Постанова № 35529208, 19.11.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2013
Номер справи
805/14053/13-а
Номер документу
35529208
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2013 р. Справа № 805/14053/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Постановлено у нарадчій кімнаті

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом:

Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області

до

Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерго-Алекс»

про

стягнення коштів з рахунків за податкових боргом у сумі 109100,29 грн.,/P>

ВСТАНОВИВ:

01 жовтня 2013 року Горлівська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерго-Алекс» про стягнення коштів з рахунків за податкових боргом у сумі 109357,22 грн.

Правовою підставою стягнення коштів за рахунок готівки позивач вважає приписи ст.ст. 14, 16, 95 Податкового кодексу України. Зазначає, що податковий борг в сумі 109357,22 грн., який рахується за підприємством складається із заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 109100,29 грн., який, в свою чергу, складається із сум нарахованих платником самостійно за декларацією №9029152042 від 20.05.2013 року у розмірі 26130,00 грн., дата виникнення податкового боргу 30.05.2013 року, за декларацією №9036580905 від 20.06.2013 року у розмірі 8562,00 грн., дата виникнення податкового боргу 30.06.2013 року, за декларацією №9044082212 від 22.07.2013 року у розмірі 5106,00 грн., дата виникнення податкового боргу 30.07.2013 року, та несплачених сум визначених за договором про розстрочення податкового боргу.

Представник позивача у судове засідання не з’явився про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Відповідач про відкриття провадження повідомлявся належним чином. Оскільки ухвала про відкриття провадження у справі, направлені відповідачу рекомендованим листом за адресою його реєстрації, а саме: 84601, Донецька область, м. Горлівка, вул. Петровського, 16 та за адресою вказаною в адміністративному позові позивачем: 94220, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Волгоградська, 173/33, та були повернуті на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання», суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про судовий розгляд справи виходячи з того, що частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі –КАС України) передбачено, що у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. Відповідач також повідомлявся також за допомогою засобів електронного зв’язку.

Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх наявними доказами, визначившись із правовою нормою, яку слід застосувати до спірних відносин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Горлівська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області є органом виконавчої влади, який у правовідносинах з юридичними особами, в тому числі пов’язаними із контролем за повнотою нарахування та сплати податків, обов’язкових платежів, реалізують владні управлінські функції , через що належить до суб’єктів владних повноважень в розумінні п.п. 7 п. 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерго-Алекс» зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Горлівської міської ради, код ЄДРПОУ 33844264, дата проведення реєстрації 07.10.2005 року, перебуває на податковому обліку в Горлівської ОДПІ з 10.10.2005р. за №3199 (арк. справи 5-9).

Підпунктом 191.1.1 п. 191.1 ст. 19 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., передбачено, що податкові органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом.

Згідно із пп. 191.1.15, 191.1.33 п. 191.1. ст. 19 Податкового кодексу України органи державної податкової служби здійснюють контроль за погашенням податкового боргу з податків та зборів платників податків, у тому числі тих, майно яких перебуває у податковій заставі; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених цим Кодексом та законами України, за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до пп. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно із п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи відповідач надав до податкового органу податкові декларації №9029152042 від 20.05.2013 року в якій самостійно визначив податковий борг у розмірі 26130,00 грн., дата виникнення податкового боргу 30.05.2013 року, декларацію №9036580905 від 20.06.2013 року в якій самостійно визначив податковий борг у розмірі 8562,00 грн., дата виникнення податкового боргу 30.06.2013 року, декларацію №9044082212 від 22.07.2013 року в якій самостійно визначив податковий борг у розмірі 5106,00 грн., дата виникнення податкового боргу 30.07.2013 року, в яких самостійно визначив суми податкових зобов'язань.

Відповідно до пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, сума податкових зобов’язань, визначених ним у податкових деклараціях, до бюджету у встановлені строки добровільно не сплачена.

Згідно договору про розстрочення №22/19 від 30.04.2013 року підписаного між позивачем та відповідачем була розстрочена сума грошових зобов’язань в розмірі 69302,29 грн. строком з 10.05.2013 року по 10.07.2013 року. Відповідно до договору про розстрочення відповідач зобов’язаних був сплачувати кожен місць у сумі 23100,76 грн. в період з 10.05.2013 по 10.06.2013 року та у розмірі 23100,77 грн. у строк до 10.07.2013 року. Проте у зв’язку з несплатою розстрочених сум позивачем винесено рішення №53/19-0 від 04.06.2013 року про скасування розстрочення грошових зобов’язань. Як вбачається з матеріалів справи відповідач визнав заборгованість у розмірі 69302,29 грн. підписавши договір №22/19 від 30.04.2013 року, а тому позивач просив стягнути з відповідача і цю зазначену суму.

Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.

Внаслідок несвоєчасної сплати податкових зобов’язань за самостійно визначеними зобов’язаннями утворилась заборгованість з податку на додану вартість та податку на прибуток приватних підприємств у загальному розмірі 109100,29 грн., яка також підтверджується позивачем зворотним боком облікової картки платника податків (арк. справи 26).

Згідно п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, орган державної податкової служби надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Відповідно до п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Податковим органом здійснені заходи, щодо погашення заборгованості, а саме: надіслано податкову вимогу №100/19 від 23.05.2013 року, яка була надіслана рекомендованим листом із повідомленням про вручення, описано майно у заставу відповідно до акту опису №70/19-0 від 04.06.2013 року, зареєстровано обтяження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, про що свідчать витяги про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №40868850 від 05.06.2013 року. Всі прийняті заходи не призвели до добровільного погашення заборгованості.

Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Станом на момент звернення до суду з позовом та розгляду справи судом податкові зобов’язання в добровільному порядку не сплачене відповідачем, а отже вказана сума є податковим боргом відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1. ст. 14 Кодексу.

Згідно з п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно із абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позові доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерго-Алекс» про стягнення коштів з рахунків за податкових боргом у сумі 109100,29 грн. – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути кошти Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерго-Алекс» на користь Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області з рахунків у банках, обслуговуючих платника в розмірі 109100,29 (сто дев’ять тисяч сто) грн. 29 коп.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Троянова О.В.