Постанова № 35359328, 05.09.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2013
Номер справи
804/10384/13-а
Номер документу
35359328
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2013 р. Справа № 804/10384/13-а

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Турової О.М.

при секретарі судового засідання: Кузнецові С.М.,

за участю:

представника позивача: Кучеренка Р.В.,

представника відповідача: Ружанської О.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «І.К.ВЕЛ»

до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «І.К.ВЕЛ» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача форми «Ш» від 16 липня 2013 року №0006021501.

В обґрунтування пред'явленого позову, з урахуванням додаткових пояснень, зазначалося, що позивач сплатив авансовий внесок з податку на прибуток за лютий 2013 року своєчасно та у строк, встановлений п.2 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України, а саме: з терміном сплати такого внеску протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, тобто до 20.03.2013 року, що в свою чергу виключає нарахування відповідачем грошових зобов'язань з податку на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями. Крім того, відповідно до платіжного доручення від 04.02.2013 року №50848 ТОВ «І.К.ВЕЛ» ще 04.02.2013р. був сплачений авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за лютий 2013 року у сумі 81088,00 грн. При цьому, при здійсненні означеного платежу позивачем було зазначено чинний код бюджетної класифікації та зараховано суму на бюджетний рахунок, який обліковувався за відповідачем, тобто аналогічно що і авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за січень 2013 року, що підтверджується платіжним дорученням від 11.01.2013 року №49735. Посилання відповідача на те, що оплата авансового внеску за лютий 2013 року була здійснена на інший рахунок є безпідставними, тим більше, що відповідачем не було надано жодних доказів про те, що на момент такої сплати діяв інший рахунок і він був доведений до відома платників податків. Проте, не зважаючи на наведене, в подальшому авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за лютий 2013 року згідно платіжного доручення № 586 від 28.02.2013 року був перерахований позивачем на нові реквізити відповідача.

У судовому засіданні представник позивача підтримав пред'явлений адміністративний позов у повному обсязі та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив повністю його задовольнити.

Відповідач пред'явлений адміністративний позов не визнав, подав на нього письмові заперечення, в яких просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що згідно п.2 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Тобто авансовий внесок у січні та лютому 2013 року, який становить 1/9 частину податку на прибуток за 9 місяців 2012 року, має бути сплачений не пізніше 20 лютого 2013 року, Оскільки за результатами камеральної перевірки податкової звітності позивача з податку на прибуток було встановлено, що ТОВ «І.К.ВЕЛ» сплатило авансовий внесок за лютий 2013 року лише 28.02.2013р., відповідачем зроблено висновок про порушення позивачем строків сплати цього авансового внеску та застосовано до нього штрафні санкції згідно ст.126 Податкового кодексу України, визначені згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Крім того згідно узагальнюючої податкової консультації щодо особливостей подання податкових декларацій з податку на прибуток та сплати податку у 2013 року, затвердженої наказом Державної податкової служби України від 21.12.2012 року № 1171, строк сплати авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2013 року також встановлено до 20.02.2013 року. Відповідач також зазначав, що первинно сплата авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2013 року відбулась 04.02.2013р., втім скерована сума цього платежу була на інший розрахунковий рахунок, що і спричинило несвоєчасну сплату, оскільки перерахування на вірні банківські реквізити відбулося лише 28.02.2013р.

Представник відповідача у судовому засіданні також заперечував проти задоволення пред'явленого позову, посилаючись на доводи, викладені у письмових запереченнях на нього, та просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «І.К.ВЕЛ» (далі - ТОВ «І.К.ВЕЛ») (код ЄДРПОУ 36439904) зареєстроване виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 12.03.2009р., перебуває на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - ДПІ у Жовтневому районі міста Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області), яка є правонаступником Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області ДПС.

11 червня 2013 року ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області ДПС було проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «І.К.ВЕЛ» за лютий 2013 року, за результатами якої складено акт №3056/1501/36439904 від 11.06.2013р., яким зафіксовано порушення позивачем вимог п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, з урахуванням п.2 Підрозділу 4 «Особливості справляння податку на прибуток підприємств» Розділу ХХ Перехідних положень цього Кодексу у зв'язку із порушенням терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств за лютий 2013 року, а саме позивач із затримкою у вісім днів здійснив перерахування авансового внеску з податку на прибуток підприємства за лютий 2013 року у сумі 81880,00 грн. з граничним терміном сплати - 20.02.2013 року, фактична дата сплати - 28.02.2013 року (а.с.5).

На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області було прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 16 липня 2013 року №0006021501, яким ТОВ «І.К.ВЕЛ» нараховано штрафну санкцію згідно ст.126 Податкового кодексу України у сумі 8180,80грн. (а.с.6).

Розглядаючи позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування вищеозначеного податкового повідомлення-рішення, суд зважає на наступне.

Так, судом встановлено, що 07.11.2012р. ТОВ «І.К.ВЕЛ» була подана до ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області податкова декларація з податку на прибуток підприємства №907145918 за 2-3 квартали 2012 року, згідно якої сума цього податку за підсумками звітного (податкового) періоду, яка має бути сплачена відповідачем, становить 729795,00 грн. (а.с.27-28).

Як вбачається з матеріалів справи, 04 лютого 2013 року ТОВ «І.К.ВЕЛ» згідно платіжного доручення №50848 від 04.02.2013р. сплатило суму авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2013 року у сумі 81088,00 грн. (із розрахунку відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України - 1/9 від 729795,00грн. = 81088,00грн.) на бюджетний рахунок з кодом бюджетної класифікації (код платежу) 11024002 та на розрахунковий рахунок №31115009700005 (а.с.42).

При цьому відповідно до наказу Державної казначейської служби України від 22.01.2013 року №14 «Про затвердження змін до Довідника відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету» було затверджено нові рахунки для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів, про що поінформовано відповідача листом Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі міста Дніпропетровська Дніпропетровської області від 28.01.2013 року № 02-15/102.

Крім того інформацію з приводу відкриття нових розрахункових рахунків ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області було доведено до відома ДПС у Дніпропетровській області для розміщення на Веб-сайті нових реквізитів відкритих рахунків для зарахування платежів до державного та місцевих бюджетів в 2013 році листом від 25.01.2013р.

Також відповідачем було розміщено оголошення у місцевому друкованому виданні «Семейная газета НИКА» від 07.02.2013 року №6(947), в якому платникам податків пропонувалось звернутись до податкового органу із заявою щодо перерахування помилково сплачених сум авансових платежів на нові бюджетні рахунки.

У зв'язку зі зміною реквізитів для сплати авансового внеску з податку на прибуток підприємства у 2013 році позивачем 25 лютого 2013 року була подана до ДПІ у Жовтневому районі міста Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області заява про перенесення перерахованого авансового внеску з податку на прибуток підприємств у сумі 81088,00 грн., здійсненого на підставі платіжного доручення від 04.02.2013 року №50848, на вірні нові реквізити (а.с.29).

Таке перерахування було здійснено податковим органом 28.02.2013р.

Крім того слід зазначити, що про зміну реквізитів для сплати авансового внеску з податку на прибуток підприємства у 2013 році позивач довідався ще 24.01.2013р., оскільки ним цієї дати було подано заяву про перенесення перерахованого авансового внеску з податку на прибуток підприємств у сумі 81088,00 грн., здійсненого на підставі платіжного доручення від 11.01.2013 року №49735 (авансовий внесок за січень 2013 року), на вірні нові реквізити.

Відповідно до ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Пунктом 38.1 ст.38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Приписами ч.5 статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

У відповідності до пунктів 3 та 4 розділу 2 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, який затверджено наказом Державної казначейства України від 19.12.2000 року №131, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 24.01.2001 року № 67/5258 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) рахунки для зарахування платежів до державного бюджету відкриваються на балансі головних управлінь Державного казначейства України та Державного казначейства України (центральний апарат). Зазначені рахунки відкриваються відповідно до Плану рахунків та Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів у системі Державного казначейства України затверджених наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 N 119, у розрізі кодів бюджетної класифікації та територій. Платники перераховують платежі до державного бюджету на бюджетні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України, за місцезнаходженням (місцем проживання) платника. Платежі здійснюються платниками у безготівковій або готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку. Розрахункові документи про сплату платежів до державного бюджету мають бути оформлені платниками згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку України.

Згідно п.2.4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, яка затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року № 276 інформацію про реквізити відкритих рахунків для зарахування платежів до бюджетів органи державної податкової служби одержують від органів Державного казначейства України відповідно до Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та органами державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України, Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 N 74/194, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за N 436/6724 (із змінами).

Інформацію про реквізити зазначених рахунків органи державної податкової служби доводять до платників податків шляхом їх розміщення на дошці податкових оголошень, установленій на доступному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу.

Таким чином, суд не погоджується з доводами позивача щодо того, що останній не знав на момент здійснення платежу вірних рахунків для сплати авансових внесків, оскільки отримав від відповідача інформацію про рахунки лише 27.02.2013 року, оскільки інформація про такі рахунки доведена до відома усіх платників податку у встановленому порядку. У зв'язку з цим платник податків вважається належним чином повідомленим про реквізити рахунків.

Відповідно до п.2.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України від 21.01.2004 року №22, відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ і подала до обслуговуючого банку.

З огляду на означене, належним виконанням платником свого обов'язку зі сплати податку є своєчасна і в повному обсязі сплата (перерахування) податку на відповідний йому за призначенням бюджетний рахунок територіального органу державної податкової служби, де платник податків перебуває на обліку та який здійснює облік податкових надходжень.

Таким чином, суд вважає, що інформацію про рахунки для перерахування авансових внесків та про нові коди бюджетної класифікації доведено до позивача належним чином.

Щодо строків сплати авансових внесків згідно п. 2 Підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України, то суд зазначає наступне.

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Платники податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році без подання податкової декларації за звітні (податкові) періоди (календарний квартал, півріччя та дев'ять місяців) та не сплачують авансового внеску.

Платники податку, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний (податковий) період не перевищують 10 мільйонів гривень, та неприбуткові установи (організації) сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до органів державної податкової служби за звітний (податковий) рік і не сплачують авансових внесків.

У разі якщо платник податку, який сплачує авансовий внесок, за підсумками першого кварталу звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, він має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. Такий платник податку авансових внесків у другому - четвертому кварталах звітного (податкового) року не здійснює, а податкові зобов'язання визначає на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік, яка подається до органу державної податкової служби в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Платник податку, який за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток, податкові зобов'язання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному році, а за підсумками першого кварталу отримує прибуток, має подати податкову декларацію за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік для нарахування та сплати податкових зобов'язань.

У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

При цьому, дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому визначено граничний строк подачі річної податкової декларації за попередній звітний (податковий) рік, до місяця подання податкової декларації за поточний звітний (податковий) рік.

У відповідності до п.2 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» «Особливості справляння податку на прибуток підприємств» Податкового кодексу України встановлено, що платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Таким чином, з 01.01.2013 року платники податку на прибуток підприємства щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток підприємства у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації. У січні - лютому 2013 року платники податку на прибуток сплачують авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року.

При цьому, у складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

З системного аналізу приписів п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України та п.2 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» «Особливості справляння податку на прибуток підприємств» цього Кодексу вбачається, що авансовий внесок з податку на прибуток сплачується щомісяця в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, а у 2013 році, який також складається із звітних періодів - місяців сплата авансового внеску з податку на прибуток повинна здійснюватись протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця 2013 року, тобто за січень 2013 авансові внески повинні бути сплачені не пізніше 20 лютого 2013 року, за лютий 2013 - не пізніше 20 березня 2013 року.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання відповідача на узагальнюючу податкову консультацію щодо особливостей подання податкових декларацій з податку на прибуток та сплати податку у 2013 року, затвердженої наказом Державної податкової служби України від 21.12.2012 року № 1171, якою визначено строк сплати авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2013 року до 20.02.2013 року, оскільки, згідно п.п.14.1.173 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, узагальнююча письмова податкова консультація - це оприлюднення позиції контролюючого органу, що склалася за результатами узагальнення податкових консультацій, наданих платникам податків, а, отже, вона не є нормативно-правовим актом, а носить лише інформативний характер, не створюючи нових правових норм, про що також наголошено в листі Міністерства юстиції України «Щодо податкових консультацій органів державної податкової служби» від 22.02.2012р. №79-0-2-12/8.2(1).

Крім того, відповідно до п.56.21 ст.56 Податкового кодексу України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Тому, враховуючи наявне у цьому випадку неоднозначне (множинне) трактування обов'язків платників податків щодо термінів сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств у січні-лютому 2013 року, рішення у відповідності до п.56.21 ст.56 Податкового кодексу України має бути прийняте на користь платника податків.

За таких обставин, податкове повідомлення-рішення відповідача від 16 липня 2013 року №0006021501 є протиправним, а, отже, підлягає скасуванню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що позивачем при подачі позову до суду понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 114,71 грн., що підтверджується платіжним дорученням, наявним в матеріалах справи (а.с.2), а відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Таким чином, судові витрати, понесені позивачем та підтверджені вищенаведеними належними доказами підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача у розмірі 114,71 грн.

Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «І.К.ВЕЛ» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області форми «Ш» від 16 липня 2013 року №0006021501.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «І.К.ВЕЛ» (код ЄДРПОУ 36439904) судові витрати із сплати судового збору у розмірі 114 грн. 71 коп. (сто чотирнадцять гривень сімдесят одна копійка).

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.М. Турова