ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Дудар О.М.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
УХВАЛА
іменем України
"21" листопада 2013 р. Справа № 817/1999/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
при секретарі Марчук Ю.А. ,
за участю сторін:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "20" серпня 2013 р. у справі за позовом Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг до Виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення ,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2013 року Комунальне Рівненське шляхово-експлуатаційне управління автомобільних доріг (далі - КР ШЕУ АД) звернулося з позовом до Виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - ВД Рівненського ОВ ФСС ТВП) про визнання протиправним та скасування рішення 14.03.2013 №31 про повернення коштів в сумі 17296,65грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 8648,33грн. за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності при оплаті 11 листків непрацездатності ОСОБА_3
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2013 року у позові КР ШЕУ АД відмовлено.
В апеляційній скарзі КР ШЕУ АД порушує питання про скасування постанови з підстав її невідповідності вимогам матеріального права та прийняття нової про задоволення позову. На обгрунтування доводів позивач посилається на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, зокрема, зазначається в апеляційній скарзі, поза увагою суду залишились матеріали повторного розслідування обставин отримання травми ОСОБА_3, яким встановлено, що травма мала місце 16.11.2011 року
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів апеляційного суду вважає, що відсутні підстави для скасування судового рішення, а апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що КР ШЕУ АД зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Рівненської міської ради 23.11.2000. (а.с.5), є страхувальником, який згідно з п.3 ч.2 ст.27 Закону №2240-ІІІ зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Повноваження робочих органів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо здійснення перевірок правильності використання страхових коштів на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, а також щодо накладення фінансових санкцій передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
01.03.2013 року виконавчою дирекцією Рівненського ОВ ФСС ТВП проведено планову перевірку КР ШЕУ АД з питань правильності нарахування, своєчасності сплати страхових внесків та повернення страхових коштів, використання коштів ФСС ТВП за період з 01.01.2012 по 31.12.2012, за наслідками якої складено акт від 01.03.2013 №704 (а.а.с.6-8).
У вказаному акті зафіксовано порушення позивачем, зокрема, ст.7, п.3 ч.2 ст.27, п.1 ч.1 ст.35, ч.2 ст.35 Закону №2240-ІІІ, п.20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001р. №1266 (далі - Порядок №1266).
На підставі акта перевірки заступником директора виконавчої дирекції Рівненського ОВ ФСС ТВП винесено рішення від 14.03.2013 №31 (а.с.9), яким КР ШЕУ АД зобов'язано, зокрема, повернути до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 17296,65грн. витрат по тимчасовій непрацездатності, проведених з порушенням порядку використання страхових коштів Фонду, а також застосовано до позивача фінансові санкції в сумі 8648,33грн. Вказані суми витрат та фінансових санкцій стосуються виявлених порушень щодо оплати 11-ти листків непрацездатності ОСОБА_3 :
- серії АВУ №580716, серії АВУ №58061, серії АВУ №486994, серії АВУ №487391, серії АВУ №557157, серії АВУ №462842, серії АВУ №4499441, серії АВУ №486264, серії АВУ №567826, серії АВХ №486694, серії АВХ №487392.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 працює в Комунальному Рівненському шляхово-експлуатаційному управлінні автомобільних доріг прибиральником територій з 6-ти годинним робочим днем з 6-ї год. до 14-ї, з перервою на обід з 10 до 11 годин. За ОСОБА_3 закріплено територію загальною площею 7833кв.м - вул.Соборну від ремонтного заводу до вулиці Ювілейної у м.Рівному (а.с.67).
Як вбачається з акту №1 про нещасний випадок невиробничого характеру від 12 січня 2012 року, 21 листопада 2-11 року з ОСОБА_3 о 12-50 стався нещасний випадок - ідучи з роботи, проявив необережність, спіткнувся об бордюр на вул.Ювілейній, впав і отримав травму правої стегнової кістки, внаслідок чого продовжує хворіти (а.с.70).
До акту №1 додано пояснення ОСОБА_3, в якому він пояснює обставини отримання травми 21 листопада 2011 року о 12-50 і доправлення каретою швидкої допомоги в лікарню.
Згідно з картою виїзду бригади швидкої допомоги 21.11.11 р., ОСОБА_3 госпіталізований з квартири АДРЕСА_1, де він проживає, із скаргами на біль в правому стегні .Хворий пояснив, що захворів 16.11.11 р., під час ходьби відчув біль.(а.с.36).
З довідки Рівненської центральної міської лікарні від 15.03.13 р. вбачається, що ОСОБА_3 поступив в лікарню 21.11.11 р. о 17 год. з діагнозом : медіальний перелом шийки правого стегна зі зміщенням (а.с.37).
Проте, як встановив суд, 17.11.11 року поліклінікою №3 м.Рівне ОСОБА_3 був виданий листок непрацездатності з діагнозом "остеохондроз".(а.с.42).
З 21.11.11 р. по 06.07.12 р. ОСОБА_3 перебував на лікуванні з приводу протезування правого кульшового суглобу ендопротезом та наслідками післяоперційного періоду.
У епікрізі № 10259 щодо ОСОБА_3 зазначено : травму отримав 16.11.11 р. в побуті, впав (а.с.83).
Після перевірки, проведеної відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової непрацездатності, в ході якої було виявлено неналежне розслідування нещасного випадку, що мав місце з ОСОБА_3, позивач видав наказ №77 від 06.03.13 р. про створення комісії для повторного розслідування нещасного випадку з ОСОБА_3.(а.с. 34).
Комісія провела повторне розслідування і склала акт №12/а про нещасний випадок невиробничого характеру, згідно якому нещасний випадок з ОСОБА_3 стався не 21.11.11р., а 16.11.11 р. о 14-10 за тих же обставин (а.с.41).Висновки , викладені в акті, комісія обгрунтувала поясненням ОСОБА_3 та карткою виїзду швидкої допомоги.
В поясненні від 11.03.13 р. ОСОБА_3 пояснив, що 16.11.11 р., о 14-10, в дворі будинку по АДРЕСА_1, спіткнувся об бордюр і впав. Після приїзду бригади швидкої допомоги від госпіталізації відмовився (а.с.38).
Згідно записам в картці виїзду №74 від 16.11.11 р., ОСОБА_3 скаржився на біль в правому стегні, яка з"явилась, з його слів, цього дня, об 11-й годині при ходьбі. Після наданої медичної допомоги ОСОБА_3 від госпіталізації відмовився.(а.с.35)
Між тим, в матеріалах справи знаходиться карта виїзду бригади швидкої допомоги №34 від 15.11.11р. за викликом ОСОБА_3 об 11-46. За даними цієї карти, медпрацівниками бригади у ОСОБА_3 діагностовано забій правого кульшового суглобу та алкогольна інтоксикація. В анамнезі вказано, що хворий має скарги на біль в правому кульшовому суглобі, пояснив, що вживав спиртні напої, впав, вдарився правим кульшовим суглобом об бордюр тротуару. ОСОБА_3 госпіталізовано до ЦМЛ, проте він самовільно залишив відділення(а.с.72-74).
Допомогу по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_3 на підставі листків непрацездатності серії АВУ №580716, серії АВУ №58061, серії АВУ №486994, серії АВУ №487391, серії АВУ №557157, серії АВУ №462842, серії АВУ №4499441, серії АВУ №486264, серії АВУ №567826, серії АВХ №486694, серії АВХ №487392 (а.а.с.43-53) комісією із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням позивача було призначено згідно з протоколами від 30.11.2011 №11, від 31.01.2012 №1, від 29.02.2012 №2, від 31.03.2012 №3, від 30.04.2012 №4, від 31.05.2012 №5, від 31.07.2012 №7 (а.а.с.105-113).
Загальна сума виплат ОСОБА_3 по листах непрацездатності становить 17 296,65 грн.
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що вважав встановленим факт отримання ОСОБА_3 травми в робочий час 15 листопада 2011 року, на закріпленій для прибирання території, а відтак, акт про нещасний випадок невиробничого характеру від 12.01.2012 №1 таким, що суперечить чинному законодавству та фактичним обставинам справи. За висновком суду комісія з розслідування нещасного випадку невиробничого характеру провела зазначене розслідування неналежним чином, не з'ясувавши усіх обставин отримання травми.
З таким висновком погоджується суд апеляційної інстанції, приймаючи до уваги наступне.
Спеціальними нормативними актами у спірних правовідносинах є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. №2240-ІІІ (далі за текстом Закону №2240), Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затверджене постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008р. №25, зареєстроване в Мінюсті України 14 липня 2008 р. за №636/15327 (далі за текстом Положення №25) та Порядок розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затверджений постановою КМ України від 22.03.2001р. №270 (далі за текстом Порядок №270).
Відповідно до ч. І ст.9 Закону України від 18.01.2001 № 2240-ПІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Згідно ч.5 ст.10 Закону України від 18.01.2001 № 2240-ПІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», робочими органами виконавчої дирекції Фонду та його відділень є виконавчі дирекції відділень в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі. Статутом Фонду може бути передбачено створення виконавчих дирекцій або уповноважених представників відділень у районах та містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення.
Кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання (п.1 ч. І ст.20 Закону України від 18.01.2001 № 2240-ПІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»).
Пунктами 1 та 3 частини 1 статті 28 Закону України від 18.01.2001 № 2240-ПІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначено, що страховик має право: здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пунктів 3 та 4 частини 2 статті 28 Закону України від 18.01.2001 № 2240-ІП «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страховик зобов'язаний здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; здійснювати контроль за достовірністю поданих страхувальниками та застрахованими особами відомостей, визначених статтями 27 і 51 цього Закону.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідач мав законне право здійснювати перевірку правильності нарахування, своєчасності та повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та використання коштів Фонду загальнообов'язкового соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у
Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, яке затверджується правлінням Фонду (ч.З ст.50 Закону України від 18.01.2001 № 2240-ІП «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»).
Згідно з п.5 частини першої ст. 36 Закону допомога по тимчасовій непрацездатності не надається уразі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних із таким сп'янінням. Це саме стосується й оплати листка непрацездатності за перші п'ять днів непрацездатності за рахунок коштів роботодавця (п.4 Порядку оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затвердженого постановою N 439.
Відповідно до п.2.10 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом N 455 у разі отримання травми чи захворювання у стані алкогольного сп'яніння застрахованій особі видається листок непрацездатності з обов'язковою позначкою про це в ньому і в медичній карті.
Встановленням причинного зв'язку захворювання або травми внаслідок алкогольного сп'яніння займається комісія (уповноважений) підприємства із соціального страхування, до повноважень якої відповідно до пп.3.1.2 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затвердженого постановою N 21, належить з'ясування обставин і причин настання тимчасової непрацездатності.
При з'ясуванні причин настання тимчасової непрацездатності і встановлення її зв'язку зі сп'янінням комісія (уповноважений) використовує результати розслідування, якщо таке проводилось відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постановою N 270 а якщо ні, то самостійно з'ясовує їх.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про те, що саме неналежне виконання обов'язків комісією із соціального страхування КР ШЕУ АД призвело до порушення порядку виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_3, 17296,65грн. з коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
На підставі наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "20" серпня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: В.В. Євпак
М.М. Капустинський
Повний текст cудового рішення виготовлено "24" листопада 2013 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Комунальне Рівненське шляхово-експлуатаційне управління автомобільних доріг вул.Д.Галицького,25,м.Рівне,33027
3- відповідачу/відповідачам: Виконавча дирекція Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вул.Кавказька,2,м.Рівне,33028
4- Заявнику апеляційної інстанції Комунальне Рівненське шляхово-експлуатаційне управління автомобільних доріг вул.Д.Галицького,25,м.Рівне,33027
5-третій особі
6- Представнику