ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2013 року № 2а-8896/12/1370
о 10 год., 11 хв. м. ЛьвівЛьвівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Саковець Б.П., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним
позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галичани», представник - Станевич Х.І. (довіреність від 25.09.2013 року)до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, представник - Іванейко Я.Я. (довіреність № 1662 від 13.08.2013 року)про скасування податкового повідомлення - рішення
Товариство з обмеженою відповідальністю «Галичани» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом у якому просить визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення - рішення № 0005341630/8042 та № 0005341630/8043 від 07.06.2012 року.
Згідно ст. 55 КАС України, судом проведено заміну відповідача у справі - Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова на його правонаступника - Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що пунктом 4.6.1. частини V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, то заповнюється рядок 18 декларації. Враховуючи що за наслідками діяльності за березень 2012 року позивачем було отримано позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання (р. 9) - 9731,00 грн. та податкового кредиту (р. 17) - 1001,00 грн. поточного звітного (податкового) періоду в рядок 18 декларації за березень 2012 року було внесено значення 8730,00 грн. Позивач також зазначає, що залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21 декларації наступного звітного (податкового) періоду). Відповідно, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2), що як вказує позивач ним було і зроблено. В подальшому ним було заповнено рядок 22 декларації шляхом проведення арифметичної дії віднімання рядка 21 від значення рядка 18. Враховуючи, що у наказі ДПА України № 1492 від 25.11.2011 року не передбачено порядку заповнення додатку № 2, то у вказаний додаток, на думку позивача, переносяться дані з декларації з ПДВ за поточний (звітний) період, зокрема, в таблиці № 3 в другій загальній колонці зазначається залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду з врахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 22 декларації звітного (податкового) періоду. В колонку під нумерацією 3 зазначається сума (фактично відбувається перенесення значення рядка 22 декларації поточного звітного періоду), в колонку під нумерацією 2 зазначається звітний податковий період, в якому виникла сума.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, надала суду додаткові пояснення, просила суд позов задоволити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила суд у його задоволенні відмовити повністю з підстав, що позивач в податковій декларації з ПДВ за лютий 2012 року в рядку 19 задекларував 0,00 грн., в рядку 20.2 задекларовано 0,00 грн. А тому, в рядок 21.1 «Значення рядка 20.2 декларації попереднього звітного (податкового) періоду» податкової декларації з ПДВ за березень 2012 року позивач безпідставно задекларував 10021,00 грн., у зв'язку з чим в порушення пунктів 200.2., 200.3., 200.4. ст. 200 Податкового кодексу України, завищив залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду на 1291,00 грн. та занизив суму ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету на 8730,00 грн.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
18.05.2012 року ДПІ у Шевченківському районі м. Львова м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, про що складений акт № 897/193/15-2/20825145.
Проведеною перевіркою встановлено порушення:
- пунктів 200.2., 200.3. та 200.4. ст. 200 розділу V Податкового кодексу України, підпункту 4.6.4. пункту 4.6. Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.2011 № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 року за №197/18935, а саме: порушення, що вплинуло на розрахунки з бюджетом.
В акті перевірки зазначено:
У податковій декларації з ПДВ за березень 2012 року ТОВ «Галичани» задекларовано наступні показники: податкові зобов'язання (р.9) - 9731,00 грн., податковий кредит (р.17) - 1001,00 грн., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (р.18 декларації) - 8730,00 грн., залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (р.21) - 10021,00 грн., залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (р.22) - 1291,00 грн., залишок від'ємого значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (р.24) - 1291,00 грн.
Проведеною перевіркою встановлено, що ТОВ «Галичани» подало до ДПІ у Шевченківському районі м. Львова Львівської області ДПС Довідку щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді та підлягає включенні до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ за березень 2012 року) в графі 2 якої відображено, що від'ємне значення сформовано за рахунок від'много значення за березень 2012 року, однак згідно податкової декларації за березень 2012 року № 9020652439 від 20.04.2012 року підприємство задекларувало позитивне значення у р. 18 в сумі 8730,00 грн. Крім цього, березень 2012 року є звітним податковим періодом та не є попереднім податковим періодом.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету передбачений п. 200.1. ст. 200 Податкового Кодексу України, де вказано, що cума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Сума від'ємного значення визначена за результатами перевірки р.22 (залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду) становить 0 грн. та р.24 (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) - 0 грн. Відповідно сума податку, що підлягає сплаті до бюджету, становить 8730,00 грн.
Дані камеральної перевірки свідчать про заниження (таблиця 3) суми податкових зобов'язань, заявлених у податковій декларації та відповідальність платника передбачена пунктом 123.1 статті 123 розділу ІІ Податкового кодексу України.
07.06.2012 року відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 0005341630/8042, яким згідно п.п. 54.3.2. п. 54.3. ст. 54, п. 123.1. ст. 123 Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки № 897/193/20825145 від 18.05.2012 року, встановлено порушення п. 200.2. ст. 200 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - податок на додану вартість, усього 13095,00 грн., в тому числі за основним платежем - 8730,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 4365,00 грн.
07.06.2012 року відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 0005351630/8043, яким згідно п.п. 54.3.2. п. 54.3. ст. 54, п. 123.1. ст. 123 Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки № 897/193/15-2/20825145 від 18.05.2012 року, встановлено порушення п. 200.4. ст. 200 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим зменшено розмір від'ємного суми податку на додану вартість, усього 1291,00 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями - 0,00 грн.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженим наказом затвердженим Наказом Міністерства фінансів України № 1492 від 25.11.2011 року із змінами і доповненнями, Податковим кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Стаття 200 Податкового кодексу України, встановлює порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків
Згідно п. 200.1. цієї ж статті, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно п. 200.2. цієї ж статті, при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї ж статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Згідно п. 200.3. цієї ж статті, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно п. 200.4. цієї ж статті, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1. цієї ж статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно п. 4.6.4. цього ж Порядку, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).
Згідно п 4.6.6. цього ж Порядку, залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Згідно п. 14.2. Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2) (додаток 2);
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Судом враховуються заперечення відповідача про те, що позивачем до ДПІ у Шевченківському районі м. Львова Львівської області ДПС подано податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2012 року. За даними декларації позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду становить 8730,00 грн.
В акті перевірки зазначено, що ТОВ «Галичани» до декларації подано Довідку щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2012 року) в графі 2, якої відображено, що від'ємне значення сформовано за рахунок від'ємного значення за березень 2012 року. У рядку 22 декларації, згідно Порядку заповнення декларації, має відображатись залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Однак, згідно даних додатку 2 залишок від'ємного значення ТОВ «Галичани» сформовано із суми поточного звітного періоду, а саме, березня 2012 року. Відповідно, таке від'ємне значення не може бути зараховане у зменшення суми, що підлягає сплаті до бюджету за результатами поточного звітного періоду.
На запитання суду представник позивача вказала про відповідність обставин викладених у вказаному акті перевірки фактичними обставинам і даним декларації позивача за березень 2012 року, однак представник позивача не погодилась лише із висновками відповідача.
Судом не враховуються обґрунтування позивачем та його представником позовних вимог, оскільки не спростовано невідповідність поданої позивачем декларації з податку на додану вартість за березень 2012 року щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Позивачем неправомірно при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1. ст. 200 ПК України, не сплачено суму, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені ПК України.
Відповідно спірні податкові повідомлення - рішення № 0005341630/8042 та № 0005341630/8043 від 07.06.2012 року є правомірними і не підлягають скасуванню.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем не переконують в обґрунтованості позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, що позивачем зроблено не було.
Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Галичани» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень - рішень № 0005341630/8042 та № 0005341630/8043 від 07.06.2012 року задоволенню не підлягають.
Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України, судові витрати по сплаті судового збору та витрати на правову допомогу покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена в повному обсязі 18.11.2013 року.
Суддя Гавдик З.В.