Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 листопада 2013 р. № 820/9375/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
суддів Мороко А.С., Чудних С.О.,
за участю секретаря судового засідання Гайворонського В.С.,
представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача, третьої особи - Шепітько Ю.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Міністерства доходів і зборів України, третя особа: ГУ Міндоходів у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду, з адміністративним позовом в якому, з урахуванням уточнень, просить суд: визнати неправомірними дії Міністерства доходів і зборів України, виражені у відмові знищити з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків персональні дані ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Міністерство доходів і зборів України знищити персональні дані ОСОБА_4, що містяться у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків.
В обґрунтування позову Позивач зазначив, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована ДПА у Харківській області у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків, правонаступником якої є ГУ Міндоходів у Харківській області. ОСОБА_3 як законний представник своєї малолітньої дитини вважає, що дані його доньки ОСОБА_4 повинні бути знищенні з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, оскільки остання не є платником будь - яких податків і в силу своїх релігійних переконань не бажає, щоб їй надавали окремий ідентифікаційний код. При цьому, посилався на норми ст. 70 Податкового кодексу України, де вказано, що у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків реєструються лише платники податків.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд ухвалити рішення, яким адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача та третьої особи проти заявлених позовних вимог заперечував, надав до суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається з викладеною в судовому засіданні, де вказав, що діючими нормативно - правовими актами передбачено облік платників податків або за реєстраційним номером облікової картки або за серією та номером паспорту. Отже, зазначене виключає можливість відмови від реєстраційного номеру платника податків, які не мають паспорту громадянина України. Окрім того, щодо посилань ОСОБА_3 на п.5, 6 ч. 2 ст. 8 Закону України "Про захист персональних даних" є необґрунтованим та безпідставним, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Вислухавши позицію представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку
Позивач - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, як батько, є законним представником своєї неповнолітньої доньки - ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_1.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, присвоєно ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за заявою її матері ОСОБА_5 (а.с. 12).
Судовим розглядом встановлено, що 27.08.013 року ОСОБА_3 в інтересах своєї малолітньої дитини ОСОБА_4 звернувся із заявою №183 до Міністерства доходів і зборів України з проханням знищити персональні дані ОСОБА_4, що містяться у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (а.с. 40-46).
Листом від 23.09.2013 року №11790/6/99-99-18-06-05-15 Міністерство доходів і зборів України повідомило ОСОБА_3 про те, що положеннями п.63.6 ст. 63 Податкового кодексу України не передбачено порядок відмови фізичної особи, яка не досягла 16-річного віку від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання. (а.с. 35-36).
Дослідивши зібрані докази по справі, колегія суддів зазначає наступне:
Правові відносини, пов'язані із захистом і обробкою персональних даних, і спрямовані на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних визначені Законом України "Про захист персональних даних" від 01.06.2010 року №297-VI.
У відповідності до положень вище вказаного Закону персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Розпорядник персональних даних - фізична чи юридична особа, якій володільцем персональних даних або законом надано право обробляти ці дані від імені володільця (ст. 2 Закону України "Про захист персональних даних" від 01.06.2010 року №297-VI).
Згідно п.5, п.6 ч. 2 ст. 8 Закону України від 01.06.2010 року №297-VI суб'єкт персональних даних має право: пред'являти вмотивовану вимогу володільцю персональних даних із запереченням проти обробки своїх персональних даних, пред'являти вмотивовану вимогу щодо зміни або знищення своїх персональних даних будь-яким володільцем та розпорядником персональних даних, якщо ці дані обробляються незаконно чи є недостовірними.
Нормами статті 15 Закону України "Про захист персональних даний" наведено, що персональні дані видаляються або знищуються в порядку, встановленому відповідно до вимог закону. Персональні дані підлягають знищенню у разі: 1) закінчення строку зберігання даних, визначеного згодою суб'єкта персональних даних на обробку цих даних або законом; 2) припинення правовідносин між суб'єктом персональних даних та володільцем чи розпорядником бази, якщо інше не передбачено законом; 3) набрання законної сили рішенням суду щодо вилучення даних про фізичну особу з бази персональних даних.
А отже, суд погоджується із твердженнями представника позивача про те, що прізвище, ім'я та по-батькові ОСОБА_4 - є персональними даними в розумінні Закону України "Про захист персональних даних" від 01.06.2010 року №297-VI, і вона має право пред'являти вмотивовану вимогу володільцю персональних даних із запереченням проти обробки своїх персональних даних, щодо зміни або знищення своїх персональних даних будь-яким володільцем та розпорядником персональних даних, якщо ці дані обробляються незаконно чи є недостовірними
Поряд із цим, суд зазначає, що у даному випадку реєстрація персональних даних фізичних осіб-платників податків у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків передбачена нормами Податкового кодексу України, а порядок виключення відомостей про фізичну особу з Державного реєстру передбачено також у Положенні, затвердженому Наказом міністерства фінансів України 06.11.2012 №1147.
Суд зазначає, що Податковим кодексом України передбачено внесення інформації до Державного реєстру про всіх осіб визначених п. 70.1 ст. 70 даного кодексу.
У відповідності до п. 70.5 ст. 70 Податкового кодексу України встановлено, що фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт.
Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.
Із наведеного вбачається, у Державному реєстрі передбачено загальний порядок реєстрації та обліку осіб із застосуванням реєстраційного номера облікової картки платника податків та окремий порядок, шляхом ведення окремого реєстру у Державному реєстрі, для фізичних осіб - платників податків, що відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, із застосуванням даних паспорта - прізвища, ім'я, по батькові і серії та номера паспорта.
Відомості з Державного реєстру використовуються органами державної податкової служби виключно для здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства України та є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей про взяття на облік фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (п. 70.15 ст. 70 Податкового кодексу України).
Відповідно до вказаного Положення документом, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі є Картка платника податків, в якій, зокрема, зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків цієї фізичної особи.
Відповідно до п. 5 Розділу VII Положення № 1147 "Облікові картки фізичних осіб у віці до шістнадцяти років або неповнолітніх осіб, які ще не отримали паспорта, подаються одним із батьків (усиновителем, опікуном, піклувальником) за наявності свідоцтва про народження дитини та документа, що посвідчує особу одного із батьків (усиновителя, опікуна, піклувальника). Якщо свідоцтво про народження дитини видане не українською мовою, необхідно подати засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад такого свідоцтва українською мовою".
При цьому, суд звертає увагу на те, податковий орган не може не вносити інформацію до Державного реєстру, у тому числі до окремого реєстру Державного реєстру, якщо внесення такої інформації прямо передбачене чинним законодавством.
А отже, суд не погоджується із твердженнями представника позивача щодо неправомірних дій відповідача по внесенню до Державного реєстру даних на особу, яка не є платником податків, оскільки персональні дані ОСОБА_4 були внесені за заявою її матері ОСОБА_4, а податковий орган позбавлений права не вносити інформацію до Державного реєстру за заявою одного із батьків.
Крім того, суд зазначає, що дії податкового органу щодо внесення таких даних до реєстру позивачем оскаржені не були.
Щодо посилань представника позивача на неправомірні дії відповідача у зв'язку із релігійними переконаннями позивача, суд зазначає наступне:
Для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру платник податків має надати податковому органу Повідомлення за формою № 1П, яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України ( п. 1 Розділу VIII Положення № 1147).
Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру у тому числі за серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків. ( п. 2 Розділу VIII Положення № 1147).
Відтак, податковий орган не може не вносити інформацію до Державного реєстру, у тому числі до окремого реєстру Державного реєстру, якщо внесення такої інформації прямо передбачене чинним законодавством.
Виходячи з викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що виключення персональних даних про фізичну особу з Державного реєстру є можливим лише за умови включення відомостей про цю особу до окремого Державного реєстру та за умови надання особою паспорту громадянина України.
Іншої процедури знищення персональних даних із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків положеннями податкового законодавства України не передбачено.
Крім того, суд зазначає, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.08.2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду позивач відмовлено в задоволенні вимог про: визнання неправомірними дій Головного управління Міндоходів у Харківській області по відмові в скасуванні реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1; виключення із Державного реєстру фізичних осіб-платників податків інформацію про ОСОБА_4; скасування реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_4; знищення облікової картки фізичної особи-платника податків (форма №1ДР) ОСОБА_4 із особистими даними, на підставі якої було внесено інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та присвоєно реєстраційний номер облікової картки.
Враховуючи, що підстав, передбачених статтею 15 Закону України "Про захист персональних даних", для виключення персональних даних ОСОБА_4 із Державного реєстру фізичних осіб-платників податків в судовому засіданні встановлено не було, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Міністерства доходів і зборів України, третя особа: ГУ Міндоходів у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 14 листопада 2013 року.
Головуючий М.О. Лук'яненко
Судді А.С. Мороко
С.О. Чудних