Постанова № 35436166, 02.10.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.10.2013
Номер справи
801/8512/13-а
Номер документу
35436166
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 жовтня 2013 р. (09:55) Справа №801/8512/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Калініченко Г.Б., за участю секретаря Габової Н.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Сімферопольська міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач) податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість в сумі 63802,16 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач відмовляється від сплати податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб та податку на додану вартість.

У судове засідання, яке відбулося 02.10.13 року, позивач та відповідач явку представників не забезпечили, про час, дату та місце його проведення повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідач 12.11.2003 року зареєстрований Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим як фізична особа-підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну юридичної особи та є платником податків та зборів, передбачених ст. 9 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Пунктом 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Судом встановлено, що згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на доходи з фізичних осіб від 13.02.12 р. №9016174488, відповідачем самостійно нараховане станом на 19.02.12 р. податку у сумі 96,00 грн.;

- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на доходи з фізичних осіб від 09.10.12р. №9061346639, відповідачем самостійно нараховане податку станом на 19.11.12р. у сумі 267,67 грн.

На підставі Акту перевірки про результати документальної планової виїзної перевірки №128/17-01/НОМЕР_1 від 10.02.11 прийнято податкове повідомлення-рішення №0000151701 від 24.02.2011 на суму 13566,70 грн., яке отримано відповідачем, про що свідчить підпис на податковому повідомленні-рішенні.

Сума боргу, яка виникла у відповідності до податкового повідомлення-рішення №0000151701 була частково погашена за рахунок переплати в сумі 135,04 грн.

Відповідно до розрахунку заборгованості, відносно відповідача позивачем нарахована пеня у сумі 1737,28 грн.

Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 15.12.12р. №9078957282, відповідачем самостійно нараховане станом на 30.12.12р. податку у розмірі 20,00 грн.

Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 16.01.13р. №9084805616, відповідачем самостійно нараховане податку станом на 30.01.13 р. у сумі 454,00 грн.

На підставі Акту перевірки про результати документальної планової виїзної перевірки №128/17-01/НОМЕР_1 від 10.02.2011 прийнято податкове повідомлення-рішення №0000141701 від 24.02.2011р. на суму 22697,50 грн., яке отримано відповідачем, про що свідчить підпис на податковому повідомленні-рішенні.

Сума боргу була частково погашена за рахунок самостійної сплати грошового зобов'язання у сумі 21905,50 грн.

На підставі Акту камеральної перевірки № 1988/1702/НОМЕР_1 від 14.11.12р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0009951702 від 14.11.2012р. на суму 6,05 грн., яке отримано відповідачем, про що свідчить підпис на корінці податкового повідомлення-рішення.

На підставі Акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки № 1637/1702/НОМЕР_1 від 27.09.12р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0001221702 від 19.10.2012 на суму 38342.25 грн., яким ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість, яке направлено поштою, однак не отримано відповідачем та повернуто на адресу органу державної податкової служби, про що свідчить поштове повідомлення із довідкою з зазначенням причини повернення - «за закінченням терміну зберігання».

Також, до суми заборгованості включена пеня, розмір якої становить 8655,25 грн.

Пунктом 163.1 ст. 163 Податкового кодексу України визначено, що об'єктом оподаткування резидента є:

- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;

- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);

- іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Згідно з п.п. 178.2. ст. 178 Податкового кодексу України доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат (п.п. 178.3. ст. 178 Податкового кодексу України).

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб (п.п. 178.4. ст. 178 Податкового кодексу України).

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.

Форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (п.п. 178.6. ст. 178 Податкового кодексу України).

Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації (п.п. 178.7. ст. 178 Податкового кодексу України).

Згідно з п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктом 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України визначено, що платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Згідно п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до п.п. "а"п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до п. 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки орган державної податкової служби виносить податкову вимогу на кожну суму такого податкового боргу.

Згідно з п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.2 ст. 59 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Таким чином, органи державної податкової служби мають звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання платнику податкової вимоги на кожну суму податкового боргу.

Отже, для стягнення вищезазначеної суми боргу податковий орган повинен був відповідно до ст. 59, п. 95.2 ст. 59 Податкового кодексу України надіслати відповідачу податкову вимогу на зазначену суму.

Судом встановлено, що позивачем було сформовано та надіслано відповідачу вимогу від 25.10.2011 № 3408 на суму 35716,00 грн.

Відповідно до п. 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не сплатив у повному обсязі податковий борг, не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог та доказів про сплату податкової заборгованості у повному обсязі суду не надав.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 63802,16 грн. є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; інн НОМЕР_1) 63802,16 грн. податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, з податку на додану вартість, з яких:

-15532,61 грн. на: р/р 33214801700270, Отримувач: місцевий бюджет Молодіжненської селищної ради, Банк отримувача: ГУ ДКСУ в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 37978655, За кодом платежу 11010500;

- 48269,55 грн. на р/р 31118029700268, отримувач: державний бюджет Сімферопольського району, банк отримувача: ГУ ДКСУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 37978655, за кодом платежу 14010100.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Калініченко Г.Б.