ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" листопада 2013 р. Справа № 809/3401/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
за участю секретаря Жовнірович О.С.
за участю сторін:
позивача: ОСОБА_1,
представників відповідача: Очкур І.Г., Фальчук М.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Калушу реєстраційної служби Калуського міськрайонного управління юстиції
про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
14.10.2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Калушу реєстраційної служби Калуського міськрайонного управління юстиції (далі - відділ ДРАЦС по місту Калушу) про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 01.11.2013 року дану справу передано на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.22 КАС України (згідно із правилами предметної підсудності).
Позивач в судовому засіданні позов підтримала, суду пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Львові в неї народився син - ОСОБА_4, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження НОМЕР_2, виданим Львівським міським клінічним пологовим будинком №1 управління охорони здоров'я Львівської міської ради. Через хворобу дитини реєстрацію її народження проводила бабуся за місцем реєстрації матері дитини в відділі ДРАЦС по місту Калушу. Однак, відповідно до актового запису №141 від 19.03.2002 року, виданого відділом ДРАЦС по місту Калушу, в графі «місце народження» було вказано «м.Калуш», а не «м.Львів» - місце фактичного народження дитини. 06.08.2013 року ОСОБА_1 звернулась до відділу ДРАЦС по місту Калушу про внесення виправлення в актовий запис №141 від 19.03.2002 року про народження ОСОБА_4, а саме: вказавши у графі "місце народження" - "місто Львів" замість "місто Калуш", проте їй було відмовлено у зв'язку з відсутністю підстав для цього. Крім того, позивач зазначила, що внесення вказаного виправлення є досить важливим та необхідним, оскільки її син є інвалідом І групи, часто хворіє та проходить лікування саме в м.Львові. Таким чином, вважає дії відповідача щодо відмови у внесенні змін в актовий запис про народження її сина неправомірними. На підставі наведеного просить позов задовольнити повністю та визнати неправомірними дії відділу ДРАЦС по місту Калушу щодо відмови у внесенні змін в актовий запис про народження дитини та зобов'язати відділ ДРАЦС внести відповідні зміни.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили з підстав, наведених у поданому запереченні. Суду пояснили, що відділом ДРАЦС по місту Калушу розглянута заява ОСОБА_1 від 06.08.2013 року про внесення виправлень в свідоцтво про народження її сина, стосовно місця народження, вказавши «м.Львів» замість «м.Калуш». Зазначили, що 14.08.2013 та 17.09.2013 року заявниці надано письмове роз'яснення про неможливість здійснення даного виправлення у зв'язку із відсутністю підстав для цього. Пояснили, що реєстрація народження ОСОБА_4 проведена відповідно до вимог Сімейного кодексу України з дотриманням Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, оскільки проводилась відділом ДРАЦС по місту Калушу за місцем проживання матері, ОСОБА_1, за заявою бабусі - ОСОБА_5. Таким чином, запис акта про народження ОСОБА_4 №141 від 19.03.2002 року, складено відділом ДРАЦС по місту Калушу з дотриманням чинного законодавства України, а тому в задоволенні позову просили відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення позивача, представників відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила сина, ОСОБА_4, в м.Львові, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 26.07.2013 року міського клінічного пологового будинку №1 управління охорони здоров'я Львівської міської ради (а.с. 6).
Місце проживання матері дитини на момент народження ОСОБА_4 і по даний час зареєстроване в м.Калуші, а батька дитини - в м.Львові.
У зв'язку із хворобою дитини, ОСОБА_4, реєстрацію його народження проводила бабуся - ОСОБА_5 в відділі ДРАЦС по місту Калушу.
В актовому записі №141 від 19.03.2002 року про народження ОСОБА_4, виданого відділом ДРАЦС по місту Калушу, в графі «місце народження» було вказано «м.Калуш» (а.с. 47).
06.08.2013 року ОСОБА_1 звернулася до відділу ДРАЦС по місту Калушу із заявою про внесення змін до актового запису № 141 від 19.03.2002 року про народження ОСОБА_4, а саме: про зміну у графі "місце народження" - "місто Калуш" на "місто Львів", оскільки фактичним місцем народження дитини було м.Львів, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 26.07.2013 року.
16.08.2013 та 17.09.2013 року відділом ДРАЦС по місту Калушу позивачу надано письмове роз'яснення про відсутність підстав для внесення змін до актового запису № 141 від 19.03.2002 року про народження ОСОБА_4, оскільки реєстрація народження дитини проводилась відділом ДРАЦС по місту Калушу за місцем проживання матері за заявою бабусі, а фактичне місце народження дитини (м.Львів) могло бути зазначено в актовому записі про народження дитини тільки під час реєстрації народження дитини за заявою обох батьків (а.с. 5).
Дана відмова відділу ДРАЦС по місту Калушу слугувала зверненням позивача до суду.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі Закон).
Відповідно до ст.1 зазначеного Закону актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягає, зокрема, народження фізичної особи та її походження.
Згідно із ч.3 ст.9 даного Закону актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Відповідно до ч.1 ст.13 даного Закону державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває (ч.2 ст.13 вказаного Закону).
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження (ч.4 ст.13 Закону).
Відповідно до ч.1 ст.22 даного Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок здійснення державної реєстрації актів цивільного стану в Україні регулюється Правилами реєстрації актів громадянського стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 року (далі - Правила).
Відповідно до п.2.1 розділу 2 даних Правил (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) реєстрація народження дитини провадиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них за їх усною чи письмовою заявою, а в разі хвороби, смерті батьків або з інших причин неможливості зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб або адміністрації лікувального закладу, у якому перебувала мати під час народження дитини.
Якщо реєстрація народження дитини провадиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то місцем народження дитини в запису акта про народження, на бажання батьків, може бути зазначено фактичне місце народження дитини, яке підтверджується документом, що посвідчує факт її народження, або місце проживання батьків. Якщо місцем народження зазначається фактичне місце народження дитини, а не місце проживання її батьків, то про це робиться відповідна відмітка в графі "Для відміток", яка під час реєстрації скріплюється підписами батьків або одного з них. Під час реєстрації народження дитини за місцем її народження у запису акта вказується фактичне місце народження. Зазначений порядок повинен бути роз'яснений особам, які прийшли реєструвати народження дитини (п.2.4 розд. 2 зазначених Правил).
Згідно із п 2.5 розд.2 Правил реєстрація народження провадиться при пред'явленні, зокрема, медичного свідоцтва про народження, форми N 103/о-95.
З наведеного вбачається, що реєстрація народження дитини може проводитись або за місцем її народження, або за місцем проживання її батьків. Крім того, у свідоцтві про народження місцем народження дитини може бути вказане її фактичне місце народження, або місце проживання її батьків чи одного з них.
Таким чином, під час реєстрації народження ОСОБА_4 за місцем проживання його матері ОСОБА_1 закон передбачав можливість зазначення місцем його народження фактичне місце народження - м.Львів.
Суд не приймає до уваги посилання представників відповідача на те, що зазначення фактичного місця народження дитини можлива тільки за заявою обох батьків, оскільки з вищенаведених норм випливає право родичів у зв'язку з неможливістю батьків (хвороба дитини тощо) проводити реєстрацію народження дитини із вказанням фактичного місця народження.
Порядок здійснення внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання в Україні регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року (далі - Правила).
Відповідно до п. 2.1. даних Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених ст.53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
В п.2.5 зазначених Правил встановлено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема, одним із батьків неповнолітнього (малолітнього).
Згідно із п.2.12. Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п.п. 2.13.2 п.2.13. вказаних Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема є постанова адміністративного суду.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог про визнання неправомірною відмову відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Калушу реєстраційної служби Калуського міськрайонного управління юстиції у внесенні змін до актового запису №141 від 19.03.2002 року про народження ОСОБА_4 у графу "місце народження" та щодо зобов'язання відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Калушу реєстраційної служби Калуського міськрайонного управління юстиції внести зміни до актового запису №141 від 19.03.2002 року про народження ОСОБА_4, вказавши у графі "місце народження" - "місто Львів" замість "місто Калуш", а тому позов у цій частині підлягає задоволенню.
Стосовно позовних вимог про стягнення витрат на правову допомогу в розмірі 500 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон) видами адвокатської діяльності є складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру.
В п.4 ч.1 ст.20 даного Закону зазначено, що під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, складати заяви, скарги, клопотання, інші правові документи та подавати їх у встановленому законом порядку.
Так, відповідно до ч.1 ст.26 цього Закону адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Відповідно до ч.1 ст.27 вказаного Закону договір про надання правової допомоги укладається в письмовій формі.
Договір про надання правової допомоги може вчинятися усно у випадках: 1) надання усних і письмових консультацій, роз'яснень із правових питань з подальшим записом про це в журналі та врученням клієнту документа, що підтверджує оплату гонорару (винагороди); 2) якщо клієнт невідкладно потребує надання правової допомоги, а укладення письмового договору за конкретних обставин є неможливим - з подальшим укладенням договору в письмовій формі протягом трьох днів, а якщо для цього існують об'єктивні перешкоди - у найближчий можливий строк (ч.2 ст.27).
Відповідно до ч.1 ст.30 даного Закону гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги (ч.2 ст.30).
Оскільки позивач не надала суду копію договору про надання правової допомоги, зазначивши, що останній з адвокатом не укладала, а витрати на правову допомогу обгрунтувала квитанцією №009853 від 11.10.2013 року, в якій прописом не вказано суму сплачених коштів, то суд дійшов висновку про відсутність підстав для повернення витрат на правову допомогу.
Стосовно позовних вимог про стягнення судового збору в розмірі 114,70 грн. суд зазначає наступне.
Відповідно до квитанції №39/1 від 11.10.2013 року (ТВБВ №10008/0148 філії Івано-Франківського обласного управління АТ "Ощадбанк", вул.Хмельницького 62, м.Калуш, Івано-Франківська область, 77300, отримувач Калуський міськрайонний суд 26534727, судовий збір ІК 2918108429, сплачений на рахунок отримувача 31212206700015, код банку отримувача 836014) ОСОБА_1 при поданні адміністративного позову до Калуського міськрайонного суду сплатила судовий збір в розмірі 114,70 грн.
Після передачі справи до Івано-Франківського окружного адміністративного суду, судом встановлено, що позовна заява містила недолік, а саме: судовий збір сплачено в розмірі та за реквізитами, який не відповідає вимогам для судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру.
Позивач вказаний недолік позовної заяви усунув, а тому, суд вважає за необхідне повернути ОСОБА_1 судовий збір, сплачений згідно із квитанції №39/1 від 11.10.2013 року в розмірі 114,70грн. з Державного бюджету України.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. А відтак, на користь позивача підлягають стягненню 22,94 грн. судового збору.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Калушу реєстраційної служби Калуського міськрайонного управління юстиції у внесенні змін до актового запису №141 від 19.03.2002 року про народження ОСОБА_4, у графу "місце народження".
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Калушу реєстраційної служби Калуського міськрайонного управління юстиції внести зміни до актового запису №141 від 19.03.2002 року про народження ОСОБА_4, вказавши у графі "місце народження" - "місто Львів" замість "місто Калуш".
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (паспорт серія НОМЕР_3, АДРЕСА_1) судові витрати в розмірі 22,94 грн. (двадцять дві грн. 94 коп.).
Повернути з Державного бюджету України ОСОБА_1 ( паспорт серія НОМЕР_3, АДРЕСА_1) судовий збір, відповідно до квитанції №39/1 від 11.10.2013 року (ТВБВ №10008/0148 філії Івано-Франківського обласного управління АТ "Ощадбанк", вул.Хмельницького 62, м.Калуш, Івано-франківськ а область, 77300, отримувач Калуський міськрайонний суд 26534727, судовий збір ІК 2918108429, сплачений на рахунок отримувача 31212206700015 , код банку отримувача 836014) в розмірі 114,70 (сто чотирнадцять грн. 70 коп.)
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 25.11.2013 року.