>Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
ss="fs42">
31 жовтня 2013 р. Справа № 805/13974/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, -
В С Т А Н О В И В :
Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі – позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17000,00 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що товариство не виконало розпорядження № 13-ДО-1-У від 01.02.2013 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, видане на підставі п. 10 ст.8 ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», згідно якого у строк до 30.04.2013 року повинно було усунути вказані в розпорядженні порушення, а саме: привести статут та внутрішні положення Товариства у відповідність із нормами ЗУ «Про акціонерні товариства». Враховуючи вказане, уповноваженою особою Комісії була винесена постанова № 392-ДО-1-Е від 25.07.2013 року про накладення санкцій, якою було застосовано фінансову санкцію у розмірі 17000 грн. Фінансову санкцію відповідач повинен був сплати протягом 15 днів з дня отримання постанови. На день розгляду справи фінансова санкція відповідачем не сплачена. Просив позов задовольнити.
Представник позивача до судового засідання не з’явився, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних доказів.
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження з урахуванням, наданих ним, письмових пояснень. В письмових поясненнях зазначив, що для виконання ЗУ «Про акціонерні товариства» та Розпорядження Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів необхідні кошти, а підприємство поборює наслідки фінансової кризи в Україні 2008-2009 р, про що свідчить звіт, наданий позивачу. Загальними зборами акціонерів було прийнято рішення провести дематеріалізацію випуску акцій та внести зміни та доповнення до Статуту згідно законодавства після покращення фінансового становища підприємства.
Враховуючи клопотання сторін та відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З’ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та пояснення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Відповідач - Відкрите акціонерне товариство «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» - зареєстровано є юридичною особою, ідентифікаційний код 03116358, перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.
01 лютого 2013 року позивачем було складено розпорядження № 13-ДО-1-Е про усунення порушень на ринку цінних паперів, яким встановлено порушення відповідачем ч. 2 ст. 20 ЗУ «Про акціонерні товариства» в частині нездійснення переведення випуску акцій документарної форми існування у без документарну та вимоги п. 5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення » Закону у частині не приведення статуту та внутрішніх положень у відповідність із нормами Закону, надано термін до 30.04.2013 року для усунення встановлених порушень, а саме: здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування у без документарну, привести статут та внутрішні положень відповідача у відповідність до Закону «Про акціонерні товариства», а також зареєструвати новий Статут та не пізніше 10.05.2013 року (включно) проінформувати уповноважену особу позивача про виконання цього розпорядження.
30.05.2013 року позивачем було складено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Керівника підприємства викликано на 18.06.2013 року для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів.
11 червня 2013 року головою правління ВАТ «Докучаєвське АТП 11479» надано пояснення, відповідно до якого Розпорядження позивача не виконано, так як не було прийнято рішення про проведення де матеріалізації та внесення змін до Статуту Загальними зборами акціонерів та наглядовою радою, підприємство зупинило свою діяльність, а наглядова рада не працює за власним бажанням.
18.06.2013 року позивачем було складено акт № 392-ДО-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено, що розпорядження від 01.02.2013 року відповідачем не виконано.
18.06.2013 року позивачем було винесено постанову про розгляд 25.07.2013 року справи про правопорушення на ринку цінних паперів, яку було направлено на адресу відповідача рекомендованим листом.
У відповідності до постанови № 392-ДО-1-Е про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 25.07.2013 року до відповідача застосовано фінансову санкцію за невиконання розпорядження позивача щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 17000,00 грн., яка має бути сплачена протягом 15 днів з моменту отримання цієї постанови.
Вищезазначені документи справи про правопорушення на ринку цінних паперів були надіслані відповідачеві, про що свідчить відповідний список на відправлення рекомендованої кореспонденції за № 139.
Згідно із ст. 1 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” (надалі – Закон N 475) державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст. 5 Закону N 475 державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
П. 14 ст. 8 Закону N 475 передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Таким чином, позивач у справі є органом владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції у сфері державного регулювання на ринку цінних паперів.
Відповідно до п. 5 розділу ХVІІ Закону «Про акціонерні товариства» № 2154, Статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.
Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.
Приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну (далі - рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення нижчезазначених дій у такій послідовності:
1) опублікування в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте рішення про дематеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію (крім випадку, коли акції товариства належать одній особі);
2) подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язана видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання емітентом належним чином оформлених документів відповідно до встановлених нею вимог;
3) припинення обслуговування випуску цінних паперів у документарній формі у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском. Реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру;
4) укладення в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, договору про обслуговування емісії цінних паперів з обраним наглядовою радою депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується, з наступним відкриттям рахунку в цінних паперах емітента в цьому депозитарії та укладення договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам з обраним наглядовою радою зберігачем;
5) депонування глобального сертифіката в обраному депозитарії та надання йому необхідних розпоряджень та інших документів відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Депонування депозитарієм глобального сертифіката здійснюється протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування;
6) забезпечення передачі реєстру власників іменних цінних паперів та переведення обліку прав власності на акції у бездокументарній формі до зберігача. Передача реєстру власників іменних цінних паперів до зберігача здійснюється протягом трьох робочих днів з дати припинення ведення реєстру. Дата передачі реєстру власників іменних цінних паперів спільно визначається емітентом, реєстратором та зберігачем. Зберігач цінних паперів зобов'язаний відкрити рахунки в цінних паперах акціонерам та зарахувати на них акції на підставі договору з емітентом та переданого йому (зберігачу) реєстру власників іменних цінних паперів протягом двох місяців з дати передачі реєстру;
7) зберігання відповідно до законодавства реєстру власників іменних цінних паперів, складеного на дату припинення ведення системи реєстру, та інших документів.
Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону N 475 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п. 14 ст. 8 Закону N 475 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно з абз. 1, п. 8, ч. 1, ст. 11 Закону N 475 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Абз. 1 ч. 3 ст. 11 Закону N 475 юридичним особам надане право оскаржити рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу в суді.
Суду не надано доказів оскарження у судовому порядку постанови про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 392-ДО-1-Е від 25 липня 2012 року.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 11 Закону N 475 у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на скрутний фінансовий стан, оскільки законодавством не встановлено можливість невиконання розпоряджень, у зв’язку із збитковістю підприємства та наявністю заборгованістю перед бюджетом.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про прийняття постанови про задоволення заявлених позивачем вимог.
З огляду на зазначене, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Згідно ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Враховуючи те, що судом була надана відстрочка позивачу по сплаті судового збору до прийняття рішення по справі та керуючись ч. 4 ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 170 грн.
На підставі викладеного та керуючись Законом України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, Законом України “Про цінні папери та фондовий ринок”, Законом України “Про акціонерні товариства”, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське АТП 11479» про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів - задовольнити.
Стягнути Відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» в дохід Державного бюджету України (відділення Державного казначейства в м. Донецьку на р/р 31110106700004, код за ЄДРПОУ 38033949, банк отримувач – Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області, МФО банку 834016, код платежу 21081100) фінансову санкцію у розмірі 17000,00 грн. згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 392-ДО-1-Е від 25.07.2013 р.
Стягнути з Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на користь Державного бюджету України (отримувач - Держбюджет Калінінського р-ну м. Донецька, р/р 31217206784005, банк отримувач - ГУКСУ у Донецькій області, МФО банку - 834016, ЄДРПОУ отримувача - 38034015, призначення платежу «Судовий збір, код 35099148, п. 3.1») суму судового збору за подачу адміністративного позову у розмірі 170 грн.
Постанова прийнята в порядку письмового провадження 31 жовтня 2013 року.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Грищенко Є.І.