Постанова № 35378125, 12.11.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2013
Номер справи
813/7346/13-а
Номер документу
35378125
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2013 року м. Львів № 813/7346/13-а

17 год. 23 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Надич М.О. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Батьков В.В.;

відповідача: представник Балаєв Ф.Д.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Приватного акціонерного товариства «Компанія «Ензим» про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Львівській області (далі - ДЕІ у Львівській області) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Компанія «Ензим» (далі - ПАТ «Компанія «Ензим») про визнання дій відповідача щодо недопущення працівників Держекоінспекції до проведення перевірки незаконними та зобов'язати допустити працівників до проведення планової перевірки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем на підставі наказу №554-і/п від 20.08.2013 року було видано направлення №1736 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Компанія «Ензим» у термін з 28.08.2013 року по 17.09.2013 року. 28.08.2013 року, 30.08.2013 року та 13.09.2013 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Ігнатович О.І., Дмитраш О.М., Джигирей В.О. та Мацьківим М.М. здійснено виїзд на адресу підприємства, а саме: м. Львів, вул. Личаківська, 232 для проведення даної перевірки. Однак, працівниками ПАТ «Компанія «Ензим» не було допущено держінспекторів з ОНПС Львівської області до проведення перевірки, про що було складено акти про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28.08.2013 року, 30.08.2013 року та 13.09.2013 року. Позивач вважає такі дії відповідача щодо недопущення працівників Держекоінспекції незаконними, просить зобов'язати допустити працівників позивача до перевірки.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, подав письмові заперечення на позовну заяву та додаткові пояснення, в яких зазначив, що звертаючись до суду з вищевказаними вимогами, позивач діяв не у спосіб, визначений Законом, та з перевищенням повноважень, наданих йому чинним законодавством України, оскільки законодавством не передбачено звернення до суду з позовом про допуск до проведення перевірки посадових осіб. Також вказав, що для проведення перевірки потрібно визначати критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності з урахуванням якого визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорон навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення охорони природних ресурсів. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.

Судом встановлено, що відповідно до Плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Львівській області завдань на 3 квартал 2013 року заплановано проведення перевірки ПАТ «Компанія «Ензим» дотримання вимог природоохоронного законодавства.

12.08.2013 року керівнику ПАТ «Компанія «Ензим» скеровано повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у термін з 28.08.2013 по 17.09.2013 року.

20.08.2013 року Державною екологічною інспекцією у Львівській області видано наказ №554-і/п про проведення планових перевірок, пунктом 2 якого передбачено провести планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Компанія «Ензим».

На підставі даного наказу було видано направлення №1736 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідача у термін з 28.08.2013 року по 17.09.2013 року.

28.08.2013 року працівниками позивача складено акт №72.1.3 про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, у якому зазначено, що 28.08.2013 року о 12 год. 14 хв. державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Ігнатович О.І., Дмитраш О.М. та Джигирея В.О. не було допущено на територію ПАТ «Компанія «Ензим», яке знаходиться в м. Львів, вул. Личаківська, 232. Також в акті про недопущення на об'єкт було зазначено, що представник ПАТ «Компанія «Ензим» відмовився від підписання акту.

Держекоінспекцією додатково листом №04-8337 від 28.08.2013 року проінформовано ПАТ «Компанія «Ензим» про те, що 30.08.2013 року спеціалісти Держекоінспекції прибудуть для проведення планової перевірки на об'єкт ПАТ «Компанія «Ензим».

30.08.2013 року держінспекторами з ОНПС Львівської області Ігнатович О.І., Мацьківим М.М. та Дмитрашем О.М. повторно складено акт №75.1.3 про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, у якому зазначено, що 30.08.2013 року о 09 год. 45 хв. державних інспекторів не було допущено на територію ПАТ «Компанія «Ензим». Також в акті про недопущення на об'єкт було зазначено, що представники ПАТ «Компанія «Ензим» відмовились від надання пояснень, підписання та отримання акту.

Держекоінспекцією листом №04-8394 від 30.08.2013 pоку скеровано ПАТ «Компанія «Ензим» акти про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №72.1.3 від 28.08.2013 року та №75.1.3 від 30.08.2013 року.

10.09.2013 року Держекоінспекцією скеровано лист на адресу ПАТ Компанія «Ензим» із переліком питань для здійснення перевірки та зазначенням, що держінспектори прибудуть на об'єкт 13.09.2013 року.

13.09.2013 року працівниками позивача складено акт №80.1.3 про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, у якому зазначено, що 13.09.2013 року о 10 год. 00 хв. державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Ігнатович О.І., Мацьківа М.М. та Дмитраша О.М. не було допущено на територію ПАТ «Компанія «Ензим». Даний акт підписаний держінспекторами та представником ПАТ «Компанія «Ензим», які надали пояснення про причини недопуску на об'єкт.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року N 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно ч. 4. ст.5 вищевказаного Закону, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. №464 (далі - Порядок), передбачено, що для здійснення перевірки керівником відповідно органу Держекоінспекції або його заступником видається наказ про проведення перевірки, який має містити: найменування суб'єкта господарювання, підстава перевірки та предмет перевірки; період, за який буде здійснюватись перевірка; визначення виконавців перевірки із залученням, у разі потреби, спеціалістів інших органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками). На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником або заступником керівника органу Держекоінспекції (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою (п.2.2, п.2.3). Відповідно до п. 3.2 та п. 3.3 Порядку, планова перевірка здійснюється відповідно до квартального плану діяльності органу Держекоінспекції і проводиться за наказом органу Держекоінспекції. Орган Держекоінспекції не пізніше як за десять днів до початку проведення перевірки надсилає рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу Держекоінспекції, або вручає особисто посадовій особі суб'єкта господарювання під розписку повідомлення про проведення планової перевірки. У повідомленні про проведення планової перевірки зазначається дата початку та закінчення перевірки, найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється перевірка, найменування органу Держекоінспекції. Згідно п. 4. 10 вказаного Порядку, у разі, якщо державний інспектор не допускається до проведення перевірки, ним складається акт про відмову в проведенні перевірки. В цьому акті зазначаються посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи, яку ознайомлено з актом та якій вручено акт під розписку, або робиться відмітка щодо відмови від ознайомлення з актом та його отримання. У разі, якщо керівник або уповноважена ним особа суб'єкта господарювання відмовляється від отримання акта про відмову особисто, такий акт із зазначенням в ньому реєстраційного номера передається через канцелярію суб'єкта господарювання або відправляється рекомендованим листом.

Судом встановлено, що зазначені вище вимоги позивачем були виконані.

Щодо визначення критерій для проведення перевірки, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності з урахуванням якого визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорон навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення охорони природних ресурсів, суд зазначає.

Згідно з п. 2.1. п. 2 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, періодичність здійснення перевірок визначається відповідно до Критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичність здійснення заходів державного нагляду (контролю), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 року N 212, із урахуванням екологічної ситуації в районі розташування об'єкта перевірки, ступеня і характеру його впливу на навколишнє природне середовище.

Відповідно до п. 5 Порядку, планові заходи державного нагляду (контролю) за діяльністю суб'єктів господарювання проводяться: з високим ступенем ризику - не частіше одного разу на рік, із середнім ступенем ризику - не частіше одного разу на два роки, з незначним ступенем ризику - не частіше одного разу на три роки.

Пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що суб'єкти господарювання незалежно від форми власності розподіляються за високим, середнім та незначним ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 2 Порядку критеріями віднесення суб'єктів господарювання до групи суб'єктів з високим ступенем ризику є наявність в них об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населених пунктів, зокрема водопровідно-каналізаційні господарства та підприємства, що провадять діяльність у сфері поводження з відходами.

ПАТ «Компанія «Ензим» листом від 02.09.2013 року №2869 звернулось до Міністерства екології та природних ресурсів України щодо надання роз'яснення з питаннями яким органом державного нагляду (контролю) та згідно якого рішення (номер, дата рішення) визначено критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності; який орган державного нагляду (контролю) та в якому порядку уповноважений визначати ступінь ризику від здійснення господарської діяльності ПАТ «Компанія «Ензим», з урахуванням якого визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення охорони природних ресурсів та чи має право Державна екологічна інспекція у Львівській області, урахуванням вимог Положення про Держекоінспекцію та Положення про Держгеонадра здійснювати нагляд (контроль) щодо наявності спеціального дозволу на користування надрами, чи до її повноважень входить лише контроль та нагляд з дотриманням умов вже отриманих дозволів.

Як вбачається із витягу з ЄДР, серед видів діяльності ПАТ «Компанія «Ензим» є каналізація, відведення й очищення стічних вод.

В той же час, суд зазначає, що направлення листа до Міністерства екології та природних ресурсів України не може бути підставою недопущення працівників ДЕІ у Львівській області до проведення перевірки, а доказів щодо оскарження наказу на проведення перевірки відповідачем в судовому засіданні не надано, до матеріалів справи не долучено.

Щодо твердження відповідача про відсутність повноважень ДЕІ у Львівській області на звернення до суду з відповідним позовом, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року N 877-V дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у господарської діяльності.

Стаття 11 вказаного Закону передбачає, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю) передбаченого цим Законом.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011р. №454/2011, Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з п.1 зазначеного Положення, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр).

Пунктом 3 Положення передбачено, що основним завданням Держекоінспекції України є реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду; за екологічною та радіаційною безпекою (у тому числі у пунктах пропуску через державний кордон і в зоні діяльності митниць призначення та відправлення) під час імпорту, експорту та транзиту вантажів і транспортних засобів; біологічною і генетичною безпекою щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів (ГМО) у відкритій системі; поводженням з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) і небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами.

Відповідно до п. 6 даного Положення, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Наведеним спростовується твердження відповідача щодо відсутності повноважень на звернення до суду.

Відтак, позивач, дотримуючись встановленого порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання, у межах наданих повноважень зобов'язаний провести перевірку ПАТ «Компанія «Ензим» щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, а відповідач зобов'язаний, відповідно до вимог ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року N 877-V, допустити працівників ДЕІ у Львівській області до проведення планової перевірки і не перешкоджати позивачу виконати покладені на нього передбачені законодавством повноваження.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині щодо зобов'язання відповідача допустити посадових осіб ДЕІ у Львівській області до здійснення планової перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Відносно позовних вимог про визнання дій ПАТ «Компанія «Ензим» щодо недопущення працівників Державної екологічної інспекції до проведення перевірки незаконними, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання дій ПАТ «Компанія «Ензим» щодо недопущення працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення перевірки незаконними не узгоджуються з приписами ч. 1 ст. 2 КАС України, оскільки не порушують прав, свобод та інтересів позивача як суб'єкта владних повноважень, такі вимоги не містять правового обґрунтування, а тому в їх задоволенні слід відмовити.

Щодо судових витрат, то у відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Приватне акціонерне товариство «Компанія «Ензим» (вул. Личаківська, 232, м. Львів, 79014, код ЄДРПОУ 00383320) допустити працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 19.11.2013 року.

Суддя Клименко О.М.