Постанова № 35515206, 20.11.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2013
Номер справи
820/8554/13-а
Номер документу
35515206
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 820/8554/13-а

ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2013 р. м. Харків

Колегія суддів Харківського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

суддів - Мар`єнко Л.М., Мельникова Р.В.,

при секретарі - Нікітенко Л.Ю.,

за участі представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Державної реєстраційної служби України, державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича про визнання дій незаконними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_2, з адміністративним позовом до Державної реєстраційної служби України, в якому просив суд, з урахуванням уточнень, визнати незаконними дії державного реєстратора Гуляєва О.О., скасувати рішення про відмову в реєстрації нерухомого майна №3220884 від 17.06.2013р., зобов'язати державного реєстратора Гуляєва О.О. здійснити певні дії, а саме зареєструвати право власності на ім'я ОСОБА_2 на квартиру АДРЕСА_1, згідно рішення Ленінського районного суду м. Харкова.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2013 року залучено другого відповідача - державного реєстратора прав на нерухоме майно Гуляєва О.О.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з прийнятим Державною реєстраційною службою України рішенням №3220884 від 17 червня 2013 року щодо відмови у реєстрації майнових прав, оскільки документи зазначені ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" були зібрані в повному обсязі та у відповідності до вимог постанови КМ України від 22.06.2011 року №703 та дають змогу встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Відповідач, Державна реєстраційна служба України, в письмових запереченнях проти позову заперечував та стверджував, що оскаржуване рішення було прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормативними актами України та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач, державний реєстратор прав на нерухоме майно Гуляєв О.О., заперечень до суду не подав.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи сповіщалися належним чином, за таких умов суд вважає, що відповідно до вимог ч.4 ст. 128 КАС України справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів за відсутності представників відповідачів по справі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Рішенням Ленінського районного суду м. Харкова від 29.05.2013 року по справі 642/3124/13-ц, яке набрало законної сили, визнано право власності на квартиру АДРЕСА_1 за ОСОБА_2.

Як вбачається з матеріалів справи, 07.06.2013 року позивач, через свого представника звернувся до Державної реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області із заявою про реєстрацію прав власності на квартиру АДРЕСА_1.

Державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєвим О.О. прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 17.06.2013 р № 3220884 на квартиру АДРЕСА_1, на підставі пп.16, 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою КМ Уураїни № 703 від 22.06.2011 року та ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у зв'язку з тим, що документи, подані для проведення державної реєстрації прав не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

У відповідності до положень ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв (ч.5 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою КМ України від 22.06.2011р. № 703.

За результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації (п.16 Порядку)

Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"(п.23 Порядку).

Відповідно до п.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Державний реєстратор прав на нерухоме майно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом. (ч.4.ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень")

Стаття 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", передбачає підстави відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень, зокрема п.4 - у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено вразі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Таким чином, виходячи з системного аналізу правових норм, суд приходить до висновку про протиправність рішення про відмову в державній реєстрації прав та обтяжень, оскільки оскаржуване рішення є невмотивованим. Суд звертає увагу, на те, що у вказаному рішенні визначено нормативну підставу для відмови в державній реєстрації, але відповідачем - державним реєстратором прав на нерухоме майно Гуляєвим О.О. не обґрунтовано, які саме фактичні порушення призвели до прийняття оскаржуваного рішення, що унеможливлює усунення позивачем встановлених порушень та реалізації права повторного звернення для реєстрації об'єктів нерухомості.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких просять сторони.

Керуючись положеннями ст. 11 КАС України, суд, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Державну реєстраційну службу України повторно розглянути заяв позивача про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, у зв'язку з винесенням державним реєстратором прав на нерухоме майно Гуляєвим О.О. невмотивованого рішення про відмову в реєстрації прав та їх обтяжень.

За таких обставин, суд, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає заявлені позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Державної реєстраційної служби України, державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича про визнання дій незаконними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича №3220884 від 17 червня 2013 року щодо відмови ОСОБА_2 у реєстрації майнових прав та їх обтяжень.

Зобов'язати Державну реєстраційну службу України повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про державну реєстрацію права та їх обтяжень, прийняту 07.06.2013 року за реєстраційним номером 1497150.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 25 листопада 2013 року.

Головуючий суддя Шевченко О.В.

Суддя Мар`єнко Л.М.

Суддя Мельников Р.В.