ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2013 року Справа № 5019/1074/12 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Капацин Н.В. - головуючий, Грек Б.М., Кривда Д.С. (доповідач),за участю представників:позивачане з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином),відповідачане з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином),третьої особине з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином),прокуратуриСіромашенко Р.Л., прокурор відділу ГП України,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуКузнецовського міського комунального підприємствана постановуРівненського апеляційного господарського суду від 24.09.2013 рокуу справі№ 5019/1074/12 господарського суду Рівненського областіза позовомОстрозького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Кузнецовської міської радидоКузнецовського міського комунального підприємства,третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачаДержавна екологічна інспекція в Рівненській області, простягнення шкоди,
Розпорядженням Секретаря четвертої судової палати Вищого господарського суду України від 21.11.2013 року №05-05/1683 сформовано колегію суддів Вищого господарського суду України в такому складі: суддя Капацин Н.В. - головуючий, судді Грек Б.М., Кривда Д.С. для розгляду касаційної скарги на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 24.09.2013 року у справі № 5019/1074/12 господарського суду Рівненського області.
ВСТАНОВИВ:
Острозький міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Кузнецовської міської ради звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом про стягнення з Кузнецовського міського комунального підприємства шкоди, заподіяної зеленим насадженням в межах населеного пункту на території очисних споруд м.Кузнецовська внаслідок незаконного (самовільного) знищення 165 одиниць зелених насаджень (дерев), в розмірі 53270грн.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 10.09.2012 року (суддя Трускавецький В.П.), залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 24.09.2013 року (судді: Грязнов В.В. - головуючий, Савченко Г.І., Мельник О.В.), позов задоволено; стягнуто з Кузнецовського міського комунального підприємства на користь місцевого бюджету м.Кузнецовськ в Рівненській області шкоду у розмірі 53270грн.; стягнуто з відповідача в доход Державного бюджету 1609,50грн. судового збору.
Не погоджуючись з рішенням та постановою, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення та постанову у справі скасувати і передати справу на новий розгляд. Скаргу мотивовано доводами про порушення та неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Сторони та третя особа не скористалися наданим процесуальним правом на участь своїх представників в судовому засіданні касаційної інстанції.
Відводів складу суду не заявлено.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наявні матеріали справи та доводи, викладені у касаційній скарзі, заслухавши пояснення присутнього в судовому засіданні прокурора, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановили суди попередніх інстанцій, 24.11.2011р. Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області на вимогу прокурора м.Кузнецовськ від 21.11.2011р. №65-1640 вих.11 проведено позапланову перевірку дотримання природоохоронного законодавства на території очисних споруд м.Кузнецовськ, за результатами якої складено акт від 24.11.2011р. Перевіркою встановлено факт порубки зелених насаджень в межах населеного пункту на території очисних споруд м.Кузнецовськ без акта обстеження насаджень, які підлягають видаленню, без рішення виконавчого органу міської ради м.Кузнецовськ та без ордера на видалення зелених насаджень. Всього здійснено порубку 165 сироростучих дерев різних порід, а саме: тополя - 79 шт., липа - 34 шт., сосна - 37 шт., береза - 6 шт., груша - 8 шт., вільха - 1 шт.
За фактом порушення порядку видалення дерев 24.11.2011р. складено Протокол №76 про адміністративне правопорушення стосовно заступника головного інженера з експлуатації інженерних мереж Кузнецовського МКП Крушевського Олександра Івановича та прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення від 25.11.2011р. №76, яку скасовано рішенням Державної екологічної інспекції у Рівненській області за протестом прокурора м.Кузнецовськ на дії Інспекції по винесенню постанови №76 від 25.11.2011р. про притягнення до адміністративної відповідальності Крушевського О.І. від 03.02.2012р. №1 у зв'язку з порушенням 26.01.2012р. прокурором м.Кузнецовськ кримінальної справи №77/06-12 стосовно заступника головного інженера, начальника управління експлуатації і ремонту зовнішніх мереж КМКП Крушевського О.І.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" від 08.04.1999р. №559, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 року №1789, здійснено розрахунок шкоди і визначено, що її розмір становить 53270грн.
Відповідач у добровільному порядку шкоду в зазначеному розмірі сплачувати відмовився.
В зв'язку із запереченнями відповідача про те, що видалені дерева не відносяться до тих, що ростуть на території міста чи інших населених пунктів; зазначені дерева не перебувають на балансі Кузнецовської міської ради чи Кузнецовського МКП; видалення дерев проводилось через аварійні наслідки, які загрожують майну юридичних осіб, прокурор м.Кузнецовська 23.01.2012р. скерував Інспекції вимоги від 20 та 21 січня 2012р. про направлення спеціаліста для проведення додаткової перевірки по факту вирубки зелених насаджень.
26.01.2012р. Інспекцією була проведена додаткова позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства на території очисних споруд м.Кузнецовська, за наслідками якої було складено акт від 26.01.2012р. З акта вбачається, що згідно листа Кузнецовської міської ради від 25.01.2012р. №05/47-29/83 очисні споруди м. Кузнецовська розташовані в межах міста Кузнецовська. Незаконна рубка дерев на території очисних споруд м.Кузнецовськ є порушенням п.п.3, 4, 5 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006р. №1045, а особи, які проводили рубку несуть за це відповідальність. Разом з тим, перевіркою неможливо встановити факту аварійності наслідків, які загрожують життю, здоров'ю громадян, а також майну громадян та/або юридичних осіб від зелених насаджень, рубка яких проводилась, у зв'язку з тим, що дерева зрізані, а деревина вивезена.
За результатами додаткової перевірки за несанкціоновану вирубку 165 дерев в період 16-23 листопада 2011р. в межах міста Кузнєцовськ 26.01.2012р. прокурором м.Кузнецовськ порушено кримінальну справу №1711/1613/12 про обвинувачення заступника головного інженера, начальника управління експлуатації і ремонту зовнішніх інженерних мереж Кузнецовського міського комунального підприємства Крушевського О.І. у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.367 КК України.
Вироком Кузнецовського міського суду Рівненської області від 18.02.2013р. у кримінальній справі №1711/1613/12 Крушевського О.І. визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.367 КК України.
Залишаючи без змін первісне рішення про задоволення позову, апеляційний господарський суд виходив з наступного.
Земельна ділянка, на якій розташовані міські очисні споруди належить до території Кузнецовської міської ради народних депутатів Рівненської області. Відповідно до Проекту із землеустрою щодо зміни межі міста Кузнецовськ за рахунок територій Старорафалівської, Заболотівської та Лозківської сільських рад Володимирецького району Рівненської області, затвердженого постановою Верховної Ради України від 18.11.2003р. №1247-ІV, земельна ділянка, на якій розташовані споруди з самоплинним колектором до с.Бабка Володимирецького району, знаходиться на території міста Кузнецовськ Рівненської області.
Крім того, згідно копії рішення Виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області №385 від 27.11.2008р. "Про присвоєння адрес об'єктам" об'єкту міські очисні споруди присвоєно адресу: мікрорайон Північний Промисло-вої зони, 34.
Згідно зі ст.40 Закону України "Про рослинний світ" порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.
Вищезазначеним вироком від 18.02.2013р. Кузнецовського міського суду Рівненської області у кримінальній справі №1711/1613/12 встановлено, що видалення 165 дерев на території міських очисних споруд м.Кузнецовськ не було пов'язане із процесом ліквідації аварійної чи надзвичайної ситуації, тому немає підстав вважати, що зазначені дерева були видалені з дотриманням вимог норми п.8 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах. Отже, при наданні Крушевським О.І. вказівки підлеглому працівнику про направлення працівників для безпосередніх робіт по видаленню дерев на території міських очисних споруд, підсудним допущено порушення вимоги п.3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, так як не було отримано попередньо ордера за рішенням виконавчого органу міської ради. Судом також встановлено, що територія міських очисних споруд, де відбулось видалення дерев, входить до меж адміністративно-територіального утворення населеного пункту м.Кузнєцовськ.
Відповідно до ч.3 ст.28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою КМ України №1045 від 01.08.2006, встановлено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку).
Відповідачем не була спростована необхідність оформлення відповідного дозволу, як і не було надано доказів його отримання.
Згідно зі ст.1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових обов'язків.
Розрахунок розміру шкоди, заподіяної підприємствами, установами, організаціями та громадянами зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників, здійснюється відповідно до постанови КМ України №559 від 08.04.1999р. "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів".
Згідно розрахунку Державної екологічної інспекції в Рівненській області сума збитків, спричинених державі внаслідок незаконного знесення зелених насаджень, становить 53270грн. Апеляційна інстанція погодилася з даним розрахунком, зазначивши, що заперечень щодо нарахованої позивачем суми шкоди відповідач не надав.
Колегія погоджується з висновками суду апеляційної інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно приписів ст.69 цього ж Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно зі ст.40 Закону України "Про рослинний світ" порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ, зокрема, несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.
Відповідно до п.2 ст.21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" елементами благоустрою є зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.
Як встановлено п.п.1, 2 ст.16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" на об'єктах благоустрою забороняється: виконувати роботи без дозволу, в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом; самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо.
Згідно з ч.ч.1, 2, 3 ст.28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" (в редакції, чинній на момент виявлення правопорушення) охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв. Охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об'єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів залежно від підпорядкування об'єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або в оренду, - за рахунок коштів їх власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку. Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Не потребує отримання дозволу (ордера) на видалення зелених насаджень виконання робіт на підставі одного з документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до п.2 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою КМ України від 01.08.2006 №1045 (далі - Порядок №1045) видалення зелених насаджень здійснюється, зокрема, у разі: знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів; повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;.
Водночас, згідно з п.3 Порядку №1045 видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку №1045).
Видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою на підставі акта обстеження зелених насаджень; у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб; видалення зелених насаджень на території меморіального комплексу та кладовищі; видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці (п.п.7-10 Порядку №1045).
Видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акта обстеження зелених насаджень, що складається відповідно до пункту 4 цього Порядку (п.7).
У процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб, видалення зелених насаджень здійснюється негайно з подальшим оформленням акта обстеження відповідно до пункту 4 цього Порядку (п.8).
Видалення зелених насаджень на території меморіального комплексу та кладовищі здійснюється за рішенням балансоутримувача без сплати їх відновної вартості (п.9).
Видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без сплати їх відновної вартості (п.10).
Отже, перелік випадків, за наявності яких видалення зелених насаджень у населених пунктах, може здійснюватися без відповідного дозволу (ордеру), вичерпно врегульовано в п.п.7-10 Порядку №1045, чим спростовуються посилання скаржника в обґрунтування своїх заперечень на ч.1 ст.28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Таким чином, відповідач виконував роботи по видаленню (знищенню) дерев самовільно, без відповідного дозволу, обов'язковість отримання якого випливає з положень п.2 ст.16, ч.3 ст.28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та п.п.2, 3, 7-10 Порядку №1045.
Судами попередніх інстанцій з врахуванням вимог ст.40, ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", положень постанови КМ України від 08.04.1999р. №559 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міста та інших населених пунктах" та на підставі правової оцінки акту перевірки від 24.11.2011, акту перевірки від 26.01.2012, вироку у кримінальній справі №1711/1613/12 і інших наявних у справі доказів в їх сукупності встановлено, а відповідачем не спростовано факт порушення ним законодавства про охорону навколишнього природного середовища шляхом самовільного видалення дерев в межах населеного пункту без відповідного дозволу (ордеру), внаслідок чого державі було завдано збитків на суму 53270грн.
Доводи скаржника, викладені в касаційній скарзі, зводяться передусім до посилань на неналежну оцінку судами доказів по справі, проте, згідно імперативних приписів ч.2 ст.1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
За таких обставин, з урахуванням меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів визнає, що апеляційним господарським судом правильно застосовані норми матеріального і процесуального права, тому підстави для скасування переглянутої постанови апеляційної інстанції та задоволення касаційної скарги відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Кузнецовського міського комунального підприємства залишити без задоволення.
Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 24.09.2013 року у справі № 5019/1074/12 господарського суду Рівненського області залишити без змін.
Головуючий Н. Капацин
Судді Б. Грек
Д. Кривда