Постанова № 35309664, 07.11.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.11.2013
Номер справи
826/9689/13-а
Номер документу
35309664
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 листопада 2013 року 09:41 № 826/9689/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Коровай» доДержавної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києвіпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 18.01.2013р.,за участю:

представника позивача - Мучінська О.В.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 7 листопада 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Коровай» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 18.01.2013р. №0000042304/556.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято відповідачем протиправно, а тому підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча повідомлений про дату та час судового розгляду належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідачем проведено перевірку ПАТ «Коровай» за результатами якої 26.12.2012р. складено акт №7523/2250/00381350 про результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011р. по 30.09.2012р. (далі по тексту - Акт перевірки).

Актом перевірки встановлено порушення п. 2.6, 2.8, 3.5, 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБ України від 15.12.2004р. №637, а саме несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій на суму 66 232,66грн. на підставі якого 18.01.2013р. відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення №0000042304/556 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 607 763,67грн.

В порядку адміністративного оскарження податкове повідомлення - рішення залишено без змін.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з Акту перевірки філією ПАТ «Коровай» «Луганський Хлібокомбінат» несвоєчасно оприбутковувались готівкові кошти у КОРО в сумі 66 232,66грн.

Згідно з фіскальним звітним чеком №571, збереженим в КОРО №2651007140р/2 та виконаним о 06:52 19.03.2012р., який роздруковано на РРО №2651007140, зареєстрованому в магазині за адресою: м. Луганськ, вул. Відродження, 5, сума розрахунків склала 1238,80грн., у КОРО №2651007140р/2 у розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» (графа 5) 18.03.2012р. виконано запис про рух готівки у сумі 1238,80грн. В період з 15.07.2011р. по 37.07.2012р. відбулось 46 аналогічних випадків. Тобто, готівкові кошти, отримані за реалізовану продукцію, оприбутковані в КОРО не своєчасно, а саме не в режимі реального часу.

Перевіркою дотримання встановленого ліміту каси на господарських одиницях встановлено випадки порушення розрахунку, щодо встановлення ліміту каси, тобто в зв'язку з цим - перевищення ліміту залишку готівки в касі (у сейфі РРО) кіоску філії «Луганський хлібокомбінат» ПАТ «Коровай», розташованому за адресою: м. Алчевськ, «Алчевський ринок». Відповідно до розрахунку ліміту залишку готівки в касі на 01.11.2011р. до наказу №139 від 28.03.2011р. щодо встановлення ліміту, підприємством визначено період найбільших надходжень у кіоску, розташованому за адресою: м. Алчевськ, «Алчевський ринок», які складають: за жовтень 2010 року - 7158,22грн., листопад 2010 року - 6818,80грн., грудень 2010 року - 7468,53грн. Робочих днів для даної господарської одиниці за вищезазначені місяці - 79. Тобто, фактичні середньоденні надходження складають 271,46грн. Філія «Луганський хлібокомбінат» ПАТ «Коровай» встановила ліміт залишку готівки в касі кіоску, розташованому за адресою: м. Алчевськ, «Алчевський ринок», у сумі 1200грн. Сума перевищення ліміту готівки на господарській одиниці за період з 09.11.2011р. по 12.04.2012р. склала 12616,28грн.

Ліміт залишку готівки по філії «Луганський хлібокомбінат» ПАТ «Коровай» встановлено наказами та додатками до них: наказ №146 від 31.12.2010р. про встановлення ліміту готівки - 513800грн., №122 від 30.09.2011р. - 325 700грн., №139 від 28.10.2011р. - 373 700грн., №170 від 30.12.2011р. - 333260грн., №38 від 25.05.2012р. - 316485грн.

Залишки готівки в касах хлібозаводів №3, 4 філії «Луганський хлібокомбінат» ПАТ «Коровай» встановлено перевищення установлених лімітів залишку готівки в сумі 613 696,90грн.

Згідно з матеріалами перевірки після подання звіту від 11.08.2011р. відбулось 14 випадків видачі під звіт готівкових коштів ОСОБА_2 на загальну суму 95 896,05грн. звітування по яких ОСОБА_2 було здійснено на повну суму, підзвітній особі було видано готівкових коштів під звіт на загальну суму 95 896,05грн. за умови не у повному обсязі звітування нею у встановленому порядку за раніше отриману під звіт готівку.

На підставі викладеного відповідач застосував до позивача штрафні санкції в розмірі 1 607 763,67грн.

Проте, з даними висновками суд не погоджується з наступних підстав.

Відповідно до п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБ України від 15.12.2004р. №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Пунктом 2.8 вказаного Положення передбачено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.

За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства (підприємця) може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку.

Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Згідно з п. 2.11 Положення видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України.

Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.

Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.

Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.

Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Пунктом 3.5 Положення передбачено, що у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Видача готівки особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю.

Якщо підприємство (підприємець) надає держателям електронних платіжних засобів послуги з видачі готівки за допомогою платіжного термінала (імпринтера), то на підставі квитанцій платіжного термінала (сліпів) таким підприємством складається видатковий касовий ордер на загальну суму проведених операцій за день та здійснюється відповідний запис у касовій книзі.

Відповідно до абзаців 2 та 3 статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» установити, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:

за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми;

за витрачання готівки з виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) та інших касових надходжень (крім коштів, отриманих із кас установ банків) на виплати, що пов'язані з оплатою праці (за винятком екстрених (невідкладних) обставин - соціальних виплат громадянам на поховання, допомоги при народженні дитини, одиноким та багатодітним матерям, на лікування в разі хвороби, компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), за наявності податкової заборгованості - в розмірі здійснених виплат.

Пунктом 113.3 статті 113 ПК України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною другою статті 238 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Таким чином, відповідачем неправомірно застосовано санкцію, що передбачена статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних фінансових санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.95р., №436/95, оскільки законодавець чітко передбачив можливість застосування штрафних санкцій виключно на підставі законів України.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість прийняття податкового повідомлення - рішення від 18.01.2013р. №0000042304/556 з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Коровай» підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства «Коровай» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0000042304/556 від 18.01.2013р.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 13.11.2013р.

Суддя В.В. Амельохін