Ухвала суду № 35506166, 16.10.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
16.10.2013
Номер справи
2а-3227/09
Номер документу
35506166
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"16" жовтня 2013 р. м. Київ

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого Бившевої Л.І.,

суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,

секретар судового засідання Кіт О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції

на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року

у справі № 2а-3227/10/0570

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Добропільська»

до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И Л А :

Відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Добропільська» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції (далі - відповідач) про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0003131540/0 від 26 жовтня 2009 року, № 0003131540/1 від 23 листопада 2009 року, № 0003131540/2 від 01 лютого 2010 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року позов задоволено повністю. Визнано нечинними податкові повідомлення-рішення Добропільської ОДПІ № 0003131540/0 від 26 жовтня 2009 року, № 0003131540/1 від 23 листопада 2009 року, № 0003131540/2 від 01 лютого 2010 року.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року залишено без змін.

В касаційній скарзі Добропільська ОДПІ, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

З урахуванням неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, та які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за наявними у справі матеріалами за відсутності сторін.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

ВАТ «ЦЗФ «Добропільська» подало до Добропільської ОДПІ звітний податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища (від 30 квітня 2009 року реєстраційний № 6494) за перший квартал 2009 року (код органу місцевого самоврядування за місцем податкової реєстрації платника за КОАТУУ - 1411500000), у якому задекларувало збір за звітний квартал у розмірі 245319,40 грн. (арк. справи 14-15).

ВАТ «ЦЗФ «Добропільська» подало до Добропільської ОДПІ новий звітний податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища (від 10 серпня 2009 року реєстраційний № 13579) за півріччя 2009 року (код органу місцевого самоврядування за місцем податкової реєстрації платника за КОАТУУ - 1411500000), у якому задекларувало такі показники: нараховано збору з початку року, усього - 74865,68 грн. (рядок 5); нараховано збору за попередній звітний період, усього - 245319,40 грн. (рядок 6); нараховано збору за звітний квартал, усього - «-» 170 453,72 грн. (рядок 7); сума збору, яка зменшує податкове зобов'язання у зв'язку з виправленням помилки, - 207404,61 грн. (рядок 10) (арк. справи 17-18).

До зазначеного податкового розрахунку позивачем був доданий перерахунок податкового зобов'язання збору за забруднення навколишнього природного середовища за минулий період - перший квартал 2009 року, згідно якого задекларував такі показники: нараховано збору з початку року, усього - 37914,79 грн. (рядок 5); нараховано збору за попередній звітний період, усього - 245319,40 грн. (рядок 6); нараховано збору за звітний квартал, усього - «-» 207404,61 грн. (рядок 7); сума збору, яка зменшує податкове зобов'язання у зв'язку з виправленням помилки, - 207404,61 грн. (рядок 10) (арк. справи 20-21).

ВАТ «ЦЗФ «Добропільська» подало до Добропільської ОДПІ звітний податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища (від 10 серпня 2009 року) за півріччя 2009 року (код органу місцевого самоврядування за місцем податкової реєстрації платника за КОАТУУ - 1422081100), у якому задекларувало збір за звітний квартал у розмірі 347653,07 грн. (арк. справи 25-26).

10 серпня 2009 року позивач подав до Добропільської ОДПІ лист за № 04/2231, згідно якого просив дозволу сплату збору за забруднення навколишнього середовища до бюджету м. Добропілля в сумі 207405,00 грн., здійсненого за платіжним дорученням № 1252 від 20 травня 2009 року на суму 245280,00 грн., зарахувати в рахунок платежу збору за забруднення навколишнього середовища до бюджету Ганнівської сільської ради (арк. справи 13).

Добропільської ОДПІ провела камеральну перевірку податкового розрахунку ВАТ «ЦЗФ «Добропільська» зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за перше півріччя 2009 року, за результатами якої був складений акт № 644/15-1/00176472 від 23 жовтня 2009 року.

За висновками акта перевірки, розмір податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зазначеного ВАТ «ЦЗФ «Добропільська» у податковому розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за перше півріччя 2009 року, є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки при заповнені податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за перше півріччя 2009 року платником збору по рядку 6 (нараховано збору за попередній період) відображена сума 245319,40 грн., в той час як згідно перерахунку податкового зобов'язання збору за забруднення навколишнього природного середовища за минулий період, який надано разом з податковим розрахунком за перше півріччя 2009 року, сума нарахованого збору склала 37914,79 грн., що призвело до заниження податкового зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища на 207404,61 грн.

23 листопада 2009 року Добропільська ОДПІ на підставі вказаного акта перевірки прийняла податкове повідомлення - рішення № 0003131540/0, яким згідно з підпунктом «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпунктом 17.1.4 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначила ВАТ «ЦЗФ «Добропільська» суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 217774,84 грн., у тому числі: 207404,61 грн. - за основним платежем, 10370,23 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалося позивачем в адміністративному порядку, за наслідками якого його скарги були залишені без задоволення, а податковим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0003131540/1 від 23 листопада 2009 року, № 0003131540/2 від 01 лютого 2010 року на аналогічні суми податкових зобов'язань.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що з урахуванням показників поданого позивачем податкового розрахунку за півріччя 2009 року та перерахунку податкового зобов'язання, сума нарахованого збору з початку року склала 74865,68 грн. (37914,79 грн. - за перший квартал 2009 року, 36950,89 грн. - за другий квартал 2009 року), а також з огляду на частковий перерозподіл платежу, сплаченого згідно платіжного доручення № 1252 від 20 травня 2009 року, позивач своєчасно та у повному обсязі сплатив збір за забруднення навколишнього природного середовища за перший та другий квартали 2009 року.

Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, з огляду на наступне.

Спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і Державної податкової адміністрації України від 19 липня 1999 року № 162/379 було затверджено Інструкцію про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, яка визначає єдиний на території України порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір), а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору.

Відповідно до пункту 6.4. вказаної Інструкції (в редакції, чинній до 22 червня 2009 року), суми збору, який справляється за розміщення відходів (Прв), обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та коригуючих коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.4, 2.5 додатка 2 до Порядку.

Згідно з пунктом 7.1 вказаної Інструкції (в редакції, чинній до 22 червня 2009 року), платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Пунктом 7.2. вказаної Інструкції (в редакції, чинній до 22 червня 2009 року) встановлено, що базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу. Податкові розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби). Якщо останній день строку подання податкового розрахунку збору припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим робочий день. У разі коли у майбутніх податкових періодах платник збору самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданому ним податкового розрахунку збору, такий платник зобов'язаний подати уточнювальний податковий розрахунок, що містить виправлені показники. Підприємства (установи, організації), які сплачують збір за включені до їх складу філії, визначені в пункті 2.2 Інструкції, подають податкові розрахунки збору за здійснені такими філіями викиди, скиди і розміщені відходи за своїм місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Пунктами 7.3 та 7.5 вказаної Інструкції (в редакції, чинній до 22 червня 2009 року) встановлено, що збір сплачується платниками за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби) протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкового розрахунку збору, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу. Платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища».

В той час, пунктами 9, 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303 (в редакції, чинній з 01 січня 2009 року) встановлено, що базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення. Якщо місце подання податкових розрахунків не збігається з місцем перебування на податковому обліку підприємства, установи, організації, громадянина - суб'єкта підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозвіл на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів, до органу державної податкової служби, в якому такі підприємство, установа, організація, громадянин перебувають на обліку, подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, копії відповідних податкових розрахунків. Платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення.

Відповідно до приписів підпункту 4.4.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що позивач правомірно подав розрахунок та здійснив сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища за перший квартал 2009 року у відповідності до пунктів 7.1-7.5 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і Державної податкової адміністрації України від 19 липня 1999 року № 162/379 (в редакції, чинній до 22 червня 2009 року).

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року № 1050 «Про внесення змін до Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державної податкової адміністрації України від 22 червня 2009 року №327/322 були внесені зміни до Інструкції порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, якими змінено Порядок подання податкового розрахунку та сплати збору.

З врахуванням внесених змін, пунктом 7.1 вказаної Інструкції (в редакції, чинній з 22 червня 2009 року) було встановлено, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення. Якщо місце подання податкових розрахунків не збігається з місцем перебування на податковому обліку підприємства, установи, організації, громадянина - суб'єкта підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціальне водокористування та розміщення відходів, до органу державної податкової служби, в якому такі підприємство, установа, організація, громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності перебувають на обліку, подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, копії відповідних податкових розрахунків. У разі коли у майбутніх податкових періодах платник збору самостійно виявляє помилки, що містяться в раніше поданому ним податковому розрахунку збору, такий платник зобов'язаний подати уточнюючий податковий розрахунок збору, що містить виправлені показники. У разі якщо платник збору має декілька стаціонарних джерел забруднення або спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів на території декількох сільських, селищних або міських рад (коди згідно з Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) різні), то такий платник збору зобов'язаний подати до відповідного органу державної податкової служби за місцем знаходження стаціонарного джерела забруднення або спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів податковий розрахунок по кожному стаціонарному джерелу забруднення або спеціально відведеному для розміщення відходів місцю чи об'єкту окремо. У разі якщо місце знаходження стаціонарних джерел забруднення та/або спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів не збігається з місцем перебування платника на податковому обліку (коди згідно з Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) різні), то такий платник збору зобов'язаний подавати окремий податковий розрахунок за здійснення викидів пересувними джерелами забруднення (у разі їх наявності).

Положеннями пунктів 7.2, 7.3 зазначеної Інструкції (в редакції, чинній з 22 червня 2009 року) встановлено, що платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення. Платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.

Таким чином, у зв'язку із зміною протягом року правил подання податкового розрахунку та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, та необхідністю складання податкових розрахунків наростаючим підсумком, у позивача виникла потреба у корегуванні даних податкового розрахунку за перший квартал 2009 року (код органу місцевого самоврядування за місцем податкової реєстрації платника за КОАТУУ - 1411500000).

Абзацом 2 пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Оскільки суттю податкового обов'язку є сплата встановленої законом суми податку, збору (обов'язкового платежу) до відповідно бюджету за відповідний період та у встановлений законом строк, податковим періодом є період, встановлений відповідним законом з питань оподаткування, за який сплачується податок, а також зважаючи на право платника податків уточнити показники податкової звітності у зв'язку із самостійним виявленням помилок, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що з урахуванням показників поданого позивачем податкового розрахунку за півріччя 2009 року та перерахунку податкового зобов'язання, а також з огляду на частковий перерозподіл платежу, сплаченого згідно платіжного доручення № 1252 від 20 травня 2009 року, позивач своєчасно та у повному обсязі сплатив збір за забруднення навколишнього природного середовища за перший та другий квартали 2009 року.

З огляду на викладене, висновки судів першої та апеляційної інстанцій про неправомірність оспорюваних податкових повідомлень-рішень є обгрунтованими.

Доводи касаційної скарги вищевикладеного не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга Добропільська ОДПІ підлягає залишенню без задоволення, а постанова Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року підлягають залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 221, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ______ Л.І. Бившева

Судді: ______ А.М. Лосєв

______ Т.М. Шипуліна