Головуючий у 1 інстанції - Ірметова О.В.
Суддя-доповідач - Яманко В.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2013 року справа №812/5115/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Казначеєва Е. Г., Васильєвої І. А., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року у справі № 812/5115/13-а (суддя Ірметова О. В.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії та визнати незаконним рішення, -
ВСТАНОВИВ:
31 травня 2013 року ОСОБА_2 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом (арк. спр. 2-5) до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області (далі - УПФУ) про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноваження - УПФУ в Новоайдарському районі, як виконавця функцій виконавчої дирекції Пенсійного фонду відповідно до абзацу 1 пункту 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 утриматися від вчинення певних дій, по взяттю ПП ОСОБА_2, як платника внесків на пенсійне страхування відповідно до пункту 3 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на облік у Пенсійному фонді (без слова України), який не має статут та юридичної особи у відповідності до підпункту 1 пунктів 1 та 2 статті 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та визнати незаконним рішення за № 104 від 16 травня 2012 року про застосування фінансових санкцій суб'єктом владних повноважень УПФУ в Новоайдарському районі, як органу уповноваженого вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування, як таке, що винесено в порушення статті 2 та пункту 3 розділу VІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464 до позивача, як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який може вважатися платником єдиного внеску.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року (арк. спр. 76-79) у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.
Позивач не погодився з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу (арк. спр. 86-90), в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та закрити провадження у справі на підставі підпункту 1 частини 1 статті 157 КАС України з визначенням її підсудності у порядку частини 2 статті 157 КАС України.
В процесі підготовки справи до розгляду за клопотанням позивача судом апеляційної інстанції були витребувані в УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області Положення про установу, свідоцтво про державну реєстрацію, довідку статистики.
В скарзі позивач просив здійснити судовий розгляд за його відсутності. Відповідач про дату, час та місце судового розгляду повідомлений, представників до суду не направив.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
З 1 січня 2011 року набув законної сили Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 8 липня 2010 року (далі - Закон № 2464) (в редакції станом на час виникнення спірних відносин в квітні 2013 року). Відповідно до абзацу 3 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці - фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
ОСОБА_2 зареєстрований 13 грудня 2005 року як фізична особа - підприємець (свідоцтво - арк. спр. 37), про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (арк. спр. 69) внесений запис № 2 371 017 0000 000306. До справи позивачем наданий патент НОМЕР_1 (арк. спр. 13) про сплату фіксованої плати прибуткового податку у 2010 році з продовженням його дії до 28 лютого 2011 року.
В запереченнях на позов (арк. спр. 35-36) УПФУ підтвердило, що ОСОБА_2 перебуває на обліку, як фізична особа-підприємець - платник податків на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного внеску.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. За частиною 1 статті 2 Закону № 2464 дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Пунктами 2, 3 розділу VІІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464 передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування відповідно до Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян", нараховують, обчислюють та сплачують єдиний внесок відповідно до цього Закону. З дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску. Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, проводить звірення платників страхових внесків у порядку , встановленому Пенсійним фондом спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, за погодженням із фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Позивач був зареєстрований на підставі його власної заяви з 12 грудня 2003 р. (а. с. 38), тому з 1 січня 2011 року став платником єдиного податку в силу вимог Закону № 2464.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Порядок подачі такої звітності з 1 січня 2011 року встановлений Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 8 жовтня 2010 року № 22-2, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 року за № 1014/18309 (далі - Порядок). Пунктом 3.2 Порядку передбачено, що фізичні особи - підприємці, у томі числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний рік. Звіт подається за формою згідно додатку 5 цього Порядку.
16 травня 2012 року посадовою особою УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області складений акт № 11 (арк. спр. 39) про встановлення факту неподання ФОП ОСОБА_2 додатку 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску» за 2011 рік, який належало подати в строк до 2 квітня 2012 року.
На підставі вказаного акту начальником УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області прийнято рішення № 104 від 16 травня 2012 року (арк. спр. 12, 40) про застосування штрафу в розмірі 170 грн. Як свідчить копія поштового повідомлення (арк. спр. 40), рішення отримано позивачем 15 серпня 2012 року. Штраф в розмірі 170 грн. відображений в обліковій картці позивача (арк. спр. 43-44).
Позивач оскаржив рішення УПФУ в Новоайдарському районі № 104 від 16 травня 2012 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та Пенсійного фонду України (арк. спр. 7-11). За результатами розгляду скарг позивача ГУПФУ в Луганській області та Пенсійний фонд України прийняли рішення про відмову в задоволення скарг ОСОБА_2 та залишенні без змін рішення УПФУ в Новоайдарському районі № 104 від 16 травня 2012 року (арк. спр. 14-15, 41-42).
Згідно з частиною 6 статті 25 Закону № 2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. При цьому, строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується (частина 16 статті 25 Закону № 2464).
За довідкою УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області № 1079 від 10 липня 2013 року (арк. спр. 70) ОСОБА_2 не перебуває на обліку в УПФУ, як отримувач будь-якого виду пенсії. У справі докази сплати позивачем штрафу в розмірі 170 грн. відсутні, так само, як відсутні докази наявності у позивача пільг зі сплати єдиного внеску.
Статтею 157 КАС України передбачені підстави для закриття провадження у справі, серед яких відсутні підстави на які посилається відповідач вимагаючи закриття провадження у даній справі.
Щодо наявності адміністративної процесуальної правосуб'єктності та повноважень в УПФУ в Новоайдарському районі, то УПФУ діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. № 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за № 442/6730 (далі - Положення) (арк. спр. 116-119). За пунктом 1.1 Положення управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. За підпунктами 1, 2 пункту 2.1 розділу II Положення основними завданнями Управління є облік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення. Згідно з підпунктами 7, 8 пункту 2.4 розділу II Положення управління має право застосовувати фінансові санкції, адміністративні стягнення, передбачені законом; стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів з їх платників.
Як свідчать реєстраційні картки надані Головним управлінням статистики у Луганській області та державним реєстратором (арк. спр. 52-66), до 25 липня 2002 року позивач був зареєстрований як Новоайдарський районний відділ Луганського обласного управління Пенсійного фонду України, після вказаної дати до реєстрів були внесені зміни в назву позивача й зазначено Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області.
Крім того, УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію НОМЕР_2 та довідки відділу статистики у Новоайдарському районі № 064754, згідно з якою УПФУ включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за ідентифікаційним номером 21792577 (а. с. 120-123). Виходячи з проаналізованих документів, статус та повноваження УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області, як суб'єкта владних повноважень, підтверджені.
З огляду на викладене, апеляційна вимога позивача задоволенню не підлягає, постанова суду першої інстанції залишається без змін.
Керуючись статтями 197, 200, 205, 206, 211, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.Г.Яманко
Судді Е.Г.Казначеєв
І.А.Васильєва