Головуючий у 1 інстанції - Качуріна Л.С.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2013 року справа №812/6811/13-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Василенко Л.А., Гімона М.М., секретар судового засідання Білоцерковець Д.О., за участю сторін: представник позивача Саввіна В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2013 р. у справі за позовом Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
02.08.2013р. позивач звернувся до суду з позовом до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області про визнання протиправним рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області від 05.07.2013 року № 3694457 про відмову у державній реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська нежитлового вбудованого приміщення № 117, яке розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м.; зобов'язання державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області провести державну реєстрацію права власності за територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м; та про постановлення окремої ухвали і направлення її Реєстраційній службі Алчевського міського управління юстиції Луганської області та Реєстраційній службі Головного управління юстиції у Луганській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Позов обґрунтовано тим, що 06.06.2013 року Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради подало до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області заяву про проведення державної реєстрації права власності за Територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117, яке розташоване у м. Алчевську, по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м., разом із усіма необхідним документами для державної реєстрації вказаного об'єкту, але відповідачем 05.07.2013 р. прийнято необґрунтоване рішення №3694457 про відмову у державній реєстрації права, оскільки не був наданий документ, що підтверджує виникнення, перехід або припинення права власності. Позивач з таким рішенням відповідача не погоджується, оскільки ним було надано копію рішення Алчевської міської ради депутатів від 05.12.2001 року № 39/26, відповідно до якого Алчевська міська рада надала згоду на безоплатну передачу у комунальну власність Територіальної громади м. Алчевська об'єктів соціальної інфраструктури, що перебувають на балансі ВАТ «Алчевський металургійний комбінат», зокрема будинку № 49 по вул. Горького у м. Алчевську.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2013р. позовні вимоги Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задоволенні частково: визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області від 05.07.2013 року № 3694457 про відмову у державній реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м.; зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області провести державну реєстрацію права власності за територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м. У задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що відповідач незаконно відмовив у державній реєстрації права власності на нерухоме майно, оскільки позивачем було надано до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області усі необхідні документи для здійснення реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2013р. через порушення норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позову.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що судом першої інстанції при ухваленні рішення не враховано, що позивачем не надано необхідних для державної реєстрації права власності на нерухоме майно документів. Також апелянт посилався на те, що судом не зазначено норму конкретного Закону, якою державному реєстратору необхідно керуватися при визначені правовстановлюючого документу та який документ необхідно видати після реєстрації.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, місце та час слухання справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 06.06.2013 року Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради подало до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області заяву про проведення державної реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську, по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м., разом з документами необхідними для реєстрації прав власності на майно передбаченими діючим законодавством (а. с. 14).
Позивачем разом із заявою про проведення державної реєстрації права власності від 06.06.2013 року надано відповідачу копію рішення Алчевської міської ради депутатів від 05.12.2001 року № 39/26 «О дачи согласия на передачу в коммунальную собственность объектов социальной инфраструктуры, состоящих на балансе ОАО «Алчевский металлургический комбинат», згідно якого Алчевська міська рада надала згоду на безоплатну передачу у комунальну власність Територіальної громади м. Алчевська об'єктів соціальної інфраструктури, що перебувають на балансі ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» відповідно до переліку, у тому числі будинок № 49 по вул. Горького у м. Алчевську та акт прийому-передачі від 01.12.2002р.
27.06.2013 року Реєстраційною службою Алчевського міського управління юстиції у Луганській області було зупинено розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень поданої 06.06.2013 року Управлінням економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради у зв'язку з не поданням усіх необхідних документів, а саме: не було подано документ, що підтверджує виникнення, перехід або припинення права власності на нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: Луганська область, м. Алчевськ, вул. Горького, 49 (а. с. 43-44).
Рішенням державного реєстратора Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції у Луганській області від 05.07.2013 року № 3694457 було відмовлено позивачу у державній реєстрації права власності за Територіальною громадою м. Алчевська на не житлове вбудоване приміщення № 117, розташоване у м. Алчевську по вул. Горького, 49, площею 10,1 кв. м. з підстав неподання позивачем документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності (а. с. 41).
Вказані обставини не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України № 401/2011 від 06.04.2011 року затверджено Положення про Державну реєстраційну службу України (далі Положення № 401).
Згідно із п.7 Положення № 401 Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
На виконання повноважень закріплених в п. п. 9 п.10 Положення № 401 Укрдержреєстром затверджено Положення про реєстраційну службу Алчевського міського управління юстиції.
Згідно із п.2.2.18 Положення про реєстраційну службу Алчевського міського управління юстиції до завдань відповідача віднесено здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно (а. с. 46).
Відповідач є суб'єктом владних повноважень, які в даних правовідносинах реалізують повноваження державного реєстратора, надані Законом України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень» (далі Закон № 1952), та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
За визначенням статті 2 Закону № 1952, державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно є офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також порядок надання інформації з Державного реєстру прав встановлює Кабінет Міністрів України (ч.13 ст. 15 Закону України № 1952-IV).
Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом (ч.1 ст. 16 Закону України № 1952-IV).
Відповідно до ч.3 ст. 16 Закону України № 1952-IV разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.
При отриманні заяви та документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, проводиться реєстрація заяви у базі даних про реєстрацію заяв та запитів із зазначенням дати і часу реєстрації (ч.5 ст. 16 Закону України № 1952-IV).
Згідно із положеннями ч.3 ст. 17 Закону України № 1952-IV, документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою (ч.1 ст. 19 Закону України № 1952-IV).
Відповідно до ст. 15 Закону України № 1952-IV, Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок № 703).
Згідно із п.26 Порядку № 703, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
Пунктом п. 27 Порядку № 703 передбачено перелік документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Закон України ««Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (надалі Закон № 147) визначає основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад, сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів прав комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну.
Згідно ч. 4 ст. 7 Закону № 147 об'єкти соціальної інфраструктури передаються з державної в комунальну власність разом з майном підприємств, що обслуговували ці об'єкти, у тому числі основними фондами, ремонтно-будівельними базами, майстернями, транспортними засобами, прибиральною технікою, в частині, що визначається комісією з питань передачі об'єктів, яка здійснює передачу. Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).
Відповідно до ч.5 вказаної статті передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії.
Частиною 6 статті 7 Закону № 147 (в редакції станом на день прийняття Алчевською міською радою рішення від 05.12.2001 року № 39/26) право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передач.
Отже, з урахуванням вказаного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення відповідача від 05.07.2013 № 3694457 про відмову у державній реєстрації права власності є протиправним, оскільки позивачем при подачі заяви були надані усі необхідні для державної реєстрації права власності на нерухоме майно, зокрема, рішення Алчевської міської ради депутатів від 05.12.2001 року № 39/26 є документом, що підтверджує виникнення, перехід права власності на нерухоме майно.
Доводи апелента не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови. Повний текс ухвали виготовлено 19.11.2013року.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2013 року, залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2013 р. у справі за позовом Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, залишити без змін.
Ухвалу суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Л.А. Василенко
М.М. Гімон