Постанова № 35317475, 18.11.2013, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
18.11.2013
Номер справи
638/9779/13-а
Номер документу
35317475
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

18.11.2013

Справа № 638/9779/13-а 2а/638/632/13

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2013 року Дзержинський районний суд м. Харкова

У складі - головуючого судді - Наумової С.М.

при секретарі - Беділо Ю.В.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дзержинського районного суду м .Харкова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Управління пенсійного фонду України в Харківській області, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату, Державного казначейства України про перерахунок пенсійних виплат.

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1О звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Харківській області, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив суд: 1) визнати за ОСОБА_1 право на перерахунок розміру пенсії у зв*язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року за № 161 2) визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною та такою що порушує права ОСОБА_1 як людини які передбачені Протоколом № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області надати списки до ОСОБА_3 обласного військового комісаріату,який містить ім'я ОСОБА_1 для складання ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.05.2013 року з урахуванням введення щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161.;4) зобов'язати ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням введення щомісячної додаткової грошової винагороди .згідно постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161 після отримання списку для перерахунку пенсії від ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_3 області;5) зобов'язати ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат надати довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Харківській області; 6) зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.05.2013 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної грошової винагороди згідно постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161;7) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії з 01.05.2013 року по день проведення перерахунку з нарахуванням компенсації втрати частини доходів;8) зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161 з 01.05.2013 року в подальшому до настання обставин , які передбачають підстави для здійснення нового перерахунку; 9)стягнути на користь ОСОБА_1 спричинену моральну шкоду в сумі 10 000 гривень з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України; 10) визначити грошовий розмір компенсації ОСОБА_1 за відрив від звичайних занять; 11) стягненути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України через Державну

казначейську службу України компенсації за відрив від звичайних занять; 12) Судові витрати покласти за рахунок держави.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Позивач вважає, що його пенсія підлягає перерахунку у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Та вказує, що відповідно до змін, внесених постановою КМУ від 13.03.2013 року №161 передбачено додаткову грошову винагороду для військовослужбовців.

На підставі зазначеного, позивач вважаючи, що він у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як військовий пенсіонер має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткової грошової винагороди у розмірах встановлених постановою Кабінету Міністрів України, тому звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою для відповідного перерахунку пенсії.

На подану заяву позивач отримав відмову, яку вважає безпідставною, у зв'язку з чим і був змушений звернутися до суду з даним позовом.

08.08.2013 року від ГУПФУ в Харківській області надішли заперечення, в яких вказано, що позивачу щомісячна додаткова грошова винагорода, передбачена постановою КМУ від 13.03.2013 року №161 не була встановлена, а отже правових підстав для її включення до розрахунку немає. ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області вжиті всі заходи для виплати пенсії ОСОБА_1 з додержанням вимог законодавства , тому, відповідно і вини в заподіянні моральних страждань в діях не має Щодо компенсації за відрив від звичайних занять, вказано, що позивачем не надано доказів того, скільки годин фактично тривав відрив від звичайних занять та не надано розрахунку компенсації за відрив від звичайних занять. У зв'язку з чим просили суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

13.08.2013 року від ОСОБА_3 обласного військового комісаріату до суду надійшли заперечення на позов , в яких вони просять у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Позивач, в судовому засіданні позов підтримав, просив суд його задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ., в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, просила суд повністю відмовити . в задоволенні його позову.

Представник відповідача ОСОБА_3 обласного військового комісаріату в судовому засіданні проти позову також заперечувала, просила суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В запереченнях посилається на, те, що законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку з введенням або зміною такої складової частини грошового забезпечення як винагорода.

Представник державного казначейства України в судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд, вислухавши пояснення сторін, та дослідивши матеріали справи та прийнявши до уваги заперечення відповідачів, приходить до висновку про не обґрунтованість позовних вимог та необхідність у відмові у їх задоволенні, виходячи з наступного.

Згідно з ч.І ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Згідно зі ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Частиною 1 ст.17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Відповідно до ч,2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно до ч. З ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В квітні 2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідне постанови КМУ №161 від 13.03.2013 року, та виплачувати йому пенсію з урахуванням підвищення з 01.05.2013 року.

На дану заяву ОСОБА_1. отримав відповідь від ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 3.04.2013 року, в якій було вказано, що для проведення перерахунку його пенсії на підставі постанови КМУ №161 від 13.03.2013 року немає законних підстав.

Позивач, вважаючи дану відмову необгрунтованою, звернувся до суду з позовом про визнання бездіяльності ГУПФУ в Харківській області протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військове служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовці* осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 р. № 889 «Питання грошовоґо забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної службі внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділі цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», установлено щомісячну додаткову грошову винагороду 1) військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), я' займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил та Морській охороні Державної прикордонну служби, посади V військових частинах, підрозділах, закладах, установах та організаціях Збройних Сил України переліком згідно з додатком), посади наземних авіаційних спеціалістів, що забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах Повітряних Сил та Сухопутних військ Збройних Сил, посади у військових частинах і підрозділах високомобільних десантних військ та спеціального призначення Збройних Сил, і військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) льотного складу Збройних Сил, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та Державної прикордонної служби - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення; 2) військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби):

з 1 квітня 2013 р, - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення;

з 1 вересня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення;

з 1 січня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення;

з 1 квітня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення;

з 1 липня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення;

3) особам начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення. {Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 393 від 13.04.2011; в редакції Постанов КМ № 620 від 27.06.2012, №956 від 08.10.2012, № 161 від 13.03.2013}

Перерахунок пенсій проводиться у Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Відповідно до постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Так, на підставі зазначеного п.1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Однак в даному випадку, Міноборони не повідомляло Пенсійний фонд України та Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, в тому числі позивачу.

Крім того, згідно з пунктом 5 Порядку, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані, чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених в абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядком не передбачено такого додаткового виду грошового забезпечення як винагорода, та не передбачено врахування його до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії, отже правові підстави для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від13.03.2013 року №161 відсутні.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З вищевикладеного, вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку пенсії діяло виключно на підставі та в межах повноважень, передбачених актами законодавства України, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами.

Відповідно до ч.І, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відтак, враховуючи викладене, суд приходить до висновку що дії відповідачів щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №161 є правомірними, а тому вимоги позивача задоволенню не підлягають. Як не підлягають задоволенню і інші позовні вимоги позивача, які витікають із основних вимог.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 12, 17-19, 71, 72, 122, 128, 130, 158,160 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 р. № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 393 від 13.04.2011; в редакції Постанов КМ № 620 від 27.06.2012, № 956 від 08.10.2012, № 161 від 13.03.2013), суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 про :

визнання за ОСОБА_1 права на перерахунок розміру пенсії у зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 161;

визнання бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною та такою що порушує права ОСОБА_1 як людини які передбачені Протоколом № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ЕТ8 № 9);

зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Харківській області надати список до ОСОБА_3 обласного військового комісаріату який містить ім'я ОСОБА_1 для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.05.2013 року з урахуванням введення щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови КМУ від 13.03.2013 № 161;

зобов'язання ОСОБА_3 обласного військового комісаріату скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням введення щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161 після отримання списку для перерахунку пенсії від ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Харківській області; зобов'язання ОСОБА_3 обласного військового комісаріату надати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії до ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Харківській області;

Зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Харківській області провести з

01.05.2013 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної додаткової

грошової винагороди згідно постанови КМУ від 13.03.2013 № 161;

зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити

виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії з 01.05.2013 року по день проведення перерахунку з нарахуванням компенсації втрати частини доходів;

зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Харківській області виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди згідно

постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161 з 01.05.2013 року в подальшому до настання обставин, які

передбачають підстави для здійснення нового перерахунку;

стягненні на користь ОСОБА_1 спричинену моральну шкоду в сумі 10 000 гривень з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України;

визначенні грошового розміру компенсації ОСОБА_1 за відрив від звичайних занять;

стягненні на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України через Державнуказначейську службу України компенсації за відрив від звичайних занять;

стягненні Судових витрати за рахунок держави - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Харківської області через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом10 днів з моменту проголошення.

Суддя С.М. Наумова