Постанова № 35318444, 12.11.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2013
Номер справи
818/8390/13-а
Номер документу
35318444
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2013 р. Справа №818/8390/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.

за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,

представника позивача - Черняєвої Н.С.,

предстаника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/8390/13-a

за позовом Сумського міського центру зайнятості

до ОСОБА_3

про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Сумський міський центр зайнятості (далі по тексту - позивач, Сумський МЦЗ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_3), в якому просить суд:

- стягнути незаконно отриману допомогу по безробіттю та вартість соціальних послуг в сумі 6460 грн. 97 коп.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 06.08.2012 року ОСОБА_3 звернулась до Сумського міського центру зайнятості, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка за №185012080600023 і особистим підписом підтверджено достовірність внесених до неї даних. З 13.08.2012 року відповідач зареєстрований як безробітний. З 25.09.2012 року по 15.03.2013 року ОСОБА_3 за направленням Сумського міського центру зайнятості та відповідно до договору від 21.09.2012 року №185012092100010 проходила професійне навчання за професією «Кухар» ДНЗ «Сумський хіміко-технологічний центр професійно-технічної освіти».

Відповідно до 4.3 ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу.

Згідно зі ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон №1533) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Як стало відомо позивачу з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, ОСОБА_3 зареєстрована як фізична особа - підприємець. В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців наявний запис щодо внесення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що не пов'язане з її банкрутством, а запис щодо реєстрації припинення підприємницької діяльності відсутній.

Про те, що ОСОБА_3 на момент реєстрації в центрі зайнятості була зареєстрована як приватний підприємець, позивача не повідомила, навпроти, у письмових заявах зазначала, що не є суб'єктом підприємницької діяльності.

Тому, за період перебування на обліку як безробітна з 13.08.2012 року по 09.05.2013 року відповідачка отримала матеріальне забезпечення в сумі 4843 грн. 36 коп. Крім того, витрати Сумського міського центру зайнятості на надання соціальної послуги з професійного навчання ОСОБА_3 за період з 25.09.2012 року по 15.03.2013 року склали 1617 грн. 61 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених в письмових запереченнях проти позову (а.с.20-22)

Заслухавши доводи представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав .

Судом встановлено, що 06.08.2012 року ОСОБА_3 звернулася до Сумського міського центру зайнятості, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка за №185012080600023 і особистим підписом підтверджено достовірність внесених до неї даних (а.с.5). З 13.08.2012 р. відповідачу надано статус безробітної, призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю.

На підставі звірки з базою даних Пенсійного фонду України та даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сумським міським центром зайнятості встановлено факт зайнятості ОСОБА_3, про що складено акт від 13.09.2013 року №26 (а.с.12)

Про те, що ОСОБА_3 на момент реєстрації в центрі зайнятості була зареєстрована як приватний підприємець, позивача не повідомила.

Тому, період перебування на обліку як безробітна з 13.08.2012 року по 09.05.2013 року відповідачка отримала матеріальне забезпечення в сумі 4843 грн. 36 коп. (а.с.13)

Також, витрати Сумського міського центру зайнятості на надання соціальної послуги з професійного навчання ОСОБА_3 за період з 25.09.2012 року по 15.03.2013 року склали 1617 грн. 61 коп. (а.с.14)

Відповідно до ст.36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Як вбачається із матеріалів справи на час отримання статусу безробітної відповідач був зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, як фізична особа - підприємець.

Представник відповідача в судовому засіданні зазначила, що підприємницька діяльність Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 припинена на підставі постанови Сумського окружного адміністративного суду у справі №2а-1870/6757/11 від 20 жовтня 2011 року. Однак, суд не може погодитись з указаними доводами, оскільки, відповідно до ст.49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», яка визначає порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи-підприємця, суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Державний реєстратор зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем внести до Єдиного державного реєстру запис про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та фізичну особу - підприємця, щодо якої було постановлено судове рішення, про внесення такого запису. З дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем застосовуються обмеження, які встановлені законом, зокрема частиною десятою статті 47 цього Закону. Крім того, відповідно до ч.5 ст. 49 Закону державна реєстрація припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язане з банкрутством фізичної особи-підприємця, здійснюється в тому числі опікуном, піклувальником чи управителем майна, зазначеним у судовому рішенні, із застосуванням процедур, установлених частинами одинадцятою - дванадцятою статті 47 цього Закону.

Згідно ч.11 ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше закінчення строку пред'явлення вимог кредиторів, зазначеного у заяві про припинення підприємницької діяльності, подає державному реєстраторові особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням; довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів; довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.

У реєстраційній картці на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа письмово зазначає та підтверджує своїм особистим підписом, що нею вчинено всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, включаючи завершення розрахунків з кредиторами (у тому числі із сплати податків, зборів, обов'язкових платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування). Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації припинення фізичної особи - підприємця, якщо вони не передбачені частиною дев'ятою цієї статті.

Відповідно до ч.5 ст. 50-1 Цивільного кодексу України підприємницька діяльність фізичної особи - підприємця є припиненою з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію припинення такої діяльності.

Отже, виходячи з аналізу наведених норм, фізична особа-підприємець припиняється як суб'єкт господарювання з моменту внесення відповідного запису державним реєстратором. При цьому, прийняття судом рішення про припинення підприємницької діяльності та внесення запису про прийняття цього рішення не позбавляють фізичну особу-підприємця обов'язку вжити певних заходів для реєстрації припинення своєї діяльності.

В даному випадку, матеріалами справи підтверджується, що на момент подання заяви про надання статусу безробітного, підприємницька діяльність ОСОБА_3 припинена не була, що свідчить про надання недостовірних відомостей, які впливають на умови виплати допомоги по безробіттю та незаконне отримання допомоги по безробіттю у сумі 6460 грн. 97 коп.

Згідно п.8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року за №60\62, Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 13.02.2009р. №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.03.2009р. за № 232/16248 у разі відмови особи повернути кошти, а також в разі неповернення їх у встановлений строк, стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку.

Згідно ст.12 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центри зайнятості автономної республіки Крим, обласні, Київські і Севастопольські міські, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості..

Згідно ст.39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем сума боргу не сплачена, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, іпн. НОМЕР_1) на користь Сумського міського центру зайнятості (40009, м. Суми, вул. Баумана, 45, рах. 37170001000293 в ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код 13996509) незаконно отримане матеріальне забезпечення в сумі 4 843, 36 (чотири тисячі вісімсот сорок три) грн. 36 коп. та вартість соціальної послуги з профнавчання в сумі 1 617, 61 (одна тисяча шістсот сімнадцять) грн. 61 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.В. Воловик

З оригіналом згідно

Суддя С.В. Воловик

Повний текст постанови складений 18.11.2013 року.