Постанова № 35450169, 15.10.2013, Довжанський міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Свердловський міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
15.10.2013
Номер справи
427/2897/13-а
Номер документу
35450169
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 427/2897/13-а

Провадження № 2-а/427/137/13

ПОСТАНОВА

15.10.2013 року ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Суддя Свердловського міського суду Луганської області Бабенко С.Ш., розглянувши в порядку скороченого провадження у залі суду міста Свердловська Луганської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області про визнання дій щодо нарахування пенсії неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до Свердловського міського суду з уточненим позовом до відповідача, в обґрунтування своїх вимог зазначивши, що він є постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом другої групи від захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС, у звязку з чим йому була призначена пенсія.

Згідно довідки про заробітну плату позивача за час знаходження на ЧАЕС без дати та номеру, виданої Краснодонською дирекцією з ліквідації шахт Української державної компанії з реструктуризації підприємств палива та енергетики, його заробіток за час знаходження на ЧАЕС з 08.08.1986р. по 10.09.1986р. склав 7592,39 крб, з яких за серпень 1986р. нараховано 5242,04 крб, за вересень 1986р. 2350,35 крб.

Крім того, згідно довідки про заробітну плату позивача за час знаходження на ЧАЕС, виданої 19.02.2008р. ВП «Управління «Спецшахтомонтаж», його заробіток за час знаходження на ЧАЕС з 08.08.1986р. по 10.09.1986р. склав 4246,36 крб, з яких за серпень 1986р. фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія, становить 3037,76 крб, за вересень 1986р. 1208,60 крб.

Ці довідки, розрахунок, виписка з наказу про перерахунок заробітку та копія особових рахунків знаходяться у матеріалах пенсійної справи.

Згідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210, з 01.01.2012р. визначений механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у звязку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст.54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно до цього порядку, пенсії за бажанням осіб можуть призначатись виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Нарахування позивачу пенсії у відповідності до зазначеного порядку здійснювалось з 01.01.2012р., однак з 01.04.2012р. пенсію було обчислено без врахування заробітної плати, вказаної у довідці про заробітну плату позивача за час знаходження на ЧАЕС, виданої 19.02.2008р. ВП «Управління «Спецшахтомонтаж».

Як вказано у листі №509/Б-14 від 24.12.2012р., УПФУ в м.Свердловську Луганської області не приймає до уваги зазначену довідку про заробітну плату, оскільки при проведенні зустрічної перевірки спеціалістам УПФУ в м.Свердловську встановлено, що суми заробітної плати, вказані підприємством у довідці за період роботи у населених пунктах зони відчуження з 08.08.1986р. по 10.09.1986р., не відповідають особовим рахункам, зокрема завищені.

Позивач зазначає, що така причина незастосування довідки про заробіток за час знаходження на ЧАЕС для розрахунку його пенсії не зрозуміла, та як заробіток, відображений у цій довідці, нарахований відповідно до ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 08.05.1986р. №168-5, Постанови СМ УРСР від 10.06.1986р. №207-7, які були розсекречені. Крім того, наказом ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Луганській області №10 від 04.02.2003р. начальникам УПФУ в містах та районах Луганської області було приписано проводити перерахунки пенсій з урахуванням наданих довідок про заробітну плату з обовязковим додаванням копій особових рахунків та наказів по підприємству про донараховану заробітну плату.

У звязку із викладеним, позивач в своєму уточненому позові просить суд постановити рішення, яким визнати дії УПФУ в м.Свердловську Луганської області щодо перерахунку йому пенсії без врахування заробітної плати за час знаходження на ЧАЕС, відображеної у довідці про його заробіток за час знаходження на ЧАЕС, виданої ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» 19.02.2008р. за №86, з 18.10.2012р. неправомірними та зобовязати УПФУ в м.Свердловську Луганської області провести йому з 18.10.2012р. перерахунок пенсії по інвалідності, виходячи з даних довідки про заробіток за час знаходженні на ЧАЕС, виданої ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» 19.02.2008р. за №86, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. за №1210.

Представник відповідача ОСОБА_4 надала суду заперечення на адміністративний позов, в якому посилається на те, що відповідно до п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, довідки про заробітну плату особи видаються на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, де працювала особа, яка звертається за пенсією. У довідці обовязково зазначають назву виплатних документів, за якими оплачували роботу в зоні відчуження та суму оплати за період роботи в зоні відчуження. У разі, якщо первинні документи за період роботи в зоні відчуження в підприємстві не збереглись та при ліквідації підприємства не були передані правонаступнику або в архів, підприємство не має права виписувати довідки про заробіток за роботу в зоні відчуження на спецбланках.

Пункт 2 постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011р. №1210 зобовязує Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунків пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 26.01.2012р. було зобовязано по довідкам з перерахованою заробітною платою провести зустрічні перевірки щодо наявності супроводжуючих документів по проведеному перерахунку заробітної плати на підприємствах.

29.03.2012р. спеціалістами управління було проведено зустрічну перевірку заробітної плати по відношенню правильності наданих сум в довідці про заробіток за роботу в населених пунктах зони відчуження. При проведенні зустрічної перевірки було встановлено, що суми заробітної плати, вказані підприємством у довідках, які знаходяться в пенсійній справі, за період роботи в населених пунктах зони відчуження з 08.08.1986р. по 10.09.1986р. не відповідають особовим рахункам, зокрема завищені. З цього приводу спеціалістом складено акт №10 від 29.03.2012р. та підприємством надано довідку №325 від 27.03.2012р.

Суд, дослідивши матеріали справи, матеріали пенсійної справи на імя позивача, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ухвалою судді Свердловського міського суду Луганської області відповідно до вимог ст.ст.100,107 КАС України відкрите скорочене провадження у справі про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.

Відповідно до ст.6 КАС ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Статтею 19 ч.2 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до довідки №25, виданої 01.03.1999р. Свердловським міськвиконкомом, позивач з 08.08.1986р. по 10.09.1986р. брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Судом встановлено, що відповідно до дублікату посвідчення серії А №440669, ОСОБА_1 належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за 2 групою інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до довідки Луганської обласної МСЕК позивачу встановлена друга група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, безстроково.

Матеріали пенсійної справи №151034 на імя позивача містять заяву позивача від 13.06.2003р. про призначення пенсії з більшого заробітку. До заяви додані інформаційна довідка ОСОБА_3 управління виховної роботи Міністерства оборони України від 05.06.2003р. №1451/г/2242, відповідно до якої підтверджено, що ОСОБА_1П, у складі військової частини 15731 в період з 08.06.1986р. по 10.09.1986р. виконував службові обовязки з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у третій зоні небезпеки зони відчуження ЧАЕС, та довідки Краснодонської дирекції з ліквідації шахт Української державної компанії з реструктуризації підприємств палива та енергетики без дат та номерів про фактичну заробітну плату за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія, відповідно до якої його заробіток на шахті Володарського за час знаходження на ЧАЕС з 08.08.1986р. по 10.09.1986р. склав 7592,39 грн, з яких за серпень 1986р. - 5242,04 грн, за вересень 1986р. 2350,35 грн із тарифної ставки прохідника підземного у розмірі 13,39 грн, розрахунок заробітної плати за роботу в зоні відчуження.

За даними акту №43 головного спеціаліста УПФУ в м.Свердловську від 07.12.2007р. перевірки характеру виконуваної роботи або умов праці для підтвердження права робітника на пільгове пенсійне забезпечення при перевірці за участю головного бухгалтеру, архіваріусу та завідуючого архівом ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит» використані архівна особова картка працівника ф.Т-2, архівні особові рахунки за 1986р., відповідно до якого : заробітна плата ОСОБА_1 нараховувалась за період знаходження його на ЧАЕС з 08.08.1986р. по 10.09.1986р. по тарифній ставці 13,39 руб, що проведено по особовому рахунку в серпні 1986р. шифр 308 «доплати» и вересні 1986р., а також доплата за серпень и вересень 1986р. в особовому рахунку за листопад 1986р. Виправлень в особових рахунках не має.

За результатами перевірки УПФУ в м.Свердловську отримано довідку про заробітну плату позивача за час знаходження на ЧАЕС, видану 19.02.2008р. за №86 ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит», відповідно до якої заробіток ОСОБА_1 за час знаходження на ЧАЕС з 08.08.1986р. по 10.09.1986р. склав 4246,36 руб, відповідно до тарифної ставки прохідника у розмірі 13,39 руб, з яких за серпень 1986р. фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія, становить 3037,76 руб, за вересень 1986р. 1208,60 руб. За зазначеною довідкою проведено перерахунок пенсії позивачу та розмір його пенсії станом на 01.01.2012р. склав 8220,00 грн з відповідним обмеженням згідно діючого законодавства.

29.03.2012р. спеціалістами УПФУ в м.Свердловську повторно проведено зустрічну перевірку розміру заробітної плати щодо правильності наданих сум розміру заробітної плати в довідці від 19.02.2008р., відповідно до якої спеціалістами УПФУ в м.Свердловську витребувано нову довідку про заробітну плату. Згідно акту №10 від 29.03.2012р. та довідки №325 від 27.03.2012р. фактично виплачені суми ОСОБА_1 складають: за серпень 1986р. 832,27 руб (шифр 308), за вересень 1986р. 738,59 руб (шифр 308), всього 1570,86 руб. За зазначеною довідкою пенсійну справу позивача було приведено у відповідність та встановлено пенсійну виплату, починаючи з 01.04.2012р., у розмірі 5188,03 грн.

Листом №509/Б-14 від 24.12.2012р. УПФУ в м.Свердловську Луганської області повідомлено позивача, що згідно акту зустрічної перевірки №10 від 29.03.2012р. перерахована його пенсія та зазначено, що заробітна плата за роботу в зоні відчуження, яка вказана в довідці про заробітну плату від 19.02.2008р. №86, є завищеною, у звязку з чим проводити виплату пенсії на підставі цієї довідки не має підстав.

Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період видаються підприємствами, установами, організаціями за основним місцем роботи працівників або їх правонаступниками.

З 1 січня 2012р. набрала чинності ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зазначений Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивач працював у зоні відчуження з 08.08.1986р. по 10.09.1986р., що не оспорюється сторонами по справі.

Згідно ч.3 п.2 Порядку… заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986р. до 1 серпня 1987р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС.

Частиною 3 п.3 «Порядку» передбачено, що у разі коли особа відпрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Згідно ч.3 п.4 Порядку… заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи коли особа пропрацювала менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. Коли особа пропрацювала менше місяця та захворіла на променеву хворобу, пенсія обчислюється згідно із статтею 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ч.3 п.5 Порядку…

Відповідно доданого розрахунку заробітної плати позивачу за період праці як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС за період з 08.08.1986р. по 10.09.1989р. розрахунок здійснювався за 24 дні праці серпня 1986р., та 10 днів вересня 1986р.

Згідно ч.4 Порядку… якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.

Відповідно до ч.7 Порядку… пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно ч.7 Порядку… призначення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зі місту спірної довідки №86 від 19.02.2008р. вбачається, що розрахунок заробітної плати проводився на підставі постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 10.06.1986р. №207-7. Відповідачем не надано суду жодних доказів, що дані, які містяться в довідці про заробіток позивача, виданій ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит» 19.02.2008р. за №86, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана довідка недійсною не визнавались.

Між тим, отримана УПФУ в м.Свердловську від ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит» довідка від 27.03.2012р. №325 є довідкою про заробіток для обчислення пенсії, яка не може застосовуватись в обрахуванні пенсії на пільгових умовах позивачу у справі, оскільки містить тількі дані про розмір заробітної плати позивача за 38 виходів у серпні 1986р. та 28 виходів у вересні 1986р. відповідно в сумах 832,27 грн та 738,59 грн. між тим, ця довідка не містить розрахунок заробітної плати за роботу в зоні відчуження, яка повинна розраховуватися відповідно до вимог постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 10.06.1986р. №207-7.

ОСОБА_2 Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846.

Відповідно до пункту цього 7 Порядку… до заяви про призначення пенсії за віком додається, у тому числі, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Необхідно зазначити, що Порядок оплати праці особам, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС регулювався низкою спеціальних нормативних актів з цього приводу.

Оскільки статтею 3 Закону України «Про правонаступництво України» передбачене, що закони та інші нормативні акти відповідних установ СРСР діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України.

Порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році іншими нормативними актами не передбачені, отже, вони є діючими на цей час.

Так, пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року №524-156 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС» передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100%.

ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986р. №665-195 (постанова ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986р. №207-7) надано право керівникам міністерств і відомств та їх заступникам здійснювати оплату праці працівників, зайнятих на роботах у третій, другій і першій зонах небезпеки, відповідно в чотири, три і двократному розмірах понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи.

Відповідно до постанови ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986р. №665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986р. №207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 17 травня 1986р. N 964 - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.

ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986. №665-195 (постанова ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986р. №207-7) було дозволено підприємствам залучати працівників на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, у вихідні і святкові дні з оплатою у подвійному розмірі.

Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 травня 1986р. №153/10-43 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання. Встановлені граничні розміри премій було дозволено підвищувати до 60% тарифної ставки (окладу) на місяць (підпункт 4 пункту 1 постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986р. №207-7).

Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986р. №207-7 (абзац четвертий пункту 1 постанови ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986р. №665-195) провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100% тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.

Виходячи з пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР, ВЦРПС №524-156 від 07 травня 1986р., пунктів 1,4 постанови ОСОБА_2 Міністрів СРСР та ВЦРПС №665-195 від 05 червня 1986р., пункту 1 постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Української республіканської ОСОБА_2 професійних Спілок №207-7 від 10 червня 1986рю., оплата за роботу у зонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці (посадовий оклад + оклад за спеціальне звання), підвищеної у два рази (наказ МВС СРСР №0130 від 11 травня 1986р. та №0189 від 30 червня 1986р., вказівка МВС СРСР №35з від 30 травня 1986р.

ОСОБА_2 Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення, працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища» від 05 жовтня 1986р. №665-195 передбачає встановлення за працівниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, збереження середньої заробітної плати.

Таким чином, саме на керівників підприємств та відомств було покладено обов'язок здійснювати оплату праці працівників, зайнятих на роботах в зоні відчуження Чорнобильської АЕС відповідно вказаних нормативних актів.

При винесенні постанови, суд враховує, що відповідачем не оспорюється, той факт, що позивач працював в населених пунктах в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в період з 08.08.1986р. по 10.09.1986р. Внаслідок чого є особою, що постраждала від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом Чорнобильської катастрофи 2 групи. Відповідачем по справі було прийнято довідку, відповідно до якої здійснювалось нарахування та виплата пенсії позивачу. Крім того, Пенсійному фонду України й Указом Президента України від 01.03.2001р., який втратив чинність на цей час, й Указом Президента України від 06.04.2011р., який є діючим, надано право отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ним функцій, передбачених законодавством, проводити планові, а також у передбачених законодавством випадках позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів,кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок, здійснювати інші права, передбачені законодавством.

Таким чином, виходячи з того, що обов'язок щодо видачі довідок про заробіток в установленому законом порядку покладений на керівника установи, тоді як Пенсійний фонд України в особі УПФУ в м.Свердловську має обширні права щодо можливості перевірки та отримання від підприємств, установ будь-якої інформації, необхідної для виконання УПФУ функцій, передбачених законодавством. Відповідач в силу своїх повноважень мав можливість перевірити правильність довідки №325 від 27.03.2012р., але законність та правильність цієї довідки відповідачем не перевірена а її дані прийняті до уваги без урахування вимог постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 10.06.1986р. №207-7, інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок заповнення таких довідок щодо розрахунку заробітної плати в зоні відчуження. Крім того, прийнята УПФУ до розрахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2012р. довідка від 19.02.2008р. №86 є правильною, складеною відповідно до вимог чинного законодавства, містить фактичні дані щодо заробітку позивача в період його роботи в зоні відчуження, про що також свідчить акт перевірки спеціаліста УПФУ в м.Свердловську №43 від 07.12.2007р. За таких обставин, суд дійшов висновку щодо неправомірності дій УПФУ в м.Свердловську щодо зміни розміру пенсії позивачу.

Крім того, враховуючи, що відсутність первинних документів за період роботи в зоні відчуження не може бути підставою для позбавлення позивача права на отримання пенсії за інвалідністю, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого ПКМУ від 23.11.2011р. №1210 - суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

За таких обставин суд вважає за необхідне вимоги позивача задовольнити, визнавши неправомірними дії відповідача щодо перерахунку пенсії без врахування заробітної плати за час знаходження на ЧАЕС, відображеної у довідці про його заробіток за час знаходження на ЧАЕС, виданої ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит» 19.02.2008р. за №86, з 18.10.2012р.,тобто у межах строків позовної давності, та зобовязати відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію на підставі цієї довідки з 18.10.2012р. відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. за №1210.

Судові витрати щодо сплати судового збору віднести на рахунок держави.

На підставі ст.ст.19,124 Конституції України, ст.ст.15,54,57,70 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року Про порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, керуючись ст.ст.6-17, 158-163, 186, 254-255 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області про визнання дій щодо нарахування пенсії неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахування заробітної плати за час знаходження на ЧАЕС, відображеної у довідці про його заробіток за час знаходження на ЧАЕС, виданої ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит» від 19.02.2008р. за №86, з 18.10.2012р. неправомірними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області провести ОСОБА_1 з 18.10.2012р. перерахунок пенсії по інвалідності, виходячи з даних довідки про заробіток за час знаходження на ЧАЕС, виданої ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит» від 19.02.2008р. за №86, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. за №1210.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя С.Ш.Бабенко