Ухвала суду № 35498889, 19.11.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2013
Номер справи
801/5817/13-а
Номер документу
35498889
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 801/5817/13-а

19.11.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Курапової З.І.,

суддів Воробйової С.О. ,

Лядової Т.Р.

секретар судового засідання Прищепа Н.С.

за участю сторін:

представник позивача, Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

представник відповідача, Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим- Нікольська Яна Олександрівна, довіреність № 17/1-2-2225 від 05.06.12

розглянувши апеляційну скаргу Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Панов О.І.) від 19.07.13 по справі № 801/5817/13-а

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул.Крилова, буд.133, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95001)

до Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим (вул.Міллера, буд.4, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95013)

про стягнення 62705,16 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Панов О.І.) від 19.07.13 у справі № 801/5817/13-а адміністративний позов Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим про стягнення 62705,16 грн., - задоволено.

Стягнуто з Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів 62705,16 грн. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за 2009 рік.

Не погодившись з даною постановою суду, Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.07.2013 та прийняти нове рішення по справі.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

У судовому засіданні 19.11.2013 року представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав та просив скасувати постанову суду першої інстанції з ухваленням нового рішення по справі щодо відмови в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.

Позивач - Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів - 01.06.2013 року звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим, в якому просить стягнути з відповідача 62705,16 грн. пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій за 2009 рік.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", невиконання відповідачем нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів є підставою для нарахування адміністративно-господарських санкцій, не сплата яких тягне нарахування пені на суму заборгованості.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Акту планової виїзної перевірки виконання ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 29.06.2010 року за 2009 рік Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим, як суб'єкт господарювання, котрий зобов'язаний виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, повинен був забезпечити у 2009 році працевлаштування інвалідів на 22 робочих місцях, але відповідно перевірки встановлено, що фактично працевлаштовані 10 осіб-інвалідів. Таким чином, по результатам перевірки за 2009 рік встановлено не виконання ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів.

На підставі встановлених правопорушень, Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим було притягнуто до відповідальності, а саме накладення адміністративно-господарських санкцій в сумі 300576 грн., та визначено строк сплати санкцій до 15.04.2010 року.

Відповідно до пунктів 1,2,3 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Згідно з частиною четвертою статті 20 зазначеного Закону визначено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Разом з тим, відповідачем самостійно не було сплачено сума адміністративно-господарських санкцій в розмірі 300576 грн. за 12 робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів.

Управлінням державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим з порушенням термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у загальній кількості 1043 календарних днів здійснило сплату зазначених санкцій в розмірі 300576 грн.

Як встановлено частиною другою статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Таким чином, у зв'язку з тим, що відповідачем було порушено терміни сплати адміністративно-господарських санкцій, позивачем було нарахована пеня в розмірі 62705,16 грн.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223 затверджено Порядок нарахування пені та її сплати, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 року за № 552/13819.

Зазначений Порядок встановлює механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон).

Відповідно до п. 2.2. Порядку, пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

Пунктом 3.4. Порядку встановлено, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

Згідно пункту з пунктом 3.6. Порядку,нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

Судова колегія зазначає, що саме з моменту погашення суми адміністративно-господарських санкцій у позивача виникло право на нарахування пені за порушення термінів сплати таких санкцій.

Разом з тим, судова колегія вважає неспроможними доводи відповідача, що Кримським республіканським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів були здійсненні процесуальні дії поза межами строків позовної давності, оскільки як вже було зазначено, відповідно до ст. 20 «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до п. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, то дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також: встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень".

Проте, Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим сплатило адміністративно - господарську санкцію 20.02.2013 року, у зв'язку з чим саме з цієї дати у відділення Фонду виникло право на нарахування пені.

На підставі викладеного, дії Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо нарахування пені за порушення Управлінням державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій в розмірі 62705,16 грн. є такими, що відповідають умовам чинного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.07.13 у справі № 801/5817/13-а - залишити без задоволення

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.07.13 у справі № 801/5817/13-а - залишити без змін

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 25 листопада 2013 р.

Головуючий суддя підпис З.І.Курапова

Судді підпис С.О. Воробйова

підпис Т.Р.Лядова

З оригіналом згідно

Головуючий суддя З.І.Курапова