ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2013 року № 813/8092/13-а
14 год. 22 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Качур Р.П.,
за участю секретаря судового засідання - Матяш С.І.
представника позивача Грабарчук Н.Д., відповідача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Пустомитівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
29 жовтня 2013 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Пустомитівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 2669,75 грн.
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач з 15.10.2004 року по 09.10.2005 року, з 30.04.2012 року по 24.04.2013 року та з 02.05.2013 року по 19.11.2013 року перебував на обліку у Пустомитівському районному центрі зайнятості та незаконно отримував допомогу по безробіттю, оскільки є зареєстрований як фізична особа - підприємець з 04.04.2001 року, що підтверджується довідкою державного реєстратора Реєстраційної служби Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області № 16 від 16.07.2013 року. Станом на дату розгляду справи сума коштів, виплачених відповідачу як допомога по безробіттю та не повернутих позивачу становить 2669,75 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов повністю з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач у судовому засіданні адміністративний позов визнав повністю, пояснив, що частину коштів сплатив в добровільному порядку.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши надані суду докази в межах заявлених вимог, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Наказом Пустомитівського районного центру зайнятості № НТ 041015 від 15.10.2004 року відповідача визнано безробітним та призначено виплату допомоги з безробіття терміном на 360 кал днів.
Наказом Пустомитівського районного центру зайнятості № НТ 051011 від 11.10.2005 року відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю.
Наказом Пустомитівського районного центру зайнятості № НТ 120503 від 03.05.2012 року відповідача визнано безробітним та призначено виплату допомоги з безробіття терміном на 360 кал днів.
Наказом Пустомитівського районного центру зайнятості № НТ 121017 від 17.10.2012 року відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю.
Наказом Пустомитівського районного центру зайнятості № НТ 130425 від 25.04.2013 року відповідача визнано безробітним та призначено виплату допомоги з безробіття терміном на 360 кал днів.
Наказом Пустомитівського районного центру зайнятості № НТ 130718 від 18.07.2013 року відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю.
Позивачем здійснено виплату допомоги по безробіттю відповідачу в сумі 9285,25 грн. за період перебування відповідача на обліку позивача, що підтверджується розрахунком позовних вимог та витягами із наказів про прийняті рішення по ОСОБА_2 ПК № 136100704100800002 від 18.07.2013 року, ПК № 136112042300005 від 18.07.2013 року та ПК № 136113042500003 від 18.07.2013 року.
Актом № 165 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 17.07.2013 року встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований органом реєстрації Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області з 04.04.2001 року як фізична особа-підприємець, станом на 16.07.2013 року ОСОБА_2 з державної реєстрації як фізична особа-підприємець не знятий.
18.07.2013 року позивачем направлено відповідачу претензію щодо відшкодування коштів за № 1215/07, у якій ОСОБА_2 зобов'язано повернути кошти в сумі 9285,25 грн. Станом на 23.10.2013 року відповідачем повернуто позивачу кошти в сумі 6615,50 грн., залишок неповернутих коштів станом на момент розгляду справи не сплачено та становить 2669,75 грн.
Приймаючи рішення, суд виходив з наступного.
Згідно зі ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно з п. «б» ч. 3 ст. 1 цього ж Закону в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю.
Згідно з ч. 1 ст. 2 цього ж Закону безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно з ч. 4 ст. 2 цього ж Закону у разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу. Реєстрація громадян провадиться при пред'явленні паспорта і трудової книжки, а в разі потреби - військового квитка, документа про освіту або документів, які їх замінюють.
Згідно з п. 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», і не отримує пенсію на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби).
Особа набуває статусу застрахованої особи з дня укладання трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, з цього дня починається сплата страхових внесків. Сплата страхових внесків припиняється з дня розірвання трудового договору (контракту) або закінчення строку дії цивільно-правового договору.
Згідно зі ст. 6 цього ж Закону право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 цього ж Закону видами забезпечення є допомога по безробіттю.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 16 цього ж Закону кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених ст. 7 цього ж Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 22 цього ж Закону застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Частиною 3 цієї ж статті встановлено, що допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Згідно з п. п. 5.5. п. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності (з дня державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності).
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п. п. 6.14. п. 6 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем підтверджують підставність позовних вимог. Крім того, позивач визнав адміністративний позов у повному обсязі.
Згідно зі ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, що відповідачем зроблено не було.
Таким чином, позовні вимоги Пустомитівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 2669,75 грн. підлягають задоволенню повністю, оскільки виплата допомоги по безробіттю здійснюється лише тим особам, які не здійснюють підприємницьку чи будь-яку іншу діяльність, пов'язану з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути із ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Пустомитівського районного центру зайнятості (Львівська область, м. Пустомити, вул. Глинська, 14, ЄДРПОУ 20796573) кошти в сумі 2669 (дві тисячі шістсот шістдесят дев'ять) грн. 75 коп.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 25 листопада 2013 року.
Суддя Качур Р.П.