Справа № 801/13162/2012
РІШЕННЯ
Іменем України
25 листопада 2013 року Бердянський міськрайонний суд
Запорізької області
в складі: головуючого судді Крамаренко А.І.
при секретарі - Корнієнко Н.І.,
за участю: прокурора: Сабліна В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Бердянського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави до Бердянської міської ради, ОСОБА_1, ОСОБА_2, Управління Держземагенства у Бердянському районі, про визнання незаконним та скасування рішення Бердянської міської ради, визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку, скасування його державної реєстрації,
ВСТАНОВИВ:
Бердянський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави звернувся до суду з вказаним позовом, який згодом уточнив, посилаючись на те, що п.п. 5, 5.16 рішення вісімдесятої сесії Бердянської міської ради V скликання № 17 від 31.03.2010 року Про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянам затверджено проект відведення та передано ОСОБА_1 у власність земельну ділянку площею 0,0913 га, з присвоєнням поштової адреси: вул.Макарова, 77-г2.
На підставі зазначеного рішення 30.04.2010 року за ОСОБА_1 проведена державна реєстрація за реєстраційним номером 01102600475 державного акту на право власності серії ЯК № 858662 на зазначену земельну ділянку. Згідно наданої інформації з Управління Держкомзему у м.Бердянськ, відповідно до договору дарування земельної ділянки № 1343 від 01.07.2010 року № ВМХ № 463368 земельна ділянка по вул.Макарова, 77-г2 була відчужена ОСОБА_2 На підставі зазначеного договору Управлінням Держкомзему виготовлено державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 109285 від 17.08.2010, який зареєстровано 17.08.2010 року за № 011026500981.
Проведеною прокурорською перевіркою встановлено, що п. 5.16 рішення Бердянської міської ради №17 від 31.03.2010 року підлягає скасуванню, державний акт на право приватної власності на земельну ділянку повинен бути визнаний недійсним, його державна реєстрація підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Прокурор зазначає, що Бердянська міська рада під час прийняття рішення №17 від 31.03.2010 року грубо порушила положення чинного законодавства в частині підстав та порядку надання земельних ділянок у власність, визначених Конституцією, Земельним кодексом України та Водним кодексом України, і не мала права надавати у власність земельну ділянку по вул. Макарова, 77-г2 в м. Бердянську.
Так, згідно з положеннями ст. 84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. До земель державної власності, які не можуть передаватись у власність, належать крім інших, землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Спірна земельна ділянка розташована на території Бердянської коси та передана у власність з порушенням ст. ст. 58, 59, 60 ЗК України та ст. ст. 88, 90 Водного кодексу України при відсутності затвердженої містобудівної документації м. Бердянська, а саме відсутності детальних планів територій окремих районів міста, зокрема території Бердянської коси.
Крім того, проект відводу земельної ділянки, всупереч вимогам ст. ст. 51, 118, ч. 4 ст. 123 ЗК України, ст. 9 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації не передавався відповідному органу земельних ресурсів для проведення обовязкової державної експертизи землевпорядної документації.
Посилаючись на зазначені обставини прокурор просив суд визнати незаконними та скасувати п.п. 5, 5.16 рішення вісімдесятої сесії Бердянської міської ради пятого скликання № 17 від 31.03.2010 року Про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянам; визнати недійсним державний акт на право власності серії ЯК № 858662 на земельну ділянку площею 0,0913 га для ведення індивідуального дачного будівництва в місті Бердянську по вул.Макарова, 77-г2, що виданий на імя ОСОБА_1, та таким, що не створює юридичних наслідків, крім тих, що повязані з його недійсністю; зобовязати Управління Держземагентства у Бердянському районі скасувати державну реєстрацію акту на право власності на земельну ділянку, виданого на імя ОСОБА_1 серії ЯК № 858662 здійснену в «Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі» від 30.04.2010 року за реєстраційним номером 011026500475; визнати недійсним державний акт на право власності серії ЯЛ № 109285 на земельну ділянку площею 0,0913 га для ведення індивідуального дачного будівництва в м.Бердянськ по вул.Макарова, 77-г2, що виданий на імя ОСОБА_2; зобовязати Управління Держземагенства у Бердянському районі скасувати державну реєстрацію акту на право власності на земельну ділянку, виданого на імя ОСОБА_2 серії ЯЛ № 109285 здійснену в «Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі» від 17.08.2010 року за реєстраційним номером 011026500981; витребувати з незаконного володіння ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,0913 га, яка знаходиться в м.Бердянську по вул.Макарова, 77-г2, кадастровий номер 2310400000:08:006:0149.
В судовому засіданні прокурор Саблін В.В. уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник Бердянської міської ради ОСОБА_3 в судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи без участі представника відповідно до закону.
Відповідачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, їх представник за довіреністю ОСОБА_4 в судове засідання не зявилися, про слухання справи повідомлені належним чином, заяв про розгляд справи за їх відсутності чи про відкладення слухання справи до суду не надходило.
Представник Управління Держземагентства у Бердянському районі в судове засідання не зявився, заяв до суду не надав.
Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і субєктами господарської діяльності виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. ст. 50, 51, 52 Земельного кодексу України громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність земельні ділянки для індивідуального дачного будівництва.
Набуття права на землю громадянами України здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає після державної реєстрації цього права і посвідчується державним актом.
Рішення про передачу у приватну власність земельної ділянки та заповнення державного акта на право приватної власності на землю здійснюють органи місцевого самоврядування або органи виконавчої влади в залежності від місця знаходження земельної ділянки.
Як встановлено судом, і це підтверджується матеріалами справи, що п.п. 5, 5.16 рішення Бердянської міської ради №17 від 31.03.2010 року було затверджено проект відведення земельної ділянки та передано ОСОБА_1 у власність земельну ділянку площею 0,0913 га в м. Бердянську з по вул. Макарова, 77-г2 для індивідуального дачного будівництва в межах норм безоплатної приватизації.
30.04.2010 року проведена державна реєстрація за реєстраційним номером 011026500475 державного акту на право власності серії ЯК № 858662 на земельну ділянку площею 0,0913 га, для індивідуального дачного будівництва, виданого на підставі вказаного вище рішення на імя ОСОБА_1
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, не заборонених законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності з вимогами ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад і передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Місцеві органи самоврядування виступають у відповідності зі ст. 83 ЗК України субєктами права комунальної власності в межах населеного пункту.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані обєкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень,
Положеннями ст.118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 5 ст. 88 ВК України уздовж морів і навколо морських заток і лиманів виділяється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.
Частиною 1 ст. 90 ВК України визначено, що прибережна захисна смуга уздовж морів, морських заток і лиманів входить у зону санітарної охорони моря і може використовуватися лише для будівництва санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів, з обов'язковим централізованим водопостачанням і каналізацією.
Однак, у порушення п. 2.9 Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 5 листопада № 434, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2004 року, при відведенні спірної земельної ділянки не враховано наявність прибережної захисної смуги, хоча вказаним порядком передбачено, що у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених у натурі (на місцевості) меж щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об'єктів, природоохоронний орган забезпечує їх збереження шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу), надання цих земельних ділянок, нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених ст. 88 ВК України та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 року №486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них», з урахуванням конкретної ситуації.
Відсутність у проекті землеустрою урахування відповідно до ст. 60 ЗК України розмірів і меж прибережної захисної смуги Азовського моря унеможливлює відведення такої земельної ділянки.
Згідно ст. 51 ЗК України до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, обєктів фізичної культури та спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних обєктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших обєктів стаціонарної рекреації.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають обовязковій державній експертизі, зокрема і проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду, оздоровчого та рекреаційного призначення.
Всупереч наведеним вимогам земельного законодавства, обовязкова державна експертиза землевпорядної документації проведена не була, чим грубо порушено вимоги чинного земельного законодавства та не дотримано порядок набуття права власності на землю.
Крім того, за результатами проведеної перевірки Бердянською природоохоронною міжрайонною прокуратурою порушено та направлено до суду кримінальну справу за ч.2 ст. 367 КК України відносно колишнього начальника управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Бердянської міської ради ОСОБА_5 за фактами незаконного погодження 18 громадянам проектів відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва по вул.Макарова, 77-г1, 77-г8, Макарова, 77-ж1, 77-ж10. За результатом розгляду зазначеної кримінальної справи Бедянським міськрайонним судом винесено постанову від 05.08.2011 року, якою підсудного звільнено від кримінальної відповідальності на підставі Закону України «Про амністію».
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
З урахуванням вищезазначеного, передача у власність ОСОБА_1 земельної ділянки на підставі п. 5, 5.16 рішення Бердянської міської ради №17 від 31.03.2010 року відбулася з порушенням норм закону, а отже п. п. 5, 5.16 вказаного рішення є незаконними та підлягають скасуванню.
За таких обставин державний акт на право приватної власності на земельну ділянку видано без належної правової підстави, а тому його слід визнати недійсним.
Відповідно до ст.. 1212 ЦК України особа, яка набула майно без достатньої правової підстави, зобовязана його повернути.
Відповідно до ст. 387 ЦК України, власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави, заволоділа ним.
Згідно ст. 388 ЦК України, якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.
У відповідності до правових позицій, висловлених судовою палатою у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ при перегляді цивільних справ у касаційному порядку у І півріччі 2011 року, права особи, яка вважає себе власником майна, не підлягають захистові шляхом задоволення позову до добросовісного набувача з використанням правового механізму, установленого статтями 215, 216 ЦК України, якщо особа не була стороною договору. Такий захист можливий лише шляхом задоволення віндикаційного позову, якщо є підстави, передбачені статтею 388 ЦК України, які дають право витребувати майно у добросовісного набувача.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 15, 57 -61, 212 - 215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Бердянського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави задовольнити.
Визнати незаконними та скасувати п.п. 5, 5.16 рішення вісімдесятої сесії Бердянської міської ради пятого скликання № 17 від 31.03.2010 року «Про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянам».
Визнати недійсним державний акт на право власності серії ЯК № 858662 на земельну ділянку площею 0,0913 га для ведення індивідуального дачного будівництва в місті Бердянську по вул. Макарова, 77-г2, що виданий на імя ОСОБА_1, та таким, що не створює юридичних наслідків, крім тих, що повязані з його недійсністю.
Зобовязати Управління Держземагенства у Бердянському районі скасувати державну реєстрацію акту на право власності на земельну ділянку, виданого на імя ОСОБА_1 серії ЯК № 858662, здійснену в «Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі» від 30.04.2010 року за реєстраційним номером 011026500475.
Визнати недійсним державний акт на право власності серії ЯЛ № 109285 на земельну ділянку площею 0, 0913 га для ведення індивідуального дачного будівництва в місті Бердянську по вул.Макарова, 77-г2, що виданий на імя ОСОБА_2.
Зобовязати Управління Держземагенства у Бердянському районі скасувати державну реєстрацію акту на право власності на земельну ділянку, виданого на імя ОСОБА_2 серії ЯЛ № 109285, здійснену в «Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі» від 17.08.2010 року за реєстраційним номером 011026500981.
Витребувати з незаконного володіння ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,0913 га, яка знаходиться в м. Бердянську по вул.Макарова, 77-г2, кадастровий номер 2310400000:08:006:0149.
Рішення може бути оскаржено через суд першої інстанції до апеляційного суду Запорізької області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:
ОСОБА_6