Постанова № 35353325, 18.11.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2013
Номер справи
813/7934/13-а
Номер документу
35353325
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2013 року 11 год. 06 хв. Справа № 813/7934/13-а

Львівський окружний адміністративний суд

в складі: головуючого cудді - Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання - Семеряк М.І.,

представника позивача - Назарко В.Г.,

представника третьої особи - Данів М. А.,

розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Львівській області до Комунального підприємства «Туристичний комплекс «Дрогобич», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Фінансового управління Дрогобицької міської ради про стягнення коштів, -

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної фінансової інспекції у Львівській області до Комунального підприємства «Туристичний комплекс «Дрогобич», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Фінансового управляння Дрогобицької міської ради про стягнення коштів в сумі 198 546,50 грн.

В ході розгляду судової справи представником позивача було подано уточнення до позовної заяви, згідно якого до стягнення з відповідача підлягає сума в розмірі 193 468,54 грн.

Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду. В судовому засіданні 18.11.2013 року відповідно до положень ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення вимог п.10 ст. 69 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року № 2542-ІІІ та п. 14 ст. 69 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 24560-VI, вимог ухвали Дрогобицької міської ради від 17.01.2007 року № 202, рішень Дрогобицької міської ради від 16.02.2011 року № 116 та 22.03.2012 року № 567, протягом ревізійного періоду КП «Туристичний комплекс «Дрогобич» не перераховано до загального фонду міського бюджету 70 відсотків розміру орендної плати, яку отриману комунальним підприємством від здачі в оренду нежитлових приміщень комунальної власності у м. Дрогобич.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позові та поданих уточненнях до позову, просив суд адміністративний позов з поданими уточненнями задовольнити в повному обсязі.

Позиція відповідача викладена у письмовому запереченні № 155 від 12.11.2013 року (вх. № 40817 від 13.11.2013 року), у якому зазначено, що позовні вимоги є необґрунтованими, а ухвала сесії Дрогобицької міської ради від 17.01.2007 року № 202 такою, що суперечить чинному законодавству та статуту, за яким діє комунальне підприємство «Туристичний комплекс «Дрогобич». Відтак, висловлено прохання у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник третьої особи - Фінансового управління Дрогобицької міської ради позовні вимоги підтримала, просила такі задовольнити.

Заслухавши доводи представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

Відповідно до п.2.3 Плану контрольно-ревізійної роботи на ІІ квартал 2013 року Державною фінансовою інспекцією у Львівській області проведено ревізію міського бюджету у фінансовому управлінні Дрогобицької міської ради за період з 01.01.2010 року по 31.05.2013 року.

За результатами ревізії складено акт від 23.07.2013 року № 08-22/19, який підписано без заперечень.

Зазначеною ревізією виявлено недоотримання орендної плати міським бюджетом в загальній сумі 200 546,50 грн.

На виконання вимог Закону України "Про оренду державного та комунального майна" ухвалою Дрогобицької міської ради від 26.12.2006 року № 174 "Про затвердження Методики розрахунку орендної плати за користування майном комунальної власності Дрогобицької міської ради" затверджено методику розрахунку орендної плати за користування майном комунальної власності м. Дрогобича.

Рішенням Дрогобицької міської ради від 31.05.2011 року № 236 "Про затвердження методики розрахунку орендної плати за користування майном комунальної власності Дрогобицької міської ради" затверджено методику розрахунку орендної плати за користування майном комунальної власності М. Дрогобича, яка діє з 01.06.2011 року по теперішній час.

Вимогами п.4 вищезазначеного рішення та ухвали передбачено, що керівникам комунальних підприємств при укладені договорів оренди комунального майна необхідно керуватись методикою розрахунку орендної плати за користування майном комунальної власності М. Дрогобича.

Крім цього, ухвалою Дрогобицької міської ради від 17.01.2007 року № 202 "Про порядок використання плати за оренду комунального майна" передбачено, що з 01.01.2007 року підприємствам, організаціям комунальної форми власності, які надають в оренду нежитлові приміщення, що перебувають в їх повному господарському віданні, згідно додатку (в якому зазначено КП "Туристичний комплекс "Дрогобич"), переказувати в міський бюджет 70 відсотків від надходжень орендної плати, крім закладів освіти, охорони здоров'я, культури та мистецтв, що фінансуються з міського бюджету.

Рішенням Дрогобицької міської ради від 16.02.2011 року № 116 "Про звільнення КП "Дрогобицька лазня" та КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" від сплати до місцевого бюджету частки доходу від оренди приміщень" з метою покращення фінансового становища звільнено КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" від сплати 70 відсотків доходу від здачі в оренду нежитлових приміщень в місцевий бюджет з 01 березня 2011 року до 31 грудня 2011 року.

Рішенням Дрогобицької міської ради від 22.03.2012 року № 567 "Про порядок використання плати за оренду комунального майна Дрогобицької міської ради" вирішено звільнити із 01.04.2012 року комунальні підприємства балансоутримувачі (в т.ч. КП "Туристичний комплекс "Дрогобич"), які надають в оренду нежитлові приміщення, що перебувають у їх повному господарському віданні - від перерахування орендної плати, яку вони отримують від здачі в оренду нежитлових приміщень до міського бюджету.

Рішенням Дрогобицької міської ради від 27.12.2012 року № 844 "Про порядок використання плати за оренду комунального майна Дрогобицької міської ради" вирішено звільнити із 01.01.2013 року по 31.12.2013 року комунальні підприємства балансоутримувачі (в т.ч. КП "Туристичний комплекс "Дрогобич"), які надають в оренду нежитлові приміщення, що перебувають на їх повному господарському віданні - від перерахування орендної плати, яку вони отримують від здачі в оренду нежитлових приміщень до міського бюджету.

В ході проведення зустрічної перевірки в КП «Туристичний комплекс Дрогобич» з питання документального і фактичного підтвердження повноти перерахування до міського бюджету м. Дрогобич частини орендної плати, яку отримано підприємством від здачі в оренду нежитлових приміщень комунальної власності м. Дрогобич, встановлено, що протягом січня- грудня 2010 року діяли 98 договорів оренди приміщень загальною площею - 2715,02 кв.м.

Протягом січня-лютого 2011 року розрахунки з орендної плати з комунальним підприємством здійснювали 76 орендарів з орендованою площею - 1779,61 кв.м.

Станом на 01.03.2012 року у комунальному підприємстві діяли 54 договори оренди та здійснювались розрахунки з орендної плати за приміщення площею - 1379, 67 кв.м.

Зустрічною звіркою встановлено, що на рахунок КП "Туристичний комплекс "Дрогобич", відкритий у комерційному банку, протягом 2010 року від орендарів надійшло - 240 586,80 грн. орендної плати (з ПДВ), у січні-лютому 2011 року надійшло - 37 209,60 грн. орендної плати (з ПДВ) та у січні-березні 2012 року - 65 997,60 грн. (з ПДВ).

Після сплати КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" в дохід державного бюджету ПДВ, в розпорядженні підприємства залишались кошти в загальній сумі 286 495,00 грн., в т.ч. у 2010 році - 200 489,00 грн., у січні-лютому 2011 року - 31 008,00 грн. тау січні-березні 2012 року - 54 998,00 гривень.

В той же час, в порушення вимог п.10 ст.69 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року № 2542-111 та п.14.ст. 69 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456-VІ, вимог ухвали Дрогобицької міської ради від 17.01.2007 року № 202 рішень Дрогобицької міської ради від 16.02.2011 року № 116 та від 22.03.2012 року № 567, протягом ревізійного періоду КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" не перераховано до загального фонду міського бюджету 70 відсотків розміру орендної плати, яку отримано комунальним підприємством від здачі в оренду нежитлових приміщень комунальної власності м. Дрогобич.

Внаслідок наведеного дохідною частиною загального фонду міського бюджету М. Дрогобича недоотримано фінансових ресурсів на загальну суму 200 546,50 грн, в т.ч.: у 2010 році - 140 342,30 грн, у січні-лютому 2011 року - 21 705,60 грн та у січні-березні 2012 року - 38 498,60 гривень.

За результатами зустрічної звірки складено довідку від 17.07.2013 року № 08-22/43, яку підписано директором КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" Круком М.О. та т.в.о. головного бухгалтера Хоньків І.М. без заперечень.

Вжитими в ході ревізії заходами забезпечено надходження до дохідної частини загального фонду міського бюджету орендної плати від КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" в сумі 1000,00 гривень.

За наслідками ревізії начальникові фінансового управління були скеровані вимоги від 31.07.2013 року № 08-15м/5865 про усунення порушень терміном до 30.08.2013 року.

Зокрема, об'єкт контролю зобов'язано забезпечити надходження до міського бюджету плати за оренду майнових комплексів та іншого майна, що належить до комунальної власності м. Дрогобич, в т.ч. порушити питання перед відповідними органами щодо проведення претензійно-позовної роботи з КП "Туристичний комплекс "Дрогобич".

На виконання вимоги об'єктом контролю (фінансовим управлінням) листом від 29.08.2013 року № 2-32/326 проінформовано, що КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" 21.08.2013 року відшкодовано лише 1000,00 грн. та надано зобов'язання погасити заборгованість перед міським бюджетом в повному обсязі до 31.12.2014 року.

Слід зауважити, що 15.11.2013 року Держфінінспекцією у Львівській області отримано інформацію та копії платіжних доручень від 14.10.2013 року № 292, 21.10.2013 року № 304, 05.11.2013 року № 321, які підтверджують перерахування коштів до місцевого бюджету у розмірі 5077 гривень 96 коп.

Решта коштів залишились невідшкодованими.

В той же час, в Держфінінспекції у Львівській області відсутня інформація про відшкодування КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" до міського бюджету орендної плати в сумі 198 546,50 гривень.

Таким чином, вимога Державної фінансової інспекції у Львівській області від 31.07.2013 року № 08-15/5865 залишилась не виконаною і матеріальну шкоду (збитки) міському бюджету на суму 193 468,54 грн не відшкодовано.

Згідно Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року №499/2011, Державна фінансова інспекція України (надалі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

У відповідності до п.7 ч.1 ст.10 ЗУ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Право звернення Інспекції до суду передбачено п.10 ст.10 вказано вище Закону, згідно якої орган державного фінансового контролю має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Станом на 15.11.2013р. відповідач самостійно сплатив до міського бюджету м. Дрогобич кошти за оренду майна на суму 5077,96 грн. згідно наданих копій платіжних доручень.

Таким чином, вимога від 31.07.2013 № 08-15м/5865 виконана частково, не відшкодованими залишились кошти в сумі 193 468,54 гривень.

Згідно із ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1. ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Згідно з ч.3 ст.2 та ст.11 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, а також те, що станом на момент розгляду справи в суді, кошти у сумі 193 468,54 грн. відповідачем не повернуто до місцевого бюджету, суд приходить до переконання про обґрунтованість уточнених позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

п о с т а н о в и в:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Туристичний комплекс «Дрогобич» (82100, Майдан Шевченка, 1, м. Дрогобич, Львівська область, ЄДРПОУ 36527548) кошти в сумі 193 468,54 грн. (сто дев'яносто три тисячі чотириста шістдесят вісім гривень п'ятдесят чотири копійки) до місцевого бюджету м. Дрогобича, отримані за надання в оренду нерухомого майна та не перераховані до бюджету.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 20 листопада 2013 року.

Суддя Сакалош В.М.