Постанова № 35340200, 18.11.2013, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
18.11.2013
Номер справи
524/9394/13-а
Номер документу
35340200
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 524/9394/13-а

Провадження №

ПОСТАНОВА

І м е н е м У к р а ї н и

18.11.2013 року Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі :

головуючого судді - Савічева В.О.

при секретарі - Бойко С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за адміністративним позовом Кременчуцького міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної прокуратури до Кременчуцької міської ради про скасування рішення третьої сесії Кременчуцької міської ради шостого скликання від 25.01.2011 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 25 грудня 2007 року «Про затвердження генерального плану міста Кременчука»,

ВСТАНОВИВ:

Кременчуцький міжрайонний екологічний прокурор Дніпровської екологічної прокуратури звернувся в суд з позовом до Кременчуцької міської ради про скасування рішення третьої сесії Кременчуцької міської ради шостого скликання від 25.01.2011 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 25 грудня 2007 року «Про затвердження генерального плану міста Кременчука», зазначаючи, що Кременчуцькою міжрайонною екологічною прокуратурою на виконання завдання Дніпровської екологічної прокуратури вивчено стан додержання вимог земельного та містобудівного законодавства органами державної влади та місцевого самоврядування.

В ході вивчення інформації було встановлено, що Кременчуцькою міською радою при розпорядженні землями порушуються вимоги ст.ст. 20, 51, 52, 58, 59, 118 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення), Державних будівельних норм ДБН Б.1-3-97, затверджених наказом Держбуду України вiд 25.09.97 р. № 164 та які введені в дiю з 1 грудня 1997 року зі змінами 2007 року.

Встановлено, що 25 грудня 2007 року Кременчуцькою міською радою затверджено генеральний план міста Кременчука. Рішенням від 25 січня 2011 року Кременчуцькою міською радою внесено зміни до генерального плану міста Кременчука шляхом зміни функціонального призначення земельної ділянки по вул. Богдана Хмельницького, навпроти загальноосвітньої школи №2 з ландшафтно-рекреаційної зони загальноміського значення Р-1 на зону розміщення одноквартирної котеджної (садибної) забудови Ж-5 для розміщення групи індивідуальних житлових будинків.

Вважає, що вказане рішення Кременчуцької міської ради від 25.01.2011 року є незаконним та підлягає скасуванню. Просив суд скасувати рішення Кременчуцької міської ради від 25 січня 2011 року, яким внесено зміни до генерального плану міста Кременчука шляхом зміни функціонального призначення земельної ділянки по вул. Богдана Хмельницького, навпроти загальноосвітньої школи № 2 з ландшафтно-рекреаційної зони загальноміського значення Р-1 на зону розміщення одноквартирної котеджної (садибної) забудови Ж-5 для розміщення групи індивідуальних житлових будинків.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав посилаючись на обставини викладені в позовній заяві і просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача Кременчуцької міської ради в судове засідання не прибув по невідомій суду причині, заяв щодо відкладення слухання справи до суду не надходило, про день, час та місце слухання справи повідомлені належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням.

Суд враховуючи вимоги ч 2, 4 ст..128 КАС України вважає за можливе розглядати адміністративну справу на підставі наявних в ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про планування і забудову територій» (дійсний на момент прийняття спірного рішення), планування територій на місцевому рівні забезпечується зокрема відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації. Розроблення, погодження та експертиза містобудівної документації провадяться згідно з встановленими державними стандартами, нормами та правилами в порядку, визначеному законодавством. Зміни до містобудівної документації вносяться рішенням ради, яка затвердила містобудівну документацію, після погодження з відповідним спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури.

Спірну земельну ділянку по вул. Богдана Хмельницького визначено як зону зелених насаджень загального користування, що підтверджується Генеральним планом міста Кременчука від 25.12.2007 року. Відповідно до ст. 51 Земельного кодексу до земель рекреаційного призначення належать зокрема земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів.

Відповідно до змін ДБН Б.1-3-97, керуючись підпунктом 23 п. 5 Положення «Про Міністерство регіонального розвитку та будівництва України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 р. № 750, на вимогу Мінрегіонбуду, погодження завдання на розроблення генерального плану, генерального плану населеного пункту та зміни до нього погоджується у порядку, викладеному у розділі 5 державних будівельних норм «Порядок розроблення, внесення змін, погодження і затвердження генеральних планів населених пунктів» ДБН Б.1-3-97 із змінами 2009 року. Згідно з п. 5.1 державних будівельних норм, органiзацiя розробки, внесення змін, коригування, погодження та затвердження мiстобудiвної документацiї з планування територiї міського населеного пункту здiйснюється виконавчими органами селищних i мiських рад. Необхiднiсть розробки, внесення змін генерального плану або коригування його окремих роздiлiв, іншої вказаної мiстобудiвної документації з планування території населеного пункту обґрунтовується вiдповiдними органами містобудування i архітектури, органами державного санiтарно-епiдемiчного нагляду, іншими органами державного нагляду згiдно з компетенцією (п. 5.2 ДБН).

Внесення змін до Генерального плану міста Кременчука рішенням Кременчуцької міської ради від 25.01.2011 року здійснювалось без відповідного обґрунтування органами державного нагляду, що підтверджується відповідними листами начальника Полтавського обласного управління водних ресурсів № 01-2/858 від 26.06.2013 р., начальника Полтавського регіонального управління водних ресурсів № 02-385 від 26.06.2013 р., начальника управління містобудування та архітектури Полтавської обласної державної адміністрації № 675/01-12 від 26.06.2013 р.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про планування і забудову територій» рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації за погодженням із спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури. Проведення експертизи містобудівної і проектної документації здійснюється в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 «Порядку проведення державної експертизи містобудівної документації», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 522, експертизі підлягають усі види містобудівної документації (Генеральна схема планування території України, схеми планування територій, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій, проекти забудови територій, містобудівні обґрунтування) незалежно від замовника та джерел фінансування. Експертизі підлягають усі зміни, що вносяться до містобудівної документації, у тому числі ті, що вносяться за результатами громадського обговорення. Пункт 4 Порядку визначає, що обласні державні адміністрації забезпечують проведення експертизи схем планування територій районів, генеральних планів населених пунктів, детальних планів територій, проектів забудови територій, містобудівних обґрунтувань.

У процесі проведення експертизи визначається відповідність змісту містобудівної документації законодавству, державним стандартам, нормам і правилам, рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань планування і забудови територій, соціального та економічного розвитку, раціонального використання земель та природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища, санітарного та епідемічного благополуччя населення, пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту населення і територій, збереження культурної спадщини,соціальним стандартам життєдіяльності населення, а також вимогам завдань з розроблення містобудівної документації. За результатами проведеної експертизи проект містобудівної документації може бути рекомендований до затвердження, разом з обґрунтуванням повернутий замовникові для доопрацювання або відхилений у зв'язку з неможливістю його реалізації.

Згідно із державними будівельними нормами (п.5.13), виконавчий орган місцевої ради приймає рішення про подання документації на затвердження міської ради та рішення про внесення змін до генерального плану за висновками обласної державної адмінiстрацiї чи експертизи.

Внесення змін до Генерального плану міста Кременчука рішенням Кременчуцької міської ради від 25.01.2011 року здійснювалось без дотримання процедури обов'язкової експертизи, що підтверджується листом заступника начальника управління екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації № 200/05-01 від 27.06.2013 р.

Кременчуцькою міською радою 25 січня 2011 року при внесенні змін до генерального плану міста Кременчука шляхом зміни функціонального призначення спірної земельної ділянки з ландшафтно-рекреаційної зони загальноміського значення Р-1 на зону розміщення одноквартирної котеджної (садибної) забудови Ж-5 для розміщення групи індивідуальних житлових будинків, порушено нормативно-правові акти, а саме: п. 2, 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 522 від 20.05.2009 р. «Про затвердження порядку проведення державної експертизи містобудівної документації» щодо обов'язку проведення експертизи містобудівної документації; п. 5.2, 5.13 ДБН Б.1-3-97 щодо надання погоджень і обґрунтувань органів державного, санітарно-епідемічного нагляду, обласної державної адміністрації.

Кременчуцьким міжрайонним екологічним прокурором 12.08.2013 р. внесено подання про скасування рішення 3 сесії Кременчуцької міської ради 6 скликання від 25.01.2011 «Про внесення змін до рішення міської ради від 25 грудня 2007 року «Про затвердження генерального плану міста Кременчука».

Рішенням 36 сесії Кременчуцької міської ради 6 скликання від 24.09.2013 року подання прокурора відхилено. Відповідь про наслідки розгляду подання була отримана прокуратурою 02.10.2013 року, про що свідчить позначка про реєстрацію вхідної кореспонденції.

Пунктом 9 розділу XV Перехідних положень Конституції України передбачено, що прокуратура продовжує виконувати відповідно до чинних законів функцію нагляду за додержанням і застосуванням законів до введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів щодо контролю за додержанням законів.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Статтею 20 Закону України «Про прокуратуру» визначено повноваження прокурора при здійсненні прокурорського нагляду. При виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право вносити подання, звертатись до суду в передбачених законом випадках.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Спеціальний строк для звернення прокурора до суду встановлюється у ч. 5, 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якою, у разі відхилення подання в цілому чи частково прокурор може звернутися до суду щодо: визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень. Для звернення прокурора з позовом до суду встановлюється 15-денний строк, що обчислюється з дня одержання повідомлення про відхилення подання.

Здійснюючи надані законом функції, прокурор реалізує покладені на нього від імені держави повноваження по захисту державних інтересів і відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 3 КАС України є позивачем в адміністративній справі.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування.

Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» органи прокуратури при здійсненні своїх повноважень звільняються від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 159-163 КАС України, суд -

П о с т а н о в и в :

Адміністративний позов Кременчуцького міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної прокуратури до Кременчуцької міської ради про скасування рішення третьої сесії Кременчуцької міської ради шостого скликання від 25.01.2011 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 25 грудня 2007 року «Про затвердження генерального плану міста Кременчука» - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення третьої сесії Кременчуцької міської ради шостого скликання від 25.01.2011 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 25 грудня 2007 року «Про затвердження генерального плану міста Кременчука», яким внесено зміни до генерального плану міста Кременчука шляхом зміни функціонального призначення земельної ділянки по вул. Б.Хмельницького, навпроти загальноосвітньої школи № 2 з ландшафтно-рекреаційної зони загальноміського значення Р-1 на зону розміщення одноквартирної котеджної (садибної) забудови Ж-5 для розміщення групи індивідуальних житлових будинків.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не приймали участь у розгляді справи в цей же термін з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: