Рішення № 35452696, 19.11.2013, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
19.11.2013
Номер справи
5013/246/12
Номер документу
35452696
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2013 року

Справа № 5013/246/12

Господарський суд Кіровоградської області в складі колегії суддів: головуючий суддя Тимошевська В.В., судді Колодій С.Б. та Поліщук Г.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 5013/246/12

за позовом: Приватного підприємства "ТрейдСервіс", Кіровоградська область, смт. Голованівськ

до відповідачів:

І - Державного підприємства "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", м. Кіровоград

ІІ - Відкритого акціонерного товариства "Ульяновський завод продтоварів", Кіровоградська область, м. Ульяновка

ІІІ - Ульяновської районної державної адміністрації Кіровоградської області, Кіровоградська область, м. Ульяновка

про визнання недійсними земельних торгів та скасування результатів земельних торгів

Представники сторін:

від позивача - участі не брали;

від відповідача І - участі не брали;

від відповідача II - участі не брали;

від відповідача III - участі не брали.

В судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Приватне підприємство "ТрейдСервіс" згідно поданої позовної заяви (з урахуванням уточнення від 11.08.2012р., том І а.с. 248) просить визнати недійсними земельні торги, що відбулися 21.02.2012р. по лоту № 4 та скасувати результати цих земельних торгів шляхом визнання недійсним протоколу земельних торгів (аукціону) від 21.02.2012р. по лоту № 4.

Подання позову мотивовано порушенням вимог земельного законодавства при проведені оскаржуваних торгів (аукціону), а саме положень ст. ст. 136, 137 Земельного кодексу України в редакції, що були чинні на час проведення таких торгів (аукціону).

Ухвалою господарського суду від 11.05.2012 р. за клопотанням Державного підприємства "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (відповідач І) залучено до участі у справі іншого відповідача ІІІ - Ульяновську району державну адміністрацію Кіровоградської області, яка виступила організатором оскаржуваних земельних торгів (аукціону).

Відповідачами І та ІІІ позовні вимоги заперечено повністю, про що надано до справи відзиви, з тих підстав, що оскаржувані позивачем земельні торги (аукціон) проведено з дотриманням вимог земельного законодавства, порушення норм Земельного кодексу України відсутні, права позивача не порушено (том І а.с. 50-55, том ІІ а.с. 55-58).

Провадження у справі зупинялось згідно ухвал господарського суду від 13.06.2012 р. та від 26.02.2013 р.

В судове засідання 19.11.2013 р. представники сторін не з'явились, поважність причин неявки суду не повідомлено. Між тим, враховуючи, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання (том ІІІ а.с. 148, 150, 153) та відсутність обґрунтованих клопотань з приводу необхідності відкласти розгляд справи і закінчення строку вирішення спору у даній справі, господарський суд вважає можливим розглянути справу по суті за відсутності представників сторін та за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши наявні у справі матеріали та оцінивши подані сторонами докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

За оскаржуваними у справі земельними торгами (аукціон), що відбулися 21.02.2012 р. по лоту № 4, продано право оренди на земельну ділянку державної власності площею 6,47 га пасовищ, розташованої на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, строком на 49 років для будівництва складів для зберігання овочів та фруктів. Результати проведених торгів (аукціону) зафіксовано в протоколі від 21.02.2012р., який підписано організатором торгів - Ульяновською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (надалі - Ульяновська РДА), виконавцем торгів - Державне підприємство "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та переможцем торгів - ВАТ "Ульяновський завод продтоварів" (том І а.с. 44-47).

Положення Земельного кодексу України (тут і надалі в редакції, чинній на час проведення оскаржуваних земельних торгів (аукціону)), визначають, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ст. 116 ЗК).

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 Земельного кодексу України (ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України).

Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 Земельного кодексу України (ч. 2 ст. 127 Земельного кодексу України).

Главою 21 Земельного кодексу України встановлювалось, зокрема, наступне.

Земельні торги проводяться у формі аукціону. У земельних торгах можуть брати участь громадяни і юридичні особи, які сплатили реєстраційний та гарантійний внески і можуть бути покупцями відповідно до законодавства України. ( ч.ч. 1, 2 ст. 135 Земельного кодексу України).

Органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або органи місцевого самоврядування, уповноважені приймати рішення про відчуження земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної або комунальної власності, або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису), визначають перелік таких земельних ділянок для продажу на земельних торгах окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення містобудівного обґрунтування розміщення об'єкта. Добір земельних ділянок державної або комунальної власності для формування переліку, зазначеного в частині першій цієї статті, здійснюється на підставі затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, регіональних або місцевих правил забудови. При доборі земельних ділянок враховуються маркетингові дослідження, інвестиційна привабливість, звернення громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови. Земельна ділянка, у тому числі та, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна (будівлі, споруди) державної або комунальної власності, виставляється на земельні торги окремим лотом після:

а) визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками;

б) визначення вартості лота, при чому вартість земельної ділянки дорівнює її нормативній грошовій оцінці;

в) виготовлення технічного паспорта об'єкта продажу.

Технічний паспорт об'єкта продажу (лота), умови його продажу, у тому числі (у разі необхідності) вимоги щодо граничних термінів забудови земельної ділянки, розміру відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, визначення розміру пайової участі (внеску) у створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, затверджуються органом державної влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування. Положення про технічний паспорт об'єкта продажу (лота), який виставляється на земельні торги, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Технічний паспорт об'єкта продажу (лота) та документація із землеустрою, необхідна для підготовки земельної ділянки до аукціону, виготовляються на замовлення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування чи державних органів приватизації, відповідно до їх повноважень щодо продажу земель, та після укладення договору купівлі-продажу об'єкта продажу (лота) передаються безоплатно покупцю цього об'єкта продажу (лота). ( ст. 136 Земельного кодексу України).

Земельні торги проводяться не раніше 30 днів з моменту опублікування у пресі офіційної інформації про об'єкт продажу (лот), а також розміщення на земельних ділянках рекламних щитів з офіційною інформацією про виставлення на земельні торги земельних ділянок. Офіційна інформація про об'єкт продажу (лот) повинна містити відомості про:

а) розміри земельної ділянки;

б) цільове призначення, а для містобудівних потреб - також види використання (пріоритетні та допустимі);

в) умови продажу та стартову ціну;

г) місце і час проведення торгів;

ґ) містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки;

д) найменування та адресу установи, прізвище та посаду, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з технічним паспортом об'єкта продажу (лота).

Організатором земельних торгів є орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим чи орган місцевого самоврядування, чи державний орган приватизації, уповноважений здійснювати відчуження земельної ділянки, призначеної для продажу, або державний виконавець відповідно до рішення суду. Проведення земельних торгів здійснює юридична особа, яка має дозвіл (ліцензію) на проведення земельних торгів, на підставі договору з відповідним органом державної влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим чи органом місцевого самоврядування, чи державним органом приватизації.

Організатор земельних торгів має право відмовитися від їх проведення не пізніше, ніж за 10 днів до їх проведення з обов'язковою публікацією офіційної інформації про скасування земельних торгів із зазначенням причини скасування.

Земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом. (ст. 137 Земельного кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, 21.10.2010 р. головою Ульяновської РДА прийнято розпорядження №549-р про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для продажу права оренди, терміном на 49 років на аукціоні земельної ділянки площею 6,47 га пасовищ за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, для будівництва та розміщення складу для зберігання овочів та фруктів для обслуговування жителів територіальної громади району. Пунктом 2 названого розпорядження доручено ліцензійній організації розробити відповідну проектно-технічну документацію для продажу права оренди земельної ділянки на аукціоні. (том І а.с. 67).

Розпорядженням від 13.12.2010 р. №660-р затверджено робочий проект землеустрою щодо зняття, перенесення та збереження родючого шару ґрунту із зазначеної вище ділянки і затверджено акт визначення збитків власників землі та землекористувачів, пов'язаних з вилученням такої земельної ділянки (том І а.с. 68).

17.01.2012 р. Ульяновською РДА (Організатор) укладено з Державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інституту землеустрою" (Виконавець) договір №4/10 про виконання Виконавцем робіт по проведенню земельних торгів (аукціону) з продажу ставки річної суми орендної плати на земельну ділянку державної власності площею 6,47 га пасовищ для будівництва складів для зберігання овочів та фруктів, розташованої на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району кіровоградської області (том І а.с. 56-60).

У відповідності до пункту 2.4. названого договору Виконавець протягом п'яти робочих днів після укладення цього договору та отримання матеріалів на лот публікує в друкованих засобах масової інформації оголошення із зазначенням дати проведення аукціону, а також розміщує на земельній ділянці щити з офіційною інформацією про об'єкт продажу.

З матеріалів справи слідує, що оголошення про проведення земельних торгів (аукціону), які є предметом спору, опубліковано Державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інституту землеустрою" в газеті Кіровоградської обласної ради та обласної державної адміністрації "Народне слово" 19.01.2012 р. №3 ( том І а.с. 90).

Господарський суд враховує, що Земельний кодекс України не визначав вимог до преси, в якій має публікуватися оголошення про проведення земельних торгів. Разом з цим, порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування засобами масової інформації врегульовано Законом України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації". Згідно наведеного Закону України офіційні друковані видання органів державної влади та органів місцевого самоврядування - видання, які спеціально видаються органами державної влади та органами місцевого самоврядування (відомості, бюлетені, збірники, інформаційні листки тощо) для інформування про свою діяльність, в т.ч. доведення офіційно документованої інформації, створеної в процесі діяльності (ст. 1). Відповідно до ст. 21 вказаного Закону діяльність місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування висвітлюється в друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження на умовах, визначених у договорах між цими органами і редакціями зазначених друкованих засобів масової інформації.

Між тим, оголошення про проведення оскаржуваних земельних торгів (аукціону) опубліковано лише в засобах масової інформації регіональної сфери розповсюдження. Публікація оголошення в офіційному друкованому видані Ульяновської РДА відсутня.

Згідно зі ст. 34 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", ст.9 Закону України "Про інформацію" регламентовано право кожної заінтересованої особи на оперативне одержання через друковані засоби масової інформації публічно поширюваної інформації про діяльність державних органів і організацій, об'єднань громадян та їх посадових осіб, а також інших відомостей, необхідних для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.

За вимогами ч. 1 ст. 137 Земельного кодексу України земельні торги проводяться не раніше 30 днів з моменту опублікування у пресі офіційної інформації про виставлення на земельні торги земельних ділянок.

Таким чином, для забезпечення права на придбання земельної ділянки державної чи комунальної власності шляхом вільного доступу бажаючих осіб до участі в земельних торгах (аукціоні) законодавчо встановлена вимога щодо здійснення публікації в офіційних засобах масової інформації відповідного оголошення про проведення аукціону.

Недотримання вимог щодо опублікування офіційної інформації про проведення спірних земельних торгів (аукціон) в засобах масової інформації місцевої сфери розповсюдження - в офіційному друкованому видані Ульяновської РДА, мало наслідком неправомірного позбавлення позивача права взяти участь у аукціоні та можливості реалізувати своє право на придбання земельної ділянки при дотриманні встановленого порядку.

На вказане звертає увагу позивач у своєму позові, зазначаючи, що внаслідок відсутності оголошення в місцевій газеті "Слово і час", не прийняв участі в оскаржуваних земельних торгах (аукціоні). При цьому, позивачем надано до справи витяг з газети "Слово і час" за 19.11.2011 р., з якого слідує, що оголошення по іншим земельним торгам розміщувалися у зазначеній вище пресі (том І а.с. 31).

Крім того, ч. 1 ст. 138 Земельного кодексу України передбачає обов'язковість розміщення на земельних ділянках рекламних щитів з офіційною інформацією про виставленні на земельні торги земельних ділянок.

Матеріалами справи не підтверджується дотримання зазначених вимог законодавства при проведення спірних торгів.

Наведене вище свідчить про порушення при проведенні оскаржуваних торгів (аукціону) вимог ст. 137 Земельного кодексу України та порушення у зв'язку з цим прав позивача, як потенційного учасника таких торгів. Зазначене свідчить про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

При цьому, визнання оскаржуваних позивачем земельних торгів (аукціону) такими, що не відбулися на підставі розпорядження голови Ульяновської РДА №223-р від 04.05.2012 р., не перешкоджає визнанню їх недійсними в судовому порядку, оскільки в даному випадку настають різні правові наслідки (том ІІІ а.с. 21).

Разом з цим, господарський суд вважає не підтвердженими доводи позивача щодо накладення земельних ділянок, які виставлено на торги та на які позивач отримав право оренди, оскільки в матеріалах справи відсутні докази укладення договору оренди відповідної земельної ділянки з позивачем. Також, з матеріалів справи слідує, що у відповідності до вимог Земельного кодексу України на земельну ділянку, право оренди на яку виставлявся на продаж на оскаржуваних торгах, складено проектну документацію та технічний паспорт (том І а.с. 66, 91-124, том ІІІ а.с. 89-103). Порушень ст. 136 Земельного кодексу України господарський суд не встановив.

За правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України господарський суд покладає судовий збір на організатора та виконавця спірних торгів - Ульяновську районну державну адміністрацію і Державне підприємство "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".

Керуючись ст.ст. 22, 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги приватного підприємства "ТрейдСервіс" задовольнити повністю.

Визнати недійсними земельні торги, що відбулися 21.02.2012 року по лоту № 4, та скасувати результати цих земельних торгів шляхом визнання недійсним протоколу земельних торгів (аукціону) від 21.02.2012 року по лоту № 4.

Стягнути з Державного підприємства "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (25030, м. Кіровоград, вул. Академіка Корольова, 26, ідентифікаційний код 00700186) на користь приватного підприємства "ТрейдСервіс" (26500, Кіровоградська область, смт. Голованівськ, вул. Леніна, 52-А, ідентифікаційний код 32150452) - 536,50 грн. судового збору.

Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Ульяновської районної державної адміністрації Кіровоградської області (26400, Кіровоградська область, м. Ульяновка, вул. Леніна, 72, ідентифікаційний код 04055179) на користь приватного підприємства "ТрейдСервіс" (26500, Кіровоградська область, смт. Голованівськ, вул. Леніна, 52-А, ідентифікаційний код 32150452) - 536,50 грн. судового збору.

Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Копії рішення направити приватному підприємству "ТрейдСервіс" за адресою: 26500, Кіровоградська область, смт. Голованівськ, вул. Леніна, 52-А; Державному підприємству "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" за адресою: 25030, м. Кіровоград, вул. Академіка Корольова, 26; відкритому акціонерному товариству "Ульяновський завод продтоварів" за адресою: 26400, Кіровоградська область, м. Ульяновка, вул. Транспортна, 3; Ульяновській районній державній адміністрації Кіровоградської області за адресою: Кіровоградська область, м. Ульяновка, вул. Леніна, 72.

Повне рішення складено 25.11.2013 р.

Головуючий суддя В.В.Тимошевська

Суддя С.Б. Колодій

Суддя Г.Б. Поліщук