8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 листопада 2013 року Справа № 812/7644/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Матвєєвої В.В.,
при секретарі: Захаровій Ю.О.,
за участі сторін
представників позивача: Тулупової О.А., Коростильової О.П., Задворної Г.В.,
Клиновського Д.В.,
представників відповідача: Джунь С.В.,
представник третьої особи: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Публічного акціонерного товариства «Лисичанськнафтопродукт», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ «РН-Коммерс», про зобов'язання нарахувати та сплати суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 2652707,50 грн. та з податку на прибуток у сумі 23039236,25 грн., -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськнафтопродукт", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "РН-Коммерс", яким позивач просив зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Лисичанськнафтопродукт" нарахувати та сплати суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість із застосуванням звичайних цін у розмірі 2 652 707,50 грн., у тому числі основний платіж 2 122 166,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 530 541,50 грн. , нарахувати та сплатити суми податкових зобов'язань з податку на прибуток із застосуванням звичайних цін у розмірі 23 039 236,25 грн., у тому числі основний платіж 18 431 389,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 4 607 847,25 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби (далі - СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС), правонаступником якої є Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів відповідно до наказу від 13.11.2012 року № 325 була проведена планова виїзна перевірка ПАТ «ЛНП» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009р. по 30.09.2012р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009р. по 30.09.2012р. Перевірку подовжено з 06.02.2013р. терміном на 15 робочих днів на підставі наказу СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС від 05.02.2013 року № 38. На підставі наказу від 05.02.2013р. № 39 проведення перевірки зупинено на 30 робочих днів. Проведення перевірки поновлено з 21.03.13 на невикористаний строк 15 днів згідно наказу СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС від 20.03.2013 № 81.
За результатами вищезазначеної перевірки складено акт від 17.04.13 № 84/23-0/03484062, яким встановлено, що відповідач ПАТ «ЛНП» придбав у перевіряємий період нафтопродукти у ТОВ «ТНК ВР-Коммерс» (в подальшому ТОВ «РН-Коммерс»). ТОВ «ТНК ВР-Коммерс» придбавав нафтопродукти у ПрАТ «ЛИНІК» з метою оптового перепродажу. Позивач вважає, що відповідач ПАТ «ЛНП», а також його контрагент ТОВ «ТНК ВР-Коммерс» (ТОВ «РН-Коммерс») та виробник нафтопродуктів ПрАТ «ЛИНІК» є пов'язаними між собою особами. При здійсненні господарських операцій між цими особами, а саме при придбанні нафтопродуктів у пов'язаної особи (ТОВ «ТНК-ВР Коммерс») відповідач ПАТ «ЛНП» застосувало ціни, більші за звичайні, внаслідок чого відбулося завищення витрат від придбання нафтопродуктів в розмірі 132 558 951,00грн. Зазначене порушення вплинуло на формування податкового кредиту, що призвело до його завищення у сумі 4 717 543,00грн.
В ході перевірки ПАТ «ЛНП» були встановлені наступні порушення: (п. п.5.2.1 п.5.2 ст.5, п.п.7.4.2 п.7.4 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в наслідок чого занижено податок на прибуток в розмірі 33 139 738 грн.,
п.п. 7.4.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» завищено податковий кредит у розмірі 4 717 543 грн.,
п.п.7.7.1 п.7.7.ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», занижено суму, що підлягала сплаті до бюджету у розмірі 4 717 543 грн.
Не погодившись з висновками податкового органу ПАТ «ЛНП» було надано заперечення до акту перевірки.
За результатами розгляду заперечення від 23.04.2013 р. № 03/2-158, відповідно до наказу СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС від 26.04.2013 року № 114, було проведено позапланову виїзну перевірку з питань визначення рівня звичайних цін придбання нафтопродуктів за період з 01.04.09 по 31.12.10 р.
Позаплановою перевіркою, залишено без задоволення заперечення до акту перевірки від 17.04.13 № 84/23-0/03484062 в частині визначення рівня звичайних цін придбання нафтопродуктів за період з 01.04.09 по 31.12.10 р. у пов'язаної особи ТОВ «ТНК ВР - Коммерс» в результаті чого підтверджено наявність порушень, встановлених плановою перевіркою.
За результатами перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС було винесено податкові повідомлення-рішення від 07.06.2013р.:
- № 0000122302, яким визначене грошове зобов'язання по податку на додану вартість та штрафними (фінансовими) санкціями на суму 2 652 707,50 грн., у тому числі: за основним платежем 2 122 166,00 гри., за штрафними (фінансовими) санкціями 530 541,50 грн.;
№ 0000102302, яким визначено грошове зобов'язання по податку на прибуток та штрафними (фінансовими) санкціями на суму 23 039 236,25 грн., у тому числі: за основним платежем 1 8 431 389,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 4 607 847,25 грн.
Таким чином, СДП по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС визначено податкові зобов'язання по операціям з придбання нафтопродуктів від пов'язаної особи ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» по: податку на додану вартість за ставкою 20 відсотків у розмірі 2 122 166,00 грн., - податку на прибуток 18 431 389,00 грн.
Вищенаведені податкові повідомлення-рішення були направлені рекомендованим листом (з повідомленням про вручення) від 07.06.2013 року № 7675/10/23-102 та отримані ПАТ «ЛНП» 2.06.2013 року. На день звернення до суду кошти, зазначені у податкових повідомленнях-рішеннях відповідачем не сплачені, натомість розпочато процедуру оскарження податкових повідомлень-рішень від 07.06.2013р. № 0000102302, № 0000122302, а саме: направлено скаргу до Міжрегіонального головного управління Міндоходів-Центрального офісу з обслуговування великих платників від 19.06.13 № 03/2-201 (вх. від 20.06.13 № 2021/10).
Відповідно до п. 39.15 ст. 39 ПК України, у разі коли платник податків розпочинає процедуру оскарження такого податкового повідомлення-рішення або не сплачує відповідної суми, визначеної в такому податковому повідомленні-рішенні, протягом строків, встановлених Кодексом, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним. Керівник органу державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду з позовом про нарахування
та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта
оподаткування або інших показників податкової звітності.
Відповідно до п.п. 20.1.38 п. 20.1 ст. 20 ПК України орган державної податкової служби звернувся до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов'язань, у результаті застосування звичайних цін.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові, позов просили задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав, надав заперечення, в яких зазначив наступне.
В порушення п. 1.20.2 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств» перевіряючими звичайна ціна визначалась не у співставних умовах: обсяг закупівель ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» у ПрАТ «ЛИНІК» та закупівель ПАТ «ЛНП» у ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» явно неспівставні за кількістю: ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» крупно оптовий покупець нафтопродуктів, що діє на загальнонаціональному та міжнародному рівні, в той час як ПАТ «ЛНП» - середньооптовий регіональний покупець нафтопродуктів. При цьому ціни придбання нафтопродуктів ПАТ «ЛНП» у ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» не відрізняються від цін для решти середньооптових покупців по Україні. Але, в порушення вимог ст.. 83, 85 Податкового кодексу України, це перевіряючими не досліджувалось. Згідно з актом позапланової перевірки, обсяг придбання нафтопродуктів ПАТ «ЛНП» у ПрАТ «ЛИНІК» протягом 2010 року складає 77653,73 тон, або 4,5% обсягу реалізації ПрАТ «ЛИНІК». Це свідчить про незначний обсяг придбання ПАТ «ЛНП» нафтопродуктів у ПрАТ «ЛИНІК».
Обов'язок доведення того, що ціна договору не відповідає рівню звичайної ціни у випадках, визначених цим Законом, покладається на податковий орган у порядку, встановленому законом, (пп. 1.20.8 п. 1.20 ст. 1 зазначеного Закону).
Згідно з п. 13 Указу Президента України від 23.07.1998 № 817/98 «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності» індикативні або звичайні ціни на товари (роботи, послуги) для застосування їх у податкових або митних цілях установлюються на підставі статистичної оцінки рівня цін реалізації таких товарів (робіт, послуг) на внутрішньому ринку України, яка проводиться уповноваженим державним органом у визначеному ним порядку. Індикативні або звичайні ціни не можуть встановлюватися органами виконавчої влади, які використовують їх для нарахування та стягнення податків і зборів (обов'язкових платежів) та неподаткових платежів, крім випадків відсутності статистичних даних про рівень цін на окремі види товарів (робіт, послуг).
Отже, відповідач вважає, що з'ясування рівня звичайних цін має відбуватись відповідно до визначеної процедури, а необхідна інформація - надаватись уповноваженим державним органом. Будь-які дані, надані приватними структурами чи не уповноваженими на це державними органами, не є статистичними документами стосовно звичайних цін на товари (роботи, послуги) та не можуть бути підставою для визначення звичайної ціни.
В акті перевірки №99/23-0/03484062 від 03.06.2013 року відсутні будь-які докази здійснення перевірки рівня звичайних цін на продукцію, що реалізувалась ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» на внутрішньому ринку, порівнюючи її з справедливою ринковою ціною ідентичних (аналогічних) товарів у співставних умовах, що свідчить про відсутність будь-яких підстав для застосування звичайних цін.
Представник відповідача у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладену у запереченнях, просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи ТОВ «РН-Комерс» позов вважав таким, що не підлягає задоволенню, надав письмові пояснення, в яких зазначив, що позивач для визначення рівня справедливої ринкової ці ни мав здійснити аналіз ринку середьооптових цін реалізації нафтопродуктів у схід ному регіоні України, який у період часу з червня 2010р. по грудень 2010р. був сфор мований цінами реалізації нафтопродуктів третьою особою на користь непов'язаних осіб. Представник третьої особи вважає, що через неправильне визначення рівня звичайних цін позивач зробив хибні висновки про їх завищення при здійсненні операцій з купівлі-продажу нафтопродуктів між пов'язаними особами: виробником ПрАТ «ЛИНІК» та покупцями ТОВ «РН-Коммерс» та ПАТ «ЛНП».
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Публічне акціонерне товариство «Лисичанськнафтопродукт» (далі - Відповідач, ПАТ «ЛНП») зареєстроване Лисичанським міським виконавчим комітетом 10.03.1994 року за № 1381 1200000000519, свідоцтво про державну реєстрацію від 10.03.1994 року А00 № 191024. Перереєстровано 05.10.2010 р. у зв'язку зі зміною найменування юридичної особи, про що зроблено запис в журналі обліку реєстрації за № 13811050016000519 від 05.10.2012 року та видано свідоцтво про державну реєстрацію від 05.10.2012 року А00 № 19742.
Згідно з встановленим порядком, Відповідач взятий на податковий облік в органах державної податкової служби 20.03.1994 року за № 7-14 у ДПІ у м. Лисичанську, перебуває на обліку в СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС (взято на облік від 15.08.2003р. № 14).
Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби (далі - СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС), правонаступником якої є Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУ Міндоходів, Позивач) на підставі п.п. 20.1.4. ст. 20. п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та відповідно до наказу СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС від 13.11.2012 року № 325 була проведена планова виїзна перевірка ПАТ «ЛНП» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009р. по 30.09.2012р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009р. по 30.09.2012р. Перевірку подовжено з 06.02.2013р. терміном на 15 робочих днів на підставі наказу СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС від 05.02.2013 року № 38. На підставі наказу від 05.02.2013р. № 39 проведення перевірки зупинено на 30 робочих днів. Проведення перевірки поновлено з 21.03.13 на невикористаний строк 15 днів згідно наказу СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС від 20.03.2013 № 81.
За результатами вищезазначеної перевірки складено акт від 17.04.13 № 84/23-0/03484062 (т.1 а.с.15-135).
В ході перевірки ПАТ «ЛНП» було встановлені наступні порушення: ( п. п. 5.2.1 п.5.2 ст.5, п.п.7.4.2 п.7.4 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в наслідок чого занижено податок на прибуток в розмірі 33 139 738 гри., в тому числі:
з 01.04.09 по 31.12.09 - 10 053 926 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) з 01.01.10 по 31.12.10 - 23 085 812 грн.
п.п. 7.4.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» завищено податковий кредит у розмірі 4 717 543 грн., саме по періодах:
травень 2009 року - 8 859 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України), липень 2009 року - 12 315 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України), жовтень 2009 року - 692 000 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) листопад 2009 року - 211 152 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) грудень 2009 року - 405 907 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) січень 2010 року - 177 243 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) лютий 2010 року - 196 562 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) березень 2010 року - 455 010 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) квітень 2010 року - 222 542 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) травень 2010 року - 213 786 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) червень 2010 року -179 661 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) липень 2010 року -37 555 грн., серпень 2010 року - 185 019 грн., вересень 2010 року - 269 886 грн.. жовтень 2010 року - 368 448 грн., листопад 2010 року - 514 728 грн., грудень 2010 року - 566 869 грн.
п.п.7.7.1 п.7.7.ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», занижено суму, що підлягала сплаті до бюджету у розмірі 4 717 543 грн., а саме по періодах: травень 2009 року - 8 859 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) липень 2009 року - 12 315 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) жовтень 2009 року - 692 000 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) листопад 2009 року - 211 152 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) грудень 2009 року - 405 907 гри., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) січень 2010 року - 177 243 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) лютий 2010 року - 196 562 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) березень 2010 року - 455 010 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) квітень 2010 року - 222 542 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) травень 2010 року - 213 786 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) червень 2010 року -179 661 гри., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) липень 2010 року -37 555 грн., серпень 2010 року - 185 019 грн., вересень 2010 року - 269 886 грн., жовтень 2010 року - 368 448 грн., листопад 2010 року - 514 728 грн., грудень 2010 року - 566 869 грн.,
Не погодившись з висновками податкового органу ПАТ «ЛНП» було надано заперечення до акту перевірки.
За результатами розгляду заперечення від 23.04.2013 р. № 03/2-158 (вх.№ 23.04.2013 р. № 2476/10), було проведено позапланову виїзну перевірку з питань визначення рівня звичайних цін придбання нафтопродуктів за період з 01.04.09 по 31.12.10 р. та складено Акт від 03.06.13 №99/23-0/03484062 (т.5 а.с.117-137).
Позаплановою перевіркою залишено без задоволення Заперечення до акту перевірки від 17.04.13 № 84/23-0/03484062 в частині визначення рівня звичайних цін придбання нафтопродуктів за період з 01.04.09 по 31.12.10 р. у пов'язаної особи ТОВ «ТНК ВР - Коммерс» в результаті чого встановлені наступні порушення:
- пп.5.2.1 п.5.2 ст.5, п.п.7.4.2 п.7.4 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в наслідок чого занижено податок на прибуток в розмірі 33 139 738 грн., в тому числі: з 01.04.09 по 31,12.09 - 10 053 926 грн., (сплинув термін позовної давності ст. 102). З 01.01.10 по 31.12.10 - 23 085 8.12 грн., (в.т.ч за 1 кв. 2010 року - 4 654 423 грн. сплинув термін позовної давності ст. 102 ПКУ)
- п.п. 7.4.1 п.п.7.7.1 п.7.7.ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», занижено суму, що підлягала сплаті до бюджету у розмірі 4 717 543 грн., а саме по періодах: травень 2009 року - 8 859 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) липень 2009 року - 12 315 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) жовтень 2009 року - 692 000 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) листопад 2009 року - 211 152 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) грудень 2009 року - 405 907 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) січень 2010 року - 177 243 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) лютий 2010 року - 196 562 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) березень 2010 року - 455 010 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) квітень 2010 року - 222 542 грн. (сплинув термін давності ст. 102 ПК України), травень 2010 року - 213 786 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) червень 2010 року -179 661 грн., липень 2010 року -37 555 грн., серпень 2010 року - 185 019 грн., вересень 2010 року - 269 886 грн.. жовтень 2010 року - 368 448 грн., листопад 2010 року - 514 728 грн., грудень 2010 року - 566 869 грн.
На підставі вище наведених актів перевірок зроблено висновок що ПАТ «ЛНП» не правомірно сформовано податковий кредит при придбанні нафтопродуктів у ТОВ «ТНК -ВР Коммерс» по цінам, що перевищують рівень звичайних цін більш ніж на 20% та зайво задекларовано скориговані валові витрати із застосуванням звичайних цін.
Як вбачається з тексту акту перевірки висновки про завищення ПАТ «ЛНП» витрат з придбання нафтопродуктів зроблено податковим органом з огляду на встановлення факту віднесення позивачем до складу витрат витрати, прямо пов'язаних з виробництвом та продажем готової продукції, яку придбано у пов'язаних осіб та продано пов'язаним особам, а саме компанії ПрАТ «ЛИНІК» та ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» (ТОВ «РН-Комерс») в сумі, що перевищує доходи, отримані від такого продажу.
За результатами перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС було винесено податкові повідомлення-рішення від 07.06.2013р.:
- № 0000122302, яким визначене грошове зобов'язання по податку на додану вартість та штрафними (фінансовими) санкціями на суму 2 652 707,50 грн., у тому числі: за основним платежем 2 122 166,00 гри., за штрафними (фінансовими) санкціями 530 541,50 грн.;
- № 0000102302, яким визначено грошове зобов'язання по податку на прибуток та штрафними (фінансовими) санкціями на суму 23 039 236,25 грн., у тому числі: за основним платежем 1 8 431 389,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 4 607 847,25 грн.
Вищенаведені податкові повідомлення-рішення були направлені рекомендованим листом (з повідомленням про вручення) від 07.06.2013 року № 7675/10/23-102 та отримані ПАТ «ЛНП» 2.06.2013 року.
Таким чином, СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС визначено податкові зобов'язання по операціям з придбання нафтопродуктів від пов'язаної особи ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» по: податку на додану вартість за ставкою 20 відсотків у розмірі 2 122 166,00 грн., та податку на прибуток у сумі 18 431 389,00 грн.
Станом на 30.08.2013 року ПАТ «ЛНП» не сплачено суму грошових зобов'язань з податку на додану вартість, податку на прибуток та розпочато процедуру оскарження податкових повідомлень-рішень від 07.06.2013р. № 0000102302, № 0000122302, а саме: направлено скаргу до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 19.06.13 № 03/2-201 (вх. від 20.06.13 № 2021/10).
Відповідачем не оспорюється правомірність проведення перевірок та дії податкового органу під час їх проведення. Відповідач також не заперечує факт пов'язаності осіб господарських операцій з придбання нафтопродуктів та згоден із розрахунками, наведеними в актах перевірки.
Відповідач ПАТ «ЛНП» не погоджується із висновком СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС про те, що ПАТ «ЛНП» не правомірно сформовано податковий кредит при придбанні нафтопродуктів у ТОВ «ТНК -ВР Коммерс» по цінам, що перевищують рівень звичайних цін більш ніж на 20% та зайво задекларовано скориговані валові витрати із застосуванням звичайних цін за період за 2009 -2010 роки, так як вважає, що позивачем невірно визначено рівень звичайних цін.
Податковий кодекс України набрав чинності з 01.01.2011. У 2009 - 2010 роках спірні правовідносини було врегульовано Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 № 334/94-ВР.
Враховуючи, що спірні правовідносини стосуються періоду дії як Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», так і Податкового кодексу України суд, у відповідності до ст. 5 КАС України, застосовує закон, чинний на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Підставою для прийняття рішення про нарахування та сплату податкових зобов'язань із застосуванням звичайних цін стало визначення в акті перевірки порушення відповідачем п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5, п.п.7.4.2 п.7.4 ст.7 Закону України №283 від 22.05.97р. «Про оподаткування прибутку підприємств» (далі Закон №283) в наслідок чого занижено податок на прибуток при придбанні нафтопродуктів у ТОВ «ТНК -ВР Коммерс» по цінам, що перевищують рівень звичайних цін більш ніж на 20% та зайво задекларовано скориговані валові витрати із застосуванням звичайних цін в розмірі 33 139 738 грн. ; та порушення п.п. 7.4.1 п.п.7.7.1 п.7.7.ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» - неправомірно сформовано податковий кредит по цих же господарських операціях у результаті чого занижено суму, що підлягала сплаті до бюджету у розмірі 4 717 543 грн.
Згідно вищевказаним положенням Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну) (п.п. 5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону №283 ). До складу валових витрат включаються витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи визначаються виходячи із договірних цін, але не більших за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання( п.п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону №283).
Відповідно до п.п. 153.2.2 п. 153.2 ст. 153 Податкового Кодексу України (в редакції яка діяла на момент проведення перевірки та складання акту) витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи, визначається відповідно до договірних цін, але не вищих за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання, у разі, якщо договірна ціна на такі товари (роботи, послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (роботи, послуги).
На дату розгляду справи пункт 153.2 ст. 153 ПК України діє в редакції Закону № 408-VII від 04.07.2013 відповідно до якого оподаткування контрольованих операцій здійснюється у порядку, передбаченому статтею 39 цього Кодексу.
Пунктом 39.2.1. ПК України встановлено, що контрольованими операціями є: господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - нерезидентами; господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - резидентами.
Відповідно до 39.1.4. ПК України у разі застосування платником податків під час здійснення контрольованих операцій цін, що не відповідають рівню звичайних цін на відповідні товари (роботи, послуги), та якщо внаслідок такої невідповідності виникає заниження податкового зобов'язання, платник податків має право самостійно провести коригування податкових зобов'язань і сплачених сум податку відповідно до підпункту 39.5.4 цієї статті.
З урахуванням того, що сторонами не оспорюється той факт, що фінансово-господарська діяльність ПрАТ «ЛИНІК» та ТОВ «ТНК ВР -Коммерс» фактично знаходиться під спільним контролем однієї Компанії - нерезидента, а саме те що Компанія «ТНК Менеджмент Компані Лімітед», яка має можливість контролювати фінансову господарську діяльність ПАТ «ЛНП», та на підставі п. 1.26 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» ТОВ «ТНК ВР -Коммерс» є пов'язаною особою для ПАТ «ЛНП», предметом доказування у даній адміністративній справі є факт продажу продукції вказаним компаніям за цінами, меншими ніж звичайні на дату такого продажу, а саме правильність визначення позивачем рівня звичайних цін.
Встановлено, що фінансово-господарська діяльність ПрАТ «ЛИНІК» та ТОВ «ТНК ВР -Коммерс» фактично знаходиться під спільним контролем однієї Компанії - нерезидента, а саме Компанія «ТНК Менеджмент Компані Лімітед», яка має можливість контролювати фінансову господарську діяльність ПАТ «ЛНП», та на підставі п. 1.26 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» ТОВ «ТНК ВР -Коммерс» є пов'язаною особою для ПАТ «ЛНП».
Пунктом 1.26 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що пов'язана особа це особа, що відповідає будь-якій з наведених нижче ознак, у тому числі такій ознаці: юридична особа, яка здійснює контроль над платником податку, або контролюється таким платником податку, або перебуває під спільним контролем з таким платником податку.
У зв'язку з тим, що нафтопродукти придбано у пов'язаної особи (ТОВ «ТНК ВР-Комерс»), у відповідності з пп.1.20.8 гт.1.20 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» обов'язок доведення того, що ціна договору не відповідає рівню звичайної ціни у випадках, визначених цим Законом, покладається на податковий орган у порядку, встановленому законом.
Звичайна ціна в ході перевірки на нафтопродукти була визначена позивачем відповідно до вимог пп. 1.20.1 п. 1.20 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яким визначено, що якщо цим пунктом не встановлено інше, звичайною вважається ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору. Якщо не доведене зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню справедливих ринкових цін. Справедлива ринкова ціна - це ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати за відсутності будь-якого примусу, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг). Ринок товарів (робіт, послуг) - сфера обігу товарів (робіт, послуг), яка визначається виходячи з можливості покупця (продавця) реально і без значних додаткових витрат придбати (продати) товар (роботи, послугу) на найближчій стосовно будь-якої із сторін договору території, та пп. 1.20.2 п. 1.20 ст. 1 цього ж Закону, згідно якого для визначення звичайної ціни товару (робіт, послуг) використовується інформація про укладені на момент продажу такого товару (роботи, послуги) договори з ідентичними (однорідними) товарами (роботами, послугами) у співставних умовах. Зокрема, враховуються такі умови договорів, як кількість (обсяг) товарів (наприклад, обсяг товарної партії), строки виконання зобов'язань, умови платежів, звичайних для такої операції, а також інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну. При цьому умови договорів на ринку ідентичних (у разі їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) визнаються співставними, якщо відмінність між такими умовами суттєво не впливає на ціну, або може бути економічно обґрунтована. При цьому враховуються звичайні при укладанні угод між непов'язаними особами надбавки чи знижки до ціни. Зокрема, але не виключно, враховуються знижки, пов'язані з сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами якості або інших властивостей; закінченням (наближенням дати закінчення) строку зберігання (придатності, реалізації); збутом неліквідних або низьколіквідних товарів; маркетинговою політикою, у тому числі при просуванні товарів (робіт, послуг) на ринки; наданням дослідних моделей і зразків товарів з метою ознайомлення з ними споживачів. Якщо товари (роботи, послуги), ідентичні (за їх відсутності - однорідні) товарам (роботам, послугам), стосовно яких визначається звичайна ціна, прилюдно пропонуються до продажу, або мають ціни, встановлені на організованому ринку цінних паперів, або мають біржову ціну (біржове котирування), визначення звичайної ціни у встановленому в абзаці першому цього підпункту порядку здійснюється із врахуванням таких факторів.
Щодо визначення рівня звичайних цін на нафтопродукти, позивачем СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУ Міндоходів були надані наступні докази.
СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС під час перевірки було надано запити до Головного управління статистики у Луганській області від 14.12.2012 р. № 13853/10/23-10, від 29.03.2013 р. № 4376/10/23-010 щодо надання інформації про оптові ціни реалізації нафтопродуктів за період 01.04.2009 по 30.09.2012 р. з розбивкою на місяці та в розрізі видів нафтопродуктів.
Органами статистики було надано інформацію від 02.01.2013 р. № 12-13-5/26, від 03.04.2013р. № 11-07/3040 стосовно середніх цін на споживчому ринку Луганської області та середніх цін на газойлі (паливо дизельне) та бензини моторні. Але інформацію про середні оптові ціни по видах нафтопродуктів надано не було, тому що згідно з методологією, затвердженою Наказом Держкомстату України від 14.11.2006 року № 519, розрахунок середніх цін по маркам бензину в цілому по області не передбачено.
Також, з метою визначення рівня звичайних цін на нафтопродукти за період з 01.04.09 по 30.09.12 було направлено запит до Державного підприємства ««Державний інформаційно - аналітичний цент моніторингу зовнішніх товарних ринків» (далі - ДП «Держзовнішінформ») від 29.03.2013 № 4374/10/23-010. Листом від 12.04.13 № 4.2/705 було отримано відповідь, у якій зазначено, що у зв'язку з тим, що товари, зазначені у запиті не відносяться до предмету постійного моніторингу, який здійснює ДП «Держзовнішінформ», інформація щодо їх цін відсутня.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивачем було вичерпано всі можливості з'ясування рівня звичайних оптових цін по видах нафтопродуктів, що склались на споживчому ринку у 2009-2010 роках.
Надаючи оцінку вище зазначеним доказам суд також приймає до уваги походження нафтопродуктів згідно сертифікатів якості нафтопродуктів (виробник - ПрАТ «ЛИНІК»), та вважає доцільним при визначенні рівня звичайних цін використання ціни єдиного виробника нафтопродуктів у східному регіоні України - ПрАТ «ЛИНІК», який за період з 01.04.09 по 30.09.12 здійснював реалізацію бензинів та дизельного пального.
Суд також приймає до уваги те, що договорами постачання нафтопродуктів, укладених між ПАТ «ЛНП» та ТОВ «ТНК-ВР Коммерс», чітко передбачено виробника нафтопродуктів, а саме: ПрАТ «ЛИНІК».
Судом також береться до уваги посилання позивача на податкову інформацію при визначенні рівня звичайних цін, а саме: на додаток «Аналіз цін реалізації нафтопродуктів для основного покупця ТОВ «ТНК ВР -Коммерс» № 2.15.9.10 до Акту планової перевірки ПрАТ «ЛИНІК» від 20.06.12 № 47/08-5 32292929, який підписано з боку ПрАТ «ЛИНІК» відповідальною особою - менеджером ТОВ «ТНК Бізнессервіс Україна» по взаємодії з клієнтами у м. Лисичанську Марченко Н.А.; та на додаток «Аналіз цін реалізації нафтопродуктів ПрАТ «ЛИНІК для основного покупця ТОВ ТНК ВР-Коммерс» за 4-й квартал 2010 року» до Акту планової перевірки № 120/23-01/32292929.
Відповідно до зазначеної інформації за період з 01.04.09 по 31.12.10 ПАТ «ЛНП» придбано 140 013,69 тон нафтопродуктів а цінами нижчими ніж звичайні на загальну суму 919 905 109,75 грн., в тому числі: з 01.04.09 по 31.12.09 - 61 822,96 тон. на загальну суму 370 013 854,17 грн. , з 01.01.2010 по 31.12.2010р. - 78 190,7326 тон. на загальну суму 549 891 255,56грн., а саме по наступних видах нафтопродуктів:
2009 рік
Бензин автомобільний А-92. - 26 648,51 тн. на суму 172 071789,51 грн.
Бензин автомобільний А-95 - 10 937,64 тн. на суму 70 471 913,77 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Е вид II - 4 494,77 тн. на суму 34 908 613,47 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Р вид II - 19 742,031 тн. на суму 92 561 537,42 грн.
2010 рік
Бензин автомобільний А-92 - 33 287,2210 тн. на суму 33 287,2210 грн.
Бензин автомобільний А-95 - 12 176,855 тн. на суму 92 827 203,94 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки С вид II- 20645,63 тн. на суму 121 04 3 547,18 грн.
Дизельне паливо ДЖ (Євро) марки Е - 10634,9370 тн. на суму 92 307 912,40 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Р вид II - 909,09 тн. на суму 5 338 258,53 грн.
Відповідно до аналізу цін придбання нафтопродуктів ТОВ «ТНК ВР -Коммерс», за даними цін реалізації ПрАТ «ЛИНІК» на ТОВ «ТНК ВР-Коммерс» протягом 2-4 кварталу 2009 року рівень цін за 1 тону нафтопродуктів складав:
Бензин автомобільний А-92 - 5 644,75 грн.
Бензин автомобільний А-95- 5 804,68 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки С вид II - 4 412,10 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Р вид II - 4 776,40 грн.
ПАТ «Личисанськнафтопродук» придбання нафтопродуктів у ТОВ «ТНК ВР-Комерс» в цьому періоді здійснював за наступними цінами:
Бензин автомобільний А-92 - 6 437,78 грн.
Бензин автомобільний А-95 - 6 556,35 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки С вид II - 4 724,73 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Е вид II - 5 365,48 грн.
Відповідно до аналізу цін придбання нафтопродуктів ТОВ «ТНК ВР -Коммерс», за даними цін реалізації ПрАТ «ЛИНІК» на ТОВ «ТНК ВР -Коммерс» протягом 2010 року рівень цін за 1 тону нафтопродуктів складав:
Бензин автомобільний А-92 - 5 631,60 грн.
Бензин автомобільний А-95- 5 784,44 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки С вид II - 5 373.93 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Е вид II- 5 414,23 грн.
Дизельне паливо 1ІК (Євро) марки Р вид II - 4 944,25
ПАТ «Личисанськнафтопродук» придбання нафтопродуктів у ТОВ «ТНК ВР-Комерс» в цьому періоді здійснював за наступними цінами:
Бензин автомобільний А-92 - 7 133,68 грн.
Бензин автомобільний А-95 - 7 273,78 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки С вид II - 5 882,04 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Е вид II - 6 260,59 грн.
Дизельне паливо 1 ІК (Євро) марки Р вид II - 5 668.10 грн.
Для підтвердження фактичного надходження нафтопродуктів до перевірки було надано акти приймання - передачі, які підписані з одного боку (вантажовідправник) -ПрАТ «ЛИНІК», з іншого (вантажоотримувач) - ПАТ «ЛНП», при цьому документальне оформлення операцій надходження нафтопродуктів здійснювалось між ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» та ПАТ «ЛНП» (договори, податкові накладні, акти приймання - передачі).
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача та представника третьої особи на те, що перевіряючими звичайна ціна визначалась не у співставних умовах: обсяг закупівель ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» у ПрАТ «ЛИНІК» та закупівель ПАТ «ЛНП» у ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» явно неспівставні за кількістю: ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» крупно оптовий покупець нафтопродуктів, що діє на загальнонаціональному та міжнародному рівні, в той час як ПАТ «ЛНП» - середньооптовий регіональний покупець нафтопродуктів. При цьому ціни придбання нафтопродуктів ПАТ «ЛНП» у ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» не відрізняються від цін для решти середньооптових покупців по Україні, з огляду на наступне.
Пунктом 13 Указу Президента № 817/98, визначено, що «індикативні або звичайні ціни на товари (роботи, послуги) для застосування їх у податкових або митних цілях установлюються на підставі статистичної оцінки рівня цін реалізації таких товарів (робіт, послуг) на внутрішньому ринку України, яка проводиться уповноваженим державним органом у визначеному ним порядку. Індикативні або звичайні ціни не можуть встановлюватися органами виконавчої влади, які використовують їх для нарахування та стягнення податків і зборів (обов'язкових платежів) та неподаткових платежів, крім випадків відсутності статистичних даних про рівень цін на окремі види товарів (робіт, послуг)».
Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби було направлено запити до Головного управління статистики у Луганській області та до Державного підприємства «Державний інформаційно - аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» щодо визначення рівня оптових цін на нафтопродукти у східному регіоні, але відповіді не були отримані у зв'язку із відсутністю такої інформації у зазначених установах.
Враховуючи походження нафтопродуктів згідно сертифікатів якості нафтопродуктів (виробник - ПрАТ «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія»), Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби правомірно використала ціни єдиного виробника нафтопродуктів у східному регіоні України - ПрАТ «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія», яке за період з 01.04.09 по 30.09.12 здійснювало реалізацію бензинів та дизельного пального, та зробила висновок щодо завищення рівня звичайних цін з урахуванням пов'язаності осіб-учасників господарських операцій.
При з'ясуванні правильності визначення рівня звичайних цін на пальне та законності прийнятого рішення податковою інспекцією суд бере до уваги також те, що при проведенні позивачем аналізу роботи підприємства, встановлено, що господарська діяльності ПАТ «ЛНП» не направлена на отримання економічного ефекту від роботи підприємства. Зокрема, відсутня ділова мета в операціях з придбання нафтопродуктів від основного постачальника ТОВ «ТНК-ВР Комерс». Тобто, ПАТ «ЛНП» штучно ускладнює рух нафтопродуктів від їх виробника ПрАТ «ЛИНІК», через ТОВ «ТНК -ВР Коммерс». При цьому штучність витрат полягає в тому, що у ПАТ «ЛНП» наявні об'єктивні можливості придбавати нафтопродукти безпосередньо у їх виробника ПрАТ «ЛИНІК» за меншою ціною, не користуючись послугами ТОВ «ТНК-ВР Коммерс», але він цією можливістю не користується. Придбані нафтопродукти безпосередньо від ПрАТ «ЛИНІК», згідно договорів перекачки, надходять у власні резервуари ПАТ «ЛНП», суб'єкти господарювання знаходяться поряд територіально та частина нафтопроводу ПАТ «ЛНП» приєднана до частини нафтопроводу ПрАТ «ЛИНІК». Придбання від ТОВ «ТНК -ВР Коммерс» відображається лише у паперовому вигляді без реального транспортування та доставки товару.
Таким чином, в роботі ПАТ «ЛНП» відсутній економічний ефект від придбання нафтопродуктів через пов'язану особу ТОВ «ТНК ВР-Коммерс», в зв'язку з чим відбувається штучне збільшення задекларованих витрат підприємства та зменшення об'єкту оподаткування і відповідно податку на прибуток.
Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» ватові витрати - сума будь яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються ) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності
Валові витрати включають згідно пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» суми будь - яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті
Особливості визначення витрат при розрахунках з пов'язаними особами визначено в п.п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 цього ж Закону, згідно якого витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи визначаються виходячи із договірних цін, але не більше за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання.
Таким чином, якщо врахувати ціни, які діяли при придбанні нафтопродуктів ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» у виробника ПрАТ «ЛИНІК», то ПАТ «ЛНП» придбавало нафтопродукти у пов'язаної особи ТОВ «ТНК- ВР Коммерс» по завищеній ціні, в результаті чого підприємством завищено витрати в сумі 132 558 951 грн. у т. ч. з 01.10.2009 по 31.12.2009 у сумі 40 21 5 703 грн.. з 01.01.2010 по 31.12.2010 у сумі 92 343 248 грн.
Зазначене порушення вплинуло і на формування податкового кредиту та в порушення п. п. 4.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» призвело до його завищення у сумі 4 717 543 грн., в тому числі:
травень 2009 року - 8 859 грн., (сплинув термін позовної давності ст. 102 ПК України) липень 2009 року - 12 315 грн., (сплинув термін позовної давності ст. 102 ПК України) жовтень 2009 року - 692 000 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) листопад 2009 року - 211 152 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) грудень 2009 року - 405 907 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) січень 2010 року - 177 243 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) лютий 2010 року - 196 562 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) березень 2010 року - 455 010 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) квітень 2010 року - 222 542 грн. (сплинув термін давності ст. 102 ПК України), травень 2010 року - 213 786 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) червень 2010 року -179 661 грн., (сплинув термін давності ст. 102 ПК України) липень 2010 року -37 555 грн., серпень 2010 року - 185 019 грн., вересень 2010 року - 269 886 гри., жовтень 2010 року - 368 448 грн., листопад 2010 року - 514 728 грн., грудень 2010 року - 566 869 грн.
Таким чином, СДП по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС визначено податкові зобов'язання по операціям з придбання нафтопродуктів від пов'язаної особи ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» по: податку на додану вартість за ставкою 20 відсотків у розмірі 2 122 166,00 грн., - податку на прибуток 18 431 389,00 грн.
У Листі Вищого Адміністративного суду України від 10.10.2013 № 1386/12/13-13 відображено правову позицію стосовно спорів щодо формування витрат у податковому обліку податку на прибуток за операціями платників податку з продажу товарів, робіт, послуг пов'язаним особам.
Ця позиція полягає в тому, що відповідно до норми підпункту 153.2.6 пункту 153 статті 153 Податкового кодексу України в податковому обліку з податку на прибуток витрати, понесені платником податку у зв'язку з продажем товарів пов'язаним особам, не можуть перевищувати доходи від такого продажу. При цьому поняття витрат, понесених у зв'язку з продажем товарів, у розумінні зазначеної норми Податкового кодексу України охоплює всі витрати, що підлягають урахуванню в податковому обліку у зв'язку зі здійсненням відповідної операції з продажу (в тому числі собівартість товарів), а не лише витрати на збут, які передбачені підпунктом 138.10.3 пункту 138.10 статті 138 Податкового кодексу України. Ці витрати сукупно не можуть перевищувати доходів платника податку від продажу товарів, робіт, послуг пов'язаній особі. Надлишок витрат (перевищення їх суми над сумою доходу від продажу) не підлягає відображенню в податковому обліку з податку на прибуток.
Відповідно до п.п. 20.1.38 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов'язань, у результаті застосування звичайних цін.
Судом встановлено, що станом на день розгляду справи в суді ПАТ «ЛНП» не сплачено суму грошових зобов'язань з податку на додану вартість, податку на прибуток та розпочато процедуру оскарження податкових повідомлень-рішень від 07.06.2013р. № 0000102302, № 0000122302, а саме: направлено скаргу до Міжрегіонального головного управління Міндоходів- Центрального офісу з обслуговування великих платників від 19.06.13 № 03/2-201.
Відповідно до п. 39.15 ст. 39 ПК України, у разі коли платник податків розпочинає процедуру оскарження цього податкового повідомлення-рішення або не сплачує відповідної суми, визначеної в такому податковому повідомленні-рішенні, протягом строків, встановлених Кодексом, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним. Керівник органу державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду з позовом про нарахування
та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта
оподаткування або інших показників податкової звітності.
З урахуванням того, що позивачем Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів доведено факт заниження ПАТ «ЛНП» податку на прибуток та податкового кредиту при придбанні нафтопродуктів у пов'язаної особи ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» у 2010 році з застосуванням ціни більшої ніж звичайні, суд вважає за необхідне позов задовольнити та зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Лисичанськнафтопродукт» нарахувати та сплати суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість із застосуванням звичайних цін у розмірі 2 652 707,50 грн., у тому числі основний платіж 2 122 166,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 530 541,50 грн. та з податку на прибуток із застосуванням звичайних цін у розмірі 23 039 236,25 грн., у тому числі основний платіж 18 431 389,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 4 607 847,25 грн.
Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується з тих підстав, що позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Публічного акціонерного товариства «Лисичанськнафтопродукт», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ «РН-Коммерс», про зобов'язання нарахувати та сплати суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 2652707,50 грн. та з податку на прибуток у сумі 23039236,25 грн. - задовольнити повністю.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Лисичанськнафтопродукт» (юридична адреса, 93117, Луганська область, м. Лисичанськ, вул.. Артемівська, 61, код ЄДРПОУ 03484062) нарахувати та сплати суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість із застосуванням звичайних цін у розмірі 2 652 707,50 грн., у тому числі основний платіж 2 122 166,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 530 541,50 грн. на р/р31111029799002, відкритий в ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 14010100, одержувач УДКСУ у м. Луганську, і. к. 37991503.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Лисичанськнафтопродукт» (юридична адреса, 93117, Луганська область, м. Лисичанськ, вул.. Артемівська, 61, код ЄДРПОУ 03484062) нарахувати та сплати суми податкових зобов'язань з податку на прибуток із застосуванням звичайних цін у розмірі 23 039 236,25 грн., у тому числі основний платіж 18 431 389,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 4 607 847,25 грн. на р/р31119009799002, відкритий в ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 11021000, одержувач УДКСУ у м. Луганську, і. к. 37991503.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 11 листопада 2013 року.
Суддя В.В. Матвєєва