ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2013 року № 813/6464/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого - судді Костецького Н.В.
за участю секретаря судового засідання Олексяк І.Р.
представника позивача Чернявського Р.І.
представника відповідача Мощинської О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправними дій,-
в с т а н о в и в:
20.08.2013року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» до Державної екологічної інспекції у Львівській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії службових осіб Державної екологічної служби Львівської області в частині внесення в акт про результати планової перевірки Борокського місця провадження діяльності ДП «Укрспирт»(код ЄДРПОУ 37199618) від 03 липня 2013 року №1188/04/1072 відомостей про наявність порушень п. 9 ст. 44 Водного кодексу України про забір підземних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування в період з 17.11.2011 року по 08.08.2012 року, з 18.11.2012 року по 31.12.2012 року, з 01.01.2013 року по 11.06.2013 року на Борокському МПД ДП «Укрспирт»;
- визнати неправомірним розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного використання підземних вод за період з 17.11.2011 року по 08.08.2012 року, з 18.11.2012 року по 31.12.2012 року, з 01.01.2013 року по 11.06.2013 року без дозволу на спецводокористування Борокським МПД ДП «Укрспирт» здійснений Державною екологічною службою Львівської області.
В ході судового розгляду позивачем уточнювалися позовні вимоги, з врахуванням останніх уточнень (а.с.93), позивач просить суд:
- визнати протиправними дії службових осіб Державної екологічної служби Львівської області в частині здійснення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами місця провадження діяльності ДП «Укрспирт».
- визнати неправомірним та протиправним припис виданий Державною екологічною інспекцією у Львівській області на ім"я директора Борокського місця провадження діяльності ДП «Укрспирт» №1188/649-04 від 10.07.2013 року щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Борокське МПД ДП «Укрспирт» на час перевірки мало належним чином оформлений дозвіл на спецводокористування, який видано Держуправлінням ОНПС у Львівській області за № Укр.219-10/Льв.ГДС від 18.06.2010 року терміном дії до 18.06.2013 року. Таким чином, спецводокористування відбувалося на законних підставах, що стосується періоду тимчасової відсутності дозволу на забір та використання підземних вод, то Борокське МПД ДП «Укрспирт» у порядку, встановленому п.3 ст.327 Податкового кодексу України було здійснено нарахування та сплату в повному обсязі збору за спеціальне водокористування. Зокрема, підприємство сплатило за користування водою у п'ятикратному розмірі, виходячи з фактичних обсягів використаної води. Отже, жодних порушень вимог законодавства про охорону та раціональне використання, водних ресурсів, зокрема п.9 ст.44 Водного кодексу України - забір підземних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування в період з 17.11.2011 року по 18.06.2013 року на Борокському МДП ДП «Укрспирт» вчинено не було. Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві та наданих поясненнях.
Представник відповідача проти позову заперечувала повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.40-43), у судовому засіданні зазначила, що під час проведення планової перевірки Державною екологічною інспекцією у Львівській області встановлено порушення Борокським МПД ДП «Укрспирт», а саме: у період з 08.08.2011 року по 17.11.2012 року здійснювався самовільний забір підземних прісних вод на виробничі потреби (об'ємом 494800,0 м. куб.) із свердловин, що знаходяться в межах Тартаківської сільської ради, без спеціального дозволу на користування надрами, що стало порушенням ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про Надра; у період з 18.11.2012 року по 11.06.2013 року здійснено самовільний забір підземних прісних вод на виробничі потреби (об'ємом 187000,0 м. куб.) із свердловин, що знаходяться в межах Тартаківської сільської ради, без спеціального дозволу на користування надрами, що стало порушенням ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про Надра; у період з 19.06.2013 року по 30.06.2013 року здійснено самовільний підземних прісних вод на виробничі потреби (об'ємом 11890,0 м. куб.) із свердловин, що знаходяться в межах Тартаківської сільської ради, без дозволу на спеціальне водокористування, що стало порушенням ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України. Представник відповідача заперечила проти заявлених позовних вимог повністю у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких грунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» зареєстроване як юридична особа, свою діяльність здійснює на підставі статуту затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики України від 10.08.2010 року №481, присвоєний ідентифікаційний код 37199618.
18.04.2013 року відповідачем на адресу керівника ДП спиртової та лікер-горілчаної промисловості «Укрспирт» направлено повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у період з 13.05.2013 року по 31.05.2013 року. Дане повідомлення позивач отримав 23.05.2013 року, про що свідчить вхідний штамп (а.с.44).
Державною екологічною інспекцією у Львівській області відповідно до наказу про проведення планових перевірок від 07.06.2013 року за № 366-і/п проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» Борокське місце проведення діяльності (а.с.46).
За наслідками проведення перевірки працівниками Державної екологічної інспекції у Львівській області складено акт 03.07.2013 року № 1188/04-1072 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (а.с.8-27), в якому зафіксованопорушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю), а саме: відсутні контрольні заміри за дотриманням встановлених нормативів ГДВ; відсутні паспорти на ПГОУ; відсутність спеціального дозволу на користування надрами (підземні води); відсутність дозволу на спеціальне водокористування з 19.06.2013 року; у ставку охолоджувачі потребують відновлення металеві конструкції, оскільки пошкоджені корозією; відсутній журнал обліку вивезених стічних вод; відсутній облік кількості на якості стічних вод; не ведуться журнали обліку відходів; 42009 тон утвореної барди розміщується в невідомому місці, що суперечить умовам дозволу на розміщення відходів №256 від 14.09.2012 року (а.с.26). Заступник керівника Борокського МДП Семененко О.Ф. відмовився підписати акт перевірки від 03.07.2013 року, у зв'язку з відсутністю на це повноважень, про що зроблено відмітку в акті перевірки № 1188/04/1070 (а.с.27). Держінспекторами з охорони навколишнього природного середовища Львівської області складено акт про відмову від підписання акту перевірки від 03.07.2013 року.
04.07.2013 року листом за вх. №04-4373 (а.с.45) акт перевірки та акт про відмову від підписання скеровано на адресу ДП спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» Борокське МДП. Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вищезазначений лист отримав уповноважений представник підприємства Мацьків (а.с.47).
10.07.2013 року на підставі акта перевірки № 1188/04/1072 від 03.07.2013 року державними інспекторами охорони навколишнього природного середовища Львівської області Сирко І.В., Думасом П.А. та Зіником Н.Д. винесено припис №1188/649-04 щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства (а.с.71).
Позивач не погодився з висновками посадових осіб Державної екологічної інспекції у Львівській області викладеними в акті перевірки від 03.07.2013 року та приписом №1188/649-04 від 10.07.2013 року оскаржив у судовому порядку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року № 1264, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
У відповідності до п. 4.2. Положення про Державну екологічну інспекцію у Львівській області (затверджену наказом Держекоінспекції України від 12.12.2011 р. №136), Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань Здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, щодо: наявності та дотримання умов виданих дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин; права державної власності на води; використання вод (водних об'єктів) відповідно до цілей та умов їх надання; законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Відповідно до ст. 61 Кодексу України «Про надра» Державна екологічна інспекція у Львівській області здійснює Державний контроль за використанням і охороною надр у межах своєї компетенції.
Згідно ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства зокрема про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Водний кодекс Українивід 06.06.1995року № 213/95-ВР в комплексі із заходами організаційного, правового, економічного і виховного впливу, сприятиме формуванню водно-екологічного правопорядку і забезпеченню екологічної безпеки населення України, а також більш ефективному, науково обгрунтованому використанню вод та їх охороні від забруднення, засмічення та вичерпання.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько - побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Пунктом 9 ст. 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно із ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Підприємства зобов'язані відшкодовувати збитки, завдані ними внаслідок порушення водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України ( ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України).
В ході перевірки встановлено, що ДП Спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» Борокське МПД у періоди, а саме: з 08.08.2011 року по 17.11.2012 року здійснювався самовільний забір підземних прісних вод на виробничі потреби (об'ємом 494800,0 м. куб.) із свердловин, що знаходяться в межах Тартаківської сільської ради, без спеціального дозволу на користування надрами, що стало порушенням ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про Надра; у період з 18.11.2012 року по 11.06.2013 року здійснено самовільний забір підземних прісних вод на виробничі потреби (об'ємом 187000,0 м. куб.) із свердловин, що знаходяться в межах Тартаківської сільської ради, без спеціального дозволу на користування надрами, що стало порушенням ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про Надра; у період з 19.06.2013 року по 30.06.2013 року здійснено самовільний підземних прісних вод на виробничі потреби (об'ємом 11890,0 м. куб.) із свердловин, що знаходяться в межах Тартаківської сільської ради, без дозволу на спеціальне водокористування, що стало порушенням ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України.
З матеріалів справи вбачається, що забір води до 18.06.2013 року підприємством здійснювався на підставі дозволу на спеціальне водокористування, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області № Укр-219-10/Льв. ГДС від 18.06.2010 року з терміном дії до 18.06.2013 року (а.с.64). Отже, з 19.06.2013 року підприємством здійснено самовільний забір підземних вод.
Державною екологічною інспекцією у Львівській області здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного використання підземних вод (а.с.30-32). Розрахунок проведено на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Міністерством охорони навколишнього природного середовища за №389 від 20.07.2009 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 року за №767/16783 із подальшими змінами. Як вбачається із самого розрахунку визначення розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, за розрахунками Державної екологічної інспекції Львівської області становить: за період з 17.11.2011 року по 08.08.2012 року - 23567324,00 грн.; за період з 18.11.2012 року по 31.12.2012 року - 8906810,00 грн.; за період з 01.01.2013 року по 11.06.2013 року - 56320,70 грн.
В дозволі на спеціальне водокористування №Укр-219-10/Льв.ГДС від 18.06.2010 року виданого ДП «Борокському спиртзаводу» зазначено, що водокористування після закінчення дії дозволу є самовільним водокористуванням (а.с.64-70).
Відповідно до п. 323.1 ст. 323 Податкового кодексу України платниками збору є водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Пунктом 9 ст. 44 та ч.1 ст. 49 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Беручи до уваги зазначені вище норми закону, враховуючи фактичні обставини справи та докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що збір за спеціальне водокористування сплачується в будь-якому випадку незалежно від того є в підприємства дозвіл на спеціальне водокористування чи ні, та не може звільняти позивача від обов'язку відшкодування збитків завданих порушенням ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею цього Кодексу.
Оцінюючи дії відповідача у зв'язку з викладенням висновку в акті перевірки від 03.07.2013 року в частині внесення відомостей про наявність порушень п. 9 ст. 44 Водного кодексу України про забір підземних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування Борокського МДП , суд вважає, що він був складений на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень (вчинення дії) та неупереджено. За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а у позові слід відмовити повністю.
Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ст. 94 КАС України, такі покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 7-14, 17, 18, 49, 51, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України-
постановив:
У задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повий текст постанови виготовлено 22 листопада 2013 року.
Суддя Костецький Н.В.