ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2013 р. Справа № 804/13487/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКуделько Н.Є. при секретаріСвітка Н.В. за участю: представника позивача Гончаренко Н.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Орлівщинської сільської ради про зобов'язання виконати вимоги,-
ВСТАНОВИВ:
11.10.2013р. Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області (далі -позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Орлівщинської сільської ради (далі-відповідач) про зобов'язання виконати п.1 вимоги Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області (Об'єднаного контрольно-ревізійного відділу в Новомосковському районі і м. Новомосковськ) від 05.10.2010 № 28/1186 на суму 9226380 грн., а саме: скасувати у законодавчому порядку раніше прийняті рішення сесій про виділення громадянам земельних ділянок лісогосподарського призначення з порушенням чинного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що об'єднаним контрольно-ревізійним відділом в Новомосковському районі і м. Новомосковськ проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Орлівщинської сільської ради за період з 01.06.2006р. по 30.06.2010р. Ревізією встановлено, що рішення сесії сільської ради про надання згоди на вибір земельної ділянки та виготовлення проекту відводу в приватну власність 109 громадянам (від 14.09.2007 № 139-11/У) прийнято раніше ніж рішення про вилучення земель лісового фонду в межі села Орлівщина та зміну цільового призначення земель лісового фонду у землі житлової та громадської забудови (26.10.2007 з № 86-12/У по № 134-12/У) площею 27,25 га. Рішення Орлівщинської сільської ради щодо вилучення земель лісового фонду в межі села Орловщина та зміну цільового призначення земель лісового фонду у землі житлової та громадської забудови прийняті з перевищенням повноважень та суперечать п. «ї» ст.12 Земельного кодексу, відповідно до якого до повноважень сільських рад відноситься внесення пропозицій до районних рад щодо встановлення і зміни меж сіл. Прийняття рішень щодо зміни меж сіл, згідно з пунктом «ж» ст.8 Земельного кодексу, відноситься до повноважень обласних рад. Сільською радою у порушення вимог ст.ст.32, 33 Лісового кодексу та п.12 р.Х Земельного кодексу прийнято рішення щодо передачі у власність громадян земельних лісових ділянок загальною площею 46,44 га, що розташовані за межами населених пунктів. На площу 8,61 га 79 кварталу, як зазначалося вище, рішення сільської ради про вибір земельних ділянок та передачу їх у власність, введення в межі с. Орлівщина (враховуючи і списки громадян, яким розподілялися земельні ділянки) не надані, тоді як сільською радою приймалися рішення про зміну цільового призначення земель лісового фонду 79 та 80 кварталів. Внаслідок порушення процедури відведення лісових земельних ділянок, загальною площею 55,05 га, що розташовані за межами села Орловщина, які у подальшому безоплатно передані громадянам у приватну власність, Орлівщинською сільською радою нанесено збиток державі за грошовою оцінкою станом на 01.01.2008р. у сумі 9226380 грн. (16,76 грн. за 1 кв. м х 55,05 га), у т.ч. 80 квартал - 7783344 грн., 79 квартал - 1443036 грн. У зв'язку з чим, об'єднаним контрольно-ревізійним відділом в Новомосковському районі і м. Новомосковськ прийнято вимогу від 05.10.2010р. №28/1186, про усунення порушень на суму 9226380 грн. Позивач зазначає, що зазначена вимога позивача є обов'язковою для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються, однак дана вимога не виконана. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, обставини, викладені в позовній заяві підтвердила, просила суд позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.56), про причини неявки суд не повідомив. На підставі ч. 4 ст. 128 КАС України суд ухвалив здійснити розгляд справи без участі представника відповідача.
Від відповідача надійшли до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких посилається на те, що висновки, викладені в акті ревізії щодо незаконності раніше прийнятих рішень сесії ради, та підстав для нарахування збитків, а так само і визначенні розміру збитків ґрунтуються на припущеннях контролера-ревізора, носять суперечливий характер, поверхово відображають фактичні обставини та не містять обов'язкового посилання на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено. Просить суд в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що Орлівщинська сільська рада 21.05.1997р. зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом ЄДРПОУ 04338820 (а.с.13).
Судом встановлено, що відповідно до п.1.3.2 Плану контрольно-ревізійної роботи об'єднаного контрольно-ревізійного відділу в Новомосковському районі і м. Новомосковську на 3 квартал 2010 року, доручень Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю ГУМВС України в Дніпропетровській області від 18.06.2010р. № 7/4227 та КРУ в Дніпропетровській області від 22.06.2010 № 04-25-06-18/6227, на підставі направлення на проведення ревізії від 01.07.2010р. №137, заступником начальника відділу Кошубською В.О. проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Орлівщинської сільської ради (далі - сільська рада) за період з 01.06.2006р. по 30.06.2010р. (а.с.12).
За результатами ревізії складено акт від 17.09.2010р. № 910-19/16 ревізії фінансово-господарської діяльності Орлівщинської сільської ради за період з 01.06.2006р. по 30.06.2010р. (а.с.12-39).
05.10.2010р. об'єднаним контрольно-ревізійним відділом в Новомосковському районі і м. Новомосковськ прийнято вимогу № 28/1186 про усунення виявлених ревізією порушень, серед іншого, зобов'язано:
- скасувати у законодавчому порядку раніше прийняті рішення сесій про виділення громадянам земельних ділянок лісогосподарського призначення з порушенням чинного законодавства (п.1 вимоги) (а.с.10-11).
Як вбачається з акту ревізії, внаслідок порушення процедури відведення лісових земельних ділянок, загальною площею 55,05 га, що розташовані за межами села Орловщина, які у подальшому безоплатно передані громадянам у приватну власність, Орлівщинською сільською радою нанесено збиток державі за грошовою оцінкою станом на 01.01.2008р. у сумі 9226380 грн. (16,76 грн. за 1 кв. м х 55,05 га), у т.ч. 80 квартал - 7783344 грн., 79 квартал - 1443036 грн. (а.с.29).
Статтею 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" передбачено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Частиною 2 ст. 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
У відповідності зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно до рішення Конституційного Суду України N 7-рп/2009 від 16.04.2009р. у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Як вбачається з матеріалів справи, об'єднаним контрольно-ревізійним відділом в Новомосковському районі і м. Новомосковськ прийнято вимогу від 05.10.2010р. № 28/1186 про усунення Орлівщинською сільською радою виявлених ревізією порушень, серед іншого, зобов'язано скасувати раніше прийняті рішення сесій про виділення громадянам земельних ділянок лісогосподарського призначення з порушенням чинного законодавства.
Зазначені рішення Орлівщинської сільської ради про виділення громадянам земельних ділянок є ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування, та є актами одноразового застосування, які вичерпали свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання, як того вимагає Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області.
Оцінуючи, усі доказі дослідженні судом в ході судового розгляду у їх сукупності, приймаючи до уваги, що рішення Орлівщинської сільської ради про виділення громадянам земельних ділянок є ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування, та є актами одноразового застосування, які вичерпали свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані органом місцевого самоврядування, Орлівщинською сільською радою, після їх виконання, як того вимагає Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області, суд приходить до висновку про неправомірність прийнятої об'єднаним контрольно-ревізійним відділом в Новомосковському районі і м. Новомосковськ п.1 вимоги від 05.10.2010р. № 28/1186 про скасування Орлівщинською сільською радою у законодавчому порядку раніше прийнятих рішень сесій про виділення громадянам земельних ділянок лісогосподарського призначення з порушенням чинного законодавства.
Отже, підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Керуючись нормами ст.ст. 8,10,11,12,18,69,94,128,158-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Орлівщинської сільської ради про зобов'язання виконати вимоги - відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 18 листопада 2013 року
Суддя Н.Є. Куделько