копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2013 р. Справа № 804/13266/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіРябчук О.С. при секретаріБухтіяровій М.М. за участю: представника позивача представника відповідача Тронько В.В. Кольцова А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Новомосковський комбінат комунальних підприємств" про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
08 жовтня 2013 р. Новомосковська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Нікопольський комбінат комунальних підприємств» (далі - відповідач) про стягненняподаткового боргуз розрахункових рахунків Комунального підприємства «Нікопольський комбінат комунальних підприємств»в розмірі 271 010,45 грн., в тому числі58021,40грн.пені, з них:
- з податку на додану вартість в розмірі 247 968,24 грн.,
- земельного податку з юридичних осіб в розмірі 22 889,46 грн.;
- зподатку з власників наземних транспортних засобів в розмірі 152,75 грн. (пені).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позивних вимог зазначив, що Комунальне підприємство «Нікопольський комбінат комунальних підприємств» має податковий борг в загальному розмірі 271010,45 грн., який виник внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань та нарахованої пені за прострочення сплати узгоджених податкових зобов'язань. Позивач також зазначав, що відповідно до вимог чинного законодавства погашення податкового боргу здійснюється в порядку календарної черговості виникнення боргу, а враховуючи наявність за відповідачем податкового боргу попередніх періодів, суми сплати по податковим зобов'язанням з ПДВ та податку з власників наземних транспортних засобів зараховані в погашення заборгованості попередніх періодів. Що стосується заборгованості з плати за землю, то у податкового органу відсутні відомості про передачу земельної ділянки іншому комунальному підприємству.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, просила в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначила,що суми заборгованості з ПДВ та податку з власників наземних транспортних засобів частково погашені підприємством. Зарахування ж податковим органом сплачених сум в погашення заборгованості попередніх податкових періодів є неправомірним, оскільки платником податку в платіжних дорученнях чітко визначено призначення платежу. Земельний податок щодо однієї земельної ділянки не має сплачуватись відповідачем, оскільки земельна ділянка передана в користування іншому комунальному підприємству, договір оренди ще не узгоджений.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до наступного висновку.
Комунальне підприємство «Нікопольський комбінат комунальних підприємств» за реєстроване 29.01.1999 р., що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію, виданого виконавчим комітетом Новомосковської міської ради Дніпропетровської області (а.с.6-8), код ЄДРПОУ 03341517 та перебуває на обліку вНовомосковській ОДПІ з 13.12.1991 р. (а.с. 10).
Відповідно до наданої позивачем довідки від 25.09.2013 року №3823/10/04-08-15-02-35/1 щодо новоствореного податкового боргу Комунального підприємства «Нікопольський комбінат комунальних підприємств»,за підприємством рахується податковий борг у загальному розмірі 271010,45грн., з них: 212989,05 грн. - недоїмки та 58021,40грн. - пені, що виник за період з 09.02.2013 р. по 20.09.2013 р., таякий складається:
-з податку на додану вартість в розмірі 247 968,24 грн. (190985,81грн. - недоїмки та 56982,43грн. - пені),
- земельного податку з юридичних осіб в розмірі 22 889,46 грн. (22 003,24грн. - недоїмки та 886,22грн. - пені;
- з податку з власників наземних транспортних засобів в розмірі 152,75 грн. пені (а.с.18-19).
Як встановлено матеріалами справи, та що не заперечується сторонами у справі, новостворений податковий борг виник у відповідача внаслідок несплати в установлений законом строк узгоджених сум податкових зобов'язань, визначених самостійно платником в поданих деклараціях.
Так, сума податкової заборгованості КП «Нікопольський комбінат комунальних підприємств» з ПДВ у розмірі 247 968,24 грн. виникла внаслідок не сплати самостійно задекларованих сум зобов'язань по:
- податковій декларації з ПДВ від 20.05.2013 р. №9029120651 на 11081,00грн.;
- податковій декларації з ПДВ від 19.06.2013 р. №9036118066 на 34301,00грн.;
- податковій декларації з ПДВ від 22.07.2013 р. №9044251045 на 59870,00грн.;
- податковій декларації з ПДВ від 20.08.2013 р. №9051787321 на 31440,00грн.;
- уточнюючого розрахунку №9058147361 від 18.09.2013 р. на 17080,00грн. (а.с.22-31).
Також, актом камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітностіз ПДВ від 06.06.2013 р. №253/1520/03341517 встановлено несвоєчасність сплати узгодженого податкового зобов'язання протягом граничного строку, у зв'язку з чим відносно КП «Нікопольський комбінат комунальних підприємств» винесено податкове повідомлення-рішеннявід 06.06.2013 р. №0000781502 на суму 37276,81грн., яке було відправлено на адресу платника та отримано ним, що відповідачем не заперечується (а.с.32-36).
В зв'язку з несплатою підприємством суми узгодженого податкового зобов'язання у встановлений законом строк податковим органом на підставі ст. 129 Податкового кодексу України на суму зобов'язання нараховано пеню в загальному розмірі 56982,43грн.
Сума податкової заборгованості КП «Нікопольський комбінат комунальних підприємств» із земельного податку юридичних осіб у розмірі 22 889,46 грн. виникла внаслідок не сплати в установлений законом строк самостійно задекларованих сум зобов'язань, а саме:
-по землям Новомосковського району (податкова декларація №9007140867 від 18.02.2013 р. за березень-серпень 2013 року всього на 15040,55грн.);
- по землям м. Новомосковська (податкова декларація№9007140902 від 18.02.2013 р. за березень-серпень 2013 року всього на 6962,69грн.; у зв'язку з несвоєчасною сплатою - нараховано пеню у розмірі 886,22грн.).
Сума податкової заборгованості КП «Нікопольський комбінат комунальних підприємств»з податку з власників наземних транспортних засобів в розмірі 152,75 грн. виникла внаслідок сплати самостійно задекларованої суми податку з власників наземних транспортних засобів, проте з простроченням, в результаті чого нараховано пеню в розмірі 152,75 грн.
Новомосковською ОДПІна виконання вимог ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення правовідносин) була сформована перша та друга податкові вимоги № 1/104 від 24.01.2002р. та №2/341 від 29.03.2002р., які отримані відповідачем, що підтверджується матеріалами справи (а.с.16-17).
В ході розгляду справи відповідачем надано суду докази сплати підприємством суми заборгованості, а саме:
- оригінал платіжного доручення №419 від 18.10.2013 р. на суму 152,75грн., в якому зазначено призначення платежу - «сплата пені по податку з власників наземних транспортних засобів»;
- копія платіжного доручення №89 від 16.08.2013 р. на суму 20 611,58грн., в якому зазначено призначення платежу - сплата ПДВ за червень 2013 року по строку сплати на 31.07.2013 р.»;
- копія платіжного доручення №65 від 16.08.2013 р. на суму 21 296,36грн., в якому зазначено призначення платежу - сплата ПДВ за липень 2013 року по строку сплати на 31.08.2013 р.»;
- копія платіжного доручення №13 від 07.05.2013 р. на суму 28 641,29грн., в якому зазначено призначення платежу - сплата ПДВ за квітень 2013 року по строку сплати на 31.05.2013 р.»;
- копія платіжного доручення №24 від 18.05.2013 р. на суму 20 063,39грн., в якому зазначено призначення платежу - сплата ПДВ за травень 2013 року по строку сплати на 30.06.2013 р.»;
- копія платіжного доручення №111 від 05.09.2013 р. на суму 29 782,32рн., в якому зазначено призначення платежу - сплата ПДВ за серпень 2013 року по строку сплати на 30.09.2013 р.»;
- копія платіжного доручення №96 від 30.08.2013 р. на суму 22666,91грн., в якому зазначено призначення платежу - сплата ПДВ за серпень 2013 року по строку сплати на 30.09.2013 р.»;
- копія платіжного доручення №81 від 14.08.2013 р. на суму 27 077,80грн., в якому зазначено призначення платежу - сплата ПДВ за липень 2013 року по строку сплати на 30.08.2013 р.»;
- копія платіжного доручення №88 від 16.08.2013 р. на суму 28 258,05грн., в якому зазначено призначення платежу - сплата ПДВ за червень 2013 року по строку сплати на 31.07.2013 р.».
В судовому засіданні представник відповідача зазначив, що Комунальним підприємством «Нікопольський комбінат комунальних підприємств» була сплачена сума податкового зобов'язання, визначеного ним у податкових деклараціях з ПДВ, та пені по податку з власників наземних транспортних засобів», однак Новомосковська ОДПІ самостійно змінила призначення платежів та зарахувала кошти, що сплачені підприємством, в рахунок погашення податкового боргу попередніх періодів незалежно від напрямку сплати, визначеного відповідачем.
Аналіз норм права, які регулюють спірні правовідносини, та матеріалів справи показав наступне.
Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Відповідно до п.п. 36.1 - 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з п. 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до п.п. 129.1, 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до вимог ст. 58.3, 59.1 Податкового кодексу України податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Згідно з п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України передбачено, що при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
Відповідно до п. п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
За приписами п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направлено до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Податкове зобов'язання відповідача з ПДВ, із земельного податку юридичних осіб та з податку з власників наземних транспортних засобів є узгодженими, можливість зарахування сум сплаченого платником податку податкового боргу в рахунок заборгованості попередніх періодів незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, передбачена п. 87.9 ст. 87, п. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України. Отже,Новомосковською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області здійснені всі передбачені чинним законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу.
Доводи представника відповідача щодо відсутності у підприємства обов'язку сплачувати плату за землю за земельну ділянку у зв'язку з її передачею іншому підприємству не враховуються судом, оскільки між відповідачем та іншим суб'єктом господарювання не укладений в установленому порядку договір оренди, факт передачі земельної ділянки в користування не відбувся. У зв'язку з наведеним, саме за відповідачем зареєстроване право постійного користування земельною ділянкою, тому саме відповідач і повинен вносити плату за землю за вказану земельну ділянку.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Нікопольський комбінат комунальних підприємств» про стягнення податкового боргу обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Нікопольський комбінат комунальних підприємств» про стягнення податкового боргу- задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з розрахункових рахунків Комунального підприємства «Нікопольський комбінат комунальних підприємств», в розмірі 271 010,45грн., а саме:
- з податку на додану вартість в розмірі 247 968,24 грн.,
- земельного податку з юридичних осіб в розмірі 22 889,46 грн.;
- з податку з власників наземних транспортних засобів в розмірі 152,75 грн. (пені).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 15 листопада 2013 року
Суддя З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили станом на 15.11.2013 р. СуддяО.С. Рябчук