Постанова № 35478891, 14.11.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.11.2013
Номер справи
801/10018/13-а
Номер документу
35478891
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 листопада 2013 р. (15:15) Справа №801/10018/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С. О., за участю секретаря судового засідання Асєєвої Л.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості у сумі 7936,47 грн.,

за участю представників сторін:

позивача - Бахарева Н.Ю., довіреність № 04-5/11 від 30.09.2013 р.;

відповідача - не з'явився.

Суть спору:

Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 7936,47 грн. пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій за 2011 р.

В обґрунтування позовних вимог Фонд зазначає, що відповідачем не були своєчасно сплачені адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця, стягнуті постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.08.2012 р. у справі №2а-4684/12/0170/19, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2013 р., у зв'язку з чим просить стягнути з відповідача пеню за 489 днів прострочення в сумі 7936,47 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав суду довідку, з якої вбачається, що заборгованість відповідача станом на 14.11.2013 р. не погашена.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, заперечення на позов не надав, про причини неявки суду не повідомив, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1), якому, відповідно до ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.

Законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991р. № 875 зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 875).

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України № 875 підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Частиною 4 ст. 20 Закону № 875 встановлено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

У звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік за формою № 10-ПІ, затвердженою наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 10.02.2007р. № 42, відповідач визначив норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 11 місць, зазначив середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу, що працювали у 2011р. у кількості 277 осіб, із них не зазначено працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність, розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника складає 7375 грн. Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів визначена відповідачем в розмірі 81125,00 грн.

Пунктом 11 Порядку встановлено, що у разі несплати адміністративно-господарських санкцій у встановлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з вимогою про примусове стягнення з відповідача суми адміністративно-господарських санкцій, оскільки в добровільному порядку вони останнім сплачені не були.

Так, постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.08.2012 р. у справі № 2а-4684/12/0170/19, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2013 р., позов КРВ Фонду соціального захисту інвалідів до ФОП ОСОБА_1 задоволено, стягнуто з останнього заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій за робочі місця, не зайняті інвалідами у 2011 р. в розмірі 81125,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що у встановлені законодавством строки сума адміністративно-господарських санкцій відповідачем сплачена не була, у зв'язку з чим Фондом нарахована пеня, яка в свою чергу сплачена ОСОБА_1 не була, що й зумовило відповідача звернутися до суду з цим позовом, з приводу чого суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону № 875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом № 875 встановлюється Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 р. N 223 (далі - Порядок № 233).

Згідно визначення, наведеного в п. 2.2 Порядку № 233 пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

Пунктом 3.1 Порядку № 233 встановлено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Одноденний розмір пені при розрахунку округлюється до другого знака після коми в загальному порядку арифметичного округлення.

З матеріалів справи вбачається, що ФОП ОСОБА_1 нараховані адміністративно-господарські санкції за робочі місця, не зайняті інвалідами у 2011 р. в розмірі 81125,00 грн., сплачено с порушенням термінів сплати на 489 календарних днів, у зв'язку з цим позивачем нараховано пеню в розмірі 7936,47 грн., розрахунок якої направлено на адресу відповідача, про що свідчить повідомлення вих. №04-4/3170 від 09.10.2013 р. (а.с. 9).

Так, матеріали справи свідчать, що фактично адміністративно-господарські санкції були сплачені відповідачем 19.08.2013 р.

Згідно з Постановою НБУ № 315 від 09.08.2013 р. облікова ставка з 13.08.2013 р. встановлена на рівні 6,5%.

Таким чином, розрахунок пені є наступним:

- 6,5 х 120% : 365 дн. = 0,02% (з округленням);

- 81125,00 грн. х 0,02% = 16,23 грн. (з округленням);

- 16,23 грн. х 489 грн. = 7936,47 грн.

Звідси, розмір пені, що має сплатити відповідач, складає 7936,47 грн.

Станом на момент розгляду справи заборгованість зі сплати нарахованої пені у розмірі 7936,47 грн. відповідачем не погашена, про що свідчить наявна в матеріалах справи картка обліку платежів ФОП ОСОБА_1.

Положеннями частин 9, 10 ст. 20 Закону № 875 передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку. Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

Таким чином, враховуючи, що сума нарахованої пені у розмірі 7936,47 грн. за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій на 489 календарних днів відповідачем безпідставно не сплачена, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

У судовому засіданні 14.11.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Повний текст постанови складений та підписаний 19.11.2013 р.

Керуючись ст. ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) в дохід Держбюджету м. Сімферополь (банк одержувача - Головне Управління Державної казначейської служби України в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 38040558, р/р 31215230700002, призначення платежу: 50070000; 01) адміністративно-господарські санкції за робочі місця, не зайняті інвалідами за 2011 рік у розмірі 7936,47 грн. (сім тисяч дев'ятсот тридцять шість гривень сорок сім копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.