Ухвала суду № 35400352, 14.11.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2013
Номер справи
2а-1554/09/0970
Номер документу
35400352
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2013 року Справа № 13960/10

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Глушка І.В. Пліша М.А.

за участю секретаря судового засідання - Ливак М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.12.2009р. по справі № 2а-1554/09/0970 за позовом прокурора м. Коломиї в інтересах держави в особі Коломийської ОДПІ в Івано-Франківській області до ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат» про стягнення податкового боргу за рахунок активів боржника,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор м. Коломиї в інтересах держави в особі Коломийської ОДПІ в Івано-Франківській області звернувся до суду з позовом до ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат» в якому постановити рішення, яким стягнути з ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат» на користь Коломийської ОДПІ податковий борг у сумі 16293,32 грн. за рахунок активів боржника. З метою забезпечення адміністративного позову, в силу ст. 117, 118 КАС України, накласти арешт на розрахункові рахунки боржника в межах позовних вимог.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року позов задоволено. Стягнуто з ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат», код ЄДРПОУ 13663245 в дохід бюджету податковий борг в сумі 13283 (Тринадцять тисяч двісті вісімдесят три) грн. 76 коп. за рахунок активів платника податків.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат» оскаржило її в апеляційному порядку та просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.12.2009 року по справі №1554/09/0970. Апелянт вважає, що постанова першої інстанції є незаконною виходячи з наступного. Закон України № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі за текстом - «Закон») передбачає спеціальну процедуру звернення стягнення на активи платника податків при наявності податкового боргу.

Так, відповідно до п. 6.2.1. Закону України № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі за текстом - «Закон») у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Пунктом 6.2.3. цього ж Закону встановлено порядок та строки звернення з податковими вимогами. Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Апелянт зазначає, що всупереч наведених норм Закону Коломийська ОДПІ не надсилала жодних податкових вимог щодо сплати податків та штрафних санкцій у розмірах, зазначених у позові.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом першої інстанції було встановлено, що відповідачем до податкового органу було подано декларацію за 2008 рік з податку на прибуток підприємства № 92240, яка була отримана податковим органом 07.02.2009 р. на суму 663,00 грн. Дане податкове зобов'язання відповідно до вимог Закону України «Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.200р. зі змінами та доповненнями, не було сплачено відповідачем у граничні терміни, передбачені зазначеним Законом. На момент подання позовної заяви до суду податковий борг відповідача з податку на прибуток підприємства становить 522,75 грн.

Відповідно до поданих ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат» декларацій з податку на додану вартість до Коломийської ОДПІ Івано-Франківської області, позивачем було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання,, відповідно до якої складено акт № 19/1520/13663245 від 12.01.2009 року, яким встановлено порушення ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат» граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по даному податку. Зазначений акт був направлений відповідачу та отриманий ним 16.01.2009р., про що свідчить копія повідомлення про вручення поштової кореспонденції.

Відповідно до корінців податкових повідомлень-рішень №0000551520/0 від 21.01.2009 року до відповідача було застосовано штрафні санкції в сумі 180,50 грн. та 1349,32 грн.

20.03.2009 р. відповідачем було подано до Коломийської ОДПІ Івано - Франківської області декларацію з податку на додану вартість за лютий місяць 2009 року, однак зазначено податкове зобов'язання в розмірі 682,00 грн. не було сплачено у терміни, передбачені вимогами Закону України «Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.200р.

ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат» подав до Коломийської ОДПІ Івано-Франківської області податкові розрахунки комунального податку за 2008 р., але на момент подання позовної заяви сума узгодженого податкового боргу по даному податку становить 11,81 грн., хоча відповідач зобов'язаний був сплатити до бюджету комунальний податок в сумі 20,40 грн..

Відповідно до розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2008 р., поданого відповідачем до Коломийської ОДПІ Івано-Франківської області, відповідач мав сплатити податкове зобов'язання в сумі 2936,00 грн. по даному податку, однак сума податку була сплачена не в повній мірі.

Актом перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів №2083 від 22.08.2008р. встановлено факт несвоєчасної сплати податкового зобов'язання до бюджету, відповідно до якого позивачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0012871710/0 від 22.08.2008 р. про застосування до відповідача штрафних санкцій на суму 71,84 грн.

Згідно поданої відповідачем до податкового органу декларації по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 р., ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат» протягом року зобов'язаний був сплатити суму узгодженого податку в сумі 12894,46 грн., однак на момент подання позовної заяви до суду заборгованість відповідача по даному податку становить 9691,02 грн.

Відповідно до п.п 1.2, 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-III від 21.12.2000 року, податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, а податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно п.п. 5.3.1 п.5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.2.1. та пунктів 4.2 і 4.3. вказаного Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до висновків документальної перевірки результатів діяльності платника податків, які свідчать про заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком визначених підпунктом 5.2.2 п.5.2 ст. 5 Закону.

Підпунктом 5.4.1 п. 5.4. ст. 5 вищевказаного Закону передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до матеріалів справи, повідомлення-рішення №0000551520/0 від 21.01.2009 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у зв'язку з несвоєчасною сплатою податку на додану вартість на суму 180,50 грн. та 1349,32 грн. було отримано відповідачем, про що свідчить копія корінця податкового повідомлення-рішення Це податкове рішення не було оскаржене відповідачем.

Податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату відповідачем податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів №0012871710/0 від 22.08.2008 р. на суму 71,84 грн. було отримано ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат», про що свідчить корінець податкового повідомлення- рішення.

Судом першої інстанції під час розгляду справи було встановлено, що відповідачем було частково погашено суму податкового боргу, що підтверджується наданими суду платіжними дорученнями № №76, 84, 79, 83, 85, якими було сплачено податок на прибуток підприємства за 2008 р., 1-ий квартал 2009р., податок на додану вартість за квітень 2009р., травень 2009р., комунальний податок на 1-ий квартал 2009 р. відповідно (а.с.56-58), та актами про спрямування готівки у рахунок погашення податкового боргу платника податків № 7 від 26.05.2009 року № 12 від 25.06.2009р., № 16 від 23.07.2009р., № 18 від 10.08.2009р. (59-62), а заборгованість відповідача по сплати податкового боргу становить 13283,76 грн.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 вказаного Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених даним Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірах, залежних від терміну затримки сплати такого зобов'язання.

Відповідно до ст. 6 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України № 110 від 17.03.2001 р. зі змінами та доповненнями, органам державної податкової служби надано право застосовувати до платника податків штрафні та фінансові санкції у порядку та у розмірах, установлених законодавством. В залежності від терміну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання складається повідомлення про застосування штрафів. У разі несплати узгодженої суми штрафу в установлений термін така сума визначається сумою податкового боргу і до неї застосовуються процедури стягнення на загальних підставах.

Враховуючи матеріали справи, заборгованість відповідача по сплаті податків та штрафних санкцій за несвоєчасну до бюджету сплату податків становить 13283,76 грн., в тому числі: заборгованість по податку на додану вартість - 2782,79 грн., по податку з власників транспортних засобів - 809,95 грн., по орендній платі за земельну ділянку - 9691,02 грн.

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги в цілому суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи, тому суд першої інстанції зробив правильні висновки щодо відмови в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ВАТ «Коломийський м'ясокомбінат» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.12.2009р. по справі № 2а-1554/09/0970 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя : В.Я. Макарик

Судді : І.В. Глушко

М.А. Пліш