Справа № 404/10323/13-к
Номер провадження 1-кс/404/995/13
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2013 року Слідчий суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Куценко О.В., при секретарі Панковій І.М., за участю слідчого СВ КМВ УМВС України в Кіровоградській області Василенко Т.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про надання дозволу на проведення документальної позапланової виїзної перевірки, внесене у кримінальному провадженні №12013120250001561 від 14.05.2013, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 191 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий СВ Кіровоградського MB УМВС України в Кіровоградській області Ви ОСОБА_1 звернувся до суду із клопотанням про надання дозволу на проведення документальної позапланової виїзної перевірки господарської діяльності правонаступника управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кіровоградської облдержадміністрації департамент інфраструктури та промисловості Кіровоградської облдержадміністрації у кримінальному провадженні №12013120250001561 від 14.05.2013, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 191 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що під час досудового розслідування встановлено, що відповідно до Закону України від 22.12.2011 № 4282 «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1198 (далі - Постанова, Порядок), а також наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України від 21.03.2012 №626 «Про розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» територіальному управлінню Міністерства надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області виділяється за бюджетною програмою КПКВ 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» кошти в сумі 534,0 тис. грн.
Згідно із Законом України від 12.04.2012 № 4647 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Постановою, пунктом 2 наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України від 28.04.2012 № 739 «Про розподіл додаткових коштів, передбачених у державному бюджеті у 2012 році для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за вказано бюджетною програмою розпорядникові бюджетних коштів - Кіровоградській облдержадміністрації додатково виділяються кошти в сумі 1 230,5 тис. грн.
ВідповіднодорозпорядженняголовиКіровоградської облдержадміністрації від 22.05.2012 № 276-р «Про використання у 2012 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами внесеними розпорядженням голови Кіровоградської облдержадміністрації від 14.06.2012 № 343-р «Про внесення змін до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 22.05.2012 № 276-р» Управління визначено розпорядником коштів нижчого рівня у сумі 1 764,5 тис. грн. для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пункту 4 Порядку, бюджетні кошти спрямовуються на придбання житла на первинному ринку у житлових будинках, введених в експлуатацію, та на вторинному ринку, що перебуває у власності фізичних осіб.
На виконання Постанови з метою забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації від 07.05.2012 № 232-р «Про новий склад обласної координаційної комісії з питань поліпшення житлових умов громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проведені засідання координаційної комісії, на яких розглянуті питання щодо визначення осіб, яким придбаватимуться за державні кошти нерухоме майно (квартири).
У період часу з 27.08.2013 по 27.11.2012 замовником укладені вісім договорів купівлі-продажу квартири з відстроченням платежу щодо придбання у власність нерухоме майно (квартири), які розташовані у місті Кіровоград чотирьохкімнатна по просп. Комуністичний, 6.94 кв. 18, однокімнатна по вул. Повітрянофлотська, б. 67 кв. 54 та двохкімнатні у с Нове, вул. Металургів, б. 30 кв. 34 і по вул. Генерала Жадова, 6.20 АДРЕСА_1; ОСОБА_2 двохкімнатні по просп. Леніна, б. 28/3 кв. 31, вул. Першотравнева, б. 51 а кв. 94 і вул. Дзержинського, б. 41 кв. 5; Знам'янка - двокімнатна по вул. Привокзальна, б. 10 кв. 60, на загальну суму 1 752 264,95 грн. без ПДВ. Оплата здійснена у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточні рахунки продавців квартир, відкриті у філії Кіровоградського обласного управління ПАТ «Державний ощадний банк України», код ЄДРПОУ 09323408, МФО 323475.
Управлінням, згідно з розпорядженням голови Кіровоградської облдержадміністрації від 02.11.2012 № 668-р «Про передачу житла, придбаного для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», листів Замовника від 06.12.2012 №01-22/08/86/1 і від 12.12.2012 №01-22/18/09/1 Кіровоградській, Олександрійській і Знам'янській міським радам за територіальним принципом передано, придбані за рахунок бюджетних коштів нерухоме майно (квартири) за вищевказаними адресами.
Встановлено, що згідно із загальними висновками (рецензій) регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області, складені на копії звітів про незалежну оцінку об'єктів нерухомого майна (квартир) за вищевказаними адресами, звіти класифікуються за ознаками абзацу четвертого пункту 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади : оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440, як такі, що не повною мірою відповідають вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна і мають значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки, але може можуть використовуватись з метою, визначеною у звітах, після виправлення зазначених недоліків.
За результатами проведеної філією Кіровоградського аукціонного центру ПАТ ДАК «Національна мережа аукціонних центрів» повторної оцінки (станом на момент продажу) встановлено, що відповідно до звітів про оцінку нерухомого майна ринкова вартість квартир за вищевказаними адресами, становить 1 143 197,00 грн. без ПДВ. Згідно із загальними висновками (рецензій) регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області, складені на звіти про незалежну оцінку нерухомого майна (квартир) за вищевказаними адресами, звіти класифікуються за ознаками абзацу третього пункту 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440, як такі, що у цілому відповідають вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але мають незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки.
На підставі пункту 6 розпорядження голови Кіровоградської облдержадміністрації від 05.11.2012 №671-р «Про затвердження структури обласної державної адміністрації» припинено юридичну особу публічного права - Управління у зв'язку з реорганізацією шляхом приєднання до департаменту інфраструктури та промисловості Кіровоградської облдержадміністрації.
Для встановлення об'єктивної істини під час проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню від 14.05.2013 від 12013120250001561 необхідно проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності правонаступника Управління - департамент інфраструктури та промисловості Кіровоградської облдержадміністрації з гкремих фінансово-господарських питань у частині придбання нерухомого чайна (квартир) 8 особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Слідчий мотивуючи проведенням ряду слідчих дій та з метою досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування кримінального правопорушення, можливого виявлення інших злочинів, а також з'ясування питання щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування усіх передбачених податків та зборів, просить надати дозвіл на проведення документальної позапланової виїзної перевірки господарської діяльності правонаступника управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кіровоградської облдержадміністрації департамент інфраструктури та промисловості Кіровоградської облдержадміністрації (код ЄДРПОУ 33708580, юридична адреса: м. Кіровоград, площа Кірова, б. 1) з питань придбання нерухомого майна (квартир) 8 особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Заслухавши слідчого, який підтримав внесене клопотання, посилаючись на обставини, вказані в ньому, слідчий суддя вважає, що у його задоволенні слід відмовити з таких підстав.
Відповідно до ст.2 КПК України завданнями кримінального провадження є, зокрема, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Вказані базові положення, які стосуються запобігання спробам необґрунтованого процесуального примусу та застосування належної правової процедури кореспондуються із засадами, визначеними у ст.19 Конституції України, якою визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та відповідними засадами, визначеними у ст.9 КПК України.
Згідно з п.6 ч.2 ст.36 КПК України прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.40 КПК України слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Нормами ст.78 Податкового кодексу України визначено, що підставою проведення документальної позапланової перевірки може бути судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанова органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесена ними відповідно до закону.
Проте, норми КПК України не містять жодних положень щодо можливості звернення слідчого з клопотанням до слідчого судді про надання дозволу на проведення позапланової податкової перевірки, а так само і призначення такої перевірки за клопотанням слідчого.
Натомість ч.5 ст.40 КПК України визначено, що слідчий здійснює свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється.
За загальним правилом, передбаченим ч.6 ст.9 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч.1 ст.7 цього Кодексу.
Таким чином, аналіз вказаних призових норм чітко вказує на те, що положеннями КПК України не передбачено можливості звернення до слідчого судді із вказаним клопотанням та наданням слідчим суддею дозволу слідчому на прийняття процесуальних рішень, які він уповноважений прийняти сам, тобто самостійно призначити перевірку згідно з вимогами п.4 ч.2 ст.40 КПК України та ст.78 Податкового кодексу України, що вказує про необґрунтоване звернення до суду із вказаним клопотанням і є підставою до відмови в його задоволенні.
Крім всього, наведене свідчить про невірне тлумачення стороною обвинувачення положень ст.78 Податкового кодексу України, оскільки передбачена ними можливість призначення судом (слідчим суддею) позапланової податкової перевірки передбачає можливість винесення відповідних ухвал при безпосередньому розгляді справ (проваджень, клопотань), а не для надання дозволу слідчому на вчинення таких процесуальних дій.
Зважаючи на вищевикладене слідчий суддя приходить до висновку, що внесене слідчим клопотання не передбачено вимогам КПК України, що є підставою для відмови у задоволенні клопотання.
Окрім того, дане клопотання взагалі не погоджено з прокурором, як того вимагає ст. 100 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.132, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені клопотання слідчого про надання дозволу на проведення документальної позапланової виїзної перевірки господарської діяльності правонаступника управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кіровоградської облдержадміністрації департамент інфраструктури та промисловості Кіровоградської облдержадміністрації (код ЄДРПОУ 33708580, юридична адреса: м. Кіровоград, площа Кірова, б. 1) з питань придбання нерухомого майна (квартир) 8 особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у кримінальному провадженні № 12013120250001561 від 14.05.2013 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровського
районного суду
м.Кіровограда
ОСОБА_2