Справа № 224/2975/13-а
Номер провадження 2-а/224/53/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2013 року Дебальцевський міський суд у складі:
головуючої: судді Афанасьєвої Ю.О.
при секретарі: Турченковій О.В.,
за участю: представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дебальцеве справу адміністративного судочинства за позовною заявою ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради про визнання бездіяльність протиправною та зобовязання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 07.08.2013 року звернулася до суду з позовом до відповідача та просить визнати протиправною бездіяльність УПСЗН Дебальцевської міської ради щодо не нарахування та невиплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період: з лютого по липень 2013 року, зобовязати здійснити нарахування та виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за вказаний період в сумі 5052 грн., посилаючись на наступні обставини.
Вона має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у звязку з цим вона перебуває на обліку в УПСЗН Дебальцевської міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. на місяць, як особа, застрахована у системі соціального загальнообовязкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст.. 7 Закону України Про державний бюджет України на 2013 рік встановлено розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з 1 січня 2013 року в розмірі 972,00 грн.
Таким чином, вона має право отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 972,00 грн.
Недоплата цієї допомоги становить за період з лютого по липень 2013 року 5052 грн., саме вказану суму впозивач просить зобов»язати відповідача нарахувати та виплатити.
Позивачка в судове засідання не з*явилася, про місце, час та день розгляду справи була повідомлена належним чином. До суду надала заяву про розгляд справи за її відсутності. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача, за довіреністю ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнала, підтримала надані суду заперечення та пояснила, що ОСОБА_2 звернулася до УПСЗН Дебальцевської міської ради за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як непрацююча особа.
Виконання Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»:
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей
Застрахована особа - це найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням (пункт 2 статті 2 Закону).
Відповідно до частини 1, 2 статті 42 Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично доглядає дитину. Зазначена допомога надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення, яке частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
З наведеного слідує, що залежно від статусу Позивача в системі загальнобов'язкового державного соціального страхування (Позивач звернувся за призначенням допомоги, як непрацююча особа) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна бути нарахована відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», який поширює свою дію на незастрахованих у зазначеній системі осіб.
На підставі ст. 15 Закону України Про державну допомогу сім*ям з дітьми, Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, якою затверджено «Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» зі змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 року №57 «Питання призначення і виплати державної соціальної допомоги та наданих позивачем документів розпорядженням управління позивачу призначена допомога з 25 серпня 2011 року у розмірі 130 грн.
Вважають, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена та вплачена у відповідності до ЗУ Про державну допомогу сім*ям з дітьми то Постанови КМУ № 1751, підстав для її перерахунку немає.
Просила в задоволенні заяви відмовити.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
ОСОБА_2, згідно свідоцтва про народження серії І-НО № 409516 (а.с.5) є матір*ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у звязку з чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує грошову допомогу, як застрахована особа у розмірі 130,00 грн., виплату якої здійснює Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради, що підтверджується довідкою відповідача (а.с.7).
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Тобто, Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон N 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом N 2811-XII, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом N 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону N 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону N 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону N 2811-XII та Закону N 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону N 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону N 2240-III було виключено статті 40 - 44.
Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону N 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону N 107-VI щодо виключення статей 40 - 44 Закону N 2240-III.
Пунктом 2 розділу III Закону N 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення N 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону N 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону N 2811-XII.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 N 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року N 2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі - Закон N 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону N 2240-III призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року N 1751 саме на виконання Закону N 2811-XII (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону N 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону N 2240-III на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону N 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
В подальшому, ані Законом України «Про Державний бюджет на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 не є застрахованою особою в розумінні Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, оскільки вона звернулась за призначенням допомоги як непрацююча особа, то й положення вказаного Закону не розповсюджуються на вказані правовідносини.
Таким чином, у цій справі спір виник щодо виплати допомоги на дочку ОСОБА_2 особі, яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді регулюються нормами спеціального Закону, яким є Закон України Про державну допомогу сім*ям з дітьми, відповідно до статті 15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно відомостей УПСЗН позивачу виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється в розмірі 130 грн. (а.с. 7).
Таким чином, відповідач, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства, оскільки Закон має вищу юридичну силу ніж Постанова КМУ, його дія зупинена не була і він підлягає виконанню відповідними суб'єктами в тому числі і відповідачем.
Відповідно до ст. 7 Закону України Про державний бюджет України на 2013 рік встановлено розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з 1 січня 2013 року в розмірі 972,00 грн.
Таким чином, позивач право отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 972,00 грн.
Сума же допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з лютого по липень 2013 року має складати: 972 грн. х 6 мес.= 5832 грн., при цьому відповідачем було нараховано та сплачено позивачу 130 грн., тобто недоотримана сума щорічної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає : 5832 (130х6)= 5052 грн., яка й має бути стягнута з відповідача на користь ОСОБА_2
На підставі ст. 19 Конституцій України, ст.ст.3,14,15 Закону України Про державну допомогу сім*ям з дітьми, Закону України Про загальнообовязкове державне страхування, у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витрат, зумовлених народженням або похованням, Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік, Закону України Про державний бюджет України на 2013 рік, Рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 керуючись статтями 2,94,160, 167, 244-2, 254, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради про визнання бездіяльність протиправною та зобовязання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.
Визнати противоправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період: з 01.02.2013 року по 31.07.2013 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_2 державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період: з 01.02.2013 року по 31.07.2013 року в сумі 5052 (п»ять тисяч п»ятдест дві) грн.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через даний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дебальцевського
міського судуОСОБА_4