УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
14 листопада 2013 року№ 812/9398/13-а
Суддя Луганського окружного адміністративного суду К.В. Агевич, перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Луганській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
11 листопада 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов вищезазначений адміністративний позов.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху для усунення недоліків з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 106 КАС України встановлено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Як вбачається з позовної заяви позивач просить визнати неправомірною бездіяльність посадових осіб інспекції з питань захисту прав споживачів у Луганській області щодо не притягнення фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 25000,00 грн. за порушення умов договору згідно п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів» та зобов'язати інспекцію з питань захисту прав споживачів у Луганській області притягнути фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 25000,00 грн. за порушення умов договору згідно п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів». Також, позивач зазначив, що на підставі п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» та ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» звільнений від сплати судового збору.
Суддя зазначає, що у відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.
Як вбачається преамбули Закону України «Про захист прав споживачів», з цей Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Відповідно до положень ст.21 вказаного Закону, для цілей застосування цього Закону та пов'язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо: при реалізації продукції будь-яким чином порушується право споживача на свободу вибору продукції; при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення; при наданні послуги, від якої споживач не може відмовитись, а одержати може лише в одного виконавця, виконавець нав'язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами та/або виконавцями, не надають споживачеві однакових гарантій відшкодування шкоди, завданої невиконанням (неналежним виконанням) сторонами умов договору; порушується принцип рівності сторін договору, учасником якого є споживач; будь-яким чином (крім випадків, передбачених законом) обмежується право споживача на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про відповідну продукцію; споживачу реалізовано продукцію, яка є небезпечною, неналежної якості, фальсифікованою; ціну продукції визначено неналежним чином; документи, які підтверджують виконання договору, учасником якого є споживач, своєчасно не передано (надано) споживачу.
Як вбачається з положень глави 1 розділу 3 ЦПК України, розгляд спорів про захист прав споживачів підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, відтак у разі подання цивільного спору про захист прав споживачів позивач в порядку ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільняється від сплати судового збору. В даному ж випадку позивачем заявлено публічно - правовий спір, що не являється спором про захист прав споживачів.
Відповідно до ч.3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
На підставі ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення); не має інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
01 листопада 2011 року набрав чинності Закон України «Про судовий збір» України.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 8 п.1 ст.40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі про Державний бюджет на відповідний рік.
Розміри мінімальної заробітної плати на 2013 рік затверджено Законом України «Про державний бюджет України на 2013 рік» від 6 грудня 2012 року № 5515-VI, відповідно до якого мінімальна заробітна плата з 1 січня 2013 року складає 1147,00 гривень.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції Закону України № 590-\/ІІ від 19.09.2013 року, яка діє з 23 жовтня 2013 року) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 2 відсотків розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати; немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Як встановлено судом, позивачем не додано до позовної заяви документу про сплату судового збору.
Заявлені позивачем позовні вимоги про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії - є немайновими. Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 68,82 грн. (0,06 розміру мінімальної заробітної плати).
Реквізити для сплати судового збору при подачі адміністративного позову: отримувач УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, МФО 804013, банк одержувача ГУДКСУ у Луганській області, рахунок 31213206784006, код класифікації доходів (ККД) 22030001, символ звiтностi банку 206, назва Судовий збір (Державна судова адміністрація, 050)
Таким чином, адміністративний позов поданий без дотримання вимог ст. 106 КАС України та підлягає залишенню без руху.
Згідно з частиною першою статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтею 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Луганській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом п'яти днів, з дня отримання ухвали, усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду оригіналу документу про сплату судового збору за заявлені немайнові вимоги у розмірі 68,82 грн.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк адміністративний позов вважати неподаним та повернути позивачеві зі всіма доданим до нього документами.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд у порядок і строки, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяК.В. Агевич