ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2009 року №2а-1780/09/2370
11 год. 35 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Смілянця Е.С.,
при секретарі Музиченко В.І.,
за участю:
прокурора Кучеренка О.І.,
представника позивача Пугач Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
До суду з позовною заявою звернувся перший заступник прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 фінансову санкцію в сумі 510 грн.
Прокурор та представник позивача в судовому засідання позов підтримали в повному обсязі та пояснили наступне.
Відповідно до ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави у суді.
Прокуратурою Черкаської області при проведенні перевірки додержання законодавства про автомобільний транспорт встановлено наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті. Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтоінспекція та її територіальне управління в Черкаській області.
Згідно з вимогами статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» та пункту 4 Порядку державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ від 08.09.2004 №1190, основним завданням територіальних управлінь Головавтоінспекції у відповідному регіоні визначено здійснення державою контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування, а пунктом 5, що територіальні управління Головавтоінспекції відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
За результатами здійснення ІНФОРМАЦІЯ_1 державними інспекторами територіального управління Головавтоінспекції в Черкаській області перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було виявлено, що відповідач, експлуатуючи транспортний засіб марки «Daewwoo Nexia» д/нНОМЕР_1, надавав послуги з перевезення пасажирів на договірних умовах без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: без ліцензійної картки, чим порушив вимоги вище вказаного Закону, про що складено акт проведення перевірки НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_1.
Враховуючи те, що в ході розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт встановлені підстави для застосування фінансових санкцій, керівником органу державного контролю - територіального управління Головавтоінспекції в Черкаській області, 06.10.2008 винесено постанову №057777 про застосування фінансових санкцій, передбачених абзацом 4 частини 1 статті 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», в сумі 510 грн. Копія постанови від 09.10.2008 за вихідним номером 057777 надіслана суб'єкту господарювання згідно з пунктом 29 згадуваного Порядку. За порушення вимог пункту 28 цього Порядку застосована фінансова санкція відповідачем на зазначений у постанові рахунок протягом п'ятнадцяти днів після отримання копії постанови про застосування фінансових санкцій до Державного бюджету України не перерахована.
Винесена постанова про застосування фінансових санкцій до відповідача у встановленому законодавством порядку не оскаржувалася.
Оскільки в добровільному порядку відповідач фінансову санкцію не сплатив, позивач просить суд стягнути кошти в розмірі 510 грн.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, клопотань чи заяв про відкладення слухання не надходило, інформація про наявність поважної причини неявки в судове засідання відсутня.
Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши і оцінивши наявні у матеріалах справи докази, приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року посадовими особами територіального управління Головавтотрансінспекції в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання останнім вимог законодавства про автомобільний транспорт. За результатами перевірки було складено акт НОМЕР_2 з якого вбачається, що відповідач, експлуатуючи транспортний засіб марки «Daewwoo Nexia» д/нНОМЕР_1, надавав послуги з перевезень пасажирів на договірних умовах без оформлення ліцензійної картки, чим порушив норму статті 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт».
За результатами перевірки начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Черкаській області було винесено постанову від 06.10.2008 року №057777, згідно з якою до позивача застосовано фінансову санкцію в сумі 510 грн., передбачену абз. 4 ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт».
Відповідач був належним чином повідомлений про розгляд матеріалів стосовно проведеної перевірки щодо його діяльності, а також про прийняту постанову про застосування до відповідача фінансових санкцій, що підтверджується підписом на копії документу. Проте в добровільному порядку відповідач суму штрафу до бюджету не сплатив, постанову про застосування фінансових санкцій в сумі 510 грн. від 06.10.2008 №057777 в установленому порядку не оскаржив.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 № 789, Мінтрансзв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі автомобільного транспорту.
Статтею 6 ЗУ «Про автомобільний транспорт» передбачено, що в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказаний урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавче регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190 передбачено, що Головавтотрансінспекція, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів. Пунктом 20 Положення передбачено, що Головавтотрансінспекція є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно з вимогами пункту 8 цього ж Положення, Міністерство транспорту та зв'язку України наказом від 14.12.2005 № 888 затвердило Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 за № 1573/11853. За п.1 цього Положення, територіальний орган Головавтотрансінспекції в Черкаській області є територіальним структурним підрозділом Головавтотрансінспекції без права юридичної особи.
Пунктом 4 цього ж Положення, основними завданнями територіальних управлінь Головавтотрансінспекції у відповідному регіоні, визначено здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування, а пунктом 5 - що територіальні управління Головавтотрансінспекції відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Статтею 60 Закону передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті. Пунктом З цього Порядку передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція та її територіальне управління в Черкаській області.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З огляду на вищевикладене позивач вправі вимагати стягнення із відповідача заявленої у позові суми фінансових санкцій.
На підставі викладеного суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до статті 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, в дохід Державного бюджету України фінансову санкцію в розмірі 510 грн. (п'ятсот десять гривень) (р/р 31114106700002, 21081100, призначення платежу - адміністративні штрафи та інші санкції, банк ГУ ДКУ в Черкаській області, МФО 854018, одержувач: УДК в м. Черкаси, код одержувача 22809222).
Звільнити відповідача від сплати судових витрат на підставі ч. 4 ст. 94 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Е.С. Смілянець
Повний текст постанови виготовлений 5 травня 2009 року.