Справа № 234/14319/13-а
Провадження № 2-а/234/436/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2013 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді Карпенко О.М.
при секретарі Аксеніної В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ВСТАНОВИВ:
До Краматорського міського суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона є матірю малолітньої дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у звязку з чим перебуває на обліку у відповідача та отримує грошову допомогу як незастрахована особа у розмірі 130 грн. Оскільки ані ЗУ «Про державний бюджет України на 2011 рік» про бюджети на 2012-2013 роки, ані іншими Законами, не встановлювався на 2011-2013 роки інший, ніж у Законах № 2811-ХІІ « Про державну допомогу сімям з дітьми та № 2240-111 розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 року регулюються Законами № 2811-ХІІ та № 2240-111 , а положення Постанови КМУ № 1751 в 27.12.2001 році в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011 року у УПтСЗН виник обовязок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законом № 2811-ХІІ. Вважає, що вона має право на перерахунок та виплату не донарахованої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.05.2013 року по 31.10.2013 року, виходячи з розміру, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
У судове засідання позивачка не зявилася, надала суду заяву з проханням справу слухати за її відсутності та що позов підтримує та просить його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3, у судове засідання не зявилася, надала суду заяву з проханням справу слухати за її відсутності та що позов не визнає та просить у його задоволенні відмовити та надала суду письмові заперечення проти позову.
Проаналізувавши зібрані в справі докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Позивачка згідно свідоцтва про народження є матір'ю малолітньої дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у звязку з чим перебуває на обліку у відповідача та отримує грошову допомогу як незастрахована особа у розмірі 130грн., виплату якої здійснює Управління, що підтверджується довідкою відповідача (а.с.10, 15, 17).
Допомога призначена відповідно до вимог Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми за заявою позивачки.
Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей, з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, .її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з Дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону № 2240-ІІІ та виключено статті 40-44. Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, стаття 43 Закону № 2240-ІІІ на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за Дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.
До ст. 15 Закону № 2811XII також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.
Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст. 15 Закону № 2811-XII викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р.» Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.012008р. і діє по 31.12.2008р. Отже, з 1.01.2009р. ст.15 Закону №2811-ХІІ відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Проте, ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010р. ст.45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».
В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».
Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011р. інший, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-111 розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р. регулюються Законами № 2811-XII та № 2240-111, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами № 2811-XII та 2240-ПІ.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року в справі №21-410а12.
Таким чином суд вважає, що позов слід задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ст.94 КАС України підлягають стягненню з державного бюджету України на користь позивача судові витрати по справі в розмірі 68,82 гривень.
Керуючись Законом України Про державну допомогу сімям з дітьми, Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, ст.ст. 1, 2, 11, 17, 18, 94, 99, 100, 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 Миколаївни до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо призначення, нарахування і виплати не в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 01.05.2013 року по 31.10.2013 року у розмірі, меншому за встановлений ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.05.2013 року по 31.10.2013 року, згідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми з урахуванням фактично виплачених сум та підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму.
Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі в розмірі 68,82 гривень.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Краматорського
міського судуОСОБА_5