Постанова № 35363858, 01.10.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2013
Номер справи
808/5558/13-а
Номер документу
35363858
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

NT class="fs130">ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2013 року о/об 15 год. 01 хв.

Справа № 808/5558/13-а

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Колесникової С.Г., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Дочірнього підприємства «Запорізький Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»

до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Запорізької області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

17 червня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дочірнього підприємства «Запорізький Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства» «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі – позивач або ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України») до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Запорізької області (далі – відповідач або Бердянська ОДПІ ГУ Міндоходів Запорізької області), в якому позивач просить: визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби №0000420152 від 18.02.2013 про збільшення грошового зобов’язання за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 59 427,43 грн. та застосування сум штрафних (фінансових) санкцій в сумі 13 390,11 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що орендну плату за земельні ділянки позивач сплачував відповідно до розділу ХІІІ «Плата за землю» та Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI який протягом періоду, що охоплювався перевіркою, був чинним та не змінювався. Тому, на думку позивача, у податкового органу відсутні правові підстави для нарахування орендної плати за землю за новими ставками, у зв'язку з чим податкове зобов'язання з орендної плати визначено неправомірно.

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що позовні вимоги безпідставними, оскільки Дочірнє підприємство «Запорізький Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» не має право на одержання податкової пільги з нарахування та сплати земельного податку у зв'язку з тим, що в підприємстві відсутні особливості, які характеризують певну групу платників податків.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 18 липня 2013 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову.

На підставі частини третьої статті 160 КАС України в судовому засіданні 01 жовтня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 №199735 Дочірнє підприємство «Запорізький Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» зареєстровано Виконавчим комітетом Запорізької міської ради 22.05.2002 за адресою: 69095, Запорізька область, Жовтневий район, м. Запоріжжя, вул. Українська, буд. 50, ідентифікаційний номер 32025623 (а. с. 61).

Згідно Державного Акту на право постійного користування земельною ділянкою Серії ЯЯ №121543 від 24.11.2006 (а. с. 82), Розпорядженням Голови Бердянської районної державної адміністрації про вилучення та надання земельної ділянки від 10.10.2006 №592 позивачеві надано в постійне користування земельну ділянку загальною площею 24,6099 га, в тому числі забудовані землі – 24,6099 га, для розміщення та обслуговування об’єктів Андрівського гранітного кар’єру за рахунок земель промисловості державної власності (а. с. 193).

На підставі Наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 18.01.2013 №60 виданого Бердянською об’єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області Державної податкової служби та згідно п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2012 №2755-VI, проведено невиїзну документальну перевірку ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», код ЄДРПОУ 32025623 з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині плати за землю за період з 01.01.2010 по 31.12.2012 по земельній ділянці площею 27,7359 га, розташованій за адресою: Бердянський район, Андріївська сільська рада. За результатами зазначеної перевірки складено акт від 01.02.2013 №9/1520/32025623 (далі – акт перевірки) (а. с. 10–20).

Згідно висновків перевірки встановлено порушення вимог ст. 14 Закону України «Про плату за землю» №2535-ХІІ від 03.07.1992 (що був чинний на момент виникнення правовідносин); п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України від 02.12.2012 №2755-VI, в частині не надання податкового розрахунку земельного податку за 2010 рік, 2011 рік, 2012 рік; п. 287.3 ст. 287, п. 278.1 ст. 278 Податкового кодексу України від 02.12.2012 №2755-VI, що призвело до несплати до бюджету суми податкового зобов’язання ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» по земельному податку, у розмірі 59 427,43 грн., а саме: за 2010 рік – 15 822,00 грн., за 2011 рік – 15 822,00 грн., за 2012 рік – 27 783,43 грн.

На підставі акта перевірки Бердянською ОДПІ ГУ Міндоходів Запорізької області винесено податкове повідомлення-рішення від 18.02.2013 №0000420152, яким позивачу збільшено суму грошового зобов’язання з земельного податку з юридичних осіб за основним платежем 59 427,43 грн., за штрафними санкціями 13 390,11 грн. (а. с. 21).

01 березня 2013 року ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області ДПС направлено первинну скаргу за вих. №9/225, якою позивач просив скасувати зазначене податкове повідомлення-рішення (а. с.22–26).

12 березня 2013 року ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» отримано рішення Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області ДПС про продовження строку розгляду первинної скарги від 11.03.2013 №1012/10/10-420 (а. с . 32)

29 квітня 2013 року ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» отримано рішення Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області ДПС про результати розгляду скарги, згідно якого податкове повідомлення-рішення відповідача від 18.02.2013 №0000420152 залишено без змін, а скарга позивача - без задоволення (а. с. 34).

07 травня 2013 року ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Запорізької області направлено повторну скаргу за вих. №9/528, якою позивач просив скасувати зазначене податкове повідомлення-рішення (а. с.27–31).

03 червня 2013 року ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» отримано рішення Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області ДПС про результати розгляду повторної скарги, згідно якого податкове повідомлення-рішення відповідача від 18.02.2013 №0000420152 залишено без змін, а скарга позивача - без задоволення (а. с. 35–38).

01 лютого 2010 року ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» подано до податкової інспекції податковий розрахунок земельного податку, в якій платником податку самостійно визначено податкове зобов’язання по земельному податку, нарахований на поточний рік у сумі 15 821,21 грн. (а. с. 182–183).

26 січня 2011 року ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» подано до податкової інспекції податковий розрахунок земельного податку, в якій платником податку самостійно визначено податкове зобов’язання по земельному податку, нарахований на поточний рік у сумі 15 821,21 грн. (а. с. 178).

18 лютого 2012 року ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» подано до податкової інспекції податкову декларацію від 18.02.2012 №J0602003 з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), в якій платником податку самостійно визначено податкове зобов’язання по земельному податку, нарахований за результатами останнього календарного кварталу (звітного) податкового періоду у сумі 17 830,85 грн. (а. с. 174–177).

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.P> P class="ps1">Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку до 1 січня 2011 року визначалися, згідно преамбули, Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. № 2535-XII, а з 01.01.2011 визначається Податковим кодексом України.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про плату за землю» (Закон втратив чинність з 01 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року, далі - Закон) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до статті 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. Справляння земельного податку за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції, замінюється розподілом виробленої продукції між державою та інвестором на умовах такої угоди. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.P>

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 17 Закону передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної i комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня i 15 листопада.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону, не справляється плата за землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування.

За змістом ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Разом з тим, згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав».

За приписами ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з п.1.1.ст.1 Податкового кодексу України (далі – ПК України), який вступив у дію з 01.01.2011р., відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Податковою пільгою відповідно до п.1 ст.30 ПК України є передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Підставами для надання податкових пільг є відповідно до п. 30.2 ст. 30 ПК України особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Платник податків вправі згідно п. 30.3 ст. 30 ПК України використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.

Контролюючі органи здійснюють відповідно до п. 30.8 ст. 30 ПК України контроль за правильністю надання та обліку податкових пільг, а також їх цільовим використанням, за наявності законодавчого визначення напрямів використання (щодо умовних податкових пільг) та своєчасним поверненням коштів, не сплачених до бюджету внаслідок надання пільги, у разі її надання на поворотній основі. Податкові пільги, використані не за призначенням чи несвоєчасно повернуті, повертаються до відповідного бюджету з нарахуванням пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.

Відповідно до пп. 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі.

Згідно ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні і земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Пунктом 286.1 статті 286 ПК України передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Згідно з п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно п. 287.4 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п. 283.1.4 п. 283.1 ст. 283 ПК України не сплачується податок за землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування - землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, штучними спорудами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками, шумовими екранами, очисними спорудами і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме:

а) паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди, захисні насадження, шумові екрани, очисні споруди;

б) майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, склади, гаражі, резервуари для зберігання паливно-мастильних матеріалів, комплекси для зважування великогабаритного транспорту, виробничі бази, штучні та інші споруди, що перебувають у державній власності, власності державних підприємств або власності господарських товариств, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі.

З матеріалів справи, а саме зі статуту (а. с. 54–58), вбачається, що підприємство зареєстроване з метою забезпечення економічних інтересів держави, задоволення потреб держави, населення та оборони країни в удосконаленні і розвитку автомобільних доріг загального користування, розширення можливостей виробничого та соціального розвитку підприємств дорожнього господарства, підвищення ефективності використання матеріальних, фінансових та інших ресурсів на основі спільної діяльності, розподілу праці і кооперації. Для цього підприємство здійснює будівництво, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування, виконання відповідних держаних програм, а також виконує роботи з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, мостів, інших споруд та елементів обстановки доріг; будівництво мостів, шляхових естакад, тунелів та метрополітенів.

Згідно Довідки АА №481483 з Єдиного державного реєстру підприємств та організації України, одним з видів діяльності позивача за КВЕД є 45.23.0 – будівництво доріг, аеродромів та улаштування поверхні спортивних споруд (а. с. 59).

Судом встановлено, що між ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (Орендодавець) та ВАТ «Оріхівський кар’єр формувальних матеріалів» (Орендар) укладено Договір оренди обладнання від 26.02.2007 №07/07-А (далі – Договір). За умовами договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування обладнання (надалі майно) згідно додатку №1 до Договору, розташованого за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с. Андровка, вул. Шкільна 1, що знаходиться в оперативному управлінні та обліковується на балансі ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», вартість якого визначена згідно з експертною оцінкою і становить станом на 26.02.2007 909 903,00 грн. Майно передається в оренду ВАТ «Оріхівський кар’єр формувальних матеріалів» з метою отримання додаткового доходу (а. с. 93–97). Додатком №1 до Договору визначений перелік обладнання, що передається в оренду (а. с. 98).

На виконання умов договору сторони підписали акт приймання-передачі в оренду обладнання від 28.02.2007 б/н (а. с. 99–100); акт приймання-передачі обладнання (повернення з оренди) від 26.08.2007 №1 (а. с. 101); акт приймання-передачі основного засобу 9/25 частин будівель та споруд виробничої дільниці «Андріївський кар’єр», а саме – двоповерхової будівлі контори з прибудовами, які знаходиться за адресою: 71100, Запорізька область, Бердянський район, с. Андрівка, вул. Шкільна, 129-А від 03.06.2008 б/н (а. с. 102);

Крім того, сторонами підписано Додаткові угоди від 09.02.2009 №3 (а. с. 103), від 06.08.2008 №2 (а. с. 104), від 18.06.2008 №1 (а. с. 105), від 22.06.2009 №4 (а. с. 106);

З матеріалів справи вбачається, що між ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (Орендодавець) та ВАТ «Оріхівський кар’єр формувальних матеріалів» (Орендар) укладено Договір оренди рухомого майна від 26.02.2007 №06/07-А (далі – Договір). За умовами договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування рухоме майно згідно Додатку №1 до Договору, розташованого за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с. Андровка, вул. Шкільна 1, що знаходиться в оперативному управлінні та обліковується на балансі ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», вартість якого визначена згідно з експертною оцінкою і становить станом на 26.02.2007 91 640,00 грн. Майно передається в оренду ВАТ «Оріхівський кар’єр формувальних матеріалів» з метою отримання додаткового доходу (а. с. 107–111). Додатком №1 до Договору визначений перелік рухомого майна, що передається в оренду (а. с. 112).

На виконання умов договору сторони підписали акт приймання-передачі в оренду рухомого майна від 28.02.2007 б/н (а. с. 113).

Крім того, сторонами підписано Додаткові угоди від 06.08.2009 №1 (а. с. 114), від 09.02.2009 №2 (а. с. 115), від 22.06.2009 №3 (а. с. 116).

28 грудня 2007 року між ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (Продавець) та ТОВ «Інформмаркет» (Покупець) укладено договір купівлі-продажу від 28.12.2007 б/н (далі – Договір). За умовами договору Продавець зобов’язується передати у власність, а Покупець зобов’язується прийняти у власність двоповерхову будівлю контори літ. «А» з прибудовою літ. «а», тамбуром літ. «а», ганком до будівлі літ. «А», ганком до тамбуру літ. «а», сходами до будівлі літ. «А», балконом до прибудови літ. «а», загальною площею 624,1 м. кв., що складає 9/25 частин будівель та споруд виробничої дільниці «Андрівський кар’єр», розташованої за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с. Андрівка, вул. Шкільна, буд. 129 «а» (а. с. 253–254).

26 березня 2010 року між ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (Постачальник) та ЗАТ «Промвибух» (Покупець) укладено договір поставки від 26.03.2010 №08/10П (далі – Договір). За умовами договору Постачальник зобов’язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, поставити горну масу (далі – товар), в кількості 6367,35 м3, а Покупець зобов’язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, прийняти й оплатити такий товар (а. с. 244–245).

Також, 26 березня 2010 року між ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (Постачальник) та ТОВ «Інформмаркет» (Покупець) укладено договір поставки від 26.03.2010 №09/10П (далі – Договір). За умовами договору Постачальник зобов’язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, поставити горну масу (далі – товар), в кількості 23 032,65 куб.м, а Покупець зобов’язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, прийняти й оплатити такий товар (а. с. 246–247).

05 травня 2011 року між ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (Постачальник) та ЗАТ «Промвибух» (Покупець) укладено договір поставки від 05.05.2011 №69 (далі – Договір). За умовами договору Постачальник зобов’язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, поставити горну масу (далі – товар), в кількості згідно специфікації, що є невід’ємною частиною Договору, а Покупець зобов’язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, прийняти й оплатити такий товар (а. с. 248).

07 вересня 2011 року між ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (Постачальник) та ПАТ «Оріхівський кар’єр формувальних матеріалів» (Покупець) укладено договір поставки від 07.09.2012 б/н (далі – Договір). За умовами договору Постачальник зобов’язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, поставити горну масу (далі – товар), а Покупець зобов’язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, прийняти й оплатити такий товар (а. с. 250–251).

Суд звертає увагу на те, що у ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» наявні такі документа, як: спеціальний дозвіл на користування надрами від 30.10.2003 №3274 (а. с. 79–80); спеціальний дозвіл на користування надрами від 04.04.2012 №5503 (а. с. 87); Акт про надання гірничого відводу від 31.03.2005 б/н (а. с. 81); Специфікація від 05.05.2011 №1 (а. с. 249); Специфікація від 07.09.2012 №1 (а. с. 252); технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земельної ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» для розміщення та обслуговування об’єктів Андріївського гранітного кар’єру на території Андріївської сільської ради Бердянського району Запорізької області (194–202); баланс на 31.12.2012 (а. с. 218), на 31.12.2011 (а. с. 226), на 31.12.2010 (а. с. 235); Акт №33 про приймання буропідривних (підривних) робіт по цеху №1за період березень 2011 року (а. с. 242); Акт б/н про приймання буропідривних (підривних) робіт по цеху №1за період лютий 2010 року (а. с. 241); картка рахунку: 631 з 01.01.2010 – 31.12.2011 (а. с. 243); Технічний паспорт на будівлі та споруди виробничої діяльності «Андріївський кар’єр» від 15.06.2007 №129-а (а. с. 259). Крім того, Наказом від 03.03.2012 №35 затверджено Інструкцію про порядок передачі в оренду майна ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» у новій редакції.

Таким чином, висновки відповідача про те, що здавання в оренду майна, яке знаходиться на земельній ділянці ВАТ «Оріхівський кар’єр формувальних матеріалів» не узгоджується з приписом пп. 283.1.4 п. 283.1 ст. 283 ПК України в частині застосування пільги, та про те, що підприємство використовує земельну ділянку для отримання додаткового доходу, що не пов’язано з основною діяльністю підприємства на здійснення якого розповсюджується пільга, а відтак позивач втратив право на таку пільгу, спростовується матеріалами справи.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки у даній справі оспорюється рішення прийняте відповідачем, суб'єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, перевіряє чи прийнято (вчинено) воно: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем не були дотримані, так як відповідач при проведенні перевірки дійшов помилкового висновку про відсутність у позивача права на пільгу по сплаті земельного податку, оскільки не врахував відокремлення законодавцем серед суб'єктів права на пільгу, щодо сплати земельного податку з юридичних осіб.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У ч. 2 ст. 71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов’язок доказування в спорі покладається на відповідача – орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є такими, що підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Дочірнього підприємства «Запорізький Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції №0000420152 від 18.02.2013.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «Запорізький Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» судовий збір в розмірі 728,17 грн. (сімсот двадцять вісім гривень 17 копійок).

Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.В. Горобцова