Ухвала суду № 35431205, 21.11.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2013
Номер справи
413/4907/13-а
Номер документу
35431205
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Бєляєва Л.О.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2013 року справа №413/4907/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Шишова О.О.

суддів Сіваченка І.В., Жаботинської С.В.,

секретарі судового засідання Сульженко А.В.

за участю позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_2, управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 16 жовтня 2013 року у справі № 413/4907/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок та стягнення недоотриманих сум, -

В С Т А Н О В И В:

Постановою Краснолуцького міського суду Луганської області задоволені частково позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання неправомірною бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати (отримання виплат), що входять у розрахунок пенсій, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації за останні 24 календарних місяці роботи (з урахуванням лютого 2012 року), на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески в повному обсязі, зобов'язання відповідача перерахувати пенсію з 29.02.2012 року по теперішній час виходячи з усіх складових заробітної плати (отримання виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації за останні 24 календарних місяці роботи (з урахуванням лютого 2012 року), на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов*якове державне пенсійне страхування, та сплачувати її у подальшому в перерахованому розмірі, стягнення з відповідача заборгованості з цих виплат за період з 29.02.2012 року по теперішній час. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області та отримує пенсію як державний службовець з 29.02.2012 року.

Визнані неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області щодо відмови ОСОБА_2 у врахуванні при перерахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань та індексації з 01.07.2013 року.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01.07.2013 року та здійснити виплату з урахуванням сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, визначених в довідці Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області 4662/04-06 від 08.07.2013 року, які враховуються при розрахунку пенсії згідно з Законом України «Про державну службу».

В решті позовних вимог відмовлено.

З рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та звернулась з апеляційною скаргою у якій вказала, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначила, що 09.07.2013 року позивач звернулася з заявою до відповідача з проханням здійснити перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, на які було нараховано, та з яких утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з метою виправлення помилки розрахунку розміру пенсії. 19.07.2013 року позивач отримала відповідь, в якої їй було відмовлено з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» відповідно до якої матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, суми індексації заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Вважала, що її права порушуються з моменту призначення пенсії, тому просила задовольнити її вимоги з 29 лютого 2012 року.

Також з рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та звернулись з апеляційною скаргою у якій вказали, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначили, що позивач дійсно знаходиться на обліку у відповідача як отримувач пенсії за нормами Закону України "Про державну службу ". Згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання удосконалення встановлення розмірів заробітку для обрахування пенсії", згідно яких заробітна платня складається із посадового окладу, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок за останні 24 місяці роботи. Для розрахунку пенсії позивачу відповідно до наданої довідки про заробітну плату взято оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, матеріальна допомога та індексація у зазначеній довідці не вказана. Відповідно до інструкції зі статистики заробітної платні, затвердженої Наказом Держкомітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5, до інших заохочувальних та компенсаційних виплат відносяться матеріальна допомога, що носить постійний систематичний характер. Матеріальна допомога сплачується на підставі особистої заяви державного службовця та наказу про виплату, в межах встановленого фонду оплати праці, а тому не є постійною та систематичною. Тому вважають, що матеріальна допомога та індексація не належить до інших надбавок, тому врахування їх під час розрахунку пенсії законних підстав немає. Також зазначили, що відповідно до ст. 99, 100 КАС України встановлено конкретний строк для звернення до суду за захистом порушених прав та інтересів, який становить 6 місяців з моменту коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушене право. В цьому випадку про порушене право позивач дізнався в лютому 2012 року. Просили скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.

Позивача в судовому засіданні підтримала доводи своєї апеляційної скарги.

Представник відповідача у судовому засідання не з'явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Колегія суддів вважає можливим розглянути справу у відсутність представника відповідача.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Встановлено, що позивач перебувала в трудових відносинах з управлінням Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області, звільнилась 20.02.2012 року. З 29.02.2012 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області і отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу».

09 липня 2013 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, на які було нараховані та з яких утримані страхові внески - індексації доходів, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, допомоги на оздоровлення.

Листом № 138/Г-11 від 19.07.2013 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії з тих підстав, що такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, індексації грошових доходів не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області від 19.07.2013 р. заробітна плата позивача, з якої призначено пенсію, станом на 01.03.2013 року складає 2241,09 грн.

Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи або будь - які 60 календарні місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу " від 08.07.2013 року, до складових заробітної плати позивача, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування входили інші виплати, що складались з індексації доходів і матеріальної допомоги на оздоровлення.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Частиною другою статті 2 Закону України "Про оплату праці" визначено, що в структуру заробітної плати входить основа заробітної плати, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов?язки), також: додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.3.3 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду оплати праці входить матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримуванні застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов?язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852, було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 "Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670" затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу ", якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд першої інстанції прийшов до висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Зазначене також визначено у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року (справа №21-430а11).

Нормами ст. 244-2 КАС України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції прийшов до висновку, що щорічна матеріальна допомога та індексація грошових коштів, яка виплачувалася щомісячно в складі заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, входили до системи оплати праці державного службовця, а тому позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи або будь - які 60 календарні місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 08.07.2013 року, в зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням спірних виплат є протиправними.

Між тим, відповідно до ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. Згідно до ст. 45 зазначеного Закону перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії,- з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після числа.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 09.07.2013 року, тому позов в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підлягає задоволенню з 01.07.2013 року.

Відповідно до приписів ст. 22 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування», не є предметом доказування в даній справі дії відповідача з визначення розміру пенсії позивача з часу її призначення, оскільки позовні вимоги стосуються саме протиправності дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітку.

Посилання позивача на те, що пенсію необхідно перераховувати з 29 лютого 2012 року є безпідставними, оскільки довідка, яка була надана відповідачу при нарахуванні пенсії не містила всіх складових, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації за останні 24 календарних місяці роботи.

При таких обставинах суд першої інстанції вважав можливим з урахуванням положень ст. 45 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» визначити дату перерахунку пенсії - 01.07.2013 року, що цілком відповідає приписам зазначеної норми Закону.

З вказаними висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.

Повний текст рішення складений 25 листопада 2013 року.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_2, управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 16 жовтня 2013 року у справі № 413/4907/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 16 жовтня 2013 року у справі № 413/4907/13-а - залишити без змін.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк - до 5 днів.

Рішення набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий О.О.Шишов

Судді І.В.Сіваченко

С.В.Жаботинська