Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2013 р. Справа № 805/15988/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосуд І.М., розглянувши у порядку письмового провадження у залі суду за адресою: місто Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом 45 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Промислове житлово-ремонтне підприємство» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, –
В С Т А Н О В И В:
08.11.2013 року 45 державна пожежно-рятувальна частина Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Промислове житлово-ремонтне підприємство» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повної заборони експлуатації будівлі та приміщень шляхом знеструмлення будівлі та опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання та зобов’язання припинення господарської діяльності до усунення у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей. Позовні вимоги мотивує тим, що у ході позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Промислове житлово-ремонтне підприємство» посадовими особами органу державного нагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки і цивільного захисту було встановлено 31 порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, з яких 11 створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
У зв’язку з виникненням загрози життю та здоров’ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, позивач звернувся до суду та просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повної заборони експлуатації будівлі та приміщень шляхом знеструмлення будівлі та опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання та зобов’язання припинення господарської діяльності до усунення у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Представники позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату час та місце слухання справи був повідомлений судом належним чином, що підтверджується витягом з веб-сайту Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» від 21.11.2013 (арк. справи 43), причини неявки не повідомив, заяв про відкладення або про розгляд справи за відсутності представника відповідача суду не надавав.
За таких обставин, та враховуючи приписи частини 6 статті 128 кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач – 45 державна пожежно-рятувальна частина Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області є юридичною особою публічного права, суб’єктом владних повноважень, який у спірних правовідносинах виконує обов’язки, покладені на нього чинним законодавством.
Відповідач – товариство з обмеженою відповідальністю «Промислове житлово-ремонтне підприємство» (надалі ТОВ «Промислове житлово-ремонтне підприємство») зареєстроване у встановленому законом порядку в якості юридичної особи, включене до ЄДРПОУ за кодом 25582534, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з веб-сайту Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр», доступ до якого запроваджено на підставі Наказу Міністерства юстиції України від 19.08.2011 року № 2009/5 «Про організацію доступу до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (арк. справи 44 – 46).
У відповідності до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду» та «Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України», затвердженого наказом МНС України від 25.05.2012 № 863, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25.06.2012 на № 1054/2166, на підставі наказу ДПРЧ-45 від 25.09.2013 № 36 (арк. справи 25 – 26) та посвідчення на проведення перевірки від 30.09.2013 № 319 (арк. справи 27), відповідно до Законів України «Про правові засади цивільного захисту», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» у період з 21.10.2013 по 25.10.2013 було проведено позапланову перевірку будівлі та приміщень ТОВ «Промислове житлово-ремонтне підприємство» з питань виконання вимог припису від 24.07.2013 № 153 та додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту.
За наслідками перевірки ТОВ «Промислове житлово-ремонтне підприємство» було складено акт від 25.10.2013 № 324 (арк. справи 29 – 38).P>
Згідно з висновками акту перевірки, встановлені порушення відповідачем, з яких 11 створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме:
- не обладнані приміщення системою пожежної сигналізації відповідно до пункту 4.1, пункту 12.2.1. таблиці В.1 додатку В ДБН В.2.5-56- 2010 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту»;
- не проведено вогнезахисну обробку дерев’яних конструкції в будинках, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, вбудованих меблів, стелажів;
- не проведено замір опору ізоляції електричних мереж та електроустановок;
- допущено облицювання стін і стелі на шляхах евакуації горючими матеріалами;
- не проведено технічне обслуговування вогнегасників ручних переносних;
- не укомплектовані приміщення ручними переносними вогнегасниками, згідно норм належності;
- двері на шляхах евакуації встановлені такими, що відчиняються не в напрямку виходу з будівлі;
- не забезпечені коридори, проходи та інші шляхи евакуації евакуаційним освітленням відповідно до вимог будівельних норм та правил улаштування електроустановок;
- не обладнані приміщення технічними засобами оповіщення про пожежу та керування евакуацією відповідно до таблиці Г 1 додатку Г ДБН В.2.5-56-2010 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту»;
- допущено захаращення шляхів евакуації (коридори, проходи, сходові марші і площадки, тамбури тощо) меблями, обладнанням, різними матеріалами;
- не обладнано димові труби будівель надійними іскрогасниками.
Суд зазначає, що згідно з пунктом 5 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Вищезазначені положення кореспондуються з приписами пункту 5 частини 4 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого, юридичні особи, які не є суб’єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (надалі ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пунктом 2 Положення № 20/2013 визначено, що ДСНС України у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства оборони України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра, щорічним посланням Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, а також цим Положенням.
Згідно з пунктом 6 зазначеного Положення, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Відповідно до пункту 1 та підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 року № 3, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (скорочена назва – ГУ ДСНС України у Донецькій області) (далі – Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб’єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Згідно Положення про 45 державну пожежно-рятувальну частину Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 22.05.2013 року № 279, 45 державна пожежно-рятувальна частина Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області є юридичною особою, державним пожежно- рятувальним підрозділом зі статусом державної аварійно-рятувальної служби та здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб (окрім підрозділів сфери управління ДСНС України) на території відповідної адміністративної одиниці, проведення інших заходів, спрямованих на попередження виникнення НС та пожеж, мінімізації їх наслідків.
Таким чином, 45 державна пожежно-рятувальна частина Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області є суб’єктом владних повноважень.
Звернення суб’єкта владних повноважень до суду з позовом є способом реалізації його компетенції, а тому відбувається з урахуванням частини 2 статті 19 Конституції України.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, аналіз зазначених положень законодавства свідчить про те, що суб’єкт владних повноважень може звернутись до суду з адміністративним позовом лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Позивач – 45 державна пожежно-рятувальна частина Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області діє на підставі Положення про 45 державну пожежно-рятувальну частину Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 22.05.2013 року № 279 .
За приписами пунктів 4.1.14 - 4.1.16 вказаного Положення позивач має право: зупиняти в межах повноважень та установленому порядку роботи з будівництва, реконструкції, розширення об’єктів, що проводяться з порушенням законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту; зупиняти до усунення порушень законодавства у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки роботу, окремих виробництв цехів, дільниць, експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних? засобів, а також виконання робіт, якщо ці порушення створюють загрозу життю або здоров’ю людей; зупиняти в разі порушення правил пожежної безпеки, що створює загрозу виникнення пожежі або перешкоджає її гасінню, евакуації людей, а також у випадках випуску пожежонебезпечної продукції, систем і засобів протипожежного захисту з відхиленням від стандартів, технічних умов або їх відсутності: випуск і реалізацію пожежонебезпечної продукції; роботу (експлуатацію) окремих приміщень, агрегатів, опалювальни приладів, дільниць електричної мережі, проведення пожежонебезпечних робіт та дію виданих дозволів на право проведення таких робіт.
Пунктом 1.14 Положення № 279 передбачено, що 45 державна пожежно-рятувальна частина Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області може бути позивачем і відповідачем у суді відповідно до вимог чинного законодавства України.
Звертаючись до суду з вказаним позовом, позивач посилався на статтю 19 Конституції України, частину 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та на статтю 67 Кодексу цивільного захисту України.
Як зазначалось раніше, статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі за текстом – Закон № 877) передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» також визначено, що виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Статтею 67 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей;
Статтею 68 Кодексу цивільного захисту України також передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Таким чином, статтями 67, 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено право позивача на звернення до адміністративного суду лише з позовними вимогами про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду щодо повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Крім того, частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877 також передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб’єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Отже, статями 4, 7 Закону № 877 також передбачено право позивача на звернення до адміністративного суду лише з позовними вимогами про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду щодо повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, а в інших випадках позивач вправі звернутися до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб’єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ТОВ «Промислове житлово-ремонтне підприємство» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повної заборони експлуатації будівлі та приміщень шляхом знеструмлення будівлі та опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання та зобов’язання припинення господарської діяльності до усунення у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
Але статями 4, 7 Закону № 877, статтями 67, 68 Кодексу цивільного захисту України не передбачено право позивача на звернення з таким позовом до суду, оскільки зазначені норми встановлюють умови, необхідні для звернення з позовом до суду, а саме: за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Приймаючи до уваги ті обставини, що позивач звернувся до суду з вимогами, що не передбачені Кодексом цивільного захисту України та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-VI (107-17) від 28.12.2007 для звернення до суду, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повної заборони експлуатації будівлі та приміщень шляхом знеструмлення будівлі та опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання та зобов’язання припинення господарської діяльності до усунення у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 11.11.2013 про відкриття провадження у справі було задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у справі.
Відповідно до частин 1, 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Приймаючи до уваги ті обставини, що на момент звернення до адміністративного суду позивачем не здійснено оплату судового збору, суд покладає обов’язок сплатити судовий збір на позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 17, 50, 94, 158 – 163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову 45 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Промислове житлово-ремонтне підприємство» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду – відмовити.
Стягнути з 45 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (код ЄДРПОУ 38176455, адреса: 84205, Донецька область, місто Дружківка, вулиця Леніна, будинок № 2) судові витрати у сумі 68 (шістдесят вісім) гривень 82 копійки на користь державного бюджету Калінінського р-ну міста Донецька, р/р 31217206784005, Банк отримувача: ГУДКУ у Донецькій області, МФО банку: 834016, ЄДРПОУ отримувача: 38034015, призначення платежу «Судовий збір, код 35099148, п. 3.1».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Старосуд І.М.