Постанова № 35329399, 13.11.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2013
Номер справи
820/7776/13-а
Номер документу
35329399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 листопада 2013 р. № 820/7776/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Піскун В.О.,

при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,

за участі:

представника позивача - Жаворонковой Г.С.,

представника відповідача - Головінова Б.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Завод імені В.О.Малишева" до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Державне підприємство «Завод імені В.О.Малишева» (далі - ДП «Завод імені В.О.Малишева») звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд скасувати рішення №243 Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова (далі - УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова) від 14.03.2013 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не згоден з рішенням відповідача про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховуються єдиний внесок (авансових платежів) у сумі 1336638,65 грн., вважає, що при його винесені неправильно та не в повному обсязі досліджено обставини справи, а також порушено норми чинного законодавства. Позивач зазначив, що більшість сум недоїмки, на які були накладені штрафні санкції за оскаржуваним рішенням, як і санкції які підлягали накладенню, були списані на підставі Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром» та забезпечення їх стабільного розвитку», про що підприємству було направлено повідомлення про списання від 30.11.2012 року №12296-03/28. Позивач вважає, що в повідомленні про списання крім сум заборгованості, були також включені суми штрафів та пені, які підлягають (підлягатимуть) накладенню (нарахуванню) на день набрання чинності зазначеним Законом. Позивач також зазначив, що 27.12.2011 року Господарським судом Харківської області було порушено провадження по справі про банкрутство ДП «Завод імені В. О. Малишева» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (справа № 5023/10655/11). Позивач вважає, що з моменту введення мораторію боржник не може виконувати як грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли до введення мораторію, так і заходів, спрямованих на забезпечення їх виконання. Тому, на думку позивача, пенсійний орган не мав права нараховувати штрафні санкції за оскаржуваним рішенням. Позивач також вважає, що застосування штрафних санкцій до ДП «Завод імені В.О. Малишева» за не сплату єдиного внеску відокремленим підрозділом ДП «Завод ім. В.О. Малишева» «Комбінат громадського харчування» є не доцільним, оскільки відокремлений підрозділ є окремим платником єдиного внеску та самостійно обчислює розмір єдиного внеску.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, вважає їх необґрунтованими та безпідставними та просив суд відмовити в їх задоволенні. При цьому посилався на те, що 28.02.2013 року відділом по контрольно - перевірочній роботі за нарахуванням та сплатою платежів УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова була проведена планова перевірка позивача, за результатами якої було складено акт №18 від 28.02.2013 року. При проведенні перевірки позивача були встановлені, зокрема, порушення ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме випадки виплати заробітної плати працівникам підприємства без одночасної сплати нарахованого на ці виплати єдиного внеску, в результаті чого управлінням недоотримано єдиного внеску на суму 13366386,64 грн. За результатами перевірки було винесено рішення №243 від 14.03.2013 року. Представник відповідача зазначив, що оскаржуване рішення про накладення штрафної санкції стосується періоду травень-грудень 2013 року. Відповідач вважає, що суми штрафу за оскаржуваним рішенням не стосуються списаних на підставі Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром» та забезпечення їх стабільного розвитку» сум заробітної плати. Щодо мораторію на задоволення вимог кредиторів відповідач вважає, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів, яким відповідач в спірних відносинах не виступає. Представник відповідача також посилався на те, що доводи позивача про застосування штрафних санкцій до ДП «Завод імені В.О. Малишева» за не сплату єдиного внеску відокремленим підрозділом є документально не обґрунтованими.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд дійшов наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, ДП «Завод імені В.О.Малишева» зареєстровано в УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова як платник єдиного внеску.

Судом встановлено, 28.02.2013 року відділом по контрольно - перевірочній роботі за нарахуванням та сплатою платежів УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова була проведена планова перевірка ДП «Завод імені В.О.Малишева» щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2012 року до 31.12.2012 року, за результатами якої було складено акт №18 від 28.02.2013 року (а.с. 18-28).

Згідно висновків вказаного акту перевірки встановлені, зокрема, порушення ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464 та п. 4.3.7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289, а саме випадки виплати заробітної плати працівникам підприємства без одночасної сплати нарахованого на ці виплати єдиного внеску, в результаті чого недоотримано єдиного внеску (авансових платежів) на суму 13366386,64 грн. за 2012 рік, в тому числі платежів з виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності на суму 130660,45 грн., з виплати заробітної плати на суму 13235726,19 грн.

На підставі зазначених висновків акту перевірки відповідачем було винесено рішення №243 від 14.03.2013 року про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховуються єдиний внесок (авансових платежів) у сумі 1336638,66 грн. (10% несплачених або несвоєчасно сплачених сум), яке було отримано відповідачем 19.03.2013 року (вх. № 1474) (а.с. 13).

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, ДП «Завод імені В.О. Малишева» було подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області скаргу, на яку позивачем отримано рішення про результати розгляду скарги вих. №7510-07/20 від 30.05.2013 року, яким скаргу ДП «Завод імені В.О. Малишева» залишено без задоволення (а.с. 14-15). Не погодившись з вказаним рішенням ДП «Завод імені В.О. Малишева» подано до Пенсійного Фонду України повторну скаргу, на яку позивачем отримано рішення про результати розгляду скарги вих. №21249/09-10 від 13.08.2013 року, яким рішення №243 від 14.03.2013 року та рішення про результати розгляду скарги вих. №7510-07/20 від 30.05.2013 року залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 16-17).

Як вбачається з акту перевірки позивача №18 від 28.02.2013 року, підставою для винесення оскаржуваного рішення стали встановлені в ході перевірки випадки виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності зі сплатою підприємством нарахований на ці виплати єдиний внесок не в повному розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі), в результаті чого недоотримано авансових платежів на суму 130660,45 грн.; а також встановлені випадки виплати заробітної плати працівникам підприємства без одночасної сплати нарахованого на ці виплати єдиного внеску, в результаті чого недоотримано єдиного внеску (авансових платежів) на суму 3235726,19 грн., що в загальному розмірі складає 13366386,64 грн.

Суд зазначає, що порядок обчислення і сплати страхувальниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України визначений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010 року, що набрав чинності з 01.01.2011 року (далі - Закон України № 2464-VI). Відповідно до даного Закону розроблена Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010р. № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві Юстиції України 27.10.2010 р. № 994/18289 (далі - Інструкція).

Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п.1 ч.2 ст. 6 Закону України № 2464-VI).

Відповідно до п. 4.2.4 Інструкції єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України № 2464-VI платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

З положень ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464-VI та п.п. 4.3.6 Інструкції вбачається, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань (п. 2 ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464-VI, в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних відносин, п. 4.3.7 Інструкції).

Згідно з ч. 11 ст. 25 Закону України № 2464-VI, в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних відносин, територіальні органи мають право застосовувати до платників єдиного внеску (підприємств, установ, організацій) штрафні санкції, передбачені цим Законом, а саме за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум (п. 6 ч. 11 ст. 25 Закону України № 2464-VI).

Як вбачається з матеріалів справи, періодом несплати єдиного внеску відповідно до додатку №5 до акту перевірки №18 від 28.02.2013 року (а.с. 27) є травень-грудень 2012 року.

Так, відповідно до додатку №5 до акту перевірки №18 від 28.02.2013 року, карток особового рахунку платника єдиного внеску та звітів позивача, копії яких приєднані до матеріалів справи, Пенсійним фондом України недоотримано наступні платежі:

13 вересня 2012 року сума допомоги по тимчасовій непрацездатності за 2012 р. склала 27978,44 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 9288,84 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 9288,84 грн.;

14 вересня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за травень-вересень 2012 р. склала 8398650,67 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 3140255,49 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 3140255,49 грн.;

19 вересня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за травень-вересень 2012 р. склала 499699,61 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 186837,68 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотрнмано авансових платежів на суму 186837,68 грн.;

21 вересня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за травень-вересень 2012 р. склала 8781462,87 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 3283388,97 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 3283388,97 грн.;

28 вересня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за липень-вересень 2012 р. склала 140499,67 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 52532,83 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 52532,83 грн.;

03 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за липень-вересень 2012 р. склала 4139,5 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 1547,76 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 1547,76 грн.;

04 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за липень-вересень 2012 р. склала 44170,33 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 16515,29 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 16515,29 грн.;

08 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за червень, жовтень 2012 р. склала 1133,83 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 423,94 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 423,94 грн.;

10 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за травень-жовтень 2012 р. склала 69440,3 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 25963,73 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 25963,73 грн.;

16 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за травень-жовтень 2012 р. склала 5299492,45 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 1981480,23 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 1981480,23 грн.;

18 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за травень-жовтень 2012 р. склала 269959,94 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 100938,02 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 100938,02 грн.;

19 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за червень-жовтень 2012 р. склала 50327,99 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 18817,64 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 18817,64 грн.;

22 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за липень-жовтень 2012 р. склала 229101,43 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 85661,02 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 85661,02 грн.;

24 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за червень-жовтень 2012 р. склала 75907,9 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 28381,96 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 28381,96 грн.;

25 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за червень-жовтень 2012 р. склала 44698,73 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 16709,49 грн., сплачено авансових платежів на суму 1217,00 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 15492,49 грн.;

26 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за червень-жовтень 2012 р. склала 5304740,41 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 1983442,44 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 1983442,44 грн.;

31 жовтня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за червень-жовтень 2012 р. склала 93222,99 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 34856,08 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 34856,08 грн.;

02 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за червень-жовтень 2012 р. склала 26015,75 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 9727,29 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 9727,29 грн.;

06 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень, жовтень 2012 р. склала 18730,9 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 7003,48 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 7003,48 грн.;

07 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень, жовтень 2012 р. склала 27401,00 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 10245,23 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 10245,23 грн.;

09 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень 2012 р. склала 49187,59 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 18391,24 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 18391,24 грн.;

14 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень-листопад 2012 р. склала 50135,44 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 18745,64 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 18745,64 грн.;

15 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень-листопад 2012 р. склала 134939,91 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 50454,03 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 50454,03 грн.;

19 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень-листопад 2012 р. склала 35305,59 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 13200,76 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 13200,76 грн.;

20 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за жовтень-листопад 2012 р. склала 32228,97 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 12050,41 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 12050,41 грн.;

21 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень-листопад 2012 р. склала 86922,22 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 32500,22 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 32500,22 грн.;

22 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень, жовтень 2012 р. склала 6318,43 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 2362,46 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 2362,46 грн.;

23 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за серпень-листопад 2012 р. склала 32579,66 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 12181,53 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 12181,53 грн.;

27 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень-листопад 2012 р. склала 15922,71 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 5953,50 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 5953,50 грн.;

28 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень-листопад 2012 р. склала 24463,51 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 9146,91 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 9146,91 грн.;

30 листопада 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень 2012 р. склала 1000,00 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 373,90 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 373,90 грн.;

04 грудня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень 2012 р. склала 3945817,16 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 1475341,04 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 1475341,04 грн.;

14 грудня 2012 року сума виплаченої заробітної плати за вересень 2012 р. склала 1608753,64 грн., з яких нараховано авансових платежів на суму 601512,99 грн., сплачено авансових платежів на суму 0 грн.: недоотримано авансових платежів на суму 601512,99 грн.

Згідно акту перевірки №18 від 28.02.2013 року, порушень з боку ДП «Завод імені В. О. Малишева» щодо нарахування заробітної плати (сум допомоги по тимчасовій непрацездатності) та єдиного внеску за вищезазначені періоди під час проведення перевірки не встановлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку» від 6 вересня 2012 року №5213-VI, який набрав чинності 30.10.2012 року, підлягають списанню не сплачені на день набрання чинності цим Законом суми заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу (у тому числі встановлені судовими рішеннями та реструктуризовані) з платежів до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - соціальні фонди), а саме: заборгованість зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пенсійне страхування; єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; з відшкодування пільгових пенсій (у тому числі витрат на їх доставку), наукових пенсій; накладених (нарахованих) сум штрафів та пені, а також суми штрафів та пені, які підлягають (підлягатимуть) накладенню (нарахуванню) на день набрання чинності цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено в судовому засіданні представником відповідача, відповідно до вимог ч. 1 ст. 1 Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку» УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова станом на 30.10.2012 року були списані суми недоїмки по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 35709848,43 грн., а також суми штрафних санкцій та пені по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які підлягають накладенню станом на 30.10.2012 року в розмірі 17585559,47 грн., про що було направлено позивачу повідомлення про списання від 30.11.2012 року №1 (отримано позивачем 30.11.2012 року) (а.с. 85-86).

Крім того, УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова на лист позивача вих. №1147/7 від 13.12.2012 року було надано відповідь №13163-03/28 від 19.12.2012 року, якою зазначено, що в повідомленні про списання, крім сум заборгованості, були також включені суми штрафів та пені, які підлягають (підлягатимуть) накладенню (нарахуванню) на день набрання чинності вищезазначеним Законом в сумі 60251963,96 грн. по загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та 17585559,47 грн. по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, суми недоїмки по єдиному внеску станом на 30.10.2012 року вважаються списаними, що не заперечується відповідачем, а тому підстави для застосовування до позивача штрафних санкцій за несплату або несвоєчасну сплату сум єдиного внеску за період до 30.10.2012 року у органу Пенсійного фонду відсутні.

Таким чином, відповідачем було застосовано штрафні санкції на неіснуючу заборгованість.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що дії відповідача щодо застосування штрафних санкцій на списані суми єдиного внеску, а саме за період до 30.10.2012 року, суперечать меті прийняття Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку».

Щодо нарахування штрафних санкцій за несплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень-грудень 2012 року, суд зазначає наступне.

На ухвалу суду від 18.10.2013 року відповідачем не надано розрахунок суми штрафу, застосованого рішенням №243 від 14.03.2013 року, окремо за період виплати заробітної плати - жовтень-грудень 2012 року.

Проте, з наданої позивачем до суду довідки від 01.11.2013 року №2569/16 з доданими до неї поясненнями, копії яких приєднані до матеріалів справи, вбачається, що недоотримання Пенсійним фондом платежів по єдиному внеску у зв'язку з виплатою заробітної плати за жовтень-грудень 2012 року складає 284960,93 грн., виплата якої підтверджена платіжними відомостями щодо виплати заробітної плати за жовтень-грудень 2012 року, копії яких приєднані до матеріалів справи.

Факт виплати заробітної плати працівникам підприємства без одночасної сплати нарахованого на ці виплати єдиного внеску за жовтень-грудень 2012 року на загальну суму 284960,93 грн. позивачем не заперечується.

Отже, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова в частині нарахування штрафних санкцій за період до 30.10.2012 року є неправомірним та підлягає скасуванню, а нарахування штрафних санкцій у зв'язку з недоотриманням єдиного внеску (авансових платежів) на суму 284960,93 грн. за період жовтень-грудень 2012 року є обґрунтованими та правомірними.

Щодо посилань позивача на введення мораторію на задоволення вимог кредиторів ДП «Завод імені В. О. Малишева», суд зазначає наступне.

Відповідно до статей 1, 12 Закону № 2343-ХІІ мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, а також припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення та введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Наведені норми регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання, і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідацію з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.

З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання. З огляду на наведене можна дійти висновку про те, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.

Що стосується зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

За своєю правовою природою фінансові та економічні санкції є додатковими зобов'язаннями, які забезпечують належне виконання основного зобов'язання і є похідними від нього.

З огляду на наведене, оскільки мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, то, відповідно, і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.

Невиконання таких зобов'язань є правопорушенням. Отже, нарахування санкцій, застосування заходів забезпечення за невиконання згаданих зобов'язань та примусове стягнення на підставі виконавчих документів коштів на виконання таких грошових зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також штрафних санкцій ґрунтується на законі.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду Харківської області від 27.12.2011 року було порушено провадження по справі про банкрутство ДП «Завод імені В. О. Малишева» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (справа № 5023/10655/11) (а.с. 31).

Заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у позивача виникла за період з травня по грудень 2012 року.

Отже, в спірних відносинах відповідач є поточним кредитором, а тому дія мораторію, введеного ухвалою Господарського суду Харківської області від 27.12.2011 року, на задоволення вимог УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова не розповсюджується.

Посилання позивача на неправомірність застосування штрафних санкцій до ДП «Завод імені В.О. Малишева» за не сплату єдиного внеску Відокремленим підрозділом ДП «Завод ім. В.О. Малишева» «Комбінат громадського харчування», суд не приймає, оскільки позивачем не надано належних доказів щодо наявності сум виплаченої заробітної плати працівникам відокремленого підрозділу, які увійшли до розрахунку штрафних санкцій за оскаржуваним рішенням.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 6 ст. 55 ГК України, суб'єкти господарювання, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.

Згідно ст. 58 ГК України, відомості про відокремлені підрозділи суб'єктів господарювання залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 95 ЦК України філії та представництва не є юридичними особами.

Таким чином, враховуючи положення Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що відокремлений підрозділ не має статусу юридичної особи, а тому не наділений деліктоздатністю, тобто не може бути відповідачем в суді. Тому належним відповідачем у справі є юридична особа - ДП «Завод ім. В.О. Малишева».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що рішення УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова №243 від 14.03.2013 року в частині стягнення суми штрафу за період жовтень-грудень 2012 року в розмірі 28496,09 грн. є правомірним та обґрунтованим, в іншій частині оскаржуване рішення підлягає скасуванню, оскільки суми недоїмки по єдиному внеску та суми штрафних санкцій по єдиному внеску станом на 30.10.2012 року є списаними відповідно до вимог ч. 1 ст. 1 Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку», а саме в частині стягнення суми штрафу в розмірі 1308142,56 грн.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного підприємства "Завод імені В.О.Малишева" до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про скасування рішення - задовольнити частково.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова №243 від 14.03.2013 року в частині стягнення суми штрафу в розмірі 1308142,56 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України через УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова (код 37999628, адреса: 61001, м. Харків, вул. Плеханівська, буд.29) на користь Державного підприємства "Завод імені В.О.Малишева" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, буд. 126, код ЄДРПОУ 14315629) судові витрати у розмірі 2245,00 грн. (дві тисячі двісті сорок п'ять грн. 00 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 19.11.2013 року.

Суддя Піскун В.О.