Постанова № 35317545, 13.11.2013, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.11.2013
Номер справи
758/11495/13-а
Номер документу
35317545
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 758/11495/13-а

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2013 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Богінкевич С. М.,

при секретарі - Власюк М. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат, суд,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він на сьогоднішній день, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", яка обрахована з розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2008 року.

Вказує, що в червні 2012 року Київським обласним військовим комісаріатом було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року за посадою, яку він обіймав перед звільненням, на підставі якої 21.08.2013 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою та попросив провести перерахунок його пенсії.

Зазначає, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 29.08.2013 року вих. № 416/Ш-01 йому відмовлено у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що підстави для проведення відповідного перерахунку пенсії відсутні, оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року перерахунок пенсії провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про заміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а після 01.01.2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нових рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Крім того вказує, що з таким висновком Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області він не погоджується і посилаючись на ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" змушений був звернутись з даним позовом до суду та просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у проведені перерахунку та виплати йому пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.02.2013 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок та виплату пенсії, згідно ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення наданої Київським обласним військовим комісаріатом вих. № 3/2/77431 від 01.06.2012 року виходячи з:

посадовий оклад - 800 гривень; військове звання - 65 гривень; процентна надбавка за вислугу років - 35 % - 302 гривні 75 копійок; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% - 583 гривні 88 копійок; надбавка за таємність - 10% - 80 гривень; надбавка за роботу з особовим складом - 7,5 % - 60 гривень; премія - 125% - 1 000 гривень.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задоволити з підстав викладених в ньому.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, однак до суду надійшли заперечення проти позову згідно яких просить суд позов залишити без задоволення з підстав його необґрунтованості і справу розглядати без участі їх представника, у зв'язку з чим суд, керуючись вимогами ст. 128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, у зв'язку з чим суд, керуючись вимогами ст. 128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_2 є старшим прапорщиком запасу і проходив службу в Збройних Силах України, вислуга складає 20 років. Відповідно до витягу з наказу Командувача від 04.08.2003 року ВЧ А1880 №170 його було звільнено з посади старшини ремонтно-технічної батареї в запас відповідно до пункту 63, підпункту «в» (за станом здоров'я).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач на сьогоднішній день перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Київській області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ в розмірі 80 відсотків від сум грошового забезпечення станом на 01.10.2008 року, що підтверджується листом ГУ ПФУ в Київській області від 03.09.2013 року №405/Б-01 (а.с.10-12).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23.04.2012 року за № 355 було встановлено з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року.

Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України, Київським обласним військовим комісаріатом позивачу було проведено перерахунок грошового забезпечення, яке склало: посадовий оклад - 1 200 гривень; військове звання - 130 гривень; процентна надбавка за вислугу років - 35 % - 465 гривень 50 копійок; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% - 897 гривень 75 копійок; надбавка за таємність - 20% - 240 гривень; премія - 90% - 1 080 гривень, що підтверджується довідкою Київського обласного військового комісаріату від 01.06.2012 року №3/2/77431 (а.с.14).

В судовому засіданні також встановлено, що 21.08.2013 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Київській області про перерахунок його пенсії враховуючи направлену Київським обласним військовим комісаріатом на їх адресу вищезазначену Довідку №3/2/77431 (а.с.9), однак листом від 29.08.2013 року № 416/Ш-01 йому було відмовлено у перерахунку, мотивуючи тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку перерахунку призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" функції визначення розміру грошового забезпечення, в тому числі визначення розміру посадового окладу, окладу за військове звання та інших складових, покладено на органи відповідних силових структур. Органи Пенсійного фонду мають функції тільки з призначення та перерахунку пенсій, а функції розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для пенсій виходять за межі їхньої компетенції. А після 01.01.2008 року рішення про зміну розміру хоча б одного з для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають на пенсію за цим Законом, або про введення для них нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, та премій Кабінетом Міністрів України не приймалось. У зв'язку з чим пенсія йому нараховується та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 10-12).

Суд не може погодитись з такими висновками відповідача, виходячи з наступних обставин.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-IV "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

В преамбулі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначається, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за ним Законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", суд при розгляді справи повинен застосувати тільки той закон, який ґрунтується на Конституції і не суперечить їй.

Постановою КМУ від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" встановлено, що грошове забезпечення складається з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім місячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років, згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Тобто, посадовий оклад і оклад за військовим званням - це основні види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393", перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в п.1 вищезазначеного Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству надзвичайних ситуацій, Міністерству інфраструктури, Службі безпеки, Служба зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державній пенітенціарній службі повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 6 Постанови КМУ від 03.08.2006 року № 1080 "Про затвердження Положення про Міністерство оборони України", МОУ видає з питань, що належать до йото компетенції, нормативно-правові акти, які є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і громадянами.

Згідно Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" Міністру оборони України надано право установлювати премії військовослужбовцям у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, а отже відповідно усі раніше призначені пенсії відповідним категоріям військовослужбовців підлягають перерахунку.

При системному аналізі норм чинного законодавства, судом встановлено, що правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, 22 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.

Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Незважаючи на вимогу вищезазначеної норми Закону, відповідачем не надано жодного належного доказу в спростування вимог позивача, а ті обставини на які вони посилаються об'єктивно спростовуються встановленими в судовому засіданні обставинами та наданими суду доказами.

Враховуючи вищевикладене, встановлені в судовому засіданні обставини суд приходить до висновку, що вимоги позивача знайшли своє доведення в судовому засіданні, є такими, що ґрунтуються на вимогах Конституції України та чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, в силу статті 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 34, 41 грн.

На підставі викладеного, ст.ст. 3, 17, 21, 22, 24, 46, 48, 55 Конституції України, ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", керуючись ст.ст. 7, 71, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат - задоволити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у проведені перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.02.2013 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, згідно ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення наданої Київським обласним військовим комісаріатом вих. № 3/2/77431 від 01.06.2012 року виходячи з: посадовий оклад - 1 200 гривень; військове звання - 130 гривень; процентна надбавка за вислугу років - 35 % - 465 гривень 50 копійок; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% - 897 гривень 75 копійок; надбавка за таємність - 20% - 240 гривень; премія - 90% - 1 080 гривень.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 34 гривні 41 копійка.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя С. М. Богінкевич