому випадку спір стосується саме договірних орендних правовідносин, вчинення яких прямо передбачено цивільним законодавством, зокрема статтею 792 Цивільного кодексу України, статтею 93 Земельного кодексу України та статтею 1 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998.

Тому позивач вважає, що рішення від 11.07.2013 не відповідає вимогам чинного законодавства України та підлягає визнанню протиправним і нечинним у повному обсязі.

У судове засідання з'явився представник відповідача Шахрай О.В. 14.11.2013 надав через канцелярію до суду заперечення на позовну заяву, яких зазначає, що податковим повідомленням-рішенням №0001761500 від 11.07.2013, прийнятим на підставі акту документальної позапланової невиїзної перевірки № 59/15-03/13622499 від 25.06.2013, збільшено TOB «ВКФ «Терем, лтд» суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб на загальну суму 113 115,72 грн., у тому числі за основним платежем - 75410,48 грн. та 37 705,48 грн. за штрафною (фінансовою) санкцією.

В акті перевірки від 25.06.2013 № 59/15-03/13622499 зазначено, що ТОВ «ВКФ «Терем, лтд» надало до ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2012 рік та на 2013 рік. В податкових деклараціях визначено розмір орендної плати за використання земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 78, площею 1,7487 га у розмірі 51 207, 82 грн. за кожний рік із щомісячним платежем у розмірі 4267, 32 грн.

Актом документальної позапланової невиїзної перевірки від 16.10.2012 № 883/15-03/13622499 з урахуванням рішення ДПС у Запорізькій від 21.12.2012 № 6222/10/10-420 про результати розгляду первинної скарги, визначено суму щорічної орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності у розмірі 164 323, 59 грн., у тому числі за період з 01.01.2012 по 30.09.2012 - 75410, 54 грн.

Представник відповідача зазначає, що таким чином ТОВ «ВКФ «Терем, лтд» необхідно було визначити суму орендної плати за землю державної або комунальної власності за період з 01.10.2012 по 31.12.2012 у розмірі 37 705, 23 грн., та з 01.01.2013 по 01.04.2013 - у розмірі 37 705, 24 грн.

Часткове звільнення від сплати орендної плати розповсюджується на орендарів, що здійснюють сплату орендної плати, відповідно до договорів оренди земельних ділянок і додаткових угод до них, положення яких враховують нормативну грошову оцінку земельних ділянок, встановлену Рішенням Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя». Часткове звільнення від сплати орендної плати застосовується у разі закріплення такого звільнення у додаткових угодах до договорів оренди земельних ділянок на відповідний рік.

Позивач не звільняється від часткової сплати орендної плати, оскільки ним не укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, положення якої враховує вищезазначену нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

У своїх запереченнях представник відповідача вказує, що постановою Донецького апеляційного господарського суду від 19.10.2011 по справі № 18/5009/2918/11 було внесено зміни до п.9 договору оренди земельної ділянки від 20.05.2006, яким передано в оренду земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:02:022:0085) по вул. Південне шосе, 78 у м. Запоріжжя, площею 1,7487 га, укладеного між Запорізькою міською радою та TOB «ВКФ «Терем, лтд», зареєстрованого філією ДП «Центр ДЗК».

Згідно з постановою суду, пункт 9 викладено у наступній редакції: «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 164 323 гр. 59 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік у цінах 2011 року».

З дати набрання чинності зазначеної постанови суду позивач повинен нараховувати та сплачувати орендну плату за землю у розмірі 204 323,78 гривень.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечує й просить відмовити у позові, оскільки податкове повідомлення-рішення №0001761500 від 11.07.2013 на суму 113 115,72 грн. прийнято правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) сторонам проголошено вступну та резолютивну частину постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Відповідно до статті 41 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».

Вислухавши представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, судом встановлено наступне.

20.04.2006 між Запорізькою міською радою та позивачем було укладено договір оренди земельної ділянки, площею 1,7487 га (кадастровий № 2310100000:02:022:0085), що знаходиться за адресою: вул. Південне шосе, 78 в місті Запоріжжя, відповідно до пункту 9 якого, орендна плата вноситься позивачем в розмірі 39450, 67 грн. за календарний рік у цінах 2006 року. Договір зареєстровано філією ДП «Центр ДЗК», про що 16.05.2006 у Державному реєстрі земель вчинено запис за №040626100411.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 27.07.2011 по справі №18/5009/2918/11 за позовом прокурора Заводського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради до TOB «ВКФ «Терем, лтд» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки було внесено зміни до вказаного пункту 9: «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 164 323 гр. 59 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік у цінах 2011 року».

Постановами Донецького апеляційного господарського суду від 19.10.2011 та Вищого господарського суду України від 20.03.2012 скарги TOB «ВКФ «Терем, лтд» залишені без задоволення, а зазначена постанова - без змін.

Судом встановлено, що, відповідно до акту документальної позапланової невиїзної перевірки позивача № 59/15-03/13622499 від 25.06.2013, встановлено порушення п.п. 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, а також невиконання підприємством ТОВ «ВКФ «Терем, лтд» постанови Донецького апеляційного господарського суду від 19.10.2011 по справі № 18/5009/2918/11. Станом на 25.06.2013 позивачем занижено орендну плату за землю за 2012 рік на 37 705, 23 грн., за 2013 рік - на 37 705, 24 грн.

Податковим повідомленням-рішенням №0001761500 від 11.07.2013 позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб на загальну суму 113 115,72 грн., у тому числі за основним платежем - 75410,48 грн. та 37705,48 грн. за штрафною (фінансовою) санкцією.

Згідно зі статтею 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Судом встановлено, що рішенням Запорізької міської ради «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» №79 від 03.03.2008 затверджено базову вартість 1 кв.м землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008; впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008; рішення Запорізької міської ради «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя» № 17 від 15.06.2001 визнано таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки.

Рішенням Запорізької міської ради «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009 - 2014 роки» №6 від 19.11.2008 частково звільнено орендарів земельних ділянок, наданих в оренду Запорізькою міською радою та її виконавчим комітетом, від сплати орендної плати за рахунок коштів, що зараховуються до бюджету міста відповідно до статті 69 Бюджетного кодексу України, зменшивши її:

на 2009 рік - на 65% від суми орендної плати, яка зараховується до бюджету міста; на 2010 рік - на 55%; на 2011 рік - на 45%; на 2012 рік - на 35%; на 2013 рік - на 25%; на 2014 рік - на 15%.

При цьому часткове звільнення від сплати орендної плати розповсюджується, зокрема на орендарів, що здійснюють сплату орендної плати, відповідно до договорів оренди земельних ділянок і додаткових угод до них, положення яких враховують нормативну грошову оцінку земельних ділянок, встановлену Рішенням Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008. Часткове звільнення від сплати орендної плати застосовується у разі закріплення такого звільнення у додаткових угодах до договорів оренди земельних ділянок на відповідний рік.

Рішенням Запорізької міської ради №63 від 29.12.2010 задоволено протест прокуратури м. Запоріжжя №3147 вих.10 від 02.09.2010 та визнано нечинним з 01.01.2011 Рішення №6 від 19.11.2008.

Судом встановлено, що TOB «ВКФ «Терем, лтд» не було укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, положення якої враховує нормативну грошову оцінку земельних ділянок, встановлену Рішенням Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008.

З 01.01.2008, відповідно до внесених змін до статті 21 Закону України «Про оренду землі» (із змінами і доповненнями) № 161-XIV від 06.10.1998, встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Відповідно до пп. 4.1.1. пункту 4.1. статті 4 Податкового кодексу України, кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу. А підпунктом 288.5.1. пункту 288.5. статті 288 Кодексу визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно з частиною п'ятою статті 188 Господарського кодексу України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Згідно пункту 3 статті 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розриваються у судовому порядку, зобов'язання змінюються або припиняються з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Окрім того, відповідно до практики Верховного Суду України вбачається, що договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.

Отже, зміна розміру земельного податку згідно із Законом України від 03.06.2008 №309-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками і не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної плати, а відтак відповідного донарахування Державною податковою інспекцією суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковими повідомленнями - рішеннями.

Оскільки рішенням господарського суду Запорізької області від 27.07.2011 по справі №18/5009/2918/11 за позовом прокурора Заводського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради до TOB «ВКФ «Терем, лтд» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, яке залишено без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 19.10.2011 та набрало законної сили, було внесено зміни до вказаного пункту 9: «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 164 323 гр. 59 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік у цінах 2011 року», суд приходить до висновку, що прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001761500 від 11.07.2013, яким позивачу встановлено суму податкового зобов'язання по орендній платі за землю у розмірі 113 115,72 грн., у тому числі за основним платежем - 75410,48 грн. та 37705,48 грн. за штрафною (фінансовою) санкцією, прийнято відповідно до норм чинного законодавства.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною третьою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною першою статті 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 17,158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.С. Лазаренко