Ухвала суду № 35390583, 20.11.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2013
Номер справи
817/2087/13-а
Номер документу
35390583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.

Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.

УХВАЛА

іменем України

"20" листопада 2013 р. Справа № 817/2087/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Зарудяної Л.О.

суддів: Іваненко Т.В.

Кузьменко Л.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Комунального підприємства " Рівнеелектроавтотранс " Рівненської міської ради на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "07" жовтня 2013 р. у справі за позовом Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 07.10.2013 у задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради відмовлено повністю.

Не погоджуючись з ухваленою судом першої інстанції постановою, позивач у справі подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить оскаржену постанову скасувати і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Скаржник, зокрема вказав: судом не було взято до уваги, що позивач не є підприємством, яке здійснює виплати, нарахування та відшкодування пільгових пенсій, так як жодних гарантійних листів чи інших зобов'язань по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій пенсіонерам, які зазначені в поданих розрахунках, відповідачу не давало, зважаючи на те, що вказані пенсіонери не є працівниками підприємства позивача.

Сторони в судове засідання не з"явились, хоч були повідомлені належним чином про дату, час і місце апеляційного розгляду, про що свідчать повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень.

Згідно з ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

З врахуванням приписів вищевказаних статей, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що відсутні підстави для її задоволення з огляду на таке.

Матеріали справи свідчать, що Комунальне підприємство "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій протиправними та визнання Розрахунку за вихідним №638/04 від 15.01.2013 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України " Про пенсійне забезпечення" на 2013 рік на суму 40083,35 гривень, недійсним.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на його адресу надійшов Розрахунок за вихідним № 638/04 від 15.01.2013 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України" Про пенсійне забезпечення" на 2013 рік на суму 40083,35 грн. На думку позивача такий розрахунок не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає визнанню недійсним. Вказав, що КП "Рівнеелектроавтотранс" РМР не є підприємством чи організацією, яке займається виплатою та призначенням пенсій, для цього в України є Пенсійний фонд України з його відділами та управліннями. КП "Рівнеелектроавтотранс" РМР створене для надання транспортних послуг(перевезення пасажирів електротранспортом - тролейбусами). Відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року № 3-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2008 року за № 129/14820, затверджено "Порядок подання та оформлення документів для призначення пільгової пенсії та перерахування підприємствами та організаціями коштів на її виплату", тобто законодавством визначено порядок перерахування підприємствами коштів на виплату пільгової пенсії. В п.2 вказаної Постанови зазначено, що рішення про призначення пільгової пенсії приймають органи Пенсійного фонду України за місцем розташування підприємств та організацій на підставі документів, передбачених пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів , а також гарантійного листа підприємств та організацій про перерахування коштів на рахунок органів Пенсійного фонду України за формою згідно з додатком 2. Такого гарантійного листа позивач (підприємство) не давав. Звернув увагу суду на те, що у п.9 Постанови № 3-2 вказано: "Виплата пільгової пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонера шляхом оформлення окремих виплатних документів після надходження у повному обсязі коштів від підприємств та організацій для її виплати". Таких коштів підприємство також не перераховувало і гарантійних зобов'язань відповідачу щодо виплати коштів підприємства на виплату та доставку пенсій пенсіонерам не давало. Пенсії призначив відповідач у справі, а тому і він повинен здійснювати або не здійснювати їх виплати, а не комунальне підприємство здійснювати виплати пенсій або відшкодування їх витрат за осіб, які не є його працівниками, а тому і не мають ніякого відношення до підприємства. Якщо держава ( Пенсійний фонд України) встановила пільгові пенсії, то і повинна їх виплачувати з створеного для цього фонду, до якого підприємство як роботодавець, а також його працівники сплачували та сплачують встановлені законодавством внески, а не здійснювати додаткові відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з коштів підприємства, яких для цього в підприємства немає, а також не передбачено джерела їх накопичення (надходження). Зазначив й те, що у Розрахунках вказано пенсіонерів, які не є на даний час працівниками підприємства. Крім цього, вказані пенсіонери працювали і на інших підприємствах, де також заробили пільгову пенсію.

Судом першої інстанції встановлено, що Комунальне підприємство "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 03362844 та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне складено та направлено на адресу Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на 2013 року на суму 40 083, 35 грн.

Вищезазначені розрахунки є предметом оскарження у даній справі.

Судова колегія вважає за необхідне зазначити таке.

До складу розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с.5) Управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне за 2013 року за списком № 2 віднесено відповідних працівників Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс", при цьому жодного зі спірних пенсіонерів не включено до розрахунку.

Сторонами у справі не заперечується факт, що вищезазначені громадяни були зайняті на роботах, що дають їм право на призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Із пункту 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону вбачається, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності та наявності трудового стажу передбаченого Законом №1058-ІV. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону №1058-ІV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до абз.1,2 пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку),- також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону (застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( вказане передбачено абз. 1,2 пункту 6.2 Інструкції ).

При цьому, стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється у відповідності зі списками на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок .

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, передбачено: у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Судова колегія наголошує, що сам факт правомірності призначення пільгової пенсії працівникам, зазначеним в оспорюваному розрахунку, не заперечується позивачем. Дані обставини стверджуються копіями протоколів про призначення пенсії, відомостями про розрахунок стажу, уточнюючими довідками та протоколами засідання комісії «Про підтвердження пільгового стажу працівників Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради (а.с.19-73).

Згідно з пунктом 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного Фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць ( п 6.8 вищезазначеної Інструкції ).

Отже, як вважає судова колегія, підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду України витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які складені відповідачем у відповідності до вимог діючого законодавства.

З приводу посилань позивача щодо неправильного зазначення його назви, апеляційний суд вважає за необхідне вказати, що запис в розрахунку як КП "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради з вказанням коду ЄДРПОУ 03362844 та поштової адреси (для направлення) у повній мірі дає змогу ідентифікувати адресата, і не може слугувати підставою для прийняття судом рішення про визнання такого розрахунку недійсним.

Враховуючи вищевикладене, суд попередньої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідач під час формування та направлення розрахунку діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Протиправності в його діях або протиправної бездіяльності, а відтак і підстав для визнання нечинним та скасування Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на 2013 року в сумі 40 083, 35 грн., судом не встановлено.

На думку апеляційного суду, відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність вчинених ним дій та прийнятих рішень.

Рівненський окружний адміністративний суд правильно визначився, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Підсумовуючи вищевикладене, слід вказати, що оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Підстави для скасування постанови відсутні, а тому її слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства " Рівнеелектроавтотранс " Рівненської міської ради залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "07" жовтня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.О. Зарудяна

судді: Т.В. Іваненко

Л.В. Кузьменко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - поз. Комунальне підприємство " Рівнеелектроавтотранс " Рівненської міської ради вул.Д.Галицького , 23,м.Рівне,33027

3- відп. Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018