Постанова № 35375956, 17.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2013
Номер справи
805/13375/13-а
Номер документу
35375956
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2013 р. Справа № 805/13375/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність дій Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області в частині неприйняття звітності за 2011 - 2012 роки позивача, складеного на паперовому носії та направленого до територіального органу Пенсійного фонду засобами поштового зв'язку, оскільки жодним нормативно - правовим актом не передбачено обов'язок платника внесків подавати звіт виключно в електронному вигляді. Оскільки позивачем було подано звіт у встановлені законодавством порядку і строки, рішення відповідача про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», є неправомірними і підлягають скасуванню.

Крім того, у своїй позовній заяві позивач наголошує на тому, що відповідачем, у порушення приписів Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 р. за № 994/18289, не було складено акт про зазначення порушень, який є підставою для прийняття вищевказаних рішень Пенсійного фонду.

Сторони в судове засідання не з'явилися з невідомих суду причин, про дату, час і місце судового засідання повідомлялися належним чином, з дотриманням вимог ст. ст. 33-36 Кодексу адміністративного судочинства України, про що є відомості в матеріалах справи.

При цьому, 17.10.2013 р. від представника позивача до відділу діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Також, 17.10.2013 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду відповідачем надані письмово викладені заперечення на адміністративний позов.

Приймаючи до уваги положення ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, та ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом, а також ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній доказів.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Відповідач - ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності (виписка з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії НОМЕР_1) та перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 на адресу відповідача поштою протягом 2011-2012 та з січня по травень 2013 року надсилалася звітність, передбачена Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Про отримання відповідачем вказаних документів свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, які поверталися позивачу із відміткою про їх отримання.

Разом із тим, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області відносно позивача було винесено наступні спірні рішення:

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 274/12 від 04.09.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 526/12 від 15.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 593/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 594/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 595/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 596/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 597/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 598/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 599/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 600/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 601/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 602/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 603/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 604/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 605/12 від 23.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 614/12 від 29.05.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області № 935/12 від 02.07.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464).

Пунктом 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Так, відповідно до статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та пунктів 9, 11 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384, Пенсійний фонд України постановою від 08.10.2010 року № 22-2 затвердив «Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі по тексту - Порядок).

Вказаний Порядок відповідно до п. 1.3. встановлює порядок, строки подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та суми нарахованого єдиного внеску до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - органи Пенсійного фонду) та його форму.

Відповідно до пункту 2.1. Порядку звіт до органів Пенсійного фонду подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік в органах Пенсійного фонду в один із таких способів:

в електронній формі з використанням ЕЦП через центр обробки електронних звітів згідно з Порядком подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 19 квітня 2007 року № 7-7, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 квітня 2007 року за № 436/13703 (звіт на паперових носіях не подається);

на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;

на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти.

Згідно п. 3.1. Порядку страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.5, 3.6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом.

Звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до п. 2.8. Порядку звіт повинен містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (початкова, скасовуюча, призначення пенсії, додаткова); звітний період, за який подається звіт; повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) страхувальника згідно із Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для юридичних осіб зазначається код за ЄДРПОУ; для фізичних осіб зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки); код основного виду економічної діяльності, відповідно до якого встановлено клас професійного ризику; клас професійного ризику виробництва;місцезнаходження (місце проживання) страхувальника; код органу Пенсійного фонду України, до якого подається звіт; дата подання звіту; ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб страхувальника; середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період (за наявності); кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати (за наявності);штатна чисельність працівників (за наявності);підписи страхувальника - фізичної особи та/або посадових осіб страхувальника, засвідчені печаткою страхувальника (за наявності). Зазначені вище реквізити мають бути обов'язково заповнені в усіх таблицях додатків до звітів, де вони передбачені.

Пунктом 2.10. Порядку встановлено, що звіт страхувальником повинен подаватися в повному обсязі. Звіт, складений з порушенням вимог цього Порядку, у тому числі без обов'язкових реквізитів, передбачених пунктом 2.8 цього розділу, та поданий без всіх необхідних таблиць, не вважається звітом і вважається таким, що не подавався. Звіт, надісланий поштою, не вважається поданим.

Отже, законодавством чітко встановлений спосіб подання звітності та чітко зазначено про те, що у разі використання страхувальником такого способу подання звітності, як направлення звіту засобами поштового зв'язку, звітність не вважається поданою.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач правомірно не вважав надіслані позивачем засобами поштового зв'язку звіти поданими.

Так, відповідно до п. 4 ч. 11 ст. 25 Закону України № 2464 за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як свідчать матеріали справи, спірними рішеннями до позивача застосовано штрафні санкції саме за неподання звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно прийняті спірні рішення, відтак підстав для задоволення позовних вимог судом не вбачається.

Враховуючи приписи статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір стягненню з Державного бюджету України на користь позивача не підлягає.

Керуючись ст. ст. 2-11, 69-71, 94, 98, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.

Постанова прийнята, складена і підписана у нарадчій кімнаті 17 жовтня 2013 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ткаченко Т.С.