Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2013 р. Справа №805/14456/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11-47
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крилової М.М., розглянувши адміністративну справу за позовом Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до державного підприємства "Красноармійськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повної заборони експлуатації стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2, який знаходиться у вентиляційному квершлагу г.622 м. "Шахта "Центральна" державного підприємства "Красноармійськвугілля", у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, -
за участю:
представника позивача: Коструба В.А., за довіреністю від 20.08.2013;
представника відповідача: Наумова О.С., за довіреністю від 02.01.2013р., Целіка І.Г., за довіреністю від 26.09.2013р., -
В С Т А Н О В И В:
Територіальне управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості (позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до державного підприємства "Красноармійськвугілля"в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" (відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повної заборони експлуатації стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2, який знаходиться у вентиляційному квершлагу г.622 м. "Шахта "Центральна" державного підприємства "Красноармійськвугілля".
Позивач у судовому засіданні свої вимоги підтримав та мотивував їх тим, що за результатами проведеної 04.09.2013 р. планової перевірки відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" державного підприємства "Красноармійськвугілля" було виявлено 17 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 16 створюють загрозу життю та здоров'ю людей. У зв'язку з наведеним позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача шляхом повної заборони експлуатації стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2, який знаходиться у вентиляційному квершлагу г.622м. "Шахта "Центральна" державного підприємства "Красноармійськвугілля". Позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову з підстав того, що відповідно до акту відомчої перевірки стану охорони праці та промислової безпеки вентиляційного квершлагу горизонту 622 метри ВП "Шахта "Центральна" державного підприємства "Красноармійськвугілля" від 17.10.2013р., встановлено, що станом на 17.10.2013р. експлуатація стрічкового конвеєру 3Л-100 У № 2, який знаходиться у вентиляційному квершлагу горизонту 622 метри ВП "Шахта "Центральна" ДП "Красноармійськвугілля", не представляє загрози життю та здоров'ю людей, та відповідачем по справі були усунуті 12 порушень, зазначених в акті планової перевірки № 022/1/13-160 від 04.10.2013р., у повному обсязі та по 4 ведуться роботи по їх усуненню.
Враховуючи наведене, відповідач просить суд не застосовувати до нього заходи реагування у сфері державного нагляду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом з матеріалів справи встановлено, що на підставі направлення відповідно до наказу від 20.09.2013 року № 4 Західною державною регіональною гірничотехнічною інспекцією у вугільній промисловості проведено планову перевірку ВП "Шахта "Центральна" державного підприємства "Красноармійськвугілля" з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, про що складений акт від 04.10.2013 року № 022/1/13-160.
Під час перевірки позивачем виявлено 17 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 16 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
За частиною 8 статті 7 цього Закону, припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Як зазначено вище за текстом даної постанови, під час перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;порушень вимог Кодексу України про надра;відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до акту відомчої перевірки стану охорони праці та промислової безпеки вентиляційного квершлагу горизонту 622 метри ВП "Шахта "Центральна" державного підприємства "Красноармійськвугілля" від 17.10.2013р., встановлено, що порушення вказані по п.п.1.1, 1.2, 1.4, 1.5, 1.7, 1.8, 1.9, 1.11, 1.13, 1.14, 1.15, 1.16 в акті планової перевірки № 022/1/13-160 від 04.10.2013р., усунені відповідачем у повному обсязі, тобто відповідачем здійснені наступні заходи: електродвигун на лебідці ЛГКН-1М, що регулює натяг кінцевої станції стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2 заземлений; на перехідній муфті електродвигуна лебідки ЛГКН-1М встановлено захисного кожуха; ведуться роботи по ремонту протипожежних дверей, що встановлені у усті виробки; проведена зачистка від гірничої маси кінцевої станції стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2, тертя стрічки конвеєру усунено; у районі кінцевої станції стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2 встановлені датчики, що вимикають привод конвеєра при збігу стрічки у бік; ведуться роботи по укомплектуванню стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2 роликами згідно ПТЕ; проведено осланцювання вентиляційного квершлагу гор. 622 м на всьому протязі; ПК-33, ПК-5 біля протипожежних кранів встановлені первинні засоби пожежогасіння; металевий корпус електричної муфти ПК-32 заземлений; порошкові вогнегасники з простроченим терміном експлуатації направлені на перезарядку; сланцевий заслін № 3заповнено розрахунковою кількістю інертного пилу; на ПК-23, ПК-19, ПК-14, ПК-13, ПК-7 ведуться роботи по встановленню необхідної кількості роликів на нижній стрічці конвеєру 3Л-100У № 2 ; сланцевий заслін № 2 заповнено розрахунковою кількістю інертного пилу; корпус електричної муфти ПК-1 заземлений; проведено ремонт та знаходиться у працездатному стані механічна блокіровка магнітного пускача ВПІ-250, що живить привод стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2 ; проведено ремонт та знаходиться у працездатному стані блокіровка приводу стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2 при знятті огородження.
Разом з тим, відповідно до акту відомчої перевірки стану охорони праці та промислової безпеки вентиляційного квершлагу горизонту 622 метри ВП "Шахта "Центральна" державного підприємства "Красноармійськвугілля" від 17.10.2013р., встановлено, що по порушенням, вказаним у п.п. 1.3, 1.6, 1.10, 1.12 акту планової перевірки № 022/1/13-160 від 04.10.2013р., ведуться роботи по усуненню.
Виходячи з зазначеного, вбачається, що станом на день розгляду цього спору відповідачем не усунені у повному обсязі встановлені актом перевірки від 04.10.2013 року № 022/1/13-160 порушення, що підтверджується, зокрема, не закінченням на даний час деяких заходів (ремонт протипожежних дверей, не закінчені роботи по укомплектуванню стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2 роликами згідно ПТЕ, порошкові вогнегасники не готові до експлуатації, не встановлена необхідна кількість роликів на нижній стрічці конвеєру 3Л-100У № 2 на ПК-23, ПК-19, ПК-14, ПК-13, ПК-7).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України "Про судовий збір" передбачений обов'язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2013 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору Територіальному управлінню Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до ухвалення рішення по справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, судовий збір у розмірі 34,41 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до державного підприємства "Красноармійськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повної заборони експлуатації стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2, який знаходиться у вентиляційному квершлагу г.622 м. "Шахта "Центральна" державного підприємства "Красноармійськвугілля", у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до державного підприємства "Красноармійськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" шляхом повної заборони експлуатації стрічкового конвеєру 3Л-100У № 2, який знаходиться у вентиляційному квершлагу г.622 м. "Шахта "Центральна" державного підприємства "Красноармійськвугілля".
Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості на користь Державного бюджету України (р/р 31217206784005, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку - 834016, ЄДРПОУ отримувача - 38034015) судовий збір у сумі 34,41 грн.
Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Крилова М.М.